Reklama

.

.

neděle 9. července 2017

Reálná mzda v Česku – pokles o 15 procentJiří Paroubek
9.7.2017       Vasevec
Vláda a koneckonců i část opozice, která se za to cítí spoluodpovědná, a také česká ekonomická fronta, jásají nad nízkou úrovní nezaměstnanosti v Česku. Tento okázalý jásot jaksi zakrývá dvě fakta:


- podle právě vydané studie OECD reálná mzda v Česku oproti předkrizovému období, tedy ve srovnání s dobou téměř před deseti lety, poklesla o téměř neuvěřitelných 15 procent.

- velmi významným způsobem také poklesla oproti předkrizovému období produktivita práce. Česko spolu se Slovinskem a Estonskem zaznamenalo ve východním bloku největší snížení produktivity práce.

Kapitáni českého průmyslu, prezident Hospodářské komory i další významné persony českého hospodářství se stále dožadují přísunu nových, levných pracovních sil z východní Evropy. Za situace, kdy české hospodářství ve srovnání se Západem má výrazně nižší produktivitu práce a kdy český průmysl zatím jen okrajově zasáhla technologická revoluce a robotizace, by příliv pracovních sil s nižší nebo nízkou kvalifikací, nebyl dobrým řešením.

Tím správným řešením jsou investice do budoucnosti, do nejmodernějších technologií a robotů. Ale proč investovat draze, když na východě Evropy chtějí získat pravoní síly za hubičku. Zkrátka, vláda, podnikatelský sektor i ekonomická fronta by se měli seznámit s nejnovější stuií OECD a vyvodit z ní správné závěry.

14 komentářů :

 1. Havlisti cesko zotrocili
  Proto jsou cesi tak frustrovani
  Horni Dolni

  OdpovědětVymazat
 2. Vítejte v Čechii kde jsou světové ceny a nízké platy.

  OdpovědětVymazat
 3. Toz otázko zustava ci po zhroceni ceske asocialne demagogie se zastancem stane práve Jirka je na snade neb tento staronove vyvoj a obnova mrtvéch malech stran je v kurzu a zrejme je to doba prechodna a mozna i strach pred zhrócenim ceske politické obscény prilis rychle u Michle....toz abe sa to nevemklo z rokó...Milos má oplno pravdo s tem vegetem na rybniku..nac si honit pupek pro cizi zájem a hrat u teho este blbca....nebet blbe to je oc tu bezí....howk

  OdpovědětVymazat
 4. Obavám se, že tentokrát Jiří Parouek trefil kozla a nebo si udělal exkurz do demagogie. Pokles reálné mzdy a produktivity v tabulkách OECD je nepochybně svázán s kurzem koruny. A protože je vůči euru, dolaru aj. měnám podhodnocena, a to uměle, tak se to musí promítnout i do vykazovaných hodnot reálné mzdy a produktivity.
  Je smutné, že bývalý premiér opakuje blud o nižší produktivitě práce českých zaměstnanců, jako by nevěděl, jak se počítá a jakou vnitrofiremní výrobní a cenovou politiku provádějí nadnárodní korporace vůči neokoloniálním zemím, kdy subdodávka samozřejmě nemá takovou cenu, jakou si nastaví firma pro finální produkt. To nenapraví žádná technologie, automaty a roboty, nýbrž změna vnitrofiremní výrobní a cenové politiky, kterou lze uskutečnit patrně až změnou vlastnických vztahů.
  KR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mno? že statistika je mrška věděl již kromě Felixe Holzmana např i Winston Churchill a Stalin. Paroubek není ani ekonom a statistik pouze manipulátor útočící na kotníky.
   nedomnívám se že v nadnárodních firmách by majitelé připustili, že se češi budou za 1/3-novou mzdu vůči západu 1/3-nově flákat.Nebo si snad myslíte že linka v Boleslavi jede na 30% toho co linka VW v Německu ?
   Dle mého názoru se to má následovně. Kde si myslíte, že statistikové obecně získávají svoje data speciálně ty "o penězích" samozřejmě od těch co to mají na starosti - od Berňáku. Mno a protože česká kotlinka vykazuje vysoce nedprůměrný počet OSVČ na 10 000 obyvatel ve srovnání s EU myslím že už by vám to mělo dojít. Aź se naplno rozjede Babišova EET uvidíte jak ve statistikách poskočí česká produktivita práce :-))

   Vymazat
  2. ČSÚ má vícero zdrojů svých dat. Získává data především ze svých vlastních hlášení, která rozesílá podníkům. Před asi 15-20 lety se i v parláči řešilo, že podniky to nechtějí moc vyplňovat a staťáku to komplikovalo shromažďování dat a výpočty celkových údajů za republiku. Nakonec došlo i pravici, že svoboda podnikání je jedna věc a řízení státu druhá, pro níž potřebujete seriozní data. Z berňáku se toho zase až tak moc nedozvíte, určitě ne v takové struktuře, kterou statistici potřebují pro svá třídění a výpočty.
   KR

   Vymazat
  3. No jasně také jsem se svého času zúčastnil...a právě proto mohou být některé výsledky "na vodě"

   Vymazat
 5. Len taký detail - staršia fotka autora by sa nenašla? Čo tak nejaká z detstva?

