Reklama

.

.

čtvrtek 6. července 2017

Reálná mzda v Česku – pokles o 15 procent

Jiří Paroubek
6.7.2017  VašeVěc

Vláda a koneckonců i část opozice, která se za to cítí spoluodpovědná, a také česká ekonomická fronta, jásají nad nízkou úrovní nezaměstnanosti v Česku. Tento okázalý jásot jaksi zakrývá dvě fakta:

- podle právě vydané studie OECD reálná mzda v Česku oproti předkrizovému období, tedy ve srovnání s dobou téměř před deseti lety, poklesla o téměř neuvěřitelných 15 procent.
- velmi významným způsobem také poklesla oproti předkrizovému období produktivita práce. Česko spolu se Slovinskem a Estonskem zaznamenalo ve východním bloku největší snížení produktivity práce.

Kapitáni českého průmyslu, prezident Hospodářské komory i další významné persony českého hospodářství se stále dožadují přísunu nových, levných pracovních sil z východní Evropy. Za situace, kdy české hospodářství ve srovnání se Západem má výrazně nižší produktivitu práce a kdy český průmysl zatím jen okrajově zasáhla technologická revoluce a robotizace, by příliv pracovních sil s nižší nebo nízkou kvalifikací, nebyl dobrým řešením.

Tím správným řešením jsou investice do budoucnosti, do nejmodernějších technologií a robotů. Ale proč investovat draze, když na východě Evropy chtějí získat pracovní síly za hubičku. Zkrátka, vláda, podnikatelský sektor i ekonomická fronta by se měli seznámit s nejnovější studií OECD a vyvodit z ní správné závěry.

Jiří Paroubek

54 komentářů :

 1. Zaver je ze Cesko je v havlohajzlu
  Horni Dolni

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Táhni do hajzlu, negramote!

   Vymazat
  2. 10:44 a ty zpět do havlohajzlu.

   Vymazat
  3. Ano, to už tady bylo po r. 1989 kdy J.Lux vykřikoval, proč v zemědělství vyrábět draze, když můžeme dovážet levně a kvalitně. A výsledek? Jsme popelnici západu...

   Vymazat
 2. Korunu tomu daly mnohaleté intervence ČNB, které zdražily dovozy moderních technologií a dokončily to banky s nekřesťanskými úroky za úvěry právě na ty technologie. To jaksi chuť modernizovat podnikatelům nepřidalo a podnikavci jásali nad "úspěšným" vývozem...

  OdpovědětVymazat
 3. Starej se o ten bordel v ussackejch žumpách ve Fuckingtownu,tady seš jen podřadnej syfilitickej potrat!!!!!

  OdpovědětVymazat
 4. 23:00... SVINAKU - menecennej, neurazej Horniho Dolniho !

  To ze mate mensi platy je smutna vec, ale je to vec DRUHORADA !

  V Nemecku je million Barbaru z Afriky.
  Dalsi million je v Italii, Spanelsku a Recku a dalsi million je na ceste.
  Mate daleko vetsi problem, nez je mala vyplata. Vas problem se jmenuje EXTERMINACE. Vase exterminace !
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 23:35
   Tvůj problém se jmenuje bezmezná tupost. Tvoje tupost!

   Vymazat
  2. Honolulu(alias Rabas),po skvělých zážitcích v JAR a po stejné situaci v USA ti nezbude nic jiného než pláchnout do Ruska nebo Činy,můžeš to vzít přes Kubu,kde neutrpíš teplotní šok....a moc neváhej,času je málo!

   zločas

   Vymazat
 5. honolulu stačí jse dívat na vaše zprávy aby jste nebyly dřív než my bradou vzhůru.

  OdpovědětVymazat
 6. Jak Polaci, tak Madari, vas zacinaji kritizovat za to, ze jste se nepostavili resolutnej proti zahnojeni Evropy nasilnymi barbary. To proto, ze mate u vas vysoke % oportunistickych vitacu na pozicich vlivu.
  (Jako "slecny" od Prasne brany - nastavi kazdemu.)
  Stredo-evropske a vychodo-evropske staty se zacinaji formovat k obrane, tak nezustavejte pozadu, nebo si vas Polaci a Madari rozeberou. Pane Paroubek udelejte tam poradek ! Vratte se do politiky !
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 23:59
   Máš v hlavě místo mozku sračky.

