Reklama

pátek 28. července 2017

USA hrubě porušují Vídeňskou úmluvu o diplomatických vztazích


Peter Korzun
28.7.2017  Zvědavec

Ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov se 17. července sešel ve Washingtonu s náměstkem amerického ministra zahraničí Tomem Shannonem. Jednalo se o setkání na nejvyšší úrovni od doby, kdy se poprvé setkali prezidenti Ruska a USA na summitu G-20 v německém Hamburku 7. července. Hlavním bodem agendy byl osud dvou objektů, ruských nemovitostí ve státech New York a Maryland, protiprávně zabavených Obamovou vládou. Je poměrně frustrující, že tato záležitost nebyla během jednání vyřešena. Podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí z 18. července má „Rusko právo podniknout odvetná opatření v souladu s principem reciprocity“. V úvahu přichází zabavení dvou amerických vládních budov poblíž Moskvy - areál v lokalitě Serebrjany Bor a diplomatický sklad v oblasti Birjulevo - a také vyhoštění amerických diplomatů, zapojených do špionáže.

Jedna z ruský nemovitostí protiprávně zabavených úřady USA ve Georgtownu-Waterfront

Podle agentury Sputnik vedoucí představitel Bílého domu před setkáním uvedl, že ruské diplomatické budovy ve Spojených státech budou navráceny pouze pod podmínkou, že Washington obdrží něco na oplátku. Agentura Sputnik neuvedla jméno představitele, avšak Sebastian Gorka, poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa, 14. července učinil poznámku pro CNN, z níž se dá usuzovat, že navrácení nemovitostí souvisí s postavením Ruska v Sýrii. Moskva je přesvědčena, že je zcela nepřijatelné klást jakékoliv podmínky, když na zabavení a následné odmítnutí vydat nemovitosti je pohlíženo jako na „krádež za denního světla“.

Oba objekty byly zajištěny a 35 diplomatů bylo vyhoštěno na příkaz bývalého prezidenta Obamy v prosinci 2016. Jako záminka posloužila údajná účast Ruska na hackování prezidentských voleb v USA v roce 2016, což však nebylo nikdy prokázáno, navzdory všem vyšetřováním.

V té době se ruský prezident Vladimir Putin rozhodl, že nepodnikne žádná odvetná opatření. Naopak dokonce pozval americké diplomaty a jejich rodiny do Kremlu na oslavy Nového roku. Prezident se rozhodl vyčkat, jaká další opatření učiní vláda Donalda Trumpa. Ale všechno má své hranice a čas běží.

„Stále doufáme, že naši američtí kolegové projeví určitou politickou moudrost a vůli,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na tiskové konferenci s novináři, která se konala 17. července. Zdůraznil, že pokud tyto nemovitosti nebudou vráceny, dojde k porušení mezinárodního práva.

Američtí představitelé nevydávají víza ruským diplomatům, aby tak umožnili Moskvě nahradit vyhoštěné zaměstnance a získat v plné míře velvyslanectví zpět. Počet zaměstnanců amerického velvyslanectví v Moskvě výrazně překračuje počet osob, pracujících na ruském velvyslanectví ve Washingtonu. Jednou z možností, kromě odvetného vyhoštění amerických diplomatů, by bylo vyrovnání počtu.

Je třeba poznamenat, že zabavení ruských nemovitostí ve státech Maryland a New York je hrubým porušením Vídeňské úmluvy, která stanovuje imunitu státu a jeho majetku, používaného k těmto účelům. Článek 22 Úmluvy stanovuje: „Prostory diplomatické mise, jako je velvyslanectví, jsou nedotknutelné, a nesmí do nich vstoupit hostitelský stát, s výjimkou uděleného povolení od šéfa diplomatické mise. Kromě toho musí hostitelský stát učinit všechna vhodná opatření, aby ochránil prostory mise před jakýmkoliv vniknutím nebo poškozením. Hostitelský stát nesmí nikdy tyto prostory prohledávat, ani se zmocnit dokumentů nebo majetku. Článek 30 rozšiřuje toto ustanovení na soukromé obydlí diplomatů.“

Každoroční autorizační zákon o výměně informací „Intelligence Authorization Act“ vyžaduje, aby ministerstvo zahraničí důsledněji prosazovalo pravidla pro cestování ruských diplomatů ve Spojených státech. Zákon zahrnuje požadavek, aby ministerstvo zahraničí spolupracovalo s FBI a s Úřadem ředitele národních zpravodajských služeb, a tím způsobem zajistilo, že ruští diplomaté vždy oznámí ministerstvu své cestovní plány a skutečně pojedou na místo určení. Jinak je zcela běžné, že členové zahraničních velvyslanectví a konzulárních úřadů volně cestují po celých Spojených státech.

