Reklama

sobota 29. července 2017

Ruský tisk: Bude moci Čína reagovat na jaderný útok USA?

28.7. 2017   První zprávy
Tichomořská flotila US Navy je schopna provést masivní jaderný útok na území Číny „třeba příští týden“ , přikáže-li to prezident Donald Trump, řekl americký admirál. Ruský tisk je však skeptický a odkazuje se na odborníky.
S vojenskou otevřeností to prohlásil velitel flotily Scott Swift na konferenci v Austrálii v reakci na otázku z publika. Zdůraznil, že „každý americký voják přísahal poslouchat rozkazy vrchního velitele“, připomněla ruská agentura RIA Novosti ve svém materiálu.

Na jedné straně není jeho odpověď překvapující: příkazy se v ozbrojených silách nediskutují. Na druhé straně - admirál nesklouzl do zdvořilostí a neschoval se za standardní věty o důležitosti spolupráce mezi USA a Čínou, obecných cílech vysoké diplomacie a jiného pozlátka a přímo odpověděl: „přikáže – udeříme“. Nicméně, mnoho vojenských odborníků nepochybuje o tom, že tento výpad je jen částí velké politické hry. Koneckonců má Čína čím na agresi odpovědět.

Admirál USA řekl, že provede jaderný útok na Čínu, přikáže-li Trump!

Aritmetika hromadného ničení

Z technického hlediska má admirál Swift všechny důvody pro takové agresivní prohlášení. Jednoduchá aritmetika: v Pacifiku je 10 z 18 amerických jaderných ponorek třídy „Ohio“ s balistickými raketami Trident a Trident II (s doletem 7.400 až 11.000 kilometrů). Jedna ponorka nese 24 raket, z nichž každá může zasáhnout území nepřítele osmi (kapacitou 450 kilotun) nebo 14 hlavicemi (s kapacitou 100 kt). To znamená, že 10 amerických ponorek je schopno vypálit na Čínu třetinu jaderného arzenálu USA. A to je i bez vstupu do zóny bojových hlídek čínských ponorek, díky do doletu „Tridentů“, je mohou vypustit od amerických pobřežních vod. Například z havajských ostrovů.

„V daném případě na začátku velké války všechny tyto lodě Ćína nenajde, a nestačí zničit,“ řekl RIA Novosti vedoucí výzkumný pracovník v Ústavu pro Daleký Východ, expert na zbraně hromadného ničení Vasilij Kašin. „V současné době má Čína k dispozici od 75 do 100 mezikontinentálních balistických raket (ICBM). Tři čtvrtiny z nich mohou dosáhnout na kontinentální Spojené státy a zbytek na Aljašku a Havaj. Část těchto střel je vybavená samostatně naváděnými hlavicemi. Nejméně 20 raket je umístěno v šachtách a tunelech a ostatní jsou mobilní. Kolik raket přežije první americký úder, lze těžko určit. S největší pravděpodobností přežije okolo 10 až 20 jednotek „DF-5A“, „Dongfeng-31A“ a nejnovějších „DF-41“. Ty mohou být použity proti Spojeným státům v rámci odvetného úderu Číny."

Kromě toho je součástí čínské ponorkové flotily šest až osm strategických jaderných ponorek projektu 094 „Jin“, z nichž každá může nést tucet balistických střel „JL-2“. Nicméně, informací o těchto zbraních a lodích je málo. A rovněž není známo, zda by flotila dosáhla místa odpalu, a překonala koridory specializovaných podmořských lovců US Navy - víceúčelových lodí třídy „Los Angeles“ a „Seawolf“.

Historie se opakuje

Vasilij Kašin zdůraznil, že hrstka čínských raket, která by přežila první úder Tridentů, by ještě musela prorazit systém strategické protiraketové obrany USA - bariéru protiraketových střel SM-3 námořních a pozemních základen. Odborník se domnívá, že brzy Pentagon „uvede systém k takové úrovni“, že bude schopen s největší pravděpodobností zachytit hlavice v závěrečné fázi letu rakety.

