Reklama

.

.

úterý 4. července 2017

Noam Chomsky: Spojené státy se kvůli neoliberalismu „řítí do propasti“!

4.7.2017   PrvníZprávy

Spojeným státům hrozí krach kvůli neoliberalismu a tržní ekonomice, řekl v rozhovoru pro RT, americký historik, filosof a lingvista Noam Chomsky. „Směřujeme na útes, a nejhorší útes nás čeká kvůli tržnímu systému,“ zdůraznil emeritní profesor MIT Noam Chomsky (88), který se zabývá historií neoliberalismu.

Podle něj přechod k neoliberalismu přenesl rozhodování veřejnosti na trh. Nyní ve Spojených státech stojí zájmy amerických nadnárodních společností a finančních institucí nad zájmy lidí.

„Ideologie neoliberalismu prý rozšiřuje naši svobodu. Ve skutečnosti je to narůstající tyranie,“ varuje Chomsky. 
Vysvětluje, že právě neoliberalismus zavádí konkurenci mezi obyčejnými pracujícími, zatímco nadnárodní kapitál posiluje svobodu a svoji ochranu.
To vytvořilo pro většinu „demokratické omezení" a „stagnaci nebo pokles mezd".

Dodal, že odpůrci neoliberalismu jsou na okraji společnosti a stigmatizováni jako „nepřátelé Ameriky“. Podle něj když kritizujete politický směr, tak to znamená, že jste „nepřítelem Ameriky“, a zdůraznil, že něco takového je charakteristické pro diktatury, ne pro demokracii.

„Kromě USA nepoznám žádnou jinou, netotalitní, neautoritářskou zemi, kde tento koncept vůbec existuje,“ poznamenal.

Chomský je rovněž kritikem odmítnutí klimatické dohody z Paříže. Podle Chomského se republikánská strana ve Spojených státech rozhodla ke ničení lidských životů. „Amerika se řítí do propasti, zatímco svět se snaží něco udělat,“ shrnul historik, který je zároveň rozhořčeným kritikem Donalda Trumpa.

Foto: Noam Chomsky, historik a filozof 

17 komentářů :

 1. „Kromě USA nepoznám žádnou jinou, netotalitní, neautoritářskou zemi, kde tento koncept vůbec existuje,“
  Chomsky velmi jemně zařadil USA mezi totalitní, autoritářské země. Snad je dávno jasné, že neoliberalismus je systém, který činí ty největší, ještě většími. Nemá pro ně žádné zábrany, či zpětné vazby, vracející systém k vyváženosti. Naopak občanům stále omezuje práva a svobody, spolu s ekonomickou degradací. Tento systém musí být kritizovatelný a ne zbožštělý, jako holokaust. P.K.

  OdpovědětVymazat
 2. V TV reportáž policajtům nadávaly do Českých sviní a prý jse nic neděje jen kdyby to bylo naopak.....

  OdpovědětVymazat
 3. Myšlenky na sebevraždu nenapadají jen jednotlivce. Předtím než skočí, se musí dostat do euforie.
  Takovou kolektivní sebevraždu provedlo nacistické Německo.
  V pozadí s jistými našeptávači. Zbrojili až se uzbrojili k smrti.
  Jejich reinkarnaci pak provedly USA. Teď, spíše už déle, se dostávají do podobné situace. Ty hromady zbraní spolu s obří armádou, nelze jen tak rozpustit. Lokální války už nestačí, spotřeba materiálu je spíš na straně "nepřátel"a to zbrojařům nestačí. Černoušků doma v US přibývá a amortizace v armádě nedostatečná.
  No, díky atomu. Nebýt ho, tak se to tady mlelo nejmíň už dvakrát.

