Reklama

neděle 30. července 2017

Turci na cestě k multipolárnímu řádu: S-400 skoncuje s naším zamořením Západem

Napsal/přeložil: Geo
30.7. 2017   Eurasia24
Dohoda o prodeji ruských protivzdušných komplexů S-400 Turecku vyvolala kritiku nejen na Západě, ale otázky padají i v zemi původu této mocné zbraně: proč Rusko hodlá tak významně posílit zemi, s níž ještě před pár měsíci málem válčilo? Ruské vedení však vidí daleko za hranici podobných úvah a ví, že tento krok naopak přispěje ke stabilitě rusko-tureckých vztahů i celého regionu.Rusko se svojí zahraniční politikou dlouhodobě usiluje o vytvoření multipolárního světa s více mocenskými centry, což je v přímém protikladu s projektem globalizace a unifikace planety pod vedením Západu.

Spojené státy a další západní země si Turecko dlouhá desetiletí „vykrmovaly“ a početně druhou nejsilnější zemi NATO – avšak plně závislou – z Turecka neučinily náhodou. Západ si při neustálém přiživování turecko-ruských historických neshod vytvořil z Turecka platformu pro podrývání Ruska z jihozápadu – když ne v přímém střetu s NATO, pak alespoň prostřednictvím proxy sil na Kavkaze, ve Střední Asii a na Blízkém východě.

Vyvrcholením této politiky bylo zneužití Turecka k agresi proti Ruské federaci v Sýrii. Rusko se nejenže nenechalo vtáhnout do války, ale velmi umně – a nečekaně pro Západ – využilo následujícího dění.

Ačkoliv veřejnosti nemůže být přesně znám rozsah eventuálního zpravodajského zapojení Ruska do potlačení neúspěšného protivládního puče v Ankaře, po této události se vztahy mezi Tureckem a Ruskem nejen normalizovaly; přestože se nedá hovořit přímo o spojenectví, vyšvihly se na úroveň dosud bezprecedentní dvoustranné spolupráce – včetně vojenské a vojensko-technické.

Ta nemůže mít lepší příklad, než je právě prodej komplexů S-400. Jak je patrné z níže uvedeného článku z tureckého magazínu Yeni Akit, v němž hovoří zkušení turečtí vojáci, Turci sami tento nákup velmi silně vnímají jako krok ke své emancipaci a odklonu od Západu, který se je křečovitě snaží držet v podřízené a závislé pozici.

Z pohledu Ruska a jeho zahraniční politiky se zase jedná o prostředek k dosažení uvedeného cíle – multipolárního světa se spolupracujícím Tureckem jako s jedním z regionálních center.

A na místě nejsou ani obavy z možného zneužití S-400 proti Rusku či poskytnutí systému jiným zemím: Rusko totiž zná frekvence práce jednotlivých prvků systému a uchovává si to nejcennější, totiž zdrojové kódy.

Zde je slíbený turecký článek z Yeni Akit:

S-400 skoncuje se zamořením Západem

Pořízení ruských raketových systémů S-400, proti čemuž protestují USA, a jejich výroba v Turecku přináší fenomenální možnosti rozvoje tureckého obranného průmyslu.

V době, kdy Turecko bojuje s takovými teroristickými organizacemi, jako jsou FETO Fethullaha Gülena, Strana kurdských pracujících (PKK), Sjednocená demokratická strana (PYD), Islámský stát (IS) či Revoluční lidově-osvobozenecká fronta (DHKP-C) Západ vystupuje proti tomu, aby systémy PVO – mající značný význam z hlediska bezpečnosti Turecka – byly do naší země importovány a v dlouhodobější perspektivě mohly být vyráběny tureckými podniky.

Spojené státy jsou „znepokojeny“ tureckým nákupem systémů S-400 v Rusku, zatímco NATO zdůrazňuje, že S-400 ruské výroby „nebudou integrovány do aliančního systému“. Podle vojenských expertů ale díky pořízení systémů dlouhého dosahu S-400 a jejich výrobě v Turecku dostanou takové turecké podniky obranného průmyslu, jako jsou ASELSAN, TAI, HAVELSAN či ROKETSAN, nové možnosti v oboru špičkových raketových systémů.

