Reklama

.

.

neděle 30. července 2017

Nedáme! Raděj jej zbouráme!


Zdeněk Hrabica
30. 7. 2017
Z vlastních zkušeností vím, že v bourání pomníků jsme mistry nad mistry. Islámský stát jsme zatím ještě nedostihli. Ani výsledků válečných operací, nazývaných všemi válčícími stranami „mírové mise“. Jsme od přírody stále více křesťané. I oni však častokrát také bourali. Přesto všechno jsme dosáhli v jistém ohledu v bourání pomníků i gigantických rozměrů. Stalo se případě pražského pomníku Josefa Vissarionoviče Stalina; jako učni ČKD Stalingra jsme brigádničili na úpravě jeho okolí, jako dospělí jsme měli odhlasovat jeho vyhození do povětří.


Prý tam namísto něho „strana a vláda“ postaví velkolepé Kongresové centrum vědy a techniky. Hlasoval jsem tehdy v sále Ústřední školy ČSM v pražské Žitné ulici proti tomuto pochybnému návrhu. Zůstal jsem sám a zůstal jsem v sále jediný, nevěřil jsem opět v uskutečnění ještě něčeho většího. Nevěřil jsem ani slovo těm, kdo nejprve pomník vytvořili a vzápětí zase byli připraveni jej stejně odhodlaně zbourat; ne ne, nebylo jim možné uvěřit.

Myslel jsem si, že ta Stalinova žulová masa – přezdívaná frontou na maso – by mohla být v budoucnu velkou turistickou atrakcí. Určitě jsem alespoň v myšlenkách nebyl sám. Hned příštího dne jsem byl komisaři náležitě poučen, dej jim pánbůh nebe. Byl jsem napomenut, abych s podobnými ptákovinami už nikdy a nikde nevystupoval. Jakoby to bylo dneska.

Od té doby tam nad Prahou stejně už nic pořádného nestojí, snad metronom, jako kyvadlo doby - zleva doprava - je nepodařeným mementem.

Od rodičů a blízkých vím o tom, co vyváděli němečtí okupanti hned po 15.březnu 1939. Stejně, jako jsem byl později vzdáleným svědkem toho, jak zběsilci během jedné noci zbourali po druhé válce po celém Československu Masarykovy a Štefánikovy či Švehlovy pomníky. Podobný osud postihl i většinu soch světce Jana Nepomuckého u mostů a na návsích; sochaborců bylo i tenkrát nadbytek, byli přemnoženi.

Stejné následovalo po 17.listopadu 1989. Nejprve přišly na řadu Leninovy a Gottwaldovy sochy, hned po nich byla hozena oprátka na pomníky Jana Švermy, Julia Fučíka, Jožky Jabůrkové, Gustava Klimenta. Jiné skončily skoro natrvalo v lapidáriích, i sochu Jaroslava Haška stihl nadlouho stejný osud.


Národ křepčil, národ znovu volal po chlebě a po hrách. Došlo k demonstrativnímu hanobení pomníků Rudé armády v Brně, šílení vybrousili rozkaz J.V. Stalina k osvobození metropole Moravy, na hromadném pohřebišti Rudé armády na Olšanských hřbitovech a v Malé pevnosti Terezín se vandalové vyřádili do alelujá, poslanci FS ČSFR juchali při natírání na růžovo a při odstranění sovětského tanku v Praze 5 – na Smíchově. Bez poškození nezůstal Pokorného pomník „Sbratření“ a pomníky maršálů Koněva a Rybalka. Jinde došlo k nepřípadným změnám v textu na piedestalech nebo k vybrušování pěticípích hvězd – jako například v Táboře, ve Velkém Beranově, v Čížově, v Nové Hradečné.

Ve Znojmě vedle zdařilého pomníku Rudoarmějce radní vystavěli čtyři stožáry pro vlajky Ruska, Anglie, USA, Francie. V Jihlavě sochaborci na soše Rudormějce pomalovali jeho skloněnou hlavu vápnem.

V devadesátých letech minulého století bylo jenom v Praze zcizeno na sto bust, bronzových památníků, největší byla bronzová hlava Petra Bezruče. Ani památky na Napoleonovo tažení Moravou nezůstalo bez povšimnutí.