  OdpovědětVymazat
 4. Oriti stále tvrdím,nevěřte politikům,ale marně.
  Zářným příkladem je podpora Čechů Babišovi ze
  Slovenska.Už zapomněli,jak vykřikovali Slováci,
  že je Čehúni vykořisťují?Tenhle Slovák je to
  samé.Jenom hloupí voliči ho podporují.Doufám,že
  si to potom budou užívat.Babiš je totalitní
  odchovanec a podle toho jedná a jednat bude.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 5. Noam Chomsky, stručně, výstižně, pravdivě. Majevský tentokrát zase mimo. Jistěže nevolit Babiše, ale koho, Bělobrádka se Suchou Lozí taky ne, TOP09 tím méně, ODS pro vyšší kategorie taky ne, řečnícího Okamuru bez schopnosti cokoli realizovat? Rozmatlanou ČSSD?

  OdpovědětVymazat
 6. Majevsý 17:19 obávám se, že uvažujete stejně zjednodušeně, veden povrchními impulzy a subjektivitou, jako ti „ ...jak vykřikovali Slováci, že je Čehúni vykořisťují?“ Chtělo by to rozšířit si pohled.

  OdpovědětVymazat
 7. Rozumbrado dostal Okamura možnost realizace svých nápadů? Je tady samý jasnovidec,ťárala a místo toho buď nejde k volbám vůbec,nebo volí strany pořád dokola.A pro pana Majevského, řekněte od hadrové,Který z ministrů financí byl výkonější než Babiš.Kalousek ,ale vtom záporném světle.Ten dostal ekonomiku do kolen.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 22:03 okouzlen efekty s rozpočtem, který, pokud ho sestavuji je možné nazdobit, potom regulovat a navíc, honosit se samovolnými efekty současné konjuktury. Uniká vaší pozornosti Babiše pružnost, bez toho, že by určité zásady řešení slovem nebo prakticky zaručil? Dá se alespoň hádat, kam se při případně dosažené většině zvrtne? Okamura neměl možnost... stejně tak komunisté, ale že nic neudělali jim tady vyčítá kde kdo. I ti "volte Okamuru." Divné.

   Vymazat
 8. 20:48 Okamura zatím nemůže nic dělat. Je to naše jediná šance jak jse zbavit eu makrely macrona migrace a zůstat suverénní zemí.

  OdpovědětVymazat
 9. Ze zrovna Chomsky, americky Liberál, nadava na neo-liberalismus ?

  OdpovědětVymazat
 10. 2:13 Tak se mi jeví, že s výsledky neoliberalismus sohlasíte, takže polemika s Vámi postrádá smysl. Zdá se mi také, že nic nevíte o Chomském.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale vim...

   Chomsky vypada levicove. Jenze Levice je v USA neco zcela jineho, nez u nas...

   Nejdrive obhajoval Bernie Sanderse, a pak ultra-neoliberalni Hitlary Clinton.

   Takze zrovna on, americky Liberál, coz je v USA totez co Levice, nema co nadavat na neo-Liberalismus, coz je presne to, co Chomsky v dusledku zastava...

   Naopak treba republikani v USA jsou neo-konzervativci, konzervativci ve smyslu zastavani tradicnich hodnot nejen ale zejmena krestansko-zidovskych, (zidovskych obzvlast vzhledem k dvojimu obcanstvi leckoho a hlavnim "sponzorum" pri legalni korupci senatoru v USA...), takze neo-konzervativec je v USA prakticky opak neo-liberal... (tady to leckdo micha a kazde "neo" je stejne spatne, ale neni)

   A do toho Trump, sice byl kandidatem za (neo)konzervativni republikany, ale ve skutecnosti byl vyslovene levicovym kandidatem, byl zvolen proto, ze sliboval lidem praci, celni ochranu trhu pred globalisty (coz rozhodne neni free-market kapitalismus), zed na hranicich. Trumpa zvolili predevsim rolnici americkeho stredo-zapadu a delnici v rust-belt. Trump tak byl a je skutecnym kandidatem Levice.

   Naopak proti Trumpovi, Clintonovou, kandidata banksteru a ropnych shejku, americkou jen "tzv." Levici, totalne ne-demokraticke "Demokraty", volila predevsim smetanka, bile limecky, urednici, bankeri a jejich Media, Akademie, Herci v Holywoodu, a pak vsichni povaleči, zijici z davek. Toto neni portfolium levicoveho kandidata, ze ne ?

