Reklama

středa 26. července 2017

Nová hedvábná stezka bude probíhat Sýrií. Čína, Rusko a Írán dostanou při obnově země přednost

Napsal/přeložil: Pepe Escobar
26.7. 2017   Eurasia24
S osvobozováním Sýrie se rýsuje i obrázek její ekonomické budoucnosti: bude pevně svázán s eurasijským projektem Nové hedvábné stezky. První čínské miliardové investice jsou již naplánovány.Uprostřed příslovečného zmatku a zmaru všech věcí v Sýrii, jak tomu někdy bývá, ruka štěstěny ukazuje svoji štědrou dlaň.Podívejme se, co se stalo minulou neděli v Pekingu.Asociace čínsko-arabské výměny a syrské velvyslanectví zorganizovaly Syria Day Expo, za hojné účasti stovek čínských specialistů na infrastrukturní investice. Připomínalo to jakousi mini sešlost Asijské infrastrukturní investiční banky (AIIB), pod označením „První prodejní projektový veletrh na obnovu Sýrie“.

A bude to mít závažné pokračování: Syria Reconstruction Expo; 59. Mezinárodní veletrh v Damašku příští měsíc, kde bude zastoupeno asi 30 arabských a dalších zemí; a pak China-Arab States Expo v Yinchuan, provincii Ningxia Hui, v září.

Qin Yong, místopředseda Čínsko-arabské výměnné asociace, oznámil, že Peking plánuje investovat do průmyslového parku v Sýrii, určeného pro 150 čínských firem, 2 miliardy dolarů.

Nic by nedávalo většího smyslu. Před tragickou syrskou válkou byli syrští obchodníci již neskutečně aktivními na hedvábné stezce pro drobné zboží mezi Yiwu a Levantou. Číňané nezapomínají, že Sýrie kontrolovala pozemní přístup jak do Evropy, tak do Afriky v dobách starodávné hedvábné stezky, kdy, po překročení pouště přes Palmyru, se zboží dostávalo do Středomoří a pak do Říma. Po pádu Palmyry vedla druhá stezka proti proudu Eufratu, a pak přes Aleppo a Antioch.

Peking vždy plánuje na roky dopředu. A vláda v Damašku je do toho zapojena na nejvyšší úrovni. Takže není náhoda, že syrský velvyslanec v Číně Imad Moustapha musel přijít s pádným důkazem: Čína, Rusko a Írán budu mít před všemi ostatními přednost u všech investic do infrastruktury a projektů obnovy země, až válka skončí.

Nové Hedvábné stezky, či Jeden pás, jedna cesta (OBOR), budou nevyhnutelně obsahovat i syrský uzel – za naprosté právní podpory čínských společností zapojených do investic, výstavby a bankovních aktivit, prostřednictvím zvláštní komise vytvořené syrským velvyslanectvím, Čínsko-arabskou výměnnou asociací a právnickou firmou Shijing se sídlem v Pekingu.

Přiberte mě k nákladu z Šanghaje do Latakie

Jen málo lidí si pamatuje, že před válkou již Čína investovala desítky miliard dolarů do syrského ropného a plynárenského průmyslu. Přirozeně prioritou pro Damašek, jakmile válka skončí, bude masivní rekonstrukce značně zničené infrastruktury. Čína by toho mohla být součástí, prostřednictvím AIIB. Pak přijdou investice do zemědělství, průmyslu a spojovacích-dopravních koridorů v Levantě a propojení Sýrie s Irákem a Íránem (dalšími dvěma uzly).

Ze všeho nejdůležitější však je, že Peking již podnikl základní krok k tomu, aby byl přímo zapojen do konečného řešení syrské války – geopoliticky a geoekonomicky. Peking má v Sýrii od loňského roku zvláštního zástupce – a již poskytl humanitární pomoc.

Netřeba dodávat, že všechny tyto komplexní plány závisí na tom, že již žádná válka nebude. A v tom je právě ten háček.

Po zániku Daeš (IS), či aspoň poté, co přijde o nějaké významné městské centrum, nikdo neví, na co se rozpadne. A nový kalifát „Sunistán“ by mohl být zmanipulován, aby odstřihl Sýrii od budoucnosti Nové Hedvábné stezky.

Katar již poskytl něco, co mění hru; Dauhá se sblížila s Teheránem (společné zájmy na plynovém poli Jižní Pars/Severní dóm), jakož i s Damaškem – k velké nechuti domu Saúdů. Takže na rozdíl od nedávné minulosti již Katar do změny režimu zapojen není. Ale stále zde existují rozdílné zájmy Saúdské Arábie, Turecka, Izraele a, samozřejmě, Washingtonu, které je třeba zohlednit.