Nebyli a nejsme jediní, kdo se takto zachovali; podobně se zachovalo Rusko k F.E. Dzerdžinskému, předtím dávno stejně ke Stalinovi, odolala jediná socha v jeho rodném městě Gori, stejně se chová Ukrajina, četné metropole pobaltských republik, země, nyní členové NATO a EU. Na Ukrajině z roztavených Leninových bronzových soch ještě včera odlévali sochy Ševčenka a Bandery . Příklady táhnou, nyní je v Polsku připraveno a vytypováno téměř pět set pomníků a památníků sovětským osvoboditelům v Polsku, které mají být odstraněny a zničeny. Smutné je, že polští poslanci k tomu přijali příslušný zákon letos 22.června 2017, v den vpádu vojsk nacistického Německa na Sovětský svaz - v roce 1941.

Dávno předtím již byla ve stejné sousední zemi odstraněna pamětní deska v Krakově – v Malých Bronowicích, na budově někdejšího československého konzulátu. V ní se vytvořil pod velením pplk. Ludvíka Svobody československý legion – jako jedna z prvních československých vojenských jednotek v zahraničí, odhodlaná bojovat proti Hitlerovi.

Ludvík Svoboda byl před nedávnem zbaven čestného občanství města Krakova.

Ne všude se vůkol nás a kolem nás najdou zase noví a noví zběsilci, jací kdy byli a jsou i teď u nás, u sousedů v Polsku, na Ukrajině. Doporučoval bych všem nenapravitelným chvíli k rozjímání, například v Bystříci nad Pernštejnem.

Na Masarykově náměstí stojí kromě věrozvěstů Cyrila a Metoděje monument, „Památník Osvobození“. Je na vztyčeném 3, 7 m vysokém železobetonovém soklu, obloženém deskami a především 2, 8 m vysokým pískovcovým sousoším, které představuje rudoarmějce a partyzána .

Zlaceným písmem jsou na přední straně Halasovy verše:
„VAŠE VELIKOST/NEMYSLET NA SEBE/ VAŠE UROZENOST/ OBĚŤ.“
Na zadní straně:
„9.V.1945/ BYSTŘICKO OSVOBOZENO/ RUDOU ARMÁDOU/ A PARTYZÁNY.“

A značení: “KAMENA/BLANSKO/M.AXMAN/J.SIROTEK.“ (1960)

Městu vévodí socha Vincence Makovského – nad velikostní postava T.G.Masaryka (vytvořena v letech 1935 – 1938), prý je nejkrásnější Masarykovou sochou u nás, přesto byla třikrát z politických důvodů odstraněna a pokaždé znovu vztyčena.

Ale ruku na srdce, kdo bude, jaké sochy přijdou příště na řadu?

Bude to pohyblivé kinetické sousoší Davida Černého: „Čůráme na Českou republiku“ na pražské Kampě nebo to budou jiné, teprve vznikající skulptury?

Šavle hore, horní chlapci, chasníci, ogaři, junáci, zbojníci - do zbroje!
Když bourat, tak pěkně od podlahy! Ale i stavět!

Text a foto Zdeněk Hrabica
1. „Památník Osvobození“ (1960) v Bystřici nad Pernštejnem, autor Miloš Axman.
2.Vincenc Makovský: „Tomáš Garrigue Masaryk“ (1935 – 1938)

20 komentářů :

 1. Tohle je další hnus Slovanů. Kolik pomníků rasistů, diktátorů a despotů stojí euroatlantických demokratických státech a nikomu to nevadí, ještě z toho dělají turistickou atrakci a tak nás připravují na své zvrhlé činy. To jsou ti skuteční křesťané, vrazi a zločinci bílé rasy. Podotýkám, že jsem běloch, nejsem rasista a věřící v přírodní zákon rovnováhy. Příroda je pomalá ale člověk jí pomáhá proces zrychlovat. Co dáváš to dostaneš.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. neurážej Slovany a věnuj se icikům

   Vymazat
 2. Jo v dnešní době jsou inkvizitoři horší chtějí falšovat dějiny.