   A nakonec kdyz uz nebyl Bernie Sanders, ktery byl vyloucen diky volebnimu podvodu v demokratickych primarkach (za jehoz odhaleni a za vyneseni emailu DNC do Wikileaks byl postrelen a v nemocnici pak zabit Seth Rich), tak Noah Chomsky taky spolu s ostatni podplacenou neo-liberalni Akademii podporoval Hitlary Clinton proti Trumpovi. Cimz u me zcela zklamal.

   Takze je z poslednich, kdo by mohl proti tem liberalnim šmejdům protestovat, kdyz je sam jednim z nich !

   Vymazat
  2. Pokud neco neni jasne, tak:
   http://www.google.cz/search?q=Chomsky+Clinton

   -----
   Viz. politicky kompass:
   https://archive.4plebs.org/pol/thread/112639694/#112660544
   https://www.politicalcompass.org/

   V USA je liberalni levice, v levem dolnim rohu, a autoritativni pravice v pravem hornim rohu. Ve skutecnosti ale americka "Demokraticka" strana je take vpravo, pravicove liberalni...

   U nas jsme meli socialismus vlevo nahore, autoritativni/konzervativni levici, treba jeste dnes Filip KSCM je vyslovene konzervativni levice (zastance moralky a prava, ne liberalismu). Naopak u nas pravice ODS+Top09 je liberalni pravice v pravem dolnim rohu tohoto ctverce...
   Maji tedy v USA zcela jinou strukturu a tezko navzajem chapeme, kdyz jedna strana mluvi o "levici" nebo o "pravici", ze tim mysli neco uplne jineho,
   taky to treba vysvetluje, proc prazska kavarna a ODS nebo TOP tolik sympatizovali s Obamovym liberalne neprilis levicovym postojem USA a lezli do riti Shapirovi... Protoze americka tzv. Levice "Demokraticka" strana je dost pribuzna nasemu ODS, a to, co u nas mame jako levici, cemuz by byl trochu pribuzny treba Bernie Sanders (liberalni levice), ale treba konzervativni levici v USA prakticky nemaji na oficialni urovni...

   Vymazat
  3. Takze shrnuto:

   Kdyz si mel Chomsky, "Vítač" uprchliku, Liberalni Levice, vybrat mezi Konzervativni Levici - Trumpem, a mezi Liberalni Pravici - Clinton,
   tak se radsi priklonil na stranu Liberalni Pravice...
   (Je jedno, ze media to levo-prave deleni zjednodusuji spatne, Chomsky je natolik moudry clovek, ze to mel pochopit)

   Takze "Liberalni" je mu blizsi a dulezitejsi, nez "Levice" . Tak at potom nebreci o neo-liberalech, kdyz se dal na jejich stranu...

   Vymazat
 11. 16:09: Reaguji pozdě. Asi to již nikdo nebude číst.Budu si muset přečíst Váš výplod ještě jednou. Jsem dost těžce chápavý. Má první reakce je následovná. Víte, jestli Trump je kandidát levice, tak já jsem turecký svatý. Jinak jsem pochopil, že z Ameriky bohužel moc kvality nechodí. To zamlžení pojmů levice pravice je asi kapitalistický předvolební vynález. Souhlas s tím, že Filip je představitel konservativní levice.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. (Na me pozde neni...)

   Jeste jednou: TRUMP je kandidat americkeho LIDu, dělníků a rolníků, ti predevsim ho volili, protoze jim slibil PRÁCI, slibil obnovit prumysl, slibil zavrit hranice pred prilivem nelegalu a zlocincu z Mexika.

   Taky po jeho zvoleni zacali masivne deportovat zlocince zpatky do Mexika, nekteri utekli sami, pry to v Mexiku je nyni velmi znat na bezpecnostni situaci, ze ten xindl (i na Mexicke pomery) vyhodili z USA...

