Reklama

.

.

neděle 9. července 2017

Nevybírejme si vůdce, nýbrž programy!


Jaroslav Tichý
9. 7. 2017
Před nedávnem se mi dostal do rukou článek pod názvem „Sjednoťme se občané, vyberme si vůdce!“. Dovoluji si k takové úvaze mít však několik zásadních připomínek:
Za prvé: Nevybírejme si vůdce, nýbrž programy, na kterých se bude většina lidí schopna sjednotit. Vůdci totiž říkají často dnes to, zítra ono, a to i v rozporu s programem vlastní strany. Skuteční vůdci ze stran, jejichž program bude atraktivní pro voliče a přitom realizovatelný, vyplynou z podmínek a úkolů doby. Často jimi nemusí vůbec být ti, kteří se automaticky do takové pozice staví, ač fakticky nemají téměř žádný program. Forma je tak předřazená obsahu a podle toho to pak vždy dopadne.


2/ Domluvit se na společném postupu - znamená sjednotit se na programu určité strany, který si vybereme (přednostně ten program, nikoliv stranu! tu až podle programu!). Nemůžeme si vybírat programy podle vůdců, nýbrž vůdce podle programu. K čemu nám totiž budou vůdci bez programů, na nichž bychom byli schopni se sjednotit? Totéž platí o stranách. Rozhodující je tedy program, nikoliv strana či (její) vůdce.

3/ je také naprosto nezbytné si ujasnit příčinu a následek. Například invaze migrantů do Evropy je až následek! Příčinou bylo podepsání Lisabonské smlouvy a smluv navazujících, a to již někdy před téměř 10 lety. A tyto smluvní dokumenty podepisovali za náš stát s EU námi zvolení představitelé. Tady je příčina, která se nyní "pouze" realizuje. Když jsme si ujasnili příčinu, ptejme se, z čeho ta příčina pramení? Proč vedení EU na něco takového vůbec tlačilo a tento tlak ještě zesiluje? Kdo vedení EU vlastně řídí? Kdo za ním stojí v pozadí? Co tím sleduje? Až se těchto poznání dobereme, začněme logicky přemýšlet, jak se z toho vymanit. Toto vše by námi - podle programu vybraná - strana měla nejenom říkat, měla by dávat i návrhy na řešení, "jak z toho ven". Pokud to nedělá, hledejme dále!

4/ Před naší zemí a jejími občany stojí velké problémy a přímo existenční hrozby, nejedná se jen o islamizaci. K těm největším hrozbám dále patří zejména:

a/ nebezpečí našeho zatažení do 3. sv. války s Ruskem;

b/ snaha o zrušení dekretů prezidenta Beneše a tedy i principů naší poválečné existence jako státu

c/ další gigantické okrádání našeho státu a jeho obyvatel v případě předání těžby lithia a dalšího přírodního bohatství do cizích rukou za směšných podmínek;

d/ zhroucení chybného ekonomického modelu, přijatého počátkem 90. let u nás a samozřejmě i další…

A máte snad dojem, že o těchto věcech některý z oněch "vůdců" vůbec hovoří, natož aby to měl v programu? Já tedy vůbec ne. Má to v programu pouze Aliance národních sil, tak k tomu ale nepotřebuje vůdce, po němž volal autor článku. Uvědomme si jedno: žádná alternativní strana, která půjde do koalice se současnými parlamentními stranami (bez rozdílu) potřebné změny nepřinese. Ani nemůže. Kdyby totiž tyto parlamentní strany tak chtěly učinit, již dávno to provedly či alespoň o to usilovaly. Nestalo se tak, ač některé z nich na to měly cca 25 let času.

Ba ne občané, nehledejme vůdce, nýbrž program některé ze stran, na kterém se můžeme sjednotit a pak ho jít společně uvádět do života.

Jaroslav Tichý je aktivní v Alianci národních sil

34 komentářů :

 1. Jistě, ovšem bude li těch alternativ více a budou se rozlišovat jen malými rozdíly tak je to špatně. Teď je potřeba zvolit to nejdůležitější co je potřeba v následujícím volebním období udělat a na tom v podstatě spojit stávající alternativy. Je důležité dostat co nejvíce hlasů a tím nebýt doplňkem koalice.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ovšem tím nejdůležitějším není Okamurovo referendum. Tím nejdůležitějším je změna celého politicko-ekonomického systému v naší zemi a souběžně s tím změna myšlení obyvatel ČR. Aby nebyly na prvním místě slevové akce v supermarketu, drby na Nově a jak oj.bat stát na dávkách. Až tohle lidé pochopí, můžeme se bavit o skutečných společenských prioritách...

