Reklama

.

.

pátek 14. července 2017

Už jsme zvítězili! Nová válka ruského spisovatele

Zachar Prilepin v zákopu
rozhovor se Zacharem Prilepinem
14.7. 2017  Zavtra, překlad ČNL

Internetový deník Zavtra publikoval rozhovor s ruským spisovatelem Zacharem Prilepinem, který bojuje na straně donbasského opolčení a velí praporu dobrovolníků o síle 200 mužů. Rozhovor poskytuje jedinečnou možnost nahlédnout do myšlenkového světa dobrovolníků, vzdorujících armádě kyjevské junty, ale i pochopit motivaci těchto lidí.


„Zavtra“: Někteří věří, že vaše účast ve válce v Donbasu je literární mystifikace. Jak byste na to reagovat?

Zachar Prilepin: Můj prapor, který se skládá ze dvou set mužů, už půl roku působí na území Donbasu. Myslím, že ministr obrany a všechny sousední jednotky - a to je dobrý tisíc lidí - oceňují výsledky našeho praporu, který je na první linii v oblasti Pantelejmonovky pod Gorlovkou (dříve byl na první linii v oblasti Kominternova).

„Zavtra“: Proč jste si vybral Doněck a ne Lugansk?

Zachar Prilepin: Zde je intenzivnější vojenská aktivita, demokratičtější vedení, které je připraveno pro celou řadu inovací a je otevřené kontaktům.

„Zavtra“: Kdo si myslíte, že jste dnes: umělec, nebo bojovník?

Zachar Prilepin: Nemyslím na literaturu po mnoho měsíců. Nechci psát knihy, moc si nepamatuju, jak se to dělá. Skoro nic nečtu, jsem zcela ponořen do záležitostí svého praporu. Nyní mě nic jiného než Donbas nezajímá.

„Zavtra“: Lidé bojující v Donbasu, jsou velmi odlišní - z různých zemí, regionů, s rozmanitým zázemím. Jací bojovníci se podle vašeho názoru vyvinuli v Donbasu?

Zachar Prilepin: Ve stavu konkrétně mého praporu je Armén, Kazach, Srb. Jsou tam kluci z Tatarstánu, je tam asi 10-15 Rusů z různých oblastí země. 90% praporu jsou lidé z Doněcka a Luganska. V některých ohledech je to zvláštní psychotyp, samozřejmě, tak či onak, z velké části souvisí s životem místních horníků. Ale obecně - je to průměrný ruský typ, kříženec mezi Vasilijem Ťorkinem a kapitánem Tušinem.

„Zavtra“: Tento typ se vytvořil v Donbasu v době, kdy působili mladogvardějci, nebo dříve?
 
Zachar Prilepin jako voják v čečenské válce

Zachar Prilepin: Myslím, že již byl v době psaní „Slova o pluku Igorově“. Takové lidi bylo možné najít i za Ivana Hrozného, mezi povstalci Stěnky Razina a ve vojskách Alexandra Suvorova.

„Zavtra“: Když se díváte v televizi na domobrance Donbasu, překvapují jejich oči - jako bývají na ikonách. Čisté, velmi upřímné, zářící nějakou vnitřní sílou a pravdou. Pokud jde o vzhled, shoduje se s realitou?
Zachar Prilepin: Je tam opravdu mnoho velmi dobrých lidí. I když existují i špatní lidé. Ale obecně - ano, jsou téměř svatí. Za mizerné peníze, úplně nepochopitelné pro Moskvana - 16.000 rublů, bojují a umírají v 26ti tisícové armádě domobrany po tři roky, obětujíce nejvyšší lidskou hodnotu, vlastní život. Dělají to jednoduše, s úsměvem, s nadšením. Pravděpodobně proto jsou některé obličejové vrásky uspořádané v souladu s tímto postojem.

„Zavtra“: Jaká nejvyšší idea je spojuje?