„Je zřejmé, že Čína je velmi znepokojena, protože chápe, že posílení schopností protiraketové obrany USA oslabí její jaderné odstrašení,“ řekl Kašin. „To je důvod, proč Čína nyní aktivně zvýšuje počty svých ICBM. Téměř je to totéž, čím jsme procházeli na počátku studené války, kdy Sovětský svaz hodně zaostával v počtu proti americkým jaderným zbraním. Američtí generálové tehdy zvažovali různé varianty úderu proti Sovětskému svazu a vždy došli ke stejnému závěru - i kdyby se jeden nosič se dostal do Spojených států a shodil bomby na hlavní metropole, byly by následky příliš bolestivé."

Přesně stejné riziko dnes brzdí Američany před jakékoukoli agresivní akcí proti Číně. Ztratit San Francisco, Los Angeles nebo Washington je pro ně naprosto nepřijatelné, a to i kdyby byla Čína zcela zničena. A v budoucnu bude Čína moci plně opakovat technologický průlom SSSR 50. letech letech minulého století a dosáhnout se Spojenými státy jaderné parity, nebo alespoň významně snížit zaostávání. Peníze a technologie na to má.

Velká politika
Nicméně odpověď Swifta, stejně jako otázka, byly s největší pravděpodobností součástí velké politické hry Donalda Trumpa, který mluvil mnohokrát ve vztahu k Číně velmi nepřátelsky. Skutečnost, že zpráva o prohlášení admirála byla aktivně rozšiřována západních médií, včetně provládních, nepřímo hovoří o jedné věci - napětí mezi oběma zeměmi roste.

„Vztahy USA a Číny zažily od počátku roku několik vzestupů a pádů,“ poukázal Kašin. „Ještě před nástupem do úřadu Trump vydal několik protičínských vyhlášení - hrozil ji prohibitivními cly, strašil přátelstvím s Tchaj-wanem atd. Později, jako prezident, začal se Si Ťin-pchingem krátkodobý „román“. Došlo k pozoruhodnému bilaterálnímu setkání, během kterého několikrát Trump prohlásil, že jeho „přítel Si“ pomůže Spojeným státům vyvíjet tlak na Severní Koreu. Ale v poslední době se situace začala opět změnit, když vyšlo najevo, že Čína nijak zvlášť vyvíjet tlak na Severní Koreu nebude. Navíc od počátku roku obrat vzájemného obchodu mezi oběma zeměmi vzrostl o 40 procent. Trump okamžitě nařídil flotile obnovit hlídky v Jihočínském moři a schválil dodávku moderních zbraní na Tchaj-wan. Nynější agresivní rétorika je pouze důsledkem tohoto ochlazení."
Jiří Kouda, První zprávy

Navíc Čína a některé země v této oblasti - Japonsko, Vietnam a Filipíny - mají spory ohledně námořních hranic a oblastí odpovědnosti v Jihočínském a Východočínské moři, a Peking je přesvědčen, že Američané podporují eskalaci napětí v regionu. Přičemž Washington nepovažuje sporná území za čínská a trvá na svém právu „létat, plavat a pracovat tam, kde je to dovoleno podle mezinárodního práva“. Toto a mnoho dalších faktorů ještě více zamotává gordický uzel nahromaděných problémů mezi USA a Čínou. Ale rozsekávat ho v dohledné budoucnosti politikou jaderného meče bude nepravděpodobné - sázky jsou příliš vysoké.

47 komentářů :

 1. Faktické poznámky k článku. Všech 14 ponorek třídy Ohio je vyzbrojeno od roku 2008 pouze raketami Trident II. ( článek uváděl použití i raket Trident I). Zbylé 4 ponorky byly přezbrojeny na rakety s plochou dráhou letu Tomahawk ( každá ponorka veze 154 kusů).
  Smlouva Start I omezila počet hlavic jedné rakety na 8 a současná verze smlouvy umožnuje USA použití celkem 288 raket na 14ti ponorkách s maximálním počtem jaderných hlavic - 1152. V praxi to znamená že ne všechny ponorky jsou vyzbrojeny maximálním počtem 24 raket. V průměru na 1 raketu vychází 4 hlavice typu W76 či W88.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. OPRAVDU ????????????????????? A JAK TO TAK VITE ?????????? jste spion ci co ?????????
   BOHUZEL Jim nic nepomuze...ani jedna hlavice...vy fakt nevite,co je ceka v pripade jedineho pokusu o utok...,ale to je dobre....