Není to jediná nepřátelská akce ze strany USA. Podle autorizačního zákona „Intelligence Authorization Act“ z roku 2015 byli všichni ruští státní příslušníci, kteří zastávali vedoucí pozice na americkém velvyslanectví a konzulátech v Rusku, nahrazeni americkými občany. Zákon vyžadoval, aby americká diplomatická střediska v Rusku a dalších zemích, sousedících s Ruskou federací, měla „zařízení s prostory pro citlivé informace“. Zaměstnanci velvyslanectví mužského pohlaví, včetně příslušníků námořní pěchoty, kteří střežili velvyslanectví, měli zakázáno seznamovat se s ruskými ženami, ať už to zní jakkoli směšně.

Americký zákon schvalující národní obranu „National Defense Authorization Act“, který je v současné době v platnosti, zakazuje vynakládat finance na vojenskou spolupráci s Moskvou. Kongres momentálně zvažuje návrh zákona o Rusku, který by na mnoho let narušil společné vztahy, pokud bude uzákoněn.Tento balíček protiruských represivních opatření se připojí k Íránskému zákonu. Po prezidentu Trumpovi se bude požadovat, aby získal souhlas od Kongresu ještě předtím, než bude Rusku navrácen diplomatický majetek. To znamená, že problém s navrácením majetku by měl být vyřešen dříve, než budou právní předpisy uzákoněny.

Doba, kdy by mělo padnout rozhodnutí o navrácení nemovitostí, právě nastala; jinak může trvat několik let, než se problém vyřeší, a celá záležitost s diplomatickým majetkem bude permanentně narušovat bilaterální vztahy. Jacksonův-Vanikův dodatek k Obchodnímu zákonu z roku 1974 byl uzákoněn v lednu 1975. Od té doby již uplynulo mnoho let, tento zákon ztratil na významu a stal se přežitkem. Vždyť Sovětský svaz zanikl v roce 1991, ale... zákon zůstal v platnosti, dokud nebyl v roce 2012 zrušen, když Obama v prosinci podepsal Magnitského zákon.

Američtí zákonodárci se budou jakkoliv snažit zabránit možnému rozmrazení vztahů mezi Ruskem a USA. Cílem je zabránit Donaldu Trumpovi, aby učinil jakýkoliv krok, který by mohl přispět k normalizování bilaterálních vztahů s touto zemí, což americký guru pro zahraniční politiku Henry Kissinger považuje za „zásadní prvek jakékoliv nové globální rovnováhy“.

Existují další příklady toho, jak USA brání aktivitám ruských diplomatů na své půdě. Například před volbami 2016 byli ruští diplomati varováni, že budou čelit trestnímu stíhání, pokud se objeví ve volebních místnostech, aby se obeznámili s volebním procesem v USA. Státy Oklahoma, Texas a Louisiana odmítly příslušné požadavky z ruského konzulátu v Houstonu. V té době ministerstvo zahraničí uvedlo, že tyto snahy, týkající se diplomatů, byl „senzační kousek PR“.

Pro srovnání, Ruská federace zaslala osobní pozvánky americkým orgánům, které provádí monitoring, se žádostí, aby sledovaly parlamentní volby v roce 2016; 63 z nich tuto nabídku přijalo. C
Foto v perexu: Nemovitost Norwich House na Mill River Road v Horním Brookvillu na Long Islandu, vlastněná Ruskem od roku 1918,  ukradená Obamovou administrativou.
elkově 774 kontrolních orgánů z 63 zemí obdrželo akreditaci k monitorování ruských parlamentních voleb. Navíc zástupci USA navštívili Rusko dříve v rámci monitorovací mise, kterou vykonával Úřad pro demokratické instituce a lidská práva (OBSE).

Existuje mnoho palčivých otázek, na které se USA a Rusko potřebují naléhavě zaměřit, avšak diplomatická bezvýchodná situace ohledně navrácení nemovitostí zcela maří tento proces. Tato neschopnost pokročit se bolestně dotýká i samotných Spojených států. Ostatní země jsou totiž svědky hrubého porušování mezinárodního práva. To je vážná rána pro mezinárodní reputaci USA, kdy Washington vypadá jako nedůvěryhodný a nespolehlivý partner, který nehraje podle pravidel. Pokud budou Spojené státy v této politice pokračovat, nic tím nezískají, pouze hodně ztratí.