   Vymazat
 7. Vyřešíme to tak že odejdem do USA které nikoho nepotřebuje, protože všechno tam vzniká z pracovitosti občanů. Všichni je chtěj okráct, proto musí tak zbrojit aby ochránily to co svojí pracovitostí vytvořily. Největší nepřítel je Rusko, protože tam mají hovno a chtěly by se okupací USA napakovat. To jsou ale sračky!

  OdpovědětVymazat
 8. 23:48... Uz jsem vam vysvetloval, ze u nas je informacni krize a 90 % veskerych zprav, jsou manipulativni bezcenne zvasty.
  Nase occultisticke pomucky pro ziskani inforamaci zacinaji byt hodnotnejsi nez nase CNN.
  Koncim jdu si hodit Taroty. (Benzin u nas klesl $ 2 za Gallon (3.78 l) a ja nevim proc, tak nahle.) Nezamestnanost prudce klesa. Policajti svedomite mlati kozomrdy a zatykaji po stovkach. DOW se chova dobre a ja musim prijit na to, proc tolik dobrych zprav v tak kratkem casu. (T.j. asi kvuli zalozeni obranne koalice proti Merkerove.)

  Na ostrove KRK v Jaderskem mori se stavi neco velkeho na dovoz energie do Evropy, aby mela Merkerova mensi moc nad Evropou. Bulhari a Rumuni se domahaji Trumpa a jeho navstevi. Takze Evropa nebude rozdelena pouze na dva tabory, ale na tri ! EU, Rusko a THREE SEAS, (koalice 12-ti statu), coz usnadni zivot i vam vsem ve vasi republice. Pokud si benefit neprivlastni pouze vase vrchnost.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Three seas nikdy.Americky projekt na uplny podrizeni a likvidaci techto statu.Neni dobry byt s amerikou nepritel,ale daleko horsi je byt s ni pritel.Trumpovi fandim,ma za ukol provest "perestrojku".Jinymi slovy udelat z ameriky stat,ktery nebude okradat a vydirat cely svet.

   Vymazat
  2. 8:15

   "Trump ... má za úkol provést "perestrojku". Jinými slovy udělat z Ameriky stát,který nebude okrádat a vydírat celý svět."

   To je fakt věta do kabaretu !!

   Vymazat
  3. 8.47.Když nerozumite o co v americe jde,tak se nevyjadřujte , a běžte radši do kabaretu.

   Vymazat
  4. 8:56

   Taky věříte na Trumpa - reformátora kapitalismu?
   Přeju Vám krásné sny!

   Vymazat
 9. MOTROK 0:07... Vztah k Rusku byl vysvetlen nekolikrat !
  Ten vyklesteny vul, (najemnik), ktereho mas ve chleve na tve farme, je daleko vnimavejsi a bystrejsi nez jsi ty !

  Nemohu pomoci - snad nejaky vitamin by v tvem pripade mohl povznesl tvoje I.Q., aspon na uroven tveho najemnika na farme.
  koncim nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tahni do hajzlu buzerante si ho kourit s buzerantem z horni dolni nikdo nestoji o tve stupidni idiotismy idiote buzerantsky .Mluvim k tobe maskaro kravska Hovnocuce z prdelni lhoty krovaku opici idiotsky

   Vymazat
 10. 1:50 ...HUUUha, ha, ha, t.j. kopec srandy ! Takhle se nesmi mluvit na NR a krome toho - je to sadismus, protoze dostanu KRECE od smichu a neudrzim
  STOLICI !

  A jak k tomu prijde pan Paroubek, kdyz se pod jeho clankem smichem posere chlouba ceske emigrace - JA - nick honolulu - SVETLONOS !
  Hmmm ?

  OdpovědětVymazat
 11. 3:44
  Ty neudržíš ani myšlenku,ry poblbanej ussackej geronte!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 12. PREDNASKA na thema, kdyz Buh dopusti,
  tak i motyka zpusti !