   Smazat
 2. Za prvé,Trump jen dostane informaci,že útok byl proveden.
  Jinak to beru jako vychloubání pistolníka,že umí střílet.
  To je právě to nejhorší u vojenské admirality USA,úplně vygumované mozky.Za druhé,Čína není Japonsko po druhé světové válce,na nějakou odvetu ani nepomyslelo.Za třetí,Čína nijak neohrožuje USA,takže jakýkoliv útok USA na ČÍNU,by byl agresivní čin,odsouzen všemi státy OSN a USA pozbyli jako velmoc,sympatie všech států.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žádné informace už nebudou ani OSN či USA

   Smazat
  2. Pravda z tisku, pan Engdahl napsal:
   "USA založení v roce 1776, ve válkách dosud 214 let, v míru pouze 27 let". Divíte se? Vychází to s projevu pana StockWella, bývalého pracovníka CIA: "Úloha CIA je držet svět v nestabilitě a propagovat a učit americký lid k nenávisti tak, aby establishment mohl utrácet na zbraních dle libosti".To jsou demokrati??? Geja

   Smazat
 3. Chtělo by to dohodu o společné obraně při napadení jednoho nebo druhého mezi Čínou a Ruskem.
  Pak by se toho pindosům sesypalo mnohem více než tři města. To by bylo paniky, dezertování policajtů a hromadné rabování emérickými soudruhy o))) Mají s tím zkušenosti, když jim tam předloni nebo kdy to bylo, trochu zapršelo. To se pak projevilo emérické vlastenecví :o)))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Měla by Nastat součinnost mezi Ruskem, Čínou a dalšími mírovými státy proti válkychtivosti USA. Napadnou jednu zemi a ostatní hrrrr na ně ze všech stran. To by mohlo fungovat.

   Smazat
  2. SOVĚTSKÝ SVAZ = MÍROVÁ HRÁZ !

   Smazat
  3. Dvě historické pravdy:29. července 2017 22:17

   1. USA začínají války, ale je neukončují!
   2. Rusko nezačíná války, ale je ukončuje!
   Lomikare, Lomikare, hyn se ukáže, za čeho je toho loket!

   Smazat
  4. Jo a Cina nema snad zadny ponorky , ktery by sledovaly pripravy na utok ? Jo? A nema zadny antiraketovy obrany ? A admiral muze vsadit na to ze ty jeho lodicky Cina nepotopi , to bejvalo ale VYPARI..Dohromady s Ruskem , ktery sleduje armady NATO na svych hranicich a udela poplach , hned jak zacnou pripravy , to neni hop na kravu a uz je tele, vse se musi nejdrive nastavit...
   A samozrejme ma Rusko presny informace , kdy kazdej na zapade udela cokoliv ,za million..
   Pribehla Nuland s kolackama ale posilali ji nekam, protoze na Ukrajine zerou PIROZKY !!
   A tak prave koncentrace obrovskych mest je daleko lepsi cil , nez obrovsky zeme jako Rusko a Cina...Dale dle zkusenosti Usaci podlehaji panice , kdyz nekdo zadupe a zadnej admiral , kterej chce znicit svet neni nesmrtelnej..
   Daleko vykonejsi jsou I cinsky spionazni satelity a varovne systemy..

   Smazat
  5. Ti hlupáci amici zapoměli, že bude chcípat cely svět!

   Smazat
  6. Dohoda mezi Ruskem a Čínou existuje.

   Smazat
 4. a není to snad jedno. Pokud by to začalo, tak věřím že Rus se bude muset zapojit taky a pak by síly byly více než vyrovnány...

  S.