   Vymazat
  2. Lidé si musí především uvědomit, že politika je o Třídních zájmech a z hlediska pracujících zaměstnanců a především otroků v montovnách je prioritou požadovat Znárodnění rozkradeného státního majetku !! Vystoupit z NATA na americké války nedat ani korunu !! Kobližky a primitivní hesla národ nespasí !!

   Vymazat
  3. pak řekněte taky B.
   kdo vede ČSSD, když tady za její nad vlády vyvádějí každý rok monopoly 400 miliard do daňových rájů a Bohuš s partou chovanců vám slibuje světlé zítřky za jeden a půl eura na hodinu! HRUBÉHO?!!!
   za to by bylo potřeba zavést trest LÁMÁNÍ V KOLE. pro všechny

   Vymazat
 2. Máte samozřejmě pravdu, to chápe i průměrně inteligentní a průměrně vzdělaný člověk.
  Je zde ovšem jeden zásadní problém: Každý, kdo si "o sobě uvědomí", že má určité znalosti a schopnosti, založí si svou vlastní stranu, hnutí nebo iniciativu, a cítí se natolik vůdcem, že dospěje k závěru, že pouze on má ve všem pravdu, že pouze on je ten "vyvolený" (vůdce), který hájí "zájmy lidu". Ostatní podobné strany jsou jen nevítaná konkurence. Pokud při osobních setkáních dojdou k závěru, "že se nemusí", že jejich metody, postupy a cíle se (byť nepatrně) liší, je na roztříštěnost zaděláno. Vidíme to dnes a denně. Okamura nemluví s Konvičkou, ten nemluví s Bartošem, Bartoš II nemluví s Lidinským, atd. Zkrátka máme desítky pidistran, hnutí a iniciativ, které nejsou schopné se domluvit, protože každá vidí jen svou pravdu a svůj cíl a výsledkem snahy o změny je co ? Výsledkem všech snah je velká 0 (hezky česky velké kulové...)
  A proto volby dopadnou tak, jak dopadnou.

  OdpovědětVymazat
 3. Ano je to ale o průniku programů alternativních stran, nikoliv o průniku "vůdců".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co brání "vůdcům" ministran, aby se sešli a řekli: Ty máš jako prioritu referendum, ty odmítání uprchlíků, ty znárodnění bankovnictví a těžebního průmyslu, ty zase soběstačné zemědělství, atd. Dobrá, dejme to dohromady, deset prioritních společných bodů a pojďme do voleb jako jeden subjekt. Detaily vyřešíme po volbách. Je to tak těžké?

   Vymazat
  2. 20:54
   Je! Je to nemožné, viz 20:44.

   Vymazat
 4. co s programem snad desátým, dvanáctým za třicet let, když hned po volbách politické mafie své programy opustí a znovu začne rozkrádat majetek nás všech.
  Takže programy ano, ale politické mafie ne!
  Všechny polit. strany, které se podílejí na drancování naší vlasti musí skončit!
  Jedno komu slouží nebo jestli seděli třicet roků se zloději v jedné lavici v parlamentu.
  Pokud veřejně neoznačili zločince, budou kolaborovat i s těmi budoucími zločinci. A takové politiky v parlamentě nechceme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Posledními kdo plnil svůj volební program byli komunisté v 1948...

   Vymazat
  2. A proto ty současné parlamentní nevolit a volit Alianci národních sil. Není to mafie, jsou to lidé jako vy a mají PROGRAM ZMĚNY SYSTÉMU!

   Vymazat
  3. nesmysl, volit soudružku Al-Maliki levou a dalších deset zoufalců, kteří se do parlamentu nikdy nedostanou, jenom možná posbírají nějaké voličské peníze ?

   Vymazat
 5. Věnovat pozornost programu když se vůdce prošvihl jako podvodník nebo autoritář je nesmysl.

  OdpovědětVymazat
 6. Těch bodů nemusí být ani deset, stačí pět i tak bude jedno volební období co dělat. Vystoupit z EU, NATO, zákon o referendu , zodpovědnosti politiků a rozpočtový zákon.

  OdpovědětVymazat
 7. Jistě vážení, komunisté jsou prašiví, když čtyřicet let plnili program formulovaný od První repuliky, k volbám 1946, od února 1948, systémovou změnu v programu udželi od devadesátých let, dnes už tam je jednoznačně socialismus, odchod z NATO a od referenda k EU jasný signál, že to není správná ceta. Naděte si stanovisko téhle strany k Lisabonské smlouvě. Trvalo mi sakra dlouho, než mi tohle celé došlo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přečtěte si program KSČM, anonyme 23:12. KSČM chce setrvat v EU!!!!!