  Za vsechny vase uspechy a neuspechy mohou sudicky ! Tim co vam daly.
  Kdyz jsem pracoval v Pittsburqhu, tak me zaujalo okoli mesta a ja se zacal toulat. Cista zvedavost !

  Aniz jsem si to uvedomil, tak jsem prijel do prdelakova ve state Ohio.. Prdelakov se jmenoval CADIZ !

  S prekvapenim jsem zustal stat pred rodistem nejslavnejsiho herce Ameriky, ktery se jmenoval CLARK GABLE... On byl hlavnim hrdinou ve filmu GONE WITH THE WIND, ktery A. Hitler videl znovu a znovu 10 x a J.V. Stalin 5 x . (Tento jeden z nejslavnejsich filmu Ameriky byl natocen v roce 1939.)

  Z toho pline ponauceni, ze at jste kdo-koliv, odkud- koliv , tak musite chtit (vule od sudicek) a uspech je zarucen.
  (Prostedi neodpovidalo velikosti osobnosti, ktere se tam narodili.)

  Tak je to zarizeno mocnostmi nebeskymi. Proto predcasne se vzdavat, je zakazano !

  George Amstrong Custer, take pochazel od Cadizu. General, ktery zahynul v boji proti Indianum 1876 ve veku 36 let i se 4 000 belochy. Vsichni zahynuli behem jednoho dne.

  Ta zdrava dravost zivota v Americe stale existuje a nejen v Cadizu. Tim se Americane lisi od Nemcu, nebo Cechu, ze neexeptuji situaci, kdyz jim nesedi. Napr. ten Cadiz - ospale hnizdo.

  Rockefeller vyrustal v Ohiu a Edison se tam narodil. Henry Flagler , ktery otevrel Floridu svetu pochazel z Ohia a general Sherman, ktery vypalil Atlantu pochazel take z Ohia. (Mate-li na aute znacku Ohia a udelate chybu v Atlante, tak vam namlati jeste dnes.)
  NEEXEPTUJTE to, co vam nesedi !
  Vsichni zpet do politiky !
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 5:10

   JAKO OBVYKLE: SLOVNÍ PRŮJEM BEZ KONCE...

   Vymazat
 13. jirka prognostik ktery věděl všechno jen jedine mu uniklo když ho vykopali všichni jeho přatele od koryta ktere si nestačil ohlidat a nam by tento kulišak chtěl radit spiš dojit se mu opět zachtělo

  OdpovědětVymazat
 14. S tím poklesem produktivity bych byl opatrnější. Záleží na tom jak a z čeho se počítá - prostor pro manipulaci je zde obrovský. Reálně je to nejlépe vidět na automobilkách - stejná technologie jako v Německu, pracovní tempo minimálně stejné a vypočtená "produktivita" o desítky procent nižší. Logicky - když tu "produktivitu" např. počítám z přidané hodnoty, kde podstatnou část tvoří náklady práce (mzdy + odvody), tak mi u nás musí vyjít podstatně nižší naž v Německu, kde jsou mzdy dvoj- či trojnásobně vyšší. Další problém je rozdíl při realizaci subdodávek (náš případ) a finálů (Německo). A tak by se dalo pokračovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Právě tak to je.

   Vymazat
  2. A navíc toto: německý popelář vyveze za směnu stejné množství popelnic jako český, německý zedník postaví za směnu stejně dlouho zeď jako český, německý traktorista zorá za směnu stejnou plochu jako německý, německý lékař ošetří za směnu dokonce méně pacientů, než český, německý učitel má stejný počet týdenních hodin jako český a německý řidič MHD najezdí za směnu stejný počet km jako český. Platy za tuto stejnou práci mají ale 3-4x vyšší než v Čechách. Potraviny stojí stejně, benzín mají Němci trochu dražší, bydlení a nájem jsou na tom podobně, Oktávii jsme koupil před 5 lety u Němců o 30.000 levnějí než v Budějicích. Vím, o čem mluvím, protože jsem Němcích dělal přes 15 let a teď jsem doma v důchodu.