  OdpovědětSmazat
 5. Zastupuji vesmírné civilizace na Zemi už více než dvacet let nonstop. To už víte, nicméně, snažím se, abyste i pochopili, že jsou našimi spojenci a nemyslím tím zrovna vás. Jsme novým národem na Zemi, novou lidskou civilizací zatím o předpokládaném počtu asi tak necelých dvou milionů lidí, my někteří, nazýváme se Čeňi (anglicky Czeni) a máme právo na suverénní existenci stejně jako i ostatní národy světa. Máme i to právo na sebeobranu a tedy: Pokud se pokusíte nám ublížit a to například i radioaktivitou ve vzduchu po jaderném úderu kohokoliv vůči komukoliv, pak rozkáži našim vesmírným spojencům mým právem, o kterém nyní nelze diskutovat, protože byste ho neuznali ačkoliv vesmír ano, aby zasáhli válečně. Snad jsem to řekl tedy jasně, respektive dostatečně jasně. Pokud nějaký jaderný úder, dokonce, pak jen s mým svolením, raději. V opačném případě fakt riskujete, nejen náš vesmírný protiúder ale možná že především váš nezdar a následný problém s lidmi planety. Ještě bych snad i doplnil: Nediskutuji! Prostě to vezměte na vědomí!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Opravte si magore vesmírný pravopis v jazyce českém -
   ňi = ni

   Smazat
  2. Soudruhu, je u vás mimozemšťanů stále zahnívající kapitalismus nebo jste již na cestě k světlým zítřkům socialismu? Pokud ne, my pozemšťané jsme na tom tedy společensky výše, protože my, komunisté zvláštního ražení, jsme si osvojili marxismus-leninismus jako jediný a správný vědecký výklad dějin a společnosti.

   Smazat
  3. 18:56 To není chyba, píši to schválně aby bylo jasné, že se to čte měkce.

   Smazat
  4. 19:00 Vesmírné civilizace vyšší vývojové úrovně, pokud jsou pozitivní, mají společenský systém demokratického socialismu, samozřejmě, lidstvo k tomu směřuje soustavně a přirozeně.

   Smazat
  5. 18:40 zatím se uklidni, vem prášek a čekej. už jsem volal do bohnic. hlavně nechoď k oknu a nepouštěj plyn !!!

   Smazat
 6. Plány imperialistů zhatí
  naši vepři boubelatí.

  OdpovědětSmazat
 7. Pane vesmírný zástupče nemohl by jste poslat do prdele všechny zvrhlé parazity co ničí planetu ZEMI. Je potřeba aby jsme věděly jak se to řekne Rusky a Čínsky aby nevznikl nedopatřením nějaký průser. Nebo s nimi nepočítáte. Jste mocný nebo nemocný?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč? Je to přece vaše planeta. Vším, co učiníme, každým naším zásahem, bez výjimky, vzniká naše odpovědnost, protože tím měníme vaši budoucnost.

   Smazat
  2. Zajímalo by mě, jestli vesmířané vypadají jako Zeman, a pokud ne, jaký je jejich názor na něj.

   Smazat
  3. 19:29 Především, vesmířané nejsou bytostmi naší lidské sféry, respektive musí se v dimenzi například Země zhmotnit a vydrží tu maximálně asi tak dvě hodiny bez ochrany třeba tzv. diskem, protože potom už by se nemohly vrátit, zmrzly by tady vibračně - nedokázaly by se už rozvibrovat do vyšší vibrační sféry bez fatálního tělesného poškození. Jejich názor na prezidenta Zemana asi není rozhodující, protože i on se mění, vyvíjí se, přičemž poslední dobou se celkově zlepšil. Raději nechci hodnotit, není to správné, pokud to není výslovně nevyhnutelné.

