Reklama

čtvrtek 27. července 2017

Smrt „Antonova“ - Jaké závěry musí Rusko učinitAN-132D
Anton Kulikov
27.7.2017  PravdaRu a ČeskéNárodníListy

Ukrajinský letecký koncern „Antonov“ bude definitivně likvidován do dvou měsíců. To je uvedeno v nařízení vlády Ukrajiny ze dne 19. července, i když informace o tom se objevily v tisku o týden později. Týká se ukrajinský problém Ruska?Obecně lze říci, že ano. Alespoň z toho důvodu, že před několika lety s naší zemí „Antonov“ aktivně spolupracoval - a to jak v civilním, tak vojenském sektoru. Teď je spolupráce úplně zničena: Před několika dny byl vyhlášen bankrot společného rusko-ukrajinského projektu An-140. A v září 2015 byl z podnětu Kyjeva vyveden „OAK-Antonov“ z rusko-ukrajinského joint venture, které se zabývalo vývojem řady nových letadel.

Nicméně je třeba se vrátit k tomu, co se děje v „Antonovu“. Dříve do koncernu patřily podnik „Antonov“ a Charkovský státní letecký výrobní podnik a Státní podnik „Závod-410GA“ v Kyjevě. Ale v minulém roce byly všechny vyjmuty a zahrnuty do „Ukroboronpromu“. Ve skutečnosti není současné rozhodnutí o zrušení „Antonova“ ničím jiným než právní formalitou. Nicméně je symbolické.
An-225 "Mrija"

Dříve informační média uvedla, že mnozí zaměstnanci leteckého koncernu odešli na práci v jiných zemích. Například bývalý šéfdesignér „Antonova“ Dmitrij Kiva opustil Ukrajinu a přestěhoval se do Ázerbájdžánu, kde se bude zabývat leteckými projekty země. Vicepremiér Dmitrij Rogozin sdělil, že většina vysoce kvalifikovaných pracovníků podniku, ucházejících se o práci v dané odbornosti, se odstěhovala do Ruska a nastoupila v ruských leteckých závodech.

A podle novin „Vojensko-průmyslový kurýr“, v čínské čtvrti Pu-čen v provincii Šen-si se dokončuje výstavba výrobní oblasti Lujanchu, kde bude žít a pracovat 2 tisíce zaměstnanců Ukrajinské konstrukční kanceláře (KK) „Antonov“, v důsledku spolupráce China Aviation Industry Corporation číslo 1 a KK "Antonov". Podle deníku hodlá Čína věnovat zvláštní pozornost projektu výroby An-225 „Mrija“ AN-124-100 „Ruslan“ a AN-70.

An-124 "Ruslan"
Obecně lze říci, že je jasné, jak velký rozsah práce byl v leteckém koncernu, když čtvrt století po rozpadu Sovětského svazu, měl svou technickou kapacitu. Nicméně se již ztratila ...

Samozřejmě se vše týká naší země. A nejde jen o to, že ukrajinští experti se stěhují do ruských společností. Vše je mnohem jednodušší a těžší zároveň. Vezměme náš obdobný letecký průmysl: Zde je nutné připomenout, kolik času a úsilí trvalo naši zemi, aby alespoň částečně obnovila kapacity civilního letectví? A budou tyto možnosti v dohledné době na Ukrajině? Stěží. Východisko bylo jen jedno - ve spolupráci s naší zemí. Jak ukazuje čínský příklad, mnohem jednodušší bylo, aby odvezli experty k sobě, než rozvíjet spolupráci s Ukrajinou.


Zenit-3SL
Další příklad: Na začátku června oznámila další „vlajková loď“ ukrajinského průmyslu, „Južmaš“s fanfárami kontrakt na výrobu a dodávku 12 raket, „Zenit-3SL“ a „Zenit-3SLB“ se společnost S7 Sea Launch Limited zaregistrovanou ve Spojených státech. „Podepsáním dohody byl udělán velký krok k překonání hluboké krize,“ - říká oficiální zpráva. Poznamenejme, jen „krok“, ačkoli „velký“. V podniku ani nepovažovali za nezbytné utajovat, že je v „hluboké krizi.“

Není ovšem jasné, jak budou bez spolupráce s Ruskem vyrábět tyto rakety. Až do roku 2014, kdy byla spolupráce zrušena, byl „Zenith“ kompletován z více než 70 % z ruských komponent. Motor RD-171 prvního stupně „Zenithu“, horní stupeň a řídicího systémy byly vyráběny v Rusku. A není žádné svědectví, že by se ruské firmy připravovaly opět přijít na pomoc „Južmaši“.

To jsou jen dva příklady toho, jak velkou škodu způsobilo bývalé svazové republice rozbití vazeb, po desetiletí vytvářených během sovětské éry. Samozřejmě, že škody má i Rusko, ale máme možnost překonat tyto problémy. Ano, ne najednou, ano, s náklady, které nebyly plánovány, ano, některé projekty musí být odloženy - ale vše je proveditelné. Ukrajina takovou příležitost nemá. Toho jsou si mimochodem dobře vědomi.

Periodicky se objevují zprávy, že zaměstnanci některých firem požadují návrat hospodářských vazeb s Ruskem. Na druhý den přišel například takový požadavek od dělníků továrny Charkovské železobetonové konstrukce „ZŽBK-15.“ A dříve od pracovníků Melitopolu vyrábějících zařízení „Avtogidroagregat“ a továrny na kluzná ložiska „MZPS“.

Problémy však nastaly dávno před současnou krizí ve vztazích mezi Ruskem a Ukrajinou. Připomeňme alespoň osud jednoho z nejvýznamnějších podniků v Sovětském svazu – Nikopolského jižního potrubního závodu, největšího závodu na výrobu trubek v Evropě, který dříve exportoval své výrobky do více než 80 zemí. Město-závod bylo na konci 90. let rozděleno do několika společností a většina z nich stojí, nebo jsou dokonce zcela prázdné a zničené.

Samozřejmě, že tento problém je mnohem rozsáhlejší, zúžit jej pouze na vztahy mezi Moskvou a Kyjevem, je nemožné. Hovoříme o post-sovětském prostoru - snad s výjimkou Pobaltí. V ideálním případě by samozřejmě bylo nutné, aktivně pracovat na obnovení vztahů mezi bývalými sovětskými republikami. V praxi je zřejmé, že i vztahy mezi blízkými partnery - Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem – se občas potýkají s vážnými problémy.

Ale jaké vývody by pro sebe mělo udělat Rusko z celé historie „Antonova“?

Za prvé: Je zřejmé, jak pečlivě by mělo být zacházeno s high-tech odvětvími, aby nedošlo k opakování toho, co se stalo v devadesátých letech, a co se nyní děje na Ukrajině. Druhá šance pro zotavení jednoduše nebude.

Za druhé: Neměli bychom zapomínat, že je vždy možnost, že „partner“, ještě včera prosazující rozvoj všech možných vztahů, se může dnes, „sám střelit do nohy“, z důvodů dalekých od racionálnosti. Tato zkušenost se může stát pojistkou proti všem druhům překvapení v budoucnosti.


Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf

11 komentářů :

 1. Tento scénář je nám v České resp. Československé republice známý. Co můžeš urvy co nemůžeš zkurvy.
  Takto u nás zaniklo mnoho skvělých závodů.
  Ukrajinci si budou letadla kupovat od US nebo třeba od cikánů ve Španělsku. (a budou s nimi převážet dobytek- pro lidi nevhodné)
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 8:21
   Naprostý souhlas.
   A tak by dopadlo i Rusko za vydatné pomoci USA.
   Tady je potřeba udělat pořádek mezi největšími zrádci státu,Klaus i Zeman,Dlouhá,Ježek,Tříska.Pochopitelně i další včetně Babiše,na Kalouska a Schwarzenberga nesmím zapomenout.

   Smazat
  2. Souhlasím s vámi.