Možným scénářem toho, co Putin dojednal v Hamburku – který nebyl sdělen ani Lavrovem, ani Tillersonem – je, že příměří v jihozápadní Sýrii, za předpokladu, že vydrží, by mohlo znamenat, že americké „mírové“ síly v podstatě odsouhlasily vytvoření demilitarizované zóny (DMZ) mezi syrskými Golanami, de facto anektovanými Izraelem, a zbytkem země.

A „mrkví“ pro Moskvu má být, že Washington akceptuje Krym jako de facto součást do Ruské federace.Příští měsíce ukážou, jestli je to skutečně schůdný scénář.

Další významnou záležitostí je vztah Ankary versus Kurdové z YPG. Na rozdíl od zlověstného a celkem možného scénáře balkanizace by Washington a Moskva mohly rozhodnout, společně, že je nechají vyřešit si věci sami. Pak bude muset nevyhnutelně po dohlednou budoucnost turecká armáda okupovat al-Bab.

Důležité:
Saúdská Arábie nedostane nic. A Izrael a Turecko dostanou politické/vojenské „zisky“. Je těžké si představit, jak může Moskva udat toto řešení Íránu jako vítězství. Teherán nemusí mít volnou trasu Írán-Irák-Sýrie-Hizballáh, ale udrží si úzké vztahy s Damaškem a bude zapojen do rozšíření Nové Hedvábné stezky.

Klíčovou otázkou od této chvíle bude, jestli se bude Washington držet politiky „Syraq“ hlubokého státu – jak tomu bylo v případě „Asad musí odejít“ v mixu s podporou či vyzbrojováním neexistujících „umírněných vzbouřenců“ –, či zda likvidace Daeš/IS nadobro zůstane Trumpovou prioritou.

Peking se v každém případě rozhodl. Bude neustále pracovat na triumvirátu Írán-Irák-Sýrie, aby se staly klíčovým uzlem v OBOR. Sází někdo proti budoucnosti vzkvétající kontejnerové trasy Šanghaj-Latakia?

Pepe Escobar
zdroj Zvědavec

8 komentářů :

 1. Ta Nová hedvábná stezka je zajímavá a inspirující. Škoda, že nebudeme my u toho, vzhledem na prozápadní a protilidovou politiku našich "domácích politruků".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:40 Otázkou je, zda víme, co se u nás skutečně děje ...
   Viz :
   "Máte asi na mysli česko-čínské investiční fórum, které se letos sešlo už pětkrát a mělo zatím nejvyšší počet účastníků, tisíc dvě stě, z toho tři sta přijelo z Číny a těch zbývajících devět set byli čeští podnikatelé,"
   https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-cesky-rozhlas-radiozurnal-13531
   L.S.

   Smazat
  2. To 19:52:
   To, co jste napsal, jsem vůbec, ale vůbec neměl na mysli. Já jsem upozornil na prozápadní a protilidovou politiku našich "domácích politruků".

   Smazat
  3. Čínské investice má na starosti mr. Tvrdík, který "sqvěle" vedl Obranu, ČSA (aerolinky), Poštu. Kde byl, tam byla po něm ...
   S jeho schopnostmi považuje poměr 300 Číňanů / 500 Čechů na jednání o obchodech v Praze za veliký úspěch.

   Smazat
 2. Samozřejmě že dostanou zakázky spojenci Čeští podporovatelé teroristů ostrouhají.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, bohužel RF je zdrojem těchto teroristů, jak přiznal i velký VVP. Udělejte si jasno a pořádek ve znsalostech.

   Smazat
 3. No ovšem "světlé zítřky". Jako pozitivní spekulace to vypadá docela zajímavě. Otázkou ale zůstává, jaká bude realita! Jinými slovy: Jaká síla dokáže eliminovat zájmy "hlubokého státu"? a nejen v USA.

  OdpovědětSmazat
 4. Je nutné neustále soudruhům milovníkům Putina a jeho Ruska připomínat pár věcí. Např. že Český stát je o 700 let starší než ruský a že ta krásná ruská ojedinělá architektura je italská práce. K tomu to podstatné: ruský stát by bez západu nebyl, ani romanovci ne. České země jsou Západem od 8. století...
  Ovšem za nejpodstatnější doporučení je nutné vzíti knihu " Vojna vse spišet." Tak se dejte do čtení, soudruzi, co nějak ten Západ nemusíte.Pak vás čekají další díla. Mimochodem, v RF je prakticky 98% obyvatekstva gramotná pouze ve 4 generaci.
  Nejp

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.