  OdpovědětVymazat
 3. Jako byste nevědili, že vždy rozhodují peníze investora a umělec i úředník se onomu "společenskému zájmu" vždy přizpůsobí. Neustále je nám vtloukána do hlavy jakási demokracie, jenže to není demokracie lidová ani pavlačová, to je demokracie volby a při ní dnes vždy šustí prachy. Je až směšné, jak onen požadavek ochrany práv a názoru menšiny se vždy rozplyne, jakmile se do toho vloží néjaké sdělovací médium. Evidentně některé menšiny nemají stejná práva jako jiné menšiny. Zase je lež zase povyšována nad pravdu.

  OdpovědětVymazat
 4. Ekonomická politika, která by případně mohla přispět k "dohánění Západu", je ovšem v rozporu s tím, na čem mají zájem vlivní a podle všeho rozhodující kapitalisté v české ekonomice.
  :
  Česká republika: Dvacet osm let cesty na evropský okraj - 27. 7. 2017 / Karel Dolejší
  https://blisty.cz/art/87580.html

  OdpovědětVymazat
 5. ...po roce 89 zbourána soška holčičky vypouštějící holubici od významného sochaře, zbourán pomník maminky držící dítě, zbourán pomník slejvače...a to jen proto, že to vše připomínalo minulý režim. M.R.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...odstraněny pomníčky se jmény obětí nesmyslného(!?) amerického bombardování v dubnu 45...

   Vymazat
  2. Re (12:05):
   .. to bombardování v dubnu 45 bylo(!) nesmyslné. Bez otazníku.
   Dávalo smysl jen US mocipánům. Aby poté, co plzeňská škodovka pro Wehrmacht splnila, co mohla, již dále nebyla použitelná v poválečném období.
   Oni dobře věděli, koho a proti komu by pak pomáhala vyzbrojovat.

   Vymazat
  3. Vážený pane Opluštile, tak neměli Američani a Britové na Jaltě připustit přifařit Československo po válce do sféry ruských zájmů. Demarkační čára mohla ještě tenkrát vést třeba alespoň mezi Moravou a Slovenskem.Tam nás Západ zase zradil!

   Vymazat
  4. Re (17:45):
   Západ přece odjakživa přemýšlel a dodnes přemýšlí jen v kategoriích "sfér vlivu" a "mocenských držav".
   Tak proč se ještě pozastavovat nad jednou epizodou ze stovek jiných.
   Cožpak pro vás nebyl již dost poučný postoj Britů k předmnichovskému Československu. A řeč, kterou v jejich parlamentu na téma odtržení Sudet vedl jejich premiér? Kterou ten parlament uvítal?
   Pro Západ jsme byli a i dnes pro ně zůstáváme jen malou a zcela nezajímavou zemí, dobrou leda tak jako (neo)koloniální država nebo nástupiště na toho, koho se jim (zatím) nikdy nepodařilo zdolat. Rusko.
   Tak proč se i po tom všem chcete sveřepě cpát Západu do prdele? ...
   Jsme svébytným a kulturním národem! S bohatou historií a tradicemi. Naše skutečná síla je v nás, nikoliv v Západu.

   Vymazat
 6. 7:10 Čtěte pozorně! Kde se v současnosti bourají pomníky? Začneme okrajinou, Poláci a pak u nás! Čtěte pozorně dál, co stojí za pomníky v tom tzv demokratickém světě a nic se neděje, naopak je využívají k našemu oblbování!

  OdpovědětVymazat
 7. Politické (ideologické) kádrování pomníků je hnusota.
  A také i příznak zakomplexované frustrace těch, kdo o jejich odstraňování rozhodují. Nebo je hanobí.
  I ty památníky jsou připomínkou naší historie, která se nám sice nemusí i nadvakrát líbit, ale tím, že ty "historické milníky" ničíme či přesouváme do ústraní, se své historie tak jako tak nezbavíme.
  Ta by měla být naší učitelkou, ne strašákem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MÁŠ
   pravdu Opluštile...