Přitom Západ má obavy nikoliv o zajištění bezpečnosti Turecka, ale o zachování turecké závislosti na něm v oblasti systémů protivzdušné obrany.

Budeme nakupovat jakékoliv zbraně, jaké chceme a kde chceme

Místopředseda správní rady Centra strategických studií Obránci spravedlnosti (ASSAM) plukovník ve výslužbě Mustafa Hacımustafaoğullar poznamenal, že přijetí systému PVO ozbrojenými silami Turecka bude událostí velkého významu.

„U rostoucího a rozvíjejícího se Turecka roste rozsah činností. Je nezbytně nutné zahrnutí raketových systémů S-400 do sestavy naší výzbroje a výroba těchto systémů našimi vlastními silami a v naší zemi. Do současnosti jsme jako členská země NATO získávali zbraňové systémy z jiných zemí aliance. Ale viděli jsme, že v době, kdy naší zemi hrozila vážná nebezpečí a my jsme prožívali nelehké časy, západní země namísto toho, aby nás podpořily, před očima celého světa upřednostnily střelit nás do zad, nehledě na naše členství v NATO.“

„Turecko je nezávislá země. Sama si bude přijímat svá rozhodnutí. A nezávislost je svázána se silou. Znepokojuje je (Západ) pokračující růst Turecka. Ale ať jsou znepokojeni jakkoliv, my budeme v růstu pokračovat. Turecko bude nakupovat libovolnou výzbroj, jakou bude chtít a kde bude chtít. Spojené státy a NATO tomu budou přihlížet. S-400, v jistém smyslu, umožní skoncovat se zasahováním Západu,“ řekl Hacımustafaoğullar.

Náš obranný průmysl získá fenomenální možnosti


Expert pokračoval: „S pořízením tohoto obranného systému se naše země bude moci opřít o transfer technologií. V budoucnu chceme sami vyrábět takové systémy. Ale západní země s tím nesouhlasí. Mezitím Rusko do značné míry přijalo naše podmínky. Díky výrobě systémů PVO v Turecku naše podniky obranného průmyslu, jako ASELSAN, TAI, HAVELSAN nebo ROKETSAN, získají nové možnosti ve sféře využití špičkových raketových systémů. V takovém případě se turecký obranný průmysl dostane na nebývalou úroveň.“

USA dohodu sabotují

Představitel ASSAM v Ankaře, major ve výslužbě Sahin Akdogan poznamenal, že Turecko už v otázce pořízení systémů PVO nabralo zpoždění a tento úkol je zapotřebí, bez ohledu na Západ, dovést do konce co nejdříve.

„Jako důsledek nezávislé politiky, kterou Turecko razí, můžeme budovat politické, vojenské a ekonomické vztahy jak s USA, tak s Ruskem, Katarem, Íránem, Saúdskou Arábií. Rozhovory, které jsme v minulosti vedli o protivzdušných systémech s Čínou, byly sabotovány Spojenými státy. Nyní je v naší agendě pořízení S-400 a USA opět sabotují dosaženou dohodu s Ruskem. Pokud USA a Západ nepřispívají ke krokům, které země obklíčená terorismem a střetávající se s takovými organizacemi, jako jsou FETO, PKK, IS či DHKP-C, podniká k zajištění bezpečnosti svých občanů, měli by zmlknout,“ řekl Akdogan.

„Po mnoho let jsme nakupovali zbraně u takových zemí, jako jsou USA, Německo nebo Izrael. Dokud neprovedeme nacionalizaci našeho obranného průmyslu, budeme v této závislosti pokračovat. Turecko musí vytvořit svůj vlastní obranný systém na zemi i ve vzduchu, svůj systém elektronické komunikace, svůj satelitní systém. Turecko je toho z hlediska intelektuálního potenciálu plně schopné.“

Co dá S-400 Turecku?

Ruský S-400 je modernější verze obranných raketových systémů S-300. Zvětšen byl dosah raket i výškový dostup, modernizací prošel radar. Vertikální start raket zvýhodňuje tyto systémy oproti konkurenčním analogům – zabezpečuje schopnost zasahovat cíle ve všech směrech, 360 stupňů okolo. To umožňuje odpalovat rakety na cíle přibližující se z východu i ze západu, aniž by bylo třeba natáčet odpalovací zařízení.