US Continues to Grossly Violate Vienna Convention on Diplomatic Relations vyšel 19. července 2017 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 446 Kč Zvědavec.

Foto v perexu: Nemovitost Norwich House na Mill River Road v Horním Brookvillu na Long Islandu, vlastněná Ruskem od roku 1918,  ukradená Obamovou administrativou.

15 komentářů :

 1. jednoducho vydieranie na najvyššej úrovni - je to skutočne americký cowboy style - ale to už naozaj nemajú inú možnosť len toto ?

  OdpovědětSmazat
 2. Dělat bordel všude na světě a pindat o demokracii,to jim jde....s palcem preventivně na spoušti!!!!!
  SVINĚ USSÁCKÝ ZKURVENÝ MÉNĚCENNÝ!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 3. Amíkům dochází dech tak neví co by vymysleli aby situaci obrátili do bývalých kolejí .Taková politika je diskriminuje v očích celého světa.A začíná dělat malými.Už i malé zemně ,které vykořisťovaly a dříve mněli v područí jich mají dost,příkladem je Duerté.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hyeny neustale utoci na Putina a Rusko za ucelem vyvolani zkazy sveta.
   To uz delaji od sve " revoluce", revoluce bohacu/kteri posrany se prevlikli za indiany kmene Kohawk/ za ucelem jeste vice zbohatnout, udrzet moc za kazdou cenu a poridit fasismus v USA !
   Porad opakuji to same. Vyprovokuji nebo vetsinou vyvolaji /jako Hitler a Gliwicze/ konflikt a vyrobi pomoci medialnich hyen "spravedlivy hnev". Aby meli podporu.
   Potom nastane silene niceni a vrazdeni.
   Ten samy recept pouzivaji I dnes , kdy se snazi zatlacit Putina ze hranici , kdy , kdyz nebude reagovat obranou, udrzet za kazdou cen mir pro svet, za hranici , kdy kdyz ustoupi bude pred celym svetem vypadat jako zbabelec. I sam pred sebou a tak Satani vyvolaji valku. Uz maji MINISTERSTVA STRACHU , ktera vsude strili civilni obyvatelstvo za ucelem zastraseni.
   Okupuji vetsinu zemi /jako Hitler Evropu/ Tedy pomoci vzoru Hitlerovy SS,gestapo a heydrichovo SD /nejhorsi/. Vi sami nejlip ,ze se brzy zhrouti a proto maji velmi naspech. Hillary musela ustoupit Obamovi /kterymu Us poridily cenu miru, s tim ,ze jako fananticky islamista zaridi okupaci Syrii teroristy /jako je USA terror pro svet/a tim ovladnuti celeho Stredniho Vychodu. Ale Obamova strasna smrtonosna kosa padla na Putinuv kamen..
   Hillary mela zvoleni jiste /I pres sem a tam nejakou mrtvolu , ale to je v USA normalni/, chovala se tak pred volbami a jeji kviceni oznamilo nam ,ze nekdo nedodrzel dany slib.
   Teror se deje pomoci vsech zvrhlych parasitu /jako tasemnice z prdele do prdele lezou/ z celeho sveta , kteri se dovazeji , aby ziskali moc v Erope v Usa ,v Britannii a v kanade a Australii...
   Bohuzel pro ne system zalozeny na loupeni bohatstvi celeho sveta ma sve schvalnosti. Podobne jako Brittannie 300 let loupila ohromna bohatstvi zlata, vsude ve svete , nakonec skoncila bez penez a nemeli ani na Valky , ktere se snazili rozpoutat...

   Smazat
 4. S jídlem roste chuť. Porušují všechny mezinárodní práva a dohody celý čas, páchají genocidu po celém světě a už jim to stouplo do hlavy tak že si myslí že můžou beztrestně dělat cokoliv. Protože to bylo v jejich zájmu tak rozvrátily i JAR a jeden ze Smíchova si myslí že to byly divoši z buše co je vyhnaly z vlastního území. Nechápe že uspokojit tu bandu pazaziutických degenerátů již nebude možné. Svět dospěl ke zlomu a buď ze to změni v souladu s přírodou nebo lidstvo zmizí. Pro přírodu nic tragického.

