Reklama

středa 26. července 2017

Porošenko odobral Saakašvilimu ukrajinské občianstvo

Michail Saakašvili
Sergej Chuzavkov
26.07.2017 PravdaSk

Ukrajinský prezident Petro Porošenko zbavil bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho ukrajinského štátneho občianstva. Oznámila to v Kyjeve štátna migračná služba. Krok je vyústením sporu, ktorý medzi niekdajšími spojencami v boji proti ruskej agresii vypukol vlani. O občianstvo rodného Gruzínska prišiel Saakašvili v decembri 2015.

Saakašvili stál na čele Gruzínska v rokoch 2003 až 2013, ale krátko pred vypršaním svojho mandátu opustil krajinu v obave, že ho bude nová vláda prenasledovať. Uchýlil sa na Ukrajinu, kde na jar 2015 dostal štátne občianstvo a súčasne ho vymenovali za gubernátora Odeskej oblasti.

V Gruzínsku ho medzitým v neprítomnosti obvinili zo zneužitia úradu. Občianstvo mu tamojší prezident Giorgi Margvelašvili odobral v decembri 2015 s odôvodnením, že Saakašvili prijal občianstvo Ukrajiny.

S Porošenkom, svojim známym zo štúdií, sa Saakašvili rozišiel vlani, keď prezidenta tvrdo kritizoval za neplnenie volebných sľubov a za údajné protežovanie korupčníkov. Po zložení gubernátorskej funkcie založil vlastnú politickú stranu nazvanú Hnutie nových síl.

Formálnym dôvodom pre odobratie občianstva bola podľa agentúry TSN skutočnosť, že exprezident Saakašvili vraj svoju žiadosť o ukrajinské občianstvo podložil nepravdivými informáciami. Zbavenie občianstva je podľa ukrajinských médií výsostné právomocou hlavy štátu.

Saakašvili v prvej reakcii oznámil, že bude ďalej žiť v Kyjeve aj bez občianstva. Jeho politické plány však krok prezidenta môže ovplyvniť, pretože podľa ukrajinských zákonov môže viesť politickú stranu či byť zvolený do parlamentu len ukrajinský občan.

Porošenkovo ​​rozhodnutie kritizoval vplyvný ukrajinský poslanec Mustafa Najem. „To je to najhlúpejšie, čo môže človeka napadnúť,“ odkázal na facebooku prezidentovi. „Je to známka slabosti, ktorá prezidenta Ukrajiny stavia do zlého svetla.“

- - -

9 komentářů :

 1. Jsou dva profašistický blbečkové. Který kterého přečurá?

  OdpovědětSmazat
 2. Oba to jsou šupáci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Misu ma rad McCain a sup sem, nezli nam stary valecnik natahne brka ,zacina byt uplne mimo brani perverty v armade

   Smazat
 3. Oba jsou to řádní šmejdi a váleční zločinci. Co také čekat od přátel USA.

  OdpovědětSmazat
 4. Kde to studovali? Porošenko má pas švýcarský a americký.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Opravuji. Porošenko má pas švýcarský a izraelský.

   Smazat
 5. Komu se ani při sledování výkonů těchto dvou nejtrapnějších ubožáků neobrací kufr, musí být definitivně nenapravitelný západohujerský havloid.

  To znamená lokaj, který v každé době bude přesně vědět na které straně krajíce právě je pomazánka.
  (Pro hlídající pablby - moje místo a srdce je a vždy bude tady, v centru Evropy, ale právě proto dnes nenávidím západohujerské havloidní lokajské šílenství; bohužel to je dnes všude a tihle palidé si nedovidí ani na špičku svého nosu).

  OdpovědětSmazat
 6. Moje babička Albína by o nich řekla:"Jsou to blbové"
  Byla to moudrá žena. V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
 7. Co znamená ruská agrese ?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.