S-400 dokáže současně sledovat až sto cílů různých tříd a svými technickými charakteristikami významně převyšuje svůj ekvivalent v NATO – systém Patriot. Radar S-400 dokáže efektivně odhalovat letouny kategorie stealth. Systém disponuje možností zjistit cíle ve vzdálenosti 500 až 600 kilometrů. Turecko si podle zveřejněných informací pořídí čtyři baterie S-400 za sumu 2,5 miliardy dolarů.

Geo, Eurasia24.cz

Zdroje: yeniakit.com.tr a diana-mihailova.livejournal.com

47 komentářů :

 1. Toje blábol. Od kdy majį teroristi zbraně,které jsou určeny jako cíl S 400. RuSSko nemá peníze a pak je dobrý každý dolar,který utrží za zbraně.RuSSko má děravou kapsu,protože cena ropy je už dlouho v mínusu a válka v Sýrii není zadarmo.2,5 miliardy dolarů je pěkná suma pro Putina a dobrý důvod psát zavádějící článek jak Turek k raketám přišel

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Marně hledám, kde "anonymní 15:20" v článku vyčetl, že S 400 jsou určeny proti teroristům. Přesto, že umím česky - rád si nechám poradit od zkušeného "anonyma 15:20"

   Smazat
  2. Bláboly zde vypouštíš pouze ty, vymytá a dutá hlavo, americký rektonaute a anální speleologu. SSA jdou do hajzlu na všech frontách a nikdo, kromě kolaborantů, zrádců a parazitů už nestojí o diktát Fashingtonu !

   Smazat
  3. 15:20 Chtěl bych mít tak děravou kapsu jak mají rusi. A s tvou děravou hlavou bych rád zahrál kopanou, hovne.

   Smazat
  4. 15:50 Nehledej, je to trollí prdík štrvrté kategorie - snaží se odvést diskusi stranou a plivnout svá myšlenková hovínka po Rusku. JÚES prodává, protože má vyspělý průmysl, Rusko proto, že nemá prachy - to je jeho způsob puzení (jeho závěry jsou založeny na pudech). Je to zjevně pudič, nikoli myslitel. S*át na něj.

   Smazat
  5. 16:06 tvůj fekální styl psaní na NR rozohňuje další prasata na NR a pak má tento web správný punc věrohodnosti.Když to nevadí adminovi tak mám pocit,že i admin je stejného ražení jako čuně 16:06

   Smazat
  6. STRAŠNÝ HLADOMOR V RUSKU !!!!
   RUSÁCI MĚ SEŽRALI SNOUBENKU !!!!
   Moje snoubenka, Deborah Jenkinsová, se rozhodla, nedbajíc varování navštívit Moskvu.
   Moje sladká Deborah (typická Američanka /výška 160 cm, 180 kg živé váhy/) po vystoupení z vlaku, (lodí do Vladivostoku, cesta magistrálou) byla napadena pěti hladovými Rusáky a sežrána. Dokonce i kosti si vzali na polévku.
   Takové vládnou poměry v Rusku.
   PLÁČU PLÁČU SŮL !!!
   Čechoameričan.

   Smazat
  7. BTW ropa Brent překročila nedávno úroveň 52 USD za barel .... a to už docela jde :-)

   Smazat
  8. Nejzadluženější zemí na téhle planetě jsou Spojené státy fašistické! "To se nám to hoduje, když nám jiní půjčujou!"

   Smazat
 2. 15:50 přečti druhý odstavec :USA dohodu sabotují,co řek Akdogan : Asi umíš málo český,to víš ruština to není

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ahoj češtináři, ty si fakt výpotek lidové moudrosti. Feto podporují amíci a ti letadélka mají, vždyť byli i zapleteni do pokusu o převrat. Svět i Turecko ohrožují US letadýlka a představa júesej, že už by nemohli beztrestně nat Turecko, no tak z toho tedy asi mají hodně špatný spaní. Dělat lumpárny a být za to potrestaný? To oni zatím neznají.