   Vymazat
 15. 4:49....neplakej a nenarikej na spatne adrese.
  Sudicky ti nasraly do kolebky a ty si zde verejne stezujes na me ! Ja to prece nezavinil !
  Co to je geron, hemeroide ? Ja neznam cizi slova.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 16. 6,30
  GERONT SEŠ TY,USSACKEJ POMATENEJ ZHOVADILEJ POTRATE!!!!!!!!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 17. Všem diskutujícím ! Naprosto nechápu co zde předvádíte to už není ani tupost. K vůli článečku nějakého zaprděného Paroubka (majitele slunečních elektráren) jste se schopni tady slovně pozabíjet.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby to bylo podepsáno J.P., tak byste měl na srdci co? Jinak ty výlevy se netýkají článku, ale sprosťačí tu nějací nudící se čtenáři.

   Vymazat
 18. 8,30
  Tvoje starosti na moje ostny:-)))))

  OdpovědětVymazat
 19. Honolulu nejde o vztah k Rusku, to jste psal že je neznáte. Já to tam znám velmi dobře. Jde o to, že jste nedávno napsal že všichni v USA pracují jako včeličky. Přece nejste tak najivní aby jste nevyděl ten celosvětový parazitizmus USA. V níže uvedeném článku se vyjádřil končící vyslanec v Rusku, že si do smrti bude pamatovat pochod nesmrtelných. V USA taková tradice neni možná, přeztože už snad zahynulo více jejich vojáků jak Rusku, protože ty bojovaly za vlast a USA vojáci za kapitál. Každá diskuze u rozumných lidí vyžaduje toleranci a Vy jakmile se Vám něco nelíbí začnete vulgaritou. Jsem starší než Vy ale necítím se tak neomylný.

  OdpovědětVymazat
 20. Mzdy Čechům žádné a jen je krmit dovozem plesnivého žrádla z Germánie ....a dělat,dělat slovanští otroci!

  OdpovědětVymazat
 21. A nejlepší na všem je fakt, že stále více a více žijeme v zemi,která nám stále méně a méně patří.

  OdpovědětVymazat
 22. Původem nejsem slovan ale to neni skoro polovina obyvatel ČR. Naše rodina zde žije minimál ně 500 let a vždy poctivě pracovala pro stát. Pokud někdo přijde do ČR a přizpůsobí se většině obyvatel je to v pořádku. Pokud vytváří jakoukoliv uzavřenou společnost je to protistátní a mělo by to být protiákoné. Nejhorší ti co plivou nenávistí ke své rodné zemi. Jsou schopni všeho.

  OdpovědětVymazat
 23. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 24. Zvonilo se klíči, od aut, od baráků i od chat, dnes mnozí již nemají ani ty klíče.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A jak to souvisí s článkem? A způsobilo snad zvonění klíči vývoz dividend do zahraničí? Které klíče způsobily , že radnice prodaly své (obecní!!!)vodárenské akcie do zahraničí?

   Vymazat
 25. O jakym parasitismu do nekonecna mluvis ? MOTROKU 9:55 !
  Ja proste na tebe nemam trpelivost, kvuli typicke propagande, jakou predvadel Breznev.
  V Americe se pracuje ! Je jedno, jestli je nekdo doctor, instalater, nebo sestricka ! Prace + financni strategie ti zarucuje socialni zabezpeceni.

  Belosi to socialni zabezpeceni vetsinou maji a jinym rasam se musi pomahat, nebo by pochcipaly hladem.

  Je-li nekdo parasit, tak jsou to ti co vyuzivali vselijakych Food stamps nebo Affirmative action...

  Neni dulezite v jakem oboru kdo pracuje , ale je dulezite jestli ho prace bavi a je prinosem pro spolecnost.
  Tomu se rika - Life, Liberty, and Pursuit of Happines.

  Nektere americke firmy maji pobocky i v jinych zemich !
  Protoze Americane se drzi radej doma a nechteji jet napr. do Afriky, tak Americane musi najmou mistni lidi. To neni parasitismus, ale zhorsene pracovni podminky.

  Ty reknes , ze jsme parasiti a ja rikam - hovno, jsme vcelicky ! Ujarmena vcelicka jsem byl ja, protoze me stale posilali z jedno statu do druheho.