   Bytosti naší pozemské sféry se nazývají technicky a logicky galaktici, protože na rozdíl od vesmířanů jsou schopny pohybovat se jen po galaxii. Podobně rozlišujeme v galaxii tzv. galaktický prostor a prostor kosmický, přičemž galaktickým je hmota, například a především planety a kosmem volný prostor mezi nimi, přičemž vyspělejší vesmírné civilizace už planety nepotřebují a nepoužívají, sídlí trvale v kosmických lodích a vlastně kdekoliv. Jako příklad je možné uvést civilizaci Marsu, vedle Země, která se pro vlastní lidský vývoj přesunula na Jupiter a uvolnila vám lidem tak svou planetu, respektive sídlí ve velké vzdušné základně v jeho atmosféře. Není jich ale už tak moc, rozprskli se po galaxii a počítají si ještě maximálně asi tak tři miliony příslušníků. Setkal jsem se s jednou z Marťanek osobně z očí do očí a mluvil s ní a mám z toho skvělý - příjemný zážitek. Byla navíc krásná, problémem je, že jsou o dost větší než lidé,.. i když zrovna tato byla jen o kousek než já a nebyla to náhoda. Mezi lidmi by prostě výškou nezapadli, muži 3,5 m a ženy 2,5 m průměrně.

   Smazat
  4. --- Respektive ona konkrétně, mi řekla, že žije na Saturnu. Těch základen je fakt strašně mnoho.

   Smazat
  5. Vazeny pane Vesmirane , tomu , ze si rikate Galektici velmi dobre rozumim.
   Take tomu zamrznuti v nizky freqencich. Mel jsem v Africe ceskou
   lednicku - zn. GALEX - a nemohu si stezovat , nebot velmi dobre
   chladila... ale tady zdejsi radoby diskuteri , pitomci a zapecnici
   Breznevovi zastuzeniny a opruzeniny se uz NEROZVIBRUJI !!!
   Nikdy.
   Dekujte Bohu Vsemohoucimu za to , ze jsem KATULIK a
   odpustit vam vsem racim !
   A ted me omluvte - jdu si zaplovat.
   Coko li zde bude napsano od TED - NENAPSAL jsem ja !
   Brouci Pytlici...
   nick HOLONULU


   Smazat
  6. Ja jsem uz dlouho vazeny HONOLULU mimo Novou Republiku a nehodlam se s nima zabyvat. Pivni kecy , pivni mozky proc mrhat cas s nima. Je to velice smutne je pozorovat , nehledaji reseni!!! jen KECAJI a napadaji lidi. Tak proc mrhat casem???


   Autenticky BroukPytlik ( muj Televisni Otroku davam ti Svobodu) !!! Kdyby ti lidi byli aspon BrouciPytlici ale oni jsou NULY!!! proc mrhat cas. ???

   NULY NULY NULY PITOMY NULY !!!!

   Smazat
  7. To 19:07:
   Já, když jsem byla mladá, říkali mi "mocná čarodějko". Teď, když jsem stará, mluví o mně jako o "nemocné čarodějnice".

   Smazat
  8. Galakticky Czene , spravne - proc mrdat cas s NULAMA PITOMYMA
   NULAMA !!!!
   Ale ty Martanky... ty by mne interesovaly.
   2,5 metru rikas ?
   Jsem take krasavec , merim sice asi o pid mene , ale zase mam velmi
   vysoky intelekt a charm !
   A nebojim se Vesmirnych vysin ani hlubin.
   nick HOLONULU - astronaut


   Smazat
 8. Fajný článek a ještě fajnovější diskuze. Zdalipak víte kolik v usa žije číňanů ?

  OdpovědětSmazat
 9. Kolik Číňanů je šuma fuk. Každého spíš zajímá, kolik je po světě rozesráno emérických zelených vygumovaných palic:o))

  OdpovědětSmazat
 10. NAŠE NOVÁ TECHNOLOGIE ZVÍTĚZÍ NAD RUSÁCKÝMI JADERNÝMI PUMAMI.
  JIŽ BYLADÁNA DO PRODEJE POD NÁZVEM „ANTINUKLEAR“.
  Jedná se o speciální pastu, vyvinutou chemickým průmyslem USA.
  Chrání vojáky a civilisty před radioaktivním zářením do hodnoty 1000 Sv.
  Zároveň i před teplotou epicentra jaderné exploze (6000 st.C).
  Jedná se o směs asfaltu, česnekové pasty, hovězího lejna, teflonového tmelu,vývaru z vepřových nožek a fenolformadehydové pryskyřice.
  Dále je použit rozvařená surová směs do Babišových kuřecích párečků.
  Touto pastou se před vypuknutím jaderné války všichni občané USA namažou a budeme se vysmívat Rusáckým jaderným bombám.
  TAK MY, AMERIČANÉ SLAVNĚ A BEZE STRÁT ZVÍTĚZÍME V PŘÍŠTÍ TERMONUKLEÁRNÍ VÁLCE.
  BŮH ŽEHNEJ AMERICE!!!
  Američan.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Američané, imperialisté, revanšisté, buržoazie naší vesnicí, městem ani státem, neprojdou, jsme připraveni k práci a obraně vlasti.Ať žije velké Rusko!

