Reklama

.

.

sobota 15. července 2017

TRT: Američané zabíjejí v Sýrii a Iráku pětkrát více civilistů, než Rusové!

TRT: Američané zabíjejí v Sýrii a Iráku pětkrát více civilistů, než Rusové!15.7.2017  PrvníZprávy
Počet zabitých civilistů v Sýrii a Iráku v důsledku vojenských zásahů koalice pod vedením USA proti IS, byl v červnu pětkrát vyšší než počet obětí ruských akcí, uvedl portál TRT. 


Deník se odvolal na údaje organizace Airwais se sídlem v Londýně. Podle lidskoprávních aktivistů z Amnesty International se koalici „nepodařilo přijmout nezbytná opatření k ochraně civilního obyvatelstva“. Americká armáda popírá tato tvrzení, popisuje je jako „nespolehlivé“, poznamenaly noviny.

V bojích koalice vedené USA proti IS zahynulo v Iráku a Sýrii 774 civilistů jen v červnu, napsal TRT. Podle zprávy AIirwais, organizace novinářů a vyšetřovatelů v Londýně, byly útoky koalice v městech Mosul a Rakka často ‚katastrofální‘. Počet obětí je zcela v rozporu s tvrzením americké armády, která hovoří o 603 civilistů, kteří zemřeli během celé doby válečného konfliktu - od konce roku 2014. Podle údajů Airwais počet úmrtí v důsledku koaličních operací za šest měsíců překročil počet obětí v Sýrii připisovaných Moskvě. V červnu byl tento rozdíl téměř pětinásobný, poznamenaly noviny. Celkově od začátku své válečné kampaně koalice provedla více než 23.000 dělostřeleckých a leteckých úderů.

Jak uvedl ředitel Airwais Chris Woods, akce Pentagonu zaměřené proti IS, „podrobily civilisty neúnosnému riziku“. „Předpokládalo se, že během útoku na Mosul a Rakku bude značný počet civilních obětí, ale tím není možné vysvětlit velmi vysoký počet úmrtí, které jsme zaznamenaly my, a další organizace,“ řekl Woods. V úterý Amnesty International vyzvala vytvořit komisi k vyšetření zločinů proti civilnímu obyvatelstvu v Mosulu, spáchaného všemi stranami konfliktu. Podle organizace, irácké a koaliční síly „nebyly schopny přijmout nezbytná opatření k ochraně civilistů“.

Je jasné, že Američané nechtějí nálepku „válečných zločinců“ - ta přece patří jen Rusům.

Proto generál Steven Townsend, který stojí v čele koalice proti IS, popřel obvinění. „Myslím, že je to nejlépe koordinována kampaň v dějinách válečných konfliktů,“ řekl Townsend. „Chtěl bych, aby lidé z Amnesty International nebo jiní, kteří dělají tyto závěry, nejprve dozvěděli fakta a ujistili se, že jsou přesná." V současné době, centrální velení americké armády zkoumá staré údaje Airwais a hodnotí většinu z nich jako „nespolehlivé“. Tým sedmi osob zkoumá každý údaj o civilních obětech, a mnohé z toho dělá samotná armáda, shrnul tiskový mluvčí koalice plukovník Ryan Dillon.

Pokud ovšem americká strana hovoří i o nedůvěryhodnosti prohlášení ruské armády o zásazích ruského letectva, ten samý přístup lze snadnou uplatnit k tvrzení armády Spojených států, která jen pod silným veřejným tlakem a důkazy neochotně přiznala například bombardování školy s uprchlíky, mešity a nemocnice se stovkami mrtvých civilistů.

(kou, prvnizpravy.cz, trtworld.com, foto: arch.) 

Související článek:

11 komentářů :

 1. Ano,to je přeci již americká tradice,ato bohužel minimálně od 2.světové,Koreje a Vietnamu.Je to jejich styl boje i mediální války.Něco jiného hovořit a něco jiného dělat.Navíc často neprávem obviňovat druhé za to,co dělají sami.Kázat vodu a pít víno,velice mírně řečeno. Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:54 - Hele, Kájo, moudře díš! A nějaké řešení by se nenašlo? Dík.

   Vymazat
  2. Jestli vám do toho mohu skočit, pak řešením je odmítnutí imperiálních válek zemí NATO, např. tím, že se vystoupí z jejich vojenských struktur a zůstane se pouze v politických a tam blokovat jakákoli rozhodnutí Aliance, směřující k válce bez požehnání OSN. Udělal to tak francouzský prezident DeGaulle v 60tých letech, kdy mělo být NATO vtaženo do Vietnamské války. Radikálnějším řešením je z Aliance vystoupit na základě referenda, ale pak musíme vytvořit silnou vlastní armádu, morální, založenou na vlastenectví, moderních zbraňových systémech, zavést brannou povinnost pro muže i ženy jako v Izraeli a hledat mezi sousedy spojence, uvažovat o obnovení středoevropských politických, hospodářských a vojenských struktur na demokratickém základě - něco jako demokratické Rakousko-Uhersko, ale společně s dalšími státy - např. se Srbskem. Utopie? Ne, řešení! MM

   Vymazat
  3. MM - No jo, ale vytvořit silou vlastní armádu je strašně drahej špás. Moderní zbraňové systémy nejsou zadarmo. A jak vysvětlíš důchodcům, že vystoupením z NATO potřebujeme jejich důchody na rychlé zřízení velké a silné armády? Nebo kde na to chceš vzít? Teda když to nemá být ta utopie.
   p

   Vymazat
 2. Ano když někdo neustále háže bomby z letadel tak má na svědomí hodně civilních obětí. Kde jsou reportáže na čt nově primě o civilních obětech amerického bombardování?

  OdpovědětVymazat
 3. Ale američtí vojáci jenom způsobují zranění neslučitelná se životem a Rusové je rovnou zabijí....
  Mia

  OdpovědětVymazat
 4. 14:16 plně a kvalitativně dostatečně vyzbrojenou, až příliš početnou armádu vzhledem k velikosti státu, včetně mobilizačních a nedotknutelných zásob, vycvičených a přecvičovaných, výzbrojí a výstrojí krytých záloh, civilní obrany, evakuačních, materiálně i dopravně krytých plánů, jsme za totáče měli. To všechno s opravárenským zázemím, výzkumnými ústavy a vzdělávacím systémem. Stálo to 6,3 % DPH, když značná část potřeb armády byla kryta z vlastní produkce státu a náročnější, ověřená technika ze SSSR byla držena na úrovni blízké nákladovým cenám. Za dnešní situace by totéž snadno nákladově přesáhlo i 10 % HDP. Kdo v tom kdy pracoval to dobře ví.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jinými slovy vybudovat vlastní silnou armádu je pro nás ekonomická sebevražda.
   p

   Vymazat
  2. Oprava 16:55 6,3 % HDP! Boha máriu, že by DPH, to spíš EET, né?

   Vymazat
 5. Všecno,co se musí znovu vybudovat,stojí mnohem
  víc,než to udržovat.Slavně se armáda zrušila a
  teď máme jen expediční sbor pro podporu válek
  vedených USA.Víc nemáme,ten zbytek komediant zmrd
  Stropnický dal Wehrmachtu.Nám nezbylo nic.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat