Reklama

.

.

pondělí 10. července 2017

Pepe Escobar: Putin s Trumpem zahráli s výsledkem výhra-výhra

Geo
10.7.2017 Eurasia24
 
Diplomacie poráží démonizaci, Putin s Trumpem dosáhli prvního možného kroku k reálné spolupráci: příměří v jihovýchodní Sýrii. Analytik Pepe Escobar ve svém posledním článku rozebírá setkání prezidentů Ruska a USA Vladimira Putina a Donalda Trumpa včetně okolností, které summitu G20 v Hamburku předcházely.
Co bylo původně plánováno na pětatřicet minut, píše Escobar, nakonec trvalo dvě hodiny a šestnáct minut. A nedokázala to přerušit dokonce ani první dáma USA Melania Trumpová.

Opravdovým testem vztahů velmocí však bude podle brazilského publicisty dosažené americko-ruské příměří v jihozápadní Sýrii: „Tillerson a Lavrov o tom diskutovali týdny. A nápad je to ruský.“

Jak bude příměří, které platí od neděle 9. července, vypadat? „V podstatě by to mělo znamenat: americké/jordánské mírové sily v blízkosti Golan; Damaškem umožněné rozmístění ruských a íránských mírových sil okolo hlavního města; usazení Turků mezi městy Džarábulus a al-Báb na severu a Rusů okolo nich; a Američany na severovýchodě společně s kurdskou YPG,“ popisuje předpokládané rozložení sil v Sýrii po rusko-americké dohodě.

„V kostce: regionální rovnováha sil, která – za předpokladu, že bude dodržována – může pomalu vést ke konečnému syrskému urovnání,“ shrnuje.

Řada otázek ale podle Escobara zůstává nezodpovězených: „Jordánsko a Izrael nejsou válčícími stranami, ale dohoda se jich přesto přímo dotýká. Není jasné, zda americké síly budou muset zpět do Jordánska. Není jasné, jak bude příměří doplňovat jednání v Astaně – které má aktuálně hlavní slovo na frontě – zahrnující Rusko, Írán a Turecko. Není jasné, zda bude Islámský stát vymýcen nadobro. Není jasné, zda Pentagon zastaví sporadické útoky na Syrskou arabskou armádu.“

„Hlavní příběh“ summitu G20 ale podle Escobara začal o tři dny dříve v Moskvě, v rámci oficiálního setkání Vladimira Putina s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Čínský lídr opakovaně velebil „strategickou alianci“, „rychle rostoucí pragmatickou spolupráci“ nebo dokonce „zvláštní povahu“ čínských vztahů s Ruskem.

Vladimir Putin se opět zavázal k podpoře Nové hedvábné stezky, a to „v každém případě“, což zahrnuje její prolnutí s Eurasijskou hospodářskou unií. Ruský přímý investiční fond a Čínská rozvojová banka už zřídily společný investiční fond s 10 miliardami dolarů. A nejen to.

Gazprom a čínská CNPC podepsaly klíčovou dohodu stanovující termín započetí dodávek plynu přes plynovod Síla Sibiře: podle šéfa Gazpromu Aexeje Millera to bude 20. prosinec roku 2019. „A následovat bude stavba Síly Sibiře 2,“ podotýká Escobar.

Připomněl také společný rusko-čínský návrh řešení krize s KLDR a jednotný postoj těchto zemí k otázce rozmístění amerického protiraketového systému THAAD na jihu korejského poloostrova.

Bylo to už třetí letošní samostatné setkání ruského a čínského prezidenta. Už na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci v Astaně Putin naznačil, že právě to moskevské má být „hlavní událostí v dvoustranných vztazích“. „Nejenže tam prohlubovali jejich společnou strategii pro eurasijskou integraci, ale také koordinovali společný přístup k Trumpovi na G20. O tom je strategické partnerství,“ konstatuje analytik.

Pokud pak jde o dosažený výsledek setkání Putina s Trumpem v Hamburku, Escobar jej hodnotí jako snahu najít řešení alespoň zčásti vyhovující všem.

„Sýrie je ultrasložitý případ, kde sféra vlivu je převážně íránská, ale ‚těžká fakta' na zemi a na nebi jsou převážně ruská. S touto dohodou o příměří je to tak, jako by Putin s Lavrovem zvali ztrácející Washington, aby se stal částí řešení, které má – alespoň nějak – uspokojit všechny strany včetně Izraele a Turecka,“ poznamenává Pepe Escobar.

„Trump v Hamburku nečinil žádné podstatné ústupky, přinejmenším podle toho, co Tillerson s Lavrovem dobrovolně přiznali. Establishment štěká, že Trump daroval Putinovi vítězství, ale mýlí se: Putin s Trumpem zahráli win-win,“ uzavírá.

- - -

12 komentářů :

 1. At zije Trump a jeho rodina hercegovina .Hlavni poradkyne vlady Ayasa Kuchner ma praxi a vi kde objednat co nejlepe boty v Cine .Cela tatinek . Nyni radi dle pravidla rado se stalo.
  Honolulu kuku retarded vr

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsi hlupak co nema co rict, parazite

   Vymazat
  2. Hlavně ať žijou Putler a Dymon! Ale v Petropavlovský pevnosti:))) - https://www.youtube.com/watch?v=GcWJMrcp1-M

   Vymazat
 2. Trump je jen loutkou za jejíž provázky tahají jiní.
  Ti v pozadí,praví vládci v USA,posoudí,zda je to
  dobré nebo špatné.Potom se teprve dá s jistotou
  říci,že něčeho dosáhli.Ještě je třeba mnoho času na
  nějaké závěry.Kolik dohod už USA nedodržely!
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trumpa muzou antitrumpisti znicit

   Vymazat
  2. Víte, jaký je rozdíl mezi republikánem a demokratem v USA? Žádný! U republikánů je vykořisťování člověka člověkem! U demokratů je to naopak!
   A jaký je rozdíl mezi republikánským a demokratickým prezidentem USA. Opět žádný. Oba před volbami naslibuji jako placená slibotechna, oba po volbách nic z toho nesplní a oba čurají vždy po větru!
   A co voliči v USA? Ti jsou vždy stejní! Stejně blbí, stejně nepoučitelní!

   Vymazat
  3. Petr Majevský Souhlas.

   Vymazat
 3. Proč nezastaví denní leteckou vojenskou dopravu, hromadění arzenálu na východě a stavby základen.Nebo o tom neví, že stále přes naše území přelétávají těžká us letadla ve dne i v noci? Co to tedy znamená.Přípravy na útok po provokaci?Nebo někdo jedná tak a Trump o tomto neví?Ani bych se nedivil.Stejně to smrdí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I to je mozne
   Mohou se pokusit zavrazdit Trumpa a udelat puc
   Horni Dolni

   Vymazat
  2. Trumpeta je stejn+ě důležitý asi jako naše vemeno Sobotka.

   Vymazat
 4. Zvonka to vyzerá, že americký Stát bažin funguje už od konce padesátých let dvacátého století - prvním výrazným aktem byla likvidace klanu Kennedyů (s odkladem - v důsledku toho, že to nedopadlo podle prostinkého záměru s utonutím Mary Jo - odstranění Teda). Dalším byl Richard Nixon ...

  OdpovědětVymazat
 5. V které demokratické zemi vraždí presidenty zvolené nejdemokratičtějším volebním systémem na planetě zemi? Pochopím to v despotických režimech ale i tam to organizuje nejdemokratičtější stát na planetě zemi. Je to fraška.

  OdpovědětVymazat