   Vymazat
  2. 23:25 napsal jsem přesně: "...od referenda k EU jasný signál, že to není správná cesta...". Od jisté doby materiály politických stran a hnutí čtu, jednání parlamentu sleduju a už tuším, co kdo může a zmůže. ČT ani ČRO, MF Dnes, ani Blesk neberu za věrohodný zdroj informací. Snažím se "politiku" nazírat ve všech souvislostech. Jestli se kdo domníváte, že předseda vlády, ministr či prezident, předseda koaliční nebo opoziční strany atd. je bůhvijak mocný, čehokoli dosáhne ze dne na den, jste naivně romantičtí. Politika je uměním možného s podmínkou zbytečně nenasrat lidi. Jestli se někdo k veslu dostane na pouhé čtyři roky, hledí na prodloužení o další a na to, co bude s další generací, nemusí to být až tak schválně, s odpuštěním, kašle.

   Vymazat
 8. Nejdůležitější je odchod z eu jinak nový spoluobčané a islamizace ČR.

  OdpovědětVymazat
 9. Pan Tichý píše:
  "Rozhodující je tedy program, nikoliv strana či (její) vůdce."
  To je nesmysl.
  Takových programů už bylo, které vůbec nebyly myšleny vážně, jenom jako lákadlo voličů, nebo které propagovali lidé ne dost schopní je prosazovat.
  Papír snese všechno.
  Musíme posuzovat všechno.
  Jak program, tak lidi kteří ho předkládají.
  Posoudit program podle svých priorit je relativně velmi snadné. I když, kolik z nás si ten který skutečně celý přečte?
  Posoudit lidi, kterým dát důvěru, je oproti posouzení programů setsakramentsky obtížné.
  Slovo politika se už téměř stalo synonymem slov jako intriky, obelhávání, okrádání,.... v celé západní civilizaci.
  Že to hromadně podceňujeme, zejména poslední čtvrtstoletí, dokazuje dosažený komplexní marasmus včetně ztráty pudu sebezáchovy státu.
  Takže obojí.
  Posuzovat na 100% program, na 200% lidi.
  Protože jenom papír snese všechno, i chiméry.
  Děda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to se dědo pletete. Podívejte se na programy stran, které tady celou dobu vládly a s hrůzou zjistíte, že ty strany své programy NAPLŇOVALY!!! Akorát vy jste programy nečetl a myslel jste si, že vám politici lhali. Kdybyste se do programů podíval - viděl byste nevídané! To myslím smrtelně vážně! Politické strany své programy naplňují a jedou podle nich. Jenže vy se řídíte jen tím, co slyšíte v TV a ani vás nenapadlo podívat se do plánů politických stran, které jsou obsaženy právě v programech. TOP svůj program naplňovala, ODS také, KDU také, ČSSSD také - to byste koukal, jaké blbosti tam mají! VK

   Vymazat
  2. Dědo, papír sice snese všechno, ale politici lžou až se jim od huby práší a říkají vám pravý opak toho, co mají ve svých programech, podle kterých pak jedou a snaží se je naplnit. Je to přesně naopak než, jak říkáte. Otevřte si sakra ty programy aspoň jednou v životě a pak teprve tady "raďte"!

   Vymazat
  3. U jednacích stolů nejednají programy, v parlamentu nehlasují programy.
   Musíte sledovat obojí, jak programy, tak osoby. Musíte posoudit jak správnost programu a jeho reálnost, tak jeho nositele, zda je s to vyhlašovaný program realizovat: zda na to má odborně a morálně, zda nelže, zda necukne v kritické chvíli, zda nalezne alternativu, když bude třeba jít obloukem, jaká to bude alternativa, zda slepá cesta, zpátečka či zmíněná objížďka.
   Je třeba se postavit pevně na obě nohy a nehopsat jen po jedné.
   KR

   Vymazat
  4. 9:46 a 9:49. Jaksi jste mně vůbec nepochpili. Čtěte znovu a pomalej! (Televizi už dlouho nemám, ČRo ignoruji.)
   12:56 Vy jste četl velmi pozorně, díky, Děda.

   Vymazat
  5. přesně dědo , z těch nevládních koho ? Ty vládnoucí bych zrušil a všechny na Sibiř !!!

   Vymazat
 10. kdo lže jednou, bude lhát podruhé a pokaždé. měli na to 30 let.
  A pojem nenas.at lidi, když sem chtějí vozit profesory matematiky a inženýry po stovkách vlakem co hodinu, nás určitě nenas.re.
  Sobotka slevil až když dostal nůž na krk. Chovanec je sem vozí i tak, jen se o tom nesmí mluvit. Podívejte se kolik jich běhá po ulicích nebo jezdí tramvají.
  Přesně o to jde. Ti co se nás snažili oblbovat vždy jen před volbama, aby zůstali u koryt, to udělají znova. S těma já mazat deku nebudu.
  A jestli jsou mezi vámi naivkové, kteří si myslí, že náboženský fanatik, co se modlí pětkrát denně, změní svého boha jen proto, abyste mohli chodit do hospody nebo do kostela a chrápat se sousedkou, tak jeďte na tři dny někam do Turecka, hodinu autem od civilizace nebo se projděte po ulici v Kábulu. Ale nejdřív si pořiďte závěť.