  A omluv se nam vsem za to, ze nejsi Slovan !
  Kdyz jsi prisel pred 500 sty lety, tak je jasne, ze jsi Turek, ktery prisel sabotavat tehdejsi vladu Luvika I.
  nick honolulu - osvicen prozretelnosti Bozi.

  OdpovědětVymazat
 26. Cesi ! Vy se musite prispusobyt Americe, protoze je dynamicka a uspesna. Tim myslim nasi civilizovane Americe presidenta Trumpa ! Bile Americe.

  Pro zacatek postaci, kdyz misto vasi MAZURKY se naucite tancit nas Rock and Rolls !

  Rock'n Roll Dance Shown Medley # RD35 na YouTube
  ukazka !
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 27. Kdyz neco u vas nefunguje, tak se toho zbavte ! Tim myslim, nekterych clenu vasi vlady, kteri lezou do zadku Merkerove.

  Starsi lide maji velke zivotni zkusenosti a proto byt politicky activni je jejich povinnost !

  V Evrope budou zmeny ! 12 evropskych statu zdruzenych pod novou Allianci , ktera se jmenuje -THREE SEAS- (Tri more, Balticke, Jaderske a Cerne), by melo zeslabit dominovani Evropy Nemeckem.

  Nejvetsim nebezpecim pro vasi existenci je vsak invaze barbaru do Evropy ! Ekonomie je druhorada a jde daleko snadnej opravit, nez to, co se stalo v Johannesburgu a je planovano pro vasi Prahu.

  Volte Zemana a jeho lidi. Volte Sladka z Brna a pani Liskovou z Ostravy... Oni nepatri k vitacum !
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 7. července 2017 16:20

   V Johannesburgu jsi to prosral a zdrhnul - a teď chceš rozdávat rady, srabe ?!
   Jsi jak ten Buffalo Bill, co "hovno viděl, v prdeli byl..."
   Do cirkusu tě ale nevzali, tak to zkoušíš tady.

   Vymazat
  2. Hovnolulu ,nejvic se mi libilo,jak pan prezident Zeman zatočil s tim kriplem Schapirem,ktery tu chtel řídit českou republiku.

   Vymazat
 28. Byli jsme mladi, kdyz po srpnu 68 jsme prisli do JAR.
  25 000 Cechoslovaku se v JAR rozuteklo do 4 provincii a ja si vybral Johannesburg - LASKU na prvni pohled !

  Tragicky osud toho mesta a zvlaste me ctvrti Hillbrow na me silne zapusobil. Prozil jsem tam nejlepsi leta meho zivota, ale znalost Afriky a logika, dala prikaz k prestehovani do Ameriky.

  Po mnoha letech moje poskakovani po Americe me privedlo na Waikiki v Honolulu a v obchode jsem zaslechl jihoafricky Accent od skupiny nakupujicich.

  Samozrejme jsem se k nim hlasil a po dlouhyh hovorech mi bylo receno pis, znas cesky, varuj Evropu.
  "Kdyz mlcis , tak nesez spolu vinu".

  Tak jsem vas zacal varovat a bylo mi 100 x nakopano do prdele, ale splnilo se to, pred cim jsem vas varoval dlouho pred arabskim jarem.

  Mate na krku INVAZI ! Tak jako jseme ji meli my, pres CAPRIVI STREEP v dnesni Namibii. (Ale drive se to jmenovalo jinak.)

  Zlata Amerika, proti te hruze , ktera se tam vsude deje.

  Tak si pamatujte !
  Pujdete s Trumpem - Cesko se uzdravi a bude existovat.
  Pujdete se Sorosem a globalisty, tak dopadnete jako Hillbrow v JHB !
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. JAR musela takhle dopadnout,když tam emigrovali takhle zbabělí kriplové jako Hovnolulu.Trumpetovi fandim,ale jen v tom smyslu,že stahne ty svoje okupanty ,žoldáky z celyho světa domů.