   Smazat
  2. 16:43 moc znalostí nemáš,protože bys věděl,že USA má v Turecku základny a bez trestně si létají v NATO státech jak chtějí. Samotný tento článek ó Turecku je čistá propagace Ruských zájmů a zastrašování na úkor světového zbrojení. Rusko se už jednou uzbrojilo tak,že padlo na kolena a je možné,že se to stane znova. Najdi si někde na netu kolik má ruské zdravotnictví problémů a kolik berou důchodci v Rusku peněz.

   Smazat
  3. Ad 17:12 - Neměl byste si být tak jistý, že tomu je tak, jak věříte.Rusko se sice uzbrojila, ale jsou to USA, které mají astronomické zadlužení, všude kam se jenom podívají. A tak tisknou a tisknou..

   Smazat
  4. 18:15 tisknou ale vypovídající hodnota je jak se žije normálním lidem v USA a jak v Rusku. Ty sám bys volil co? Být hladovějící a volat Rassíja,anebo přežranej hamburgrama a světovou politiku nechat vládcům té či oné země.Hele v USA jsem byl a kdo tam má práci tak urćitě nestrádá stejně jako v státech na západ od ČR. To samé bych se neodvážil napsat o Rusku

   Smazat
  5. Byl jsi v Rusku ?

   Smazat
  6. 11:44 blázníš? Co bych tam dělal. Cestovky o takové destinace nestojí a kdo tam byl bude příště volit opaćný směr.Rusko je dnes zajįmavé pouze pro podnikatele ale normálnį člověk na dovolenou pojede na Janran

   Smazat
 3. No 2,5 miliardy je pakatel proti tomu co získá Turecko. Všimněte si "před očima celého světa upřednostnily střelit nás do zad" to může být zmínka o tom kdo nařídil sestřelit Ruské letadlo. Dále dostanou tranzitní poplatky z trubky na plyn. Aby toho nebylo málo, tak těma trubkama do Deuschland bude proudit plyn za EURA pro velkou část Evropy i pro nás a budem platit za tranzit. TO SE VOHŘEJEM. kdo umí ten umí ak do neumí ten čumí.

  OdpovědětSmazat
 4. Turecko má dost své podřízenosti Západu. Zatím bylo Západu pro srandu, neboť ten jim mohl jejich strategické zbraně kdykoliv „vypnout“. S-400 může vypnout Putin, ale Západ ne.
  Tento krok Putina, je dost vydařený. Dá trochu do zubů uskupení NATO, finančně si pomůže a více si připoutá významného regionálního hráče.
  Střední Evropa by také, jako Turecko měla pomýšlet na vymanění se z podřízenosti Západu. Podobně jako Turecko, také pro ně nejsme partnery, ale pouze využívané a oblbované entity.
  Jako první krok, bychom mohli americkým vojenským konvojům, omezit volný pohyb po republice. Měla by být domluvena trasa i čas tak, aby to co nejméně zasahovalo do života společnosti. Eskorta našich vojenských vozidel, by to měla garantovat. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Velmi dobře popsáno, Putin je vždy o krok napřed před proradným, zdevastovaným a zdegenerovaným "Západem".Slované nikdy na "Západ" nepatřili a už vůbec ne, aby se stále za podřadný obolus, klaněli anglosaským vrahům.
   Vlastizrádci, vítači amerických vraků, nebudou moci spát, pokud si sem tam, třeba první prázdninový den, nebudou moci, rozvěsit zakrvácené vlajky z hvězd a pvuhů a zamávat genenerátům hispánsko-emerickým Martinézům, Sanchézům, Valdézům a dalším.Dost bylo americkáho násilí ve světě za udržení dolaru a jejich zvrácené světovlády,.

   Smazat
  2. S400 nemůže nikdo z venčí jen tak vypnout. Neplácej hovadiny, blbečku přihlouplej.

   PS Víš kolik Turci chtějí koupit nových US stíhaček F35 a za kolik?

   Smazat
  3. Ad 16:49 - Bezvadný a případný komentář! I podle mne, je to bitva o dolar.