   Smazat
  3. Oto, o deindustrializaci a snížení životní úrovně a úrovně spotřeby šlo hned od začátku a tak se to provedlo na naivním a zrazeném Východě a nyní to pokračuje na Západ a s hojnou pomocí snaživých idiotů "Zelených", kteří jsou pod přímým velením GP.
   Dnes se toho samého dočkali i ti arogantní povýšenečtí Zápaďáci,ruší se Atom-Kraftwerky a dovážejí se po milionech hladoví pastevci z Afriky...Takže budoucnost je jasná...

   Smazat
 2. Ukrajina motorna, zakryla mlyny odkryla žorna.

  OdpovědětSmazat
 3. USA investovalo 5 miliard dolarů do rozvrácení Ukrajiny a je vidět, že úspěšně. USA rozvrací celý svět, provádí v jednotlivých zemích puče, převraty, když to nepomáhá tak totální vybombardování státu jako v Iráku a Libyi. Vše samozřejmě v médiích ošetřeno demokratickými zájmy USA, které o demokracii ve všech státech světa mají eminentní zájem. Po několika letech od události na Ukrajině, je dneska jasné, že všechny války které USA vede se dají nazvat válkami o dodávky plynu, které mají za cíl eliminovat levný Ruský plyn proudící do Evropy a nahradit ho dodávkami tři krát drahšího plynu z USA. Sankce které byly proti Rusku v USA vyhlášené mají za cíl donutit Evropu aby byla kompletně závislá na Americkém plynu a aby neměla možnost čerpat levný plyn z Ruska. Proto se rozjela válka na Ukrajině, proto se vede válka Sírii, proto bylo bombardováno Srbsko. Takzvané sankce v méně demokracie mají čistě obchodní donucovací charakter a s demokracii nemají nic společného.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sankce jsou projevem slabosti státu který je vyhlašuje a uplatňuje. Kapitalismus na sankcích ukazuje jak je nefunkční a ideály a svobodném trhu, který se reguluje sám těmito Americkými sankcemi, bere za své. Američané jsou nejzadluženější stát na světě. V Americe se už toho moc nevyrábí. USA vše dováží z Číny. Když firmy z USA nejsou konkurenceschopné a své výrobky nejsou schopné uplatnit na trhu nastupuje administrativa USA, která bombardováním konkurence, politickými převraty a sankcemi zajistí odbyt pro své neschopné firmy. Vše se zabalí pěkně do ochrany demokracie a lidských práv, s teroristů se stane umírněná opozice a dokud státy neposlechnou diktát USA do té doby se vraždí civilní obyvatelstvo. Již před dvěma lety odborníci jako Romancov, Štětina, Mitrofanov a další předpovídali ekonomický a hospodářský pád Ruska. Po dvou letech Rusko ekonomicky roste. Zdá se že válku v Sírii Rusko vyhrálo a porazilo celou koalici NATO. USA opět nemají žádnou možnost, než opět vyhlásit proti Rusku sankce s odůvodněním nebezpečnosti Ruska ve skutečnosti se snahou zadržet ekonomicky růst Ruska a s tím spláchnout i Evropu, která bude muset platit plyn z USA v trojnásobných cenách, což nejvíc pocítí Německo, které na plynu má postavený celý metalurgický a automobilový průmysl. Životní úroveň Evropanů půjde rapidně dolů.

   Smazat
 4. Ekonóm (ne prognostik)27. července 2017 11:04

  Ukrajinští fašisté jsou v ekon. sféře tak blbí, že jsi sami podpílily větev pod zadkem! A teď tomu říkají "velký krok - ekon. zázrak"!

  OdpovědětSmazat
 5. 11:04
  A co Českoslovenští "VLASTENCI", ti jsou bez viny???
  Václav

  OdpovědětSmazat
 6. Musím jen konstatovat: Kde trollové jsou?

  OdpovědětSmazat
 7. No, pravda. Nutno přiznat, že nás ta Ukrajina "v současném vývoji" po všech stránkách poněkud předběhla.
  Navíc nám hrozí, že uspěje-li ve volbách SPD a strany podobně orientované, že se naše zpoždění v "tomto vývoji" ještě zvětší.
  I takto se dá situace hodnotit. Doufám že mi rozumíte. (Zacvičuji se do oboru novinář.) Děda.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.