Reklama

.

.

úterý 4. července 2017

Rusko prodává Turecku S400. A co NATO?

Tereza Spencerová
4.7.2017 Liteárky

Prodejem ruského protiraketového systému členskému státu NATO vstupují Severoatlantická aliance i Rusko na neznámé území.Pokud někdo stále ještě hledal pádný důkaz, že se svět mění, pak tento nemůže být přesvědčivější: Rusko minulý čtvrtek oznámilo, že byla dokončena dohoda s Tureckem o dodávkách ruského protivzdušného systému dlouhého doletu S400. Prý zbývá doladit „jen“ otázku úvěru. Moskva prý turecký návrh v tomto směru „aktivně“ projednává.

Během několika hodin se u Recepa Erdogana „na drátě“ ozval Donald Trump, který tureckého prezidenta nedávno v Bílém domě přijal na pouhých 22 minut, a nyní s ním chtěl probrat „četné otázky“ a zintezivnění „boje proti terorismu“. Jen co zavěsil s Trumpem, zatelefonoval Vladimiru Putinovi, s nímž prý jednal o „klíčových aspektech“ urovnání v Sýrii před dalším kolem rozhovorů v Astaně, před nímž si Turecko s Ruskem a Íránem ještě „dolaďují noty“. Následující den Erdogan, kterého by pořadatelé nadcházejícího summitu G20 v Hamburku nejraději vůbec nevypouštěli na ulici, v Istanbulu osobně přijal ruského ministra obrany, stále nesmyslnější krize kolem Kataru jej navíc sbližuje i s Íránem a v samotném Hamburku by se měl Erdogan sejít s Putinem „face to face“, aby prý probrali Sýrii i společné energetické projekty. Mimochodem, pokládání trub na dno Černého moře, jimiž bude v rámci projektu Turkish Stream proudit ruský zemní plyn do Turecka a odtud zřejmě dál do Evropy, začalo před více než týdnem, přičemž „startovací knoflík“ zmáčkl osobně Putin a ještě z paluby lodi telefonoval Erdoganovi. Plynovod poběží pod hladinou moře 900 kilometrů, náklady se odhadují na 13 miliard dolarů, první jeho část by měla být dokončena příští rok, zbylá rok na to…

Stále je řeč o Turecku, které je stále ještě členem NATO. A Rusku, které je pro NATO stále nepřítelem číslo 1.

Nicméně, řeč je o Turecku, jemuž z mnoha různých důvodů hrozí nové a nové střety s dosavadními západními „partnery“, kteří potřebovali vojenskou sílu Ankary na svém jižním křídle, ale dlouho „projednávané“ přijetí Turecka do EU ve skutečnosti podmiňovali jen těžko splnitelnými požadavky ... ... ...


(celý text zde)

28 komentářů :

 1. No, doufejme, že Putin ví, co dělá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Darmo Trump ukazuje svaly. Putin je mnohém lepší!

   Vymazat
 2. Čert, aby se v tom vyznal, vypadá to tak, že mají pod polštářem ještě něco strašnějšího nežli S400, když to dali na trh.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:27 Tak to bude dobré proti usa válečným štváčům.

   Vymazat
  2. SSSR a Rusko VŽDY dalo ven jen zbraně, systémy, které měli o řád až dva lepší ve své armádě.

   Vymazat
  3. Irák měl PVO od Frantíků a když to PVO chtěli použít k obraně, tak jím to Frantíci, na dálku, vypli. Když se na to Rus podívá takhle, tak je lepší S400, než nějaké Americké kurevstvo.

   Vymazat
 3. Turecko je totiž posledním článkem v cestě oné Hedvábné stezky a turci by byli blbí, kdyby jí nevyužili. Z toho budou mít jen prospěch. To ovšem už neplatí pro Anglány, Amíky a Francouze, kteří těží z tradičních mořských cest. Proto je tolik křiku a válečného běsnění.....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takto se bude moci Turecko prezentovat jako silný a suverénní stát, což by jim v EU nikdy nikdo nepovolil, přátelé. Jen se podívejte kolem sebe co tu "EU" vyvádí.