   Smazat
  4. Anonymní30. července 2017 17:36
   „S400 nemůže nikdo z venčí jen tak vypnout. Neplácej hovadiny, blbečku přihlouplej.“
   Takže pán provedl reverzní inženýring procesorů, které řídí ty rakety, zná operační kód a zaručuje, že v nich není nainstalované kódování, které může převzít nad raketou kontrolu? Nedělej z Rusů takové idioty.
   „Víš kolik Turci chtějí koupit nových US stíhaček F35 a za kolik“
   To nevím, ale tím, že zakoupí pár S-400, platí to, co jsem napsal. P.K.

   Smazat
  5. 21:39 Domnívám se, že tady o žádné vypínání nejde. S-400 je jednoznačně obranná zbraň a nevěřím, že Rusko má v plánu Turecko napadnout. Dodávkou S-400 to prokázalo. A to nejvíc Amíkům vadí. Ukazuje to lživost jejich propagandy o agresivním Rusku a navíc jim to znemožňuje humanitární bombardování Turecka v případě jeho otevřené neposlušnosti. A bez vzdušné nadvlády je US Army v řiti, bez ní bojovat neumějí.

   Smazat
 5. Prodávat Turecku systémy S-400 (a dokonce s nimi spolupracovat na jejich licenční výrobě) mi připadá jako tanec s kobrou.
  Turek totiž tuze rád vráží své kudly do cizích zad!
  Ale to snad není nutné připomínat zrovna Rusům, i oni dobře znají své pappenheimské, a tak jen doufám, že vědí, co činí ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad Opluštil: Souhlasím, ale ono je důležité kdo koho vede!

   Smazat
  2. 17:01 Zatím turek to nejlepší z mohamedánů. A nějakého mohamedána je dobré mít, když už.
   A to, že nejsou zadobře jak s germány tak usáky, je jen plus.

   Smazat
 6. Kdo věří,že Turek drží slovo je blázen. Tady Putin šlápnul vedle a bude to bolet

  OdpovědětSmazat
 7. Pane Opluštile přečtěte si článek pozorně a ještě komentář z 16:16 "před očima" atd. Rusko již zřejmě vyvíjí ještě dokonalejší systém tak proč starý neprodat. Dělají to i američani, nový systém neprodávají a co koupíme my je šrot.

  OdpovědětSmazat
 8. Už se těším, až ruským dementům Turek zase sejme stíhačku a tentokrát jejich vlastním systémem.
  Ale místní soudruzi si to opět vysvětlí jako další z geniálních tahů gosudara Putina, jehož význam obyčejný smrtelník není schopen pochopit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad 17:31 - Měl byste pozorněji sledovat politické dění, nejde jenom o gosudara, ale také o geniální tahy Obamovy agentury.

   Smazat
  2. Su-24 není stíhačka, blbečku.

   Smazat
 9. Asi to je v současné situaci to nejlepším řešení.

  OdpovědětSmazat
 10. Jediným důvodem je, aby jim to proti NATO fungovalo. Ale stěží jim to bude fungovat proti Rusku.

  OdpovědětSmazat
 11. tak rusové zřejmě vědí že v té turecké F16 z Incrliku nebyl turecký pilot, a turci potřebují něco co sestřelí každé letadlo. Patrioty totiž nemohou sestřelit US letadla a a kdo ví která ještě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty jejich Patrioty nemohou totiž sestřelit žádné letadlo. Obzvlášť pikantní blamáž bylo nasazení Patriotů k obraně Izraele proti Sadámovým Scudům v první válce v Zálivu, které tam s velkým humbugem převezli z Německa. Šéf izraelské protivzdušné obrany prohlásil o těch "skvělých" Patriotech, že to byl špatný vtip. Nesundaly totiž, oproti tvrzení Američanů, ani jeden Scud. Samozřejmě, než se to profláklo, prodali Izraelci ten šrot chytře na Taiwan, co vyvolalo velkou bouři nevole v US.

   Smazat
  2. 20:11

   Jasně že jo, ruský užitečný idijůtku. Amíkům nic nefunguje, jsou vlastně úplně bezbranní.