   Smazat
  2. Emerické cínové vojáčky už dlouze nikdo nenakopal do prdele! Pokud si pamatuji naposledy to byla prezidentská stráž na Grenadě, když k nim připlula 6. námořní flotila!

   Smazat
  3. 22.36-Somálsko, tam US-YENKÝS nestačili ani sbalit kufry, jak jim to černí kalašnikovci se sandály natřeli.USA nebojuje, jen rozvrací a nastoluje chaos!!!

   Smazat
 11. Jak co nejrychleji odpravit svého největšího věřitele. Co jsi ty americký šmejdi myslí že Čína neudělá protiopatření.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čína pomáhala Sev. Koreji ve válce s Jižní Koreji v 50. letech. Nakopala tak prdel USA, že ty to doposud nemůžou zapomenout. Proto teď ty emerické pubertální výzvy!

   Smazat
  2. 22:42 Američané si nechali nakopat do prdele a teď ještě pubertálně vyzývají? A jak to víš, ty jsi od tamtěch?

   Smazat
  3. 22:47 - Ano, jsem od tamtěch. A jak to víš, ode mně ne?

   Smazat
 12. je jim to uplne PRD PLATNE,..NEZ VUBEC NECO VZLETNE,TAK TI DAREBACI BUDOU SMETENI Z POVRCHU ZEMSKEHO,..JEN AT TO ZKUSI A UVIDITE..uz se tesim,az se uz konecne usmazi.....uz je na case........

  OdpovědětSmazat
 13. 21:56 Až jindy, Lakatoši.

  OdpovědětSmazat
 14. Oh yes the problem i need to find. Your article provides useful information that i am looking for. I will often visit this site.

  OdpovědětSmazat
 15. Můj názor je, že pokud se vystřelí ať na Rusko nebo na Čínu, a to třeba jen jedna jadrná raketa a nezáleží zda z moře nebo z pevniny tak natento útok odpoví Rusko i Čína protože jsou si vědomi, že další útok by směřoval proti nim.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 16. Žádná atomová válka nebude! Z jak by ty zvrhlý paraziti existovaly? Vždyť ke všemu potřebují vlezdoprdelisty. Čína se historicky poučila a roztáhne se po celém světě. Vždyť investují už skoro ve všech zemích. Nakonec by musela JUSSARMY bombardovat vlastní území. Jsou skromní a po letech kdy nemohly mít více dětí do bude úroda. Vždyť kde po světě žijí, vytváří míru milovné komunity. Jsou cílevědomý, houževnatý a skromný, byl jsem tam dvakrát a vím o čem mluvím. Kdo se nepoučí na příbězích druhých, musí to zažít na vlastní kůži. Nepoučitelný HONOLULU.

  OdpovědětSmazat
 17. V této polemice chybí jeden důležitý fakt, a to, že pokud by USA odpálily ony jaderné střely a zabily miliardu lidí jedním útokem, potom by radiace, která by logicky došla i nad území USA, měla za následek takové následky a dopady přímo na americké obyvatelstvo, že by nejspíš ony generály vytáhli sami z podzemních krytů a minimálně by jim za to rozbili ta jejich lampasácký držky. Nemluvě o dopadech na Rusko, Japonsko a Koreu.

  OdpovědětSmazat
 18. Kdyby to tak bylo tak by amícký kovbojové, měli zbytek světa za protektoráty a ústřední vláda by byla v USA, jsou to přiblblé počty a takto není možné předpovídat výsledky války, zatím USA nic nepředvedli, válčili zbaběle jen s podstatně menšími státy.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.