   Vymazat
  2. Vážení, poslouchejte Pjakina. Ten už dlouho a opakovaně tvrdí, že Turecko jako stát je před rozpadem, že se Turkické národy spojí na formátu Astany (tam se také jedná o řešení Sýrie) a pak se to celé spojí s Ruskem. Černé moře bude Ruským mořem. Je to běh na dlouhou trať, ale je to neodvratné. Pokud lidstvo přežije.
   Mik

   Vymazat
 4. pre Rusko pri Turecku platí: "priateľa si drž blízko seba, nepriateľa ešte bližšie !"

  OdpovědětVymazat
 5. Turecko to prodá USA na rozebrání,aby věděli s čím musí počítat.

  OdpovědětVymazat
 6. Fakt nevím , co si o tom myslet !!?? Nakonec v Rusku je Tvrdý kapitalizmus , kšeft je kšeft !

  OdpovědětVymazat
 7. Doufejme,že Putin ví co dělá.V tom případě by musel věřit Erdoganovi jako věrnému spojenci,který je snad Putinovi asi něco dlužen,ale my to nevíme.Nebo skutečně má Putin v zásobě něco ještě lepšího než je tento momentálně nejlepší protiletadlový komplex na světě.Nebo oboje plus třeba nějakou další jinou pojistku,protože sebevrah Putin určitě není.
  Každopádně Trumpovi asi poklesla brada a už se nebude moci dočkat setkání s Ruským prezidentem a možná se i naivně domnívá,že od něho dostane nějaké podrobnosti a informace.Je to k popukání a USA si to evidentně za své suverénní a neurvalé chování zasloužily více než dost!
  Tak tedy ještě jednou,pevně věřím,že nejschopnější světový leader ví co činí! Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
 8. Jen škoda,že zabedněnce EU řídí zabedněnci.

  OdpovědětVymazat
 9. No, on vlastně stejně nikdo neví, nakolik je tato informace pravdivá, takže se můžeme dohadovat, jak chceme, ale stejně je to k prdu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Musíte trochu přemýšlet a analyzovat. Proč Merkelka tvrdí, že se bude Evropa muset o sebe postarat sama. Proč ČR nemůže do Ruska vyvézt milión pastiček na myši a obchod Ruska a USA roste o desítky procent? Nordstreem 2 pojede s Německem a my utřeme hubu, pouze budeme zvyšovat sankce. Proč jsou slovanské národy taková hovada?

   Vymazat
  2. 20:23 - tak jestli tohle je považuješ za fundovanou úvahu nebo analýzu, tak jen potvrzuješ mojí větu o prdu.

   Vymazat
  3. Pro 21:24 chytrému stačí trochu napovědět, hlupáka nepřesvědčíš.Many-many.

   Vymazat
  4. 21:36 - promiň, já za hlupáka považuju toho, který rádoby zasvěceně komentuje něco, o čem ví prd.

   Vymazat
  5. 20:23 rozumna uvaha
   No je to proto ze Slovane si do vlad pousti zradne cizaky
   Zapomeli na defensterpolitic o jak by se knize vyjimal naboden na kopi

   Vymazat
 10. Určitě Putin ví co dělá a těžko bude naslouchat fundovaným analitikům amatérům.
  lada

  OdpovědětVymazat
 11. Je to lepšie ako zastaralé MIM-23 Hawk od sša.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ktovie mozno aj Tramp nakupi S400 pre armadu je omnoho efektivnejsi,a niekolkokrat lacnejsi ako tie ich sracky ktore nefunguju.videly sme co trafily ked ostrelovaly izrael.

   Vymazat
 12. Na první pohled neuvěřitelné.
  Na druhý pohled další dílčí krůček k oslabení USA.
  Podstatné je, že S-400 je systém protivzdušný, téměř pouze obranný.
  A Rusko, jak ví každý kdo nemá místo mozku nastláno, neplánuje útok ani na Turecko.
  Děda.

  OdpovědětVymazat
 13. Z toho by zblbnul i vzdelanej
  Jeste ze nam to vse vysvetlil havel a kavarna

  OdpovědětVymazat
 14. Treba si Trump taky koupi nejake ty 400!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-))) ne, jsem si jist, že Trump tohle pro americkou armádu nekoupí...

   Vymazat