  OdpovědětSmazat
 5. A ČT PERLÍ!PRESSTIRUTI OBVIŇUJÍ RUSKO ZE ŠPIONÁŽE.

  OdpovědětSmazat
 6. Co chtít po usa jdou od válu tak kopou nožičkama. Rusko má s nima svatou trpělivost.

  OdpovědětSmazat
 7. Oprava k 9,46. Špatně sionisté, správně má být semité.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak či tak, obojí je správně.

   Smazat
  2. Tak či tak, obojí je blbě, troubové.

   Smazat
  3. NAŠE NOVÁ TECHNOLOGIE ZVÍTĚZÍ NAD RUSÁCKÝMI JADERNÝMI PUMAMI.
   JIŽ BYLADÁNA DO PRODEJE POD NÁZVEM „ANTINUKLEAR“.
   Jedná se o speciální pastu, vyvinutou chemickým průmyslem USA.
   Chrání vojáky a civilisty před radioaktivním zářením do hodnoty 1000 Sv.
   Zároveň i před teplotou epicentra jaderné exploze (6000 st.C).
   Jedná se o směs asfaltu, česnekové pasty, hovězího lejna, teflonového tmelu,vývaru z vepřových nožek a fenolformadehydové pryskyřice.
   Dále je použit rozvařená surová směs do Babišových kuřecích párečků.
   Touto pastou se před vypuknutím jaderné války všichni občané USA namažou a budeme se vysmívat Rusáckým jaderným bombám.
   TAK MY, AMERIČANÉ SLAVNĚ A BEZE STRÁT ZVÍTĚZÍME V PŘÍŠTÍ TERMONUKLEÁRNÍ VÁLCE.
   BŮH ŽEHNEJ AMERICE!!!
   Američan.

   Smazat
 8. Byla to zřejmě chyba, že na nepřátelská opatření Obamy Rusko neodpovědělo zcela recipročně ihned, zřejmě aby ukázalo dobrou vůli vůči novému prezidentovi. Ten je ale v kleštích protiruské fóbie a není schopen cokoliv napravit, takže uplatnění reciprocity byť se zpožděním je zcela v souladu s mezinárodním právem. Je třeba dodat, že k zabavování nemovitého majetku, nevydávání víz akreditovaným diplomatům a pod. nedocházelo ani za studené války.

  OdpovědětSmazat
 9. USA mají v Rusku 1.700 diplomatů, kteří demokratizovali Ruskou federaci. To je velmi málo. Pro srovnání - špičkovou demokracii v daleko menším Iráku udržuje 10x více amerických diplomatů, tj. 17.000 kousků. Nechápu, jak dokáží prohlubovat demokracii se 455 diplomaty. Asi budou muset více solit "neziskovým" organizacím.

  OdpovědětSmazat
 10. američané se chovají jako prasaata, vůbec svou aroganci nezakrývají, jdou si za svým, jen si nahrabat a udržet moc, i když třeba na účet svých západoevropských vazalů, o Rusku ani nemluvím. A co se děje? Vůbec nic, západ se servilně sklání před USA a slovanské státy včetně nás, poskakují před americkými vojáky při přejezdu naší země jako ubozí a méněcenní tajtrlíci a neustále nasazují na Rusko. Ale jsem přesvědčena, že pokud se podaří Rusko zničit, teprve poznáme, co je to být "nižší slovanská rasa". USA a západní Evropa nás má stále za lepší cikány, což spousta Čechů svým chováním, svým vystupováním, inteligencí i názory potvrzuje. Je to obrovský úpadek oproti tomu, jak hrdí a schopní byli Češi před revolucí. Dělali oborné práce a ne skladníky a montéry. Nepracovali jako otroci a byly mnohem lepší mezilidské vztahy. Ano, bylo toho hodně, co se mi nelíbilo včetně některých "soudruhů", kteří si mysleli, že mohou všechno a přikazovat, kdy a co můžeme dělat. Když to ale porovnávám s minulým režimem, tak ano, finančně a co se zásobání týká, jsme na tom lépe, kvalitou potravin hůře, ale co se týká pohodového života, volného času, vztahu mezi lidmi, mírou stresu, tak tato doba prohrává.

  OdpovědětSmazat
 11. Od psychopatických a nehorázně nadutých jenkyů nelze nic jiného očekávat.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.