Zachar Prilepin: Ruská, samozřejmě. Samotná existence Ruska - to je jejich super-idea. Současná inflace s touto ideou ji kombinuje na vlajce s tváří Spasitele a rudou vlajkou s pěticípou hvězdou. Samozřejmě jsou tam také křesťané a anarchisté a apolitičtí kluci, kteří jsou motivováni jen intuitivně. Ale obecně, kombinace rudé a pravoslavné ideje je hlavní, a došlo k ní opravdu v Donbasu.

„Zavtra“: Jakou písňovou tvorbou se vám nyní daří zabývat?

Zachar Prilepin: V Donbasu pro to nemám žádné příležitosti. Nedávno jsem si připravil dvoukotoučové CD „Neopustíme svá města“ - 38 písní o Donbasu, tam jsou písně typu od Saši Skljara a Čičerinové k Vadimu Samojlovovi. K dispozici jsou tři písně na texty, které zanechal Arsen „Motorola“ Pavlov. V jedné z těchto písní je část textu z okamžiku, když přijel do Moskvy. Jednu píseň „Havrani“ - jsem ve své lokalitě s kytarou nazpíval na pásku a poslal poštou svým dětem v Nižním Novgorodě. Oni ji nechali nahrát, Bronimir ji udělal. Jedná se o dvě výjimky v roce 2015. (píseň k přehrání zde)

„Zavtra“: V Moskvě se samozřejmě vždy mluví o osudu Novoruska. Někdo si myslí, že Putin vzdal Donbas, někdo naopak, že je vše v pořádku a jde podle plánu. A co vaši kolegové?

Zachar Prilepin: Samozřejmě, že o tom přemýšlejí, ale jsou mnohem více při smyslech než většina moskevských soudruhů. V Donbasu mezi bojovníky vládne nesporný kult Vladimira Putina, uctívají ho jako nejvyššího velitele a jeho historická role je pro ně zcela očividná. Nevzpomínám si na žádnou diskusi „Putin vzdal“. Možná, že někde v jiné divizi, nevím. V Donbasu chápou a vidí, jak velká je politická a diplomatická míra zájmu Moskvy o nezávislost Donbasu na současném kyjevském vedení. Bylo to zde jasné v roce 2014, v roce 2015 a v roce 2016 také.
Zachar Prilepin se svou knihou "Četa aneb opolčenci ruské literatury"

„Zavtra“: Mohlo by se zdát, že genotyp je tentýž, jazyk tentýž, ale přitom většina lidí druhé straně barikády je jiných. Proč se liší, a co jsou zač?

Zachar Prilepin: Já nevím - proč ... Jedná se o velmi velké téma. Ano, jsou velmi odlišní. Srovnávací analýza může být udělána hned po osvobození ze zajetí. Když vyjdou Donbasané, usmívají se, objímají, křižují, začnou nějaké výkřiky. A ti druzí jsou sklíčení, mračí se. Vyhýbajíce se nastoupí do autobusů a zmizí.

Ukrajinská propagandistická mašinérie běží na plné obrátky. V Donbasu nikomu nenapadne, aby vytáhl vězně před kameru, střílel je, mučil, jak to dělají na druhé straně „pravoseki. To zde nikdy nebylo. A tam, v Kyjevě, hrají komedii co děláme se zajatci, i když se jich nikdo nedotkl prstem, mluví o mučení a jiné naprosté nesmysly. Stávající ukrajinské orgány jsou neuvěřitelně prolhané! Já, jako člověk, který po dlouhou dobu pracoval v oblasti médií, to vidím. Západ je pečlivě učí lhát a manipulovat vědomím lidí.

„Zavtra“: Co je nejvíce nechutné v reálné válce, a co je ta nejkrásnější věc?

Zachar Prilepin: Jako v každé válce je nejodpornější, spíše nejnesnesitelnější, když zabíjejí civilisty, ženy, staré lidi a děti, když granáty padají v obytných oblastech ...

Krásné je sebezapření mužů, jejich zábava, jejