Reklama

.

.

sobota 15. července 2017

USA útočí na Írán již 65 let. Jaké jsou důvody? Stín Mosaddeka nad Rúháním

Stanislav Tarasov
15. 7. 2017    zdroj a zdroj (kráceno)
Co chystají USA na Írán?
Pokračující hrozby ze strany USA vůči Íránu vytvářejí paradoxní situaci, což nutí badatele připomenout útok na Írán, který byl proveden tajnými službami Británie a USA v roce 1953. Důvody pro konfrontaci a rozvoj vztahů mezi Íránem a Západem se zabývá ve svém článku redaktor informační agentury Regnum Stanislav Tarasov.


Paradox nynější situace spočívá v tom, že prezident Íránu, Hasan Rúhání se nevzdává pokusů o sblížení s USA konkrétně a Západem celkově, což se kupodivu i nadále setkává s nepřátelskou reakcí. Mohlo by se zdát, že takzvaná "jaderná dohoda" předpokládá kontrolu atomové energetiky Íránu ze strany mezinárodního společenství, a měla by být sejmuta všechna obvinění proti Teheránu, že se snaží vyvinout jaderné zbraně. Nabízí se závěr, že tlak na Írán má ještě další důvody.

Jako analogii je možné uvést události 19. srpna 1953, kdy byl za účasti amerických a britských zpravodajských služeb svržen demokraticky zvolený premiér Íránu Muhammad Mosaddek. Vzhledem k důležitosti zeměpisné polohy Íránu, který zaujímá ústřední místo na mapě Asie, lze předpokládat trvalý zájem Západu na destabilizaci tohoto regionu.

Historie ukazuje, že USA již v polovině minulého století bránily sblížení Íránu s SSSR i s Evropou. Kromě geopolitických existují i ekonomické důvody, jež umožňují při existenci slabé a řízené íránské vlády vytěžit další zisky z nákupu íránské ropy.

Stín Mosaddeka nad Rúháním

Před několika dny vystoupil americký televizní kanál Fox News se zajímavou zprávou. V komentáři k slyšení ministra zahraničí USA Tillersona ve výboru pro zahraniční věci sněmovny reprezentantů o rozpočtu na fiskální rok 2018, v němž Tillerson řekl, že "politika USA je zaměřena na omezení možností Íránu v rámci jeho jaderného programu" a že "bude prováděna práce na podporu těch prvků uvnitř Íránu, které přivedou k mírové změně vlády", televizní kanál upozornil na reakci Teheránu.

Íránský velvyslanec při OSN Gholam Ali Khoshroo v dopise adresovaném generálnímu tajemníkovi OSN Antóniu Guterresovi nazval prohlášení ministra zahraničí USA "zjevným porušením Alžírských dohod z roku 1981, podle nichž se USA zavázaly, že nebudou nezasahovat, přímo či nepřímo, prostřednictvím politických nebo vojenských prostředků, do vnitřních záležitostí Íránu". Ale nejen to. Fox News nastínil některé důležité zvláštnosti dané situace. Za prvé, vystoupení Tillersona se konalo několik týdnů po znovuzvolení prezidenta Hasana Rúháního na další čtyřleté funkční období. Za druhé, podle Khoshroa se prohlášení ministra zahraničí časově shodovalo s vydáním nedávno odtajněných dokumentů, v nichž "je upřesněna role amerických agentů při svržení vlády národního a demokraticky zvoleného premiéra Íránu Muhammada Mosaddeka 19. srpna 1953".

Bude úder na Rúháního?

To vytváří zdánlivě paradoxní situaci: íránský prezident Rúhání se snažil a snaží sblížit se s USA a Západem, ale ze strany administrativy Donalda Trumpa je vystaven silnému tlaku. Washington hovoří o nepřijatelnosti takzvané jaderné dohody, obviňuje Teherán "z podpory regionálního a globálního terorismu", stimuluje proti němu vytvoření v regionu nepřátelské vojenské a politické koalice. Pokud budeme hledat historickou analogii pro toto působení USA, opravdu navádí na události roku 1953. Tím spíš, že syrským směrem působí aliance Rusko, Írán a Turecko, která podle britského listu The Conversation "USA dráždí".

Washington se netají skutečností, že má v úmyslu rozehrát proti prezidentovi Rúhánímu takzvanou "konzervativní kartu" a podle amerického viceprezidenta Michaela Pence navrhnout "lepší možnosti řešení íránského problému". Ale je nepravděpodobné, že jsou USA v tomto okamžiku připraveny na vojenskou variantu v souvislosti s Teheránem. S největší pravděpodobností se budou snažit prostřednictvím takzvané "páté kolony" v Íránu postavit konzervativce proti liberálům, aby vznikla situace na vystoupení Teheránu z jaderné dohody. "Ať to je jakkoli tragické, postupně jsou shromažďovány položky na možnou válku s Íránem", konstatoval v časopisu National Interest Paul Pillar, bývalý analytik CIA, který odešel v roce 2005 do výslužby z pozice vedoucího oddělení pro Blízký východ Národní zpravodajské rady.

Přinejmenším může nepřátelství proti Íránu vést k pokusům o změnu režimu, v nejhorším případě to může zažehnout "horkou válku" v zemi nebo v regionu. Takže ostrá reakce íránského velvyslance při OSN na prohlášení Tillersona zdaleka není náhodná.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

19 komentářů :

 1. mafie toužící po rozkradení Iránu (po Iráku, Kosovu, Afghanistánu, Kongu, Jemenu...) si nedá nikdy pokoj a vždy vstanou noví bojovníci, tedy noví zloději, jako Madla ostuda zlodějka a další a další

  OdpovědětVymazat
 2. Proč OSN neustanoví koalici pro bombardování USA !!

  OdpovědětVymazat
 3. USA útočí na Čechy již více než sedmdesát let.
  Naposledy prý omylem bombardovali náš průmysl*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už bombardováním Plzeňské Škodovky v 1945 ukázali svoje "Sluníčkářství".... Mia

   Vymazat
  2. Náš průmysl sloužící jako hlavní zbrojovka pro nacisty? No a?
   A co bombardování Sovětů? Například Hrotovice a mnoho dalších?
   Styďte se vy zmetci.

   Vymazat
  3. Hrotovice byly z širšího hlediska jen kolaterální ztráty.

   Vymazat
  4. 18:53 neví kdy, za jakých okolností, nerozpozná nutně podrobně plánovanou akci s náročnou logistikou při účasti té nejvyšší vojenské kvalifikace přímo v akci, od běžné, taktické frontové operace, řízené individuálním, zcela operativním rozhodnutím a ústním rozkazem. Samozřejmě, v tom znalostním bezvědomí nemůže rozpoznat ani důsledky, ani kde jsou víc nebo méně pravděpodobné omyly, nebo již strategické úmysly. Kdyby 18:53 dosahoval alespoň střední hodnoty intelektu, nejspíš by mlčel nebo něco sestudoval a při své ideové orientaci by právě do tohoto lejna nešťoural. Ono tím pádem o to víc smrdí...

   Vymazat
  5. 23:42
   Máš pravdu, raději do tebe šťourat nebudu. Smrdíš jak hovno čím dál víc.

   Vymazat
  6. 0:24 vskutku pádný argument ve prospěch tvých předchozích tvrzení. Nemyslím, že páchneš. Vím, že páchnou bombardování, která, když už bylo o porážce Německa v poli rozhodnuto, uskutečnili angloameričané vůči objektům v zóně, o které věděli, že bude územím pod kuratelou SSSR. To jsou tvrdá fakta. O frontovém letectvu SSSR a jeho efektech můžeme diskutovat zároveň s efekty angloamerických kotlářů… nad řádně zaznamenanou historií té války...

