Reklama

.

.

pondělí 3. července 2017

Ne základnám: Otevřený dopis premiéru Bohuslavu Sobotkovi

3.7.2017   Ne základnám

Pane premiére,

obdrželi jsme od Vás odpověď na náš dopis ,,Výzva před cestou do Bruselu 2017“. V něm upozorňujeme na závazek, který Vláda České republiky přijala svým usnesením o přistoupení k Severoatlantické smlouvě a to v čl.1 zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou.

Upozornili jsme Vás a Vaším prostřednictvím Vládu České republiky, že tento závazek je ze strany tohoto vojenského mezinárodního paktu porušován. Konkretizovali jsme tuto skutečnost naším prohlášením ,,Vláda posílá do Pobaltí dvě vojenské jednotky k odstrašení Ruska“. Posílání bojových jednotek na jakékoliv území k odstrašení, je hrozba silou. Vaše odpověď, ve které tvrdíteZa signatáře ,, Výzva před cestou do Bruselu 2017“
Eva Novotná, mluvčí iniciativy Ne základnám

,,Pokud se jedná o domnělé porušování zákazu hrozbu silou, k tomu mohu pouze uvést, že formulace na kterou odkazujeme, v žádném případě nepoužila vláda, ale je dílem novinářů“,

se nezakládá na pravdě.

Vláda České republiky přijala dne 10.5.2017 usnesení č.351 - Návrh na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v Litvě, Estonsku, Lotyšsku a Polsku v rámci Posílené předsunuté přítomnosti NATO. V tomto, mimo jiné, protiústavním návrhu pane premiére, je uvedeno, kopírujeme :

- Posílení společné obrany a odstrašení, a to především, s ohledem na ruskou hrozbu.

- Nejvýraznějším závěrem v rámci posílení alianční schopnosti odstrašení a obrany bylo rozhodnutí summitu NATO ve Varšavě o rozmístění čtyř aliančních mnohonárodních bojových uskupení v Estonsku, Litvě, Lotyšsku a Polsku v rámci tzv. Posílené předsunuté přítomnosti (enhanced Forward Presence, eFP).

- Jedná se z vojenského pohledu o malou přítomnost, jejímž hlavním účelem je posílit kolektivní odstrašení demonstrací alianční solidarity a odhodlání bránit členy aliance.

- Uvedený koncept eFP by tak měl zaručit dostatečnou úroveň odstrašení před jakoukoli agresí proti spojencům na východním křídle Aliance. V případě, že by toto odstrašení selhalo a k napadení hostitelského státu by i přesto došlo, se pak počítá s použitím bojových uskupení eFP ve prospěch obrany konkrétní napadené hostitelské země.

Z uvedených textů vyplývá, že odstrašení – hrozba silou, není dílem novinářů, ale dílem Vlády České republiky, za kterou nesete plnou odpovědnost.

Dále nám tvrdíte, že žádáme o vystoupení České republiky ze Severoatlantické aliance.

Ne pane premiére, my žádáme ukončení činnosti v mezinárodním vojenském paktu NATO, který porušuje obsah vlastní smlouvy.

Ve svém sdělení nám dokonce podsouváte tvrzení, že existence jakékoliv armády je hrozba silou. Dovolujeme se proti tomu ohradit. To je Vaše fabulace. Stejně, jako snaha nám podsunout úvahu o rozpuštění Armády České republiky.

V závěru našeho dopisu Vás pane premiére upozorňujeme, že historička paní Marie Neudorflová se nejmenuje Neudorfová, jak je uvedeno v hlavičce Vašeho dopisu.


Za signatáře ,, Výzva před cestou do Bruselu 2017“
Eva Novotná, mluvčí iniciativy Ne základnám


7 komentářů :

 1. Výživní článek. Souhlas!

  OdpovědětVymazat
 2. Nevím koho chtějí strašit Ruskou hrozbou ale hrozba usa že zatáhne Evropu do války je reálná.

  OdpovědětVymazat
 3. Je třeba zavést znovu vojenskou základní službu - v rozsahu 6-12M. Z kluků to udělá chlapi , naučí aspoň minimální disciplině a hned budeme vynakládat 2% HDP a ne ty 2% HDP cpát do zbrojařských firem nákupem omšelé techniky,

  OdpovědětVymazat
 4. Az doopravdy pujde v Evrope o mir a prosperitu ane jen o ovladnuti zdroju,dokazi si predstavit v budoucnu velmi tesnou spolupraci ve vsech oblastech vcetne vojenstvi mezi RF a Nemeckem.Zatim to ale neni mozne neb Evropa k takovemu zaveru jeste nedospela. franz 1449.

  OdpovědětVymazat
 5. Obecně platí, že v řízení státu, mainstream propagandě... je jakékoli překrucování, lhaní, zamlčování... zcela běžnou normou. Realizátoři s tím nemají sebemenší mravní problém, když tento způsob manipulace je samozřejmou součástí zavedeného politického systému, i když se honosí názvem "vyspělá demokracie". Snad to dojde i těm méně pozorným.

  OdpovědětVymazat
 6. "Ne základnám" dobrá práce! Dík, pokud možno zveřejňovat včetně postojú politiků, politických stran, hnutí atd. atd.

  OdpovědětVymazat