  OdpovědětVymazat
 11. Zde máte program, jasný a stručný:
  http://spd.cz/program/

  OdpovědětVymazat
 12. Nevybírejte vůdce ani programy. Oboje je jen pomíjivé. Vyberte stranu, dokonce parlamentní, která bude už jen svým názvem dělat zdravotní problémy všem těm kalouskům a sochcanům, či koblihám se svým hereckým esem.

  OdpovědětVymazat
 13. Naprosto zbytečné úvahy. Co je program pro politickou stranu, cár papírů, sliby, které nikoho nezarmoutí.Co je vůdce, člověk, který se před volbami nějak prezentuje a ihned po volbách se změní, viz Trump.Takže tudy cesta nevede. Pokud chcete něco změnit hledejte jiný způsob vládnutí než je ten dnešní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Program pro politickou stranu není cár papíru. To může říct jen ten, kdo o tom ví kulový. Politické strany programy dodržují, ale vy, protože je neznáte o tom víte hovno a myslíte si, že vám politici lžou. Podívejte se třeba do programu ODS a dalších pravicových - je tam napsáno jinými slovy přesně toto: okrademe vás, budeme vás hlídat jako vězně, uděláme z vás otroky... Přestaňte tu kvákat nesmysly a podívejte se sám do těch programů!!!!! Budete zírat! VK

   Vymazat
  2. 9.54 Tlacháte jako Frajer GoGo. Pokud STRANY DRŽÍ VOLEBNÍ PROGRAMY, TAK KTERÁ POVELVETOVÁ PARTAJ MĚLA V PROGRAMU ROZKRADENÍ A ZCIZENÍ NÁRODNÍHO ČESKÉHO MAJETKU VČETNĚ SUROVIN A DOKONCE VODY? Jak ČSSD dodržela programový slib o likvidaci církevní veleloupeže, na které si trhly i Židovské obce, (ano, tzv. Církevní "restituce")?

   Tak kvákáte nesmysly vy... partajní advokáte.

   Vymazat
 14. S autorem nesouhlasím,
  potřebujeme srozumitelný program pro poctivé, pracovité vlastence, ale i schopného krizového manažera, který tento program zrealizuje a nepůjde po osobním prospěchu !
  Téměř 30 let jsme doufali a dnes jsme se dostali na úroveň Bangladéše.
  Je už naprosto jasné, že pouze zastupitelská demokracie nefunguje a pro čestné lidi fungovat nikdy nebude.
  Pokud chceme ještě zůstat u nějaké té demokracie, tak je třeba naplnit ústavu a zavést na všechny stupně řízení přímou demokracii, které se politici tak strašně bojí - oni vědí proč.
  Dnes nemáme jinou možnost, jsme nuceni vsadit všechno na jedinou kartu - SPD a Tomio Okamura.
  Na ANS a jiné spolky zoufalců zapomeňte. Nemají žádnou šanci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Okamura jde po penězích a referendum je jen vábníčka, která nic nevyřeší. I kdyby se mu je nějakým zázrakem podařilo prosadit a uskutečnit. tak Česká republika v EU zůstane. Buď bude méně než 50% účastníků, nebo - a to je pravděpodobnější - VĚTŠINA ROZHODNE O SETRVÁNÍ VEU, protože to pro ně prostě POHODLNĚJŠÍ ŽIVOT. A až Babiš přijme EURO, tak jsme jednou provždy ztraceni.

   Vymazat
 15. Tomio je solitér, není vůdce a nikdy jím nebude. Jeho myšlenky nejsou špatné, ale on a ani jeho partaj je nikdy realizovat nebude. Takže na Tomia zapomeňte.

  OdpovědětVymazat
 16. Pokud se ty různé alternativy nedokážou pro začátek domluvit tak je to skutečně špatný signál. Za komoušů jsem u nich nebyl ale už od 90 roku jim dávám hlas, protože jsem věděl co je to za bandu ta OF. Sociální demokracie nebyla nikdy ve své hystorii ani sociální ani demokratická. Současnou situaci vidím jako kritickou a proto jsem chtěl dát hlas SPD a čekám jestli veřejně vyzvou ostatní alternativy k nějaké dohodě. Podle toho se rozhodnu.

  OdpovědětVymazat