   Vymazat
 4. USA nejde nikde o smíření a spolupráci, ale jen o vykořisťování a přepadávání jiných států... To že bude nějaký konflikt, tak to se nejvíce bojím USA.... Mia

  OdpovědětVymazat
 5. Prosím, mluvíme-li o zájmu Západu o destabilizaci tam či onde, řekněmě, kdo je tím Západem míněn. Je to hrstka oligarchů, zamindrákovaných militaristů, jejich náhončích a sluhů?
  Pokud jde lo Irán, je to prastará kulturní země, proti které jsou amíci zatím jen barbaři.
  Pokud jde o atomové zbraně: neznám důvody, proč se po jedněch chce, aby nebudovali svoji obranu, zatím co druhým se toleruje budování agresívních armád. Proč se neměří všem stejně na mezinárodním poli. Proč USA nejdou ostatním národům příkladem a nevedou mírovou, ale jen agresívní, válečnou politiku? "Proč se chovají jako kdysi nacisticvké Německo?" A proč tomu naši Sobotkové, Fialové, Kalouskové, Bělobrádkové fandí, a chovají se podtatně hůře, než protektorátní vláda neblahé paměti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Irán je islámská sračka která s kdysi rozvinutou Persií nemá nic společného. To, že tuhle islámskou sračku stavíš nad nám kulturně blízké USA jen svědčí o tom jak fanatický jsi blbeček.

   Vymazat
  2. A to, cos napsal ty, svědčí o tom, že jsi ještě fanatičtější bl...!!! Ať je Irán co chce, ať se tam třeba houpají na lustrech nebo lezou hlavami dolů, USA po tom ABSOLUTNĚ!!! nic není, mají svých problémů dost a měli by se o ně starat, starat se o svoji zem a své občany a ne se angažovat ve 2/3 světa v hnusných okupantských agresivních válkách. Janě že obyčejí Amíci s tím moc společného nemají a že se jich nikdo neptá, ovšem jako stát USA nestojí za nic a vůbec se necítím být jim jako ČR kulturně blízká. My jsme slušní, pracovití, nikde jsme neválčili, nezabíjeli a neroznášeli po planetě bordel. chaos a násilí. Tak se zamyslete, než něco napíšete!!

   Vymazat
  3. 19,12
   Důvody jsou, že jedni se cítí nadřazeni ostatním a ostatní považují za póvl, vhodný tak akorát pro prosazování jejich zájmů, chtějí jen škodit, bořit, ovládat a vykořisťovat, okupovat a podrobovat, aby mohli bezpracně žít z bohatství jiných, a pokud u toho nějaký milion lidí zemře, to je pro ně maličkost ... běžné ztráty, stejně to byli barbaři, ne?
   Proč se asi říká, že USA nemají přátele, jen momentální spojence, kterým stejně obvykle potom vrazí kudlu do zad???
   Je mi z pokrytectví USA na blití!!! Hlasitě řvou a dovolávají se lidských práv pro kdejakou fetku a seriového vraha, ale na Blízkém Východě či jinde mohou lidé umírat po tisících a s nimi to ani nehne ... viďte madame Albright či madame Clinton ... hnus, hnus, hnus .......

   Vymazat
  4. 19:25 jenom hloupá sračka používá ve své bezbřehé vzdělanosti termín "islámská sračka", jen tak dál agente Vyskoči :-)

   Vymazat
  5. 19:25 tak jak ty si dovoluješ třídit svět je arogance zaslepeného, nejméně potencionálního fanatika. Nepobrals' rozumu, věčný adolescente.

   Vymazat
  6. Přečti knihu Moloch a amerikanizace světa!!!!!!

   Vymazat
 6. Amerika nic nového nevymyslela, pouze se do důsledku řídí starým známým heslem "divide et impera" (rozděl a panuj). Poštvává proti sobě sousední země a ještě oběma stranám dodává zbraně. Poslední příklad: vojenské dodávky do Saudské Arábie, úkol pro SA vyvolat konflikt s Katarem (kde je americká základna) a poté, co se Katar vykoupil nákupem tryskáčů z USA, tak náhlé uklidnění konfliktu. Nejhorší je ale fakt, že na tyto experimenty doplácí a bude doplácet Evropa, která si musí brát na stravu a byt imigranty a ještě SS vyjadřovat každý den vděčnost za tzv. "ochranu". Směšné!

  OdpovědětVymazat
 7. Pro usa jsou všechny země co neovládají nepřátelské.

  OdpovědětVymazat