   Vymazat
 29. 16:35... Chudinko nedomrdku ! Zapecniku zoufaly, nad tvym neuspesnym a zbabranym zivotem - ty male kureci hovinko, neprerusuj ja vzpominam.
  Nejsi vniman !
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 30. Panove, je treba se presunout pod jiny clanek, nebot jsem zde rekl vse co jsem chtel ! Kdyz jsem pracoval v bushi tak, kdejaka opice po me hodila hovinkem,
  Zminuji se o tom proto, ze opice mezi vami hazejici hovinkami na me nepusobi, nemaji vliv a nikdy me nezastavi, protoze dnes jsem silnejsi nez v 70-tych letech v Africe.
  Ano jsem SUPERIORNI. Jsem svetlonos HONOLULU !
  SOL ME VOS UMBRA REGIT - The sun controls me, my shadow controls you - to znamena, ze te kdykoliv zastinim potkane - 16:35 !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No,dneska jsi si zase nas..l do krku ,až ti ho..a tečou po bradě.

   Vymazat
 31. Co mají vaše hádky a osobní útoky společného s tím
  uvedeným článkem?Ten pojednává o poklesu reálné
  mzdy v ČR a ne o muslimských vagabundech.Nakonec
  ani o JAR či USA.Já jen,abych se v tom vyznal.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 32. Pane Majevský,Hovnolulu Rabas musí ke všemu něco žvanit,že to nemá smysl je jedno!!!!!!!!
  Hlavně že nějakej žvást zplodí!!!!!

  OdpovědětVymazat
 33. Vždyť se můžeme shodnout

  Máloco vypovídá o současném stavu Evropské unie tak výmluvně jako spor o platy vysílaných pracovníků, který probíhá jak v Evropském parlamentu, tak na úrovni vlád.

  Jedná se o to, zda třeba řidiči či pracovníci ve stavebnictví, které jejich firmy vysílají do jiných států EU, mají dostávat mzdu odpovídající zemi, ze které přijíždějí, anebo zemi, ve které dočasně pracují.

  Jeden tábor tvrdí, že platit českým pracovníkům vyslaným do Německa německou mzdu by znamenalo zbavovat naše firmy konkurenční výhody v podobě levné práce. Nízká mzda zaměstnanců je významným faktorem, který v odvětvích náročných na pracovní sílu dokáže otevírat našim firmám dveře do Evropy.
  Druhý tábor namítá, že za stejnou práci provedenou ve stejné kvalitě by měli v téže zemi lidé dostávat stejnou mzdu. Jinak se jedná o diskriminaci pracovníků z chudších zemí a o formu sociálního dumpingu ve vztahu k zemím bohatším.

  V prvém táboře se sešly svazy podnikatelů z celé Evropy spolu s vládami chudších zemí včetně České republiky. Tábor druhý je tvořen odboráři napříč Evropou a vládami bývalého Západu. Stanovisko tohoto tábora hájí ve svých návrzích Evropská komise.
  Mezi oběma tábory se rozhořel neobyčejně ostrý boj, kdy každý rozhořčeně odmítá stanovisko druhé strany.

  Přitom se lze tak snadno domluvit.

  Pravdu mají nepochybně obě strany. Pokud čeští vysílaní pracovníci dostávají v Německu či Francii mzdy hluboko pod úrovní těch místních, je to nepochybně významná konkurenční výhoda jejich firem, které shrábnou o to vyšší zisk. Stejně mimo jakoukoliv pochybnost je, že se jedná o formu sociálního dumpingu, který vytváří tlak na snižování mezd v zemích bohatých. Také bychom se mohli shodnout na tom, že dokud budou mzdy v naší části Evropy tak silně pokulhávat za mzdami na západ od nás jako dosud, otázka vysílaných pracovníků bude stále vyhraněnější a oba tábory nesmiřitelnější. Proto je tak důležité překrývat ošklivou realitu odlišných zájmů hezkými řečmi o společných hodnotách.

  Jan Keller - Právo, 23.6.2017

  OdpovědětVymazat
 34. Pane Paroubku, obávám se, že ani psaní takovýchto článků Vám v politické kariéře nepomůže. Smiřte se s tím, že jste politickou mrtvolou.

  OdpovědětVymazat