   Slibil taky donutit globalisty, aby vratili zpatky prumysl do rodne zeme (opet - vraci lidem praci), slibil Mír ve svete (coz zatim dodrzuje jen trochu, ale uvazte, ze "útok" na Syrii raketami bylo relativne neskodne gesto, treba ve srovnani s podporou ISIS, co meli za Obamy)

   Slibil zrusit velmi spatne Obamacare, ktere vysavalo predevsim z delniku tolik financi, ze uz si to nemohli dovolit. To byl mozna jeden z hlavnich duvodu, proc byl zvolen, protoze americke zdravotni pojisteni je (bylo) katastrofa pro delniky/platce...

   Takze se jenom schoval za konzervativni (tedy teoreticky pro-krestanskou) stranu tzv. Čestných politiku, proti tzv. Demokraticke totalitni bolshevicke masinerii DNC,

   ale presto je to vyslovene LEVICOVÝ kandidat.
   Konkretne kandidat NÁRODNÍHO SOCIALISMU.

   (Levicovy ve smyslu delnicko-rolnicky, kdezto Sanders byl levicovy ve smyslu liberalne-vítačský, pro-ulejvacky)


   Pak je ovsem dalsi otazka, ze Kandidat Trump je neco trochu jineho, nez Prezident Trump,
   zejmena ten Tym, co si zvolil, povazuje spousta lidi za zradu na volicich...

   Nase (((Media))) z nej ukazuji jenom drobnosti, treba jenom kde se stretava s Clinton News Network (CNN fraudsters), ale treba tady si muzete precist, co za prvnich 100 dni dokazal:
   http://82.221.129.208/baaasepageq7.html
   (nekde pod titulkem "How has Trump really done?")
   Kdyz to posoudite optikou toho, ze mu (((soudci))) a (((media))) hazou klacky pod nohy, jak mohou, tak to je celkem dobre...

   Asi hlavni plus, co zatim udelal, je, ze se zbavil Comeyho, vrchniho zametače-pod-koberce vsech zlocinu Clintonu.
   http://syria-personally.beforeitsnews.com/spies-and-intelligence/2017/05/bombshell-intel-on-former-fbi-comey-2450729.html


   Mozna nejvetsi zasluha pro cely svet je, ze hodil kleste do soukoli Paris Climate Fraud a odstoupil z toho giga-tunelu stoleti, ve srovnani s kterym je ceska verze "Solarni tunel" jako Pískoviště vedle Sahary...
   http://principia-scientific.org/breaking-fatal-courtroom-act-ruins-michael-hockey-stick-mann
   http://notrickszone.com/2017/05/29/80-graphs-from-58-new-2017-papers-invalidate-claims-of-unprecedented-global-scale-modern-warming
   http://www.naturalnews.com/2017-06-02-carbon-dioxide-real-science-co2-cbd-thc-curcumin-nutrients.html


   Nejvic proti Trumpovu zvoleni bojovala levicovi Liberasti (((Akademie))), holywoodska (((Media))), urednici, bile limecky, (((banksteri))) a vsechny jejich podplacene loutky NGO, jednim slovem: Všichni ŠMEJDI v USA byli proti zvoleni Trumpa, a cim vetsi smejdi tim vic kriceli...


   A jen pozn. na okraj, takhle do trech zavorek se to dava, kdyz se jedna o tu (((vladnouci j-elitu))), ktera se nekde nesmi a leckde ani nemusi primo pojmenovat, vsichni vime o koho se jedna...


   A ohledne levice-pravice, ve skutecnosti je to ctverec, kde jeden rozmer je levice-pravice (sdilena: solidarita / soukroma: jen zaslouzeny prospech), a druhy rozmer je liberalni (dole) / autoritativne-konzervativni (nahore).
   U nas to muzete posoudit, ze treba KSCM v podani Filipa (konzervativni levice) je uplne jiny druh levice, nez Prazsti Sluníčkáři-vítači (liberalni levice - "Liberasti")...

   Vymazat