   Smazat
 12. STRAŠNÝ HLADOMOR V RUSKU !!!!
  RUSÁCI MĚ SEŽRALI SNOUBENKU !!!!
  Moje snoubenka, Deborah Jenkinsová, se rozhodla, nedbajíc varování navštívit Moskvu.
  Moje sladká Deborah (typická Američanka /výška 160 cm, 180 kg živé váhy/) po vystoupení z vlaku, (lodí do Vladivostoku, cesta magistrálou) byla napadena pěti hladovými Rusáky a sežrána. Dokonce i kosti si vzali na polévku.
  Takové vládnou poměry v Rusku.
  PLÁČU PLÁČU SŮL !!!
  Čechoameričan.

  OdpovědětSmazat
 13. 17:31 Vy jste nečetl nebo nepochopil zajímavý příspěvek v 16:16. Češi přece umí číst mezi řádky a jak víte na čí příkaz bylo to letadlo sestřelené. USA prodává spřáteleným zemím také jen zbraně, které jsou u nich v likvidaci-šrot. Neprodávají nejmodernější techniku z důvodu utajení, to je logické.

  OdpovědětSmazat
 14. Vývoj situace (třeba s400) ukazuje na značný růst důvěry mezi Ruskem a Tureckem. Takže závěr: Varování před převratem v Turecku přišlo od Rusů, v převratu měla jako obvykle prsty US tajná služba a výsledkem je Rusko- Turecký pakt.

  OdpovědětSmazat
 15. Turecko jsi s400 koupily na obranu proti dovozu demokracie. Neradi by dopadly jako Sýrie a Libye.

  OdpovědětSmazat
 16. Je to hra vabank. Já bych to neudělal. Ale nejsem politik
  Václav

  OdpovědětSmazat
 17. Putin je vyborny politicky strateg a Lavrov vynikajici minist zahraniči,tato dvojice politiku moc dobře vi co děla a proč?!Rakety S-400 jsou už pro Rusko vyběhovy typ zbrani ale Turkum proti NATO budou dostatečnou ochranou,před teroristy z USA!!Politika je krasna a zajimava,pokud se zamyslime ale tady 95% diskuteru jako by mozek neměla.Čest.

  OdpovědětSmazat
 18. No, S-400 nejsou zrovna výběhový typ. A navíc v tomto případě není slyšet (podrobnosti ale neznám) ani o "exportních modifikacích". Je sice pravda, že koncepčně je to zbraň vymýšlená ještě v SSSR, ale ani ruská armáda momentálně nic lepšího nasazeného nemá. Zatím bohatě stačí. Tanečky s Íránem za Medvěděva se týkaly "pouze" S-300. S-500, to bude ještě jiné kafe.

  Zjevně to stojí na dvou předpokladech: S Tureckem během příštích řekněme deseti let nepovedeme válku, kde by byla nutná letecká podpora (v nejhorším jsou tu ještě rakety země země, jejichž účinek i přesnost jsme Turkům v Sýrii předvedli). A za druhé, Turecko se nerozesere tak, aby S-400 neskončily mimo tureckou armádu. To druhé může být nakonec o dost větší riziko.

  V. R.

  OdpovědětSmazat
 19. Pane V.R. "NEJSOU VÝBĚHOVÝ TYP" ale psal jsem že možná v dohledné době již budou. Čtěte pozorně přízpěvky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak tedy pozorně. "Rakety S-400 jsou už pro Rusko vyběhovy typ zbrani" Je to ono ??

   Ale o slovíčka snad nejde. S-400 prostě pořád jsou extraliga, a pár let ještě budou, takže prodej Turecku má své kouzlo. Mimochodem najděte si, co mají Rusové aspoň veřejně podle strýca gúgla v Chmejmím. S-300, a ve vzduchu široko daleko klídek.

   Smazat
 20. Admirál - Rusové mají v kapse strategické vítězství - to jim přineslo jejich angažmá při nevydařeném puči v Turecku, zřejmě zachránili prezidenta. To se počítá. Američané o připravovaném puči nemohli nevědět, né li víc. To se ví. Pro amíky byl nezdařený puč kiks hodný amatérů.

  Rusové nyní vybírají bonus.

  OdpovědětSmazat
 21. Od Turků to lze pochopit, mají zájem o systémy bez funkcí omezujících použitelnost v případě obrany proti us a izraelským raketám a letadlům.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.