Reklama

pátek 28. července 2017

Naše nezištná zahraniční politika

Peter Marman
28.7.2017 Kosa zostra čili vlkovobloguje.wordpress.com

Informace, které na internetu pro Kosu na anglojazyčném internetu v posledních dvou týdnech PB měly značnou odezvu a spoustu citací. Jak by ne. Alternativa je alternativou jen tehdy, když poskytuje informace (ano informace, nikoli hoaxy nebo fantasmagorické spekulace), či jejich podloženou interpretaci, kterou zpravodajský mainstream, proto, že on reprezentuje a šíří jedinou platnou pravdu, nedá, protože se mu do rámce té jediné platné pravdy prostě nevejde. A přesně tento atribut texty PB o diplomatických letadlech, či citace z Vyšetřovací zprávy britského parlamentu o válce v Libyi splnily dokonale. Vxpodstatě jsem si byl dopadem těch dvou článků jistý. A v každém případě potěšený. Jedno echo na mne však zaujalo zcela mimořádně. Jde o článek, který pro hlavní webovou stránku Slobodného vysielača napsal jeden z jeho dlouholetých a nejlepších moderátorů, jehož texty a relaci na SVSK mají vždycky co říci - docent Peter Marman. Doslova v pár slovech trefil přesně dřeň toho, co měly ty překlady od PB sdělit. Tohle jsem prostě pro Kosu převzít musel. Nikoli proto, že je tam řeč o Kose. To je naprosto bagatelní. Klíčové je ono základní sdělení. A je nanejvýš na čase, aby se tím držitelé klíčů začali zabývat, mají-li opravdu nějaký zbytek pudu sebezáchovy. Jinak dříve či později musí dojít k výbuchu. A nyní už docent Peter Marman, kterého si pokládám za čest dnes přivítat na jevišti Kosy:


Pri čítaní mainstreamových správ si všimnite jednu podozrivú vec: Aktuálna zahraničná politika Západu je vždy ľaliovo eticky čistá. Západu ide zakaždým len o altruistické šírenie demokracie, ľudských práv a pokroku.

Prečo je to podozrivé? No, pretože vo všetkých iných oblastiach spoločenského života je Západ skrz naskrz prerastený korupciou a egoizmom. V politike, biznise, či športe – rovno na najvyšších miestach. Logicky. Máme kapitalistický systém, kapitál je najvyššia hodnota, peniaze vládnu svetu, za ne si všetko kúpite, za nimi sa všetci ženú, aj nekalými spôsobmi, inými slovami volaniu peňazí alias korupcii nik neodolá (česť výnimkám).

Len v zahraničnej politike niekto šibol čarovným prútikom, všetci sa umravnia a myslia len na dobro druhých? A túto rozprávku nám médiá servirujú každý deň. Nie, to nie je podozrivé, to je nemožné.

Stačí si počkať pár rokov a pravda vypláva na povrch. Portál Vlkovo bloguje napr. teraz pripomenul správu Dolnej snemovne parlamentu Veľkej Británie zo septembra minulého roku, ktorá sa zaoberá podielom Veľkej Británie na udalostiach v Líbií v roku 2011.

Správa je poučná z viacerých hľadísk, dnes sa však venujme len časti analyzujúcej motiváciu Francúzska, ktoré hralo na začiatku udalostí kľúčovú úlohu. Slovami správy „Francúzsko viedlo medzinárodnú komunitu k pristúpeniu na vojenskú intervenciu v Líbii”, pričom „Spojené kráľovstvo nasledovalo rozhodnutia prijaté Francúzskom”.

Podľa správy pre britský parlament, ktorá vypichuje špeciálne rozhovor poradcu ministerky zahraničných vecí USA s francúzskou spravodajskou službou, boli plány francúzskeho prezidenta Sarkozyho vedené následujúcimi motívmi:
a) túžbou získať väčší podiel na libyjskej produkcii ropy,
b) zväčšením francúzskeho vplyvu v severnej Afrike,
c) zlepšením vnútropolitickej situácie ve Francúzsku,
d) zlepšením pozície francúzskej armády ve svete,
e) riešením obáv poradcov Sarkozyho ohľadom Kaddáfího dlhodobých plánov nahradiť Francúzsko ako dominantnú silu vo frankofónnej Afrike.

Čierne na bielom realita zahraničnej politiky v analýze z britského parlamentu. Aká demokratizácia? Ľudské práva?! Vidíte to tam niekde? Úplne naopak: Päť hrubo egoistických a bezohľadne zištných motívov. Presne v súlade s duchom sekulárnej spoločnosti s kapitalistickými hodnotami. S ropou na začiatku.

Už len tak mimochodom. Naskytá sa otázka, prečo vlastne uvedená, náhle si svedomie spytujúca správa vznikla a do akej miery odhŕňa celý závoj praktík zahraničnej politiky.

Čo sa týka dôvodov, takéto parlamentné vyšetrovania vždy súvisia s politickým bojom. Nie vždy všetko hneď vidno. Za kulisami sa veci chvíľu skrývajú. Ale hlavným obvineným správy je David Cameron. A správa sa uverejnila po prehratom referende o brexite. Žeby to bola jedna z príčin?

Čo sa týka objektivity správy, nie je smerodatné, či správa odkrýva celú realitu. Už to, čo je v správe napísané, však stačí na úplné vytriezvenie z mainstreamových politicky korektných rozprávok. Nie, príbehy s ropou na začiatku nie sú rozprávky o demokracii a ľudských právach. Sú to špinavé príbehy bojov z ulíc. Končia rozvrátenými krajinami, migrantami a džihádom.

- - -

19 komentářů :

 1. Přesně vystiženo.Sankce by mněly být ne za dodržení kvót o příjmu počtu černých parazitů,ale za způsobení této katastrofy.Tak frantíci na čele s Mikronem začněte své nebetyčné chyby napravovat.

  OdpovědětSmazat
 2. Ať se západ stará o ty co vysávaly celá staletí sám! Zadrátovat hranice a nepouštět sem ty jejich euroatlantické hodnoty. Těm co je ke svému životu potřebují ty jejich zvrhlé hodnoty otevřít vrata se záznamem návrat nemožný.

  OdpovědětSmazat
 3. V tomhle systému je jen jediná pravda na čt.

  OdpovědětSmazat
 4. Přesně a výstižně napsané,moc a peníze jsou západní hodnoty.

  OdpovědětSmazat
 5. Výborný a podnětný článek. Bohužel, domnívám se, že se s tím nedá nic dělat. Vlezli jsme na loď patřící pirátům. Možná, až se potopí...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zajatí piráti právem zdobili závětrné konce ráhen. Do civilizace vozili k popravě jenom pirátské celebrity.

   Smazat
 6. To je moc krásný a výstižný obraz - ta pirátská lodˇ...

  OdpovědětSmazat
 7. Teď bych zrovna MZ nechválil,spíš Zaorálka vytahal za uši.
  Když se jednalo o několik zraněných na Majdanu,Zaorálek dokonce tvrdil Ukrajinské občany,tak okamžitě měl letadlo k dispozici.Naše zraněné občanky letadlo neměly,Zaorálek nechal tam umřit Českou občanku o letadlo nežádal.

  OdpovědětSmazat
 8. Zajímavé, ale ve zprávě se nikde nehovoří o Sarkozyho dluhu z jeho volební kampaně, kde věřitelem měl být Kaddáfí. Agresí v Líbyi a likvidací Muammara si měl Sarkózy elegantně zlikvidovat svého věřitele. Víte o tom někdo něco, nebo je to jen "sprostá pomluva"?
  Jirka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Španělský král vyhnal židy, když jim dlužil astronomickou částku a nechtělo se mu ji splácet, král Filip IV. Sličný zlikvidoval templáře, protože jim dlužil velké částky a nebylo nic lepšího, než je zlikvidovat. Že to udělal Sarkozy je nabíledni, ale se souhlasem USA které nemohly připustit, aby Kaddáfí ignoroval při obchodování s ropou americký dolar.

   Smazat
  2. 20:30 K tomu Filipovi Sličnému nutno ještě dodat, že, tuším 4 roky před zátahem na templáře, zorganizoval státní pogrom na Židy, ve kterém jim zabavil majetky. On to byl asi pěkný ptáček, ale v jeho případě boží mlýny skutečně zamlely. No uvidíme, jak to dopadne se Sarkózym.
   Jirka

   Smazat
  3. Nejen Sarkozy,ale i USA dlužily za ropu Lybii.Navíc měl Kaddáfi uloženo v bankách přes 50mld.dolarů,nevím kolik měl stát Lybie uloženo v bankách,ale všechno je včudu.

   Smazat
  4. Ad Svitko: Nikoliv včudu, pouze si vylepšily situaci západní banky, alespoň na chvilku.

   Smazat
  5. > 8:14
   Pritlac, $50 mld je prd.

   Libye potazmo Kaddafi meli v zapadnich bankach ulozeno $300-500 mld , ktere jaksi zmizely...

   (A jedno etnikum pak za to skoupi veskery bussiness a media, podobne jako za penize na bailout v roce 2008...)

   Smazat
  6. http://www.google.cz/search?q=Sarkozy+Gaddafi+debt+campaign

   Smazat
  7. Nepropadejte panice. Jelikož pustili mladého Kaddáfího a všichni správní "demokraté" jsou hysteričtí z toho, že má údajně přístup aspoň ke dvoum třetinám těch prachů, vydržte. Dožijeme - uvidíme...

   Smazat
 9. Z Německa jsem dostal serii fotografií z protivládní demostrace v Praze 1.6.2017. Dodnes jsem o ní neslyšel, ale v té době bylo zpravodajství ČT po několik dnů syceno tuším 2 demonstranty před čínským velvyslanectvím.

  OdpovědětSmazat
 10. Strašně mě vytáčí, že se nenajde ani jeden politik, který by Macronovi vmetl do ksichtu, aby držel hubu a nemoralizoval, když Frantíci nesou rozhodující díl zodpovědnosti za rozvrat Libye a následnou migrační vlnu. Ten pazgřivec si nás dovoluje kárat a já vůbec nechápu, kde se v něm bere ta nebetyčná drzost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Držej hubu,proto ty kurévky jsou závislí,po tom,co prohrajou volby,aby dostali od vrchnosti ta správná komisařská místa s královskými platy a důchody,prostě korupce v té nejprůzračnější podobě...

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.