  OdpovědětVymazat
 6. Mám pocit, že se Jiří Paroubek mýlí, protože většinu průmyslových firem u nás ovládá cizí kapitál. Právě z těchto důvodů žádá pracovní síly z východu (momentálně především Ukrajince). V žádném případě jim nejde o to, aby zvyšovali svoji efektivitu investicemi do strojů, protože pracovní síla v Česku je pro ně při vyplácené čtvrtinové mzdě extrémně nízká. Náš průmysl již zkrátka mají v rukou Němci, Holanďani a Francouzi. A zde vydělané peníze jsou transportovány mimo ČR a jsou jimi v podstatě dotovány vysoké výdělky důchodců a zaměstnanců ve starých zemích EU. Zkrátka jsme novodobá obdoba otroků, kteří dotují, při stejných životní nákladech, ale za nestejných finančních podmínek ty rovnější "Němce, Rakušany, Francouze, Holanďany či Italy.... No, je to nejspíše tak alarmující, že se to i mnozí nezávislí žurnalisté snaží zamlčet.....bohužel...

  OdpovědětVymazat
 7. POKLES? ...Tak to je správná cesta,nas kamarad-ceska otrok tobry arbeit,on moc hodna ,ze arbeitovat za 1/4 plat než u nas v Germanii!My je za to mít moc milovat!A muset moc zbrojit,ceska wehrmacht je nas vojak a US ekonomika nutna se mít zase OK!A moc OK to delat sion Singer a nyni sion Rusnok,kurz Kč nutno drzet pro nas kamarad- ceska otrok moc moc dole,my se za to mít moc moc dobry zivot!

  Herman

  OdpovědětVymazat
 8. Nevidím tu náhodou tento článek v krátké době již podruhé?

  OdpovědětVymazat
 9. Jen málo se ví nebo mluví, jak po vítězství v občanské válce severu nad jihem a následném zrušení otroctví, dobrá pětina z otroků požádala hospodáře zda by mohla u něho zůstat, protože nemají kam jít.
  Je to dost podobné dnešní situaci v Čechách kdy po vítězství demokratury nad socialismem lidé "ochotně" pracují za otrocké mzdy. (o demokracii nelze hovořit ani vdázdáleně)
  Stačí si jen položit otázku co je to nebo kolik dělá dnešní otrocká mzda u nás v Čechách.

  OdpovědětVymazat
 10. A ještě si dovoluji podotknout, že ty výrobní kapacity našich podniků, které nepřešly přímo do rukou západních průmyslníků (dnes reprezentovaných hrobařem českého průmyslu - bývalým komunistou a ministrem průmyslu V. Dlouhým), tak zkrachovalo v důsledku nulové ochrany průmyslového trhu EU. A proč si tento trh před čínským a východoasijským zbožím EU nechrání? No jednoduše proto, že většina velkých průmyslových německých, nizozemských, britských a francouzských výrobců vyrábí většinu svých výrobků právě v Číně, Koreji, Thajsku, Indii, Malajsii či Indonésii. A tak třeba z brusu nové železniční modely německých prestižních značek Fleischman či Märklin jsou vyráběny právě v komunistickém ráji, který tak rádi kritizují naše média. A nutno říci, že firmy nevykořisťující skromné komunistické dělníky, jsou na přeplněném trhu logicky méně úspěšné. Ostatně každé zboží lze finálně v Německu přebalit a popsat kouzelným slůvkem "made in Germany"....

  OdpovědětVymazat
 11. Paroubek si něco přečte na netu/E15/ a zdatně tapetuje. Hlavně do toho zamotat vládu a ovšem i opozici. Čechová jste blbí, že Paroubka neprosíte na kolenou aby se vrátil do politiky. 7% růst HDP a neplacení státních dluhů vám totiž nikdo jiný nezařídí.
  Uvádím jen pár dat OECD, které jsou dostupné na netu ohledně výšky ročního průměrného výdělku v USD 2009 a 2016 výsledky reálných příjmů si dopočítejte dle inflace.

  2009 2016
  Czech Republic 21 496 23 722
  Italy 35 868 35 397 tady to"zázračně"roste
  Greece 31 874 25 124 také borci co Jyrko ?
  Netherlands 51 772 52 833
  Portugal 26 465 24 529 a co tito Jyrko
  a bonbonék nakonec
  United Kingdom 43 561 42 835

  Pá pane "ekonome"


  OdpovědětVymazat