   Ale povídej to davu.
   K věci:

   Na hřbitově, jednom pietním místě je několik hrobů těch,
   kteří tady položili své životy.Je tam také socha
   rudoarmějce, přemístěná z místa,
   KDE šla tomu davu příliš na nervy, protože tu původní ji DAV za jásotu všech, shodil z podstavce,
   protože ti, kteří osvobodili ČR se stali po 21.8.68
   OKUPANTY.

   Ale na jednom z těch pomníků je pár slov (přeloženo) :
   NIKDO není zapomenut, NIC není zapomenuto.

   A ten zmíněný DAV nějak nechce pochopit,že už tady máme jiné okupanty, kteří se odsud nehnou, stejně jako v sousedním Německu a vůbec všude ve světě...

   Vymazat
  2. Re (13:56):
   Ti, kteří nás v roce 45 osvobodili, se okupanty z r. 68 nestali. To už byla jiná generace a jiní vůdcové, kdo k nám ty hochy z několika zemí nahnal.
   Jinak souhlasím, že davová psychóza je projevem nedůstojným přemýšlivého človíčka.
   ---
   Říkáš si "Jdu kolem", tož kráčej dál a přitom nepřestávej přemýšlet, jak i činíš dnes ...

   Vymazat
 8. A kdy zbourají Prahu ti olizovači cizích zadků? Po každým převratu se vždycky chvíli testuje, z který prdele čouhá víc peněz pro parazity a příživníky, a do který musí tudíž zalézt. A jako první -vždycky! přejmenovávají ulice a boří sochy a pomníky - nová směrovka do západní prdele musí bejt,aby všichni viděli, kterým směrem se má kráčet. Vylezli z ruský prdele, (kam cpali i své děti a vnuky) když odhadli, že všechno zde bude rozkradeno lumpy, a vlastizrádci, a vlezli a zavrtali se do usácký prdele jak červi do hovna. Taky zkoušejí lézt do německý, ale usácká hraje prim. Tam se zarylo českých červů - původ KSČ, fotr tvrdej aparátčík a kádrová rezerva - nejvíc. Teď předvádějí nejhnusnější možné imitace amerických šašků, když mediální prostituti a prostitutky vlezli do amerických prdelí jako první, a předvádějí jak se to má dělat. Za špinavý prachy se jim neekluje předvádět nejhnusnější verbální praktiky, jak vysloužilá kurva, když předvádí oplzlé praktiky na přání zákazníka. Nic se těmhle zmetkům neekluje. A jestli kdysi čeští vlastenci a ortodoxní Češi zpívali .."my Prahu nedáme, raděj ji zbouráme"... občanská břečka po devadesátém - to už nejsou Češi, za to se stydí a kurví si i česká jména - Prahu prodala, prostituují a exhibují se v rozkradených kilometrech čtverečních, a zatím jim už nepatří ani voda. Blbci a sráči - kdy Prahu zbourají?

  OdpovědětVymazat
 9. Tak konečně se Hrabica projevil. Nejenže z každého jeho článku čiší nostalgie pro kolektivních brigádách, soudružském budování lepších zítřků, nadšení na stavbách mládeže - teď už je jasné, co je toho ideovým podhoubím. Stalinismus. Tak - ten už se, vážený soudruhu Hrabico, naštěstí nikdy nevrátí. I kdyby tady stádo přiblblých bolševických oslů hýkalo a nadávalo, až jsou rudí vzteky..)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bohužel , řítí se na nás něco daleko horšího !

   Vymazat
  2. Pro 14:27 Vy nostalgií sice netrpíte, ale nenávist z Vás přímo čiší. V.J.Horák

   Vymazat
  3. 14:27- co Vám vadí na Stalinovi? Jste Rus, Žid nebo jinak postižený(Stalinem)?

   Vymazat
 10. A zatím Herman s další verbeží bude ZA NAŠE DANĚ kupovat předražený PRASEX LETY aby za další naše peníze zboural... protože za protektorátu měl Schwarzenberg, po němž enuretik protiprávně dědil, vedle pracovní tábor pro osoby štítící se práce, které zneužíval k nucené práci ve svých lesích a na okolních polnostech... Němci je pak převezli do polských koncentračních táborů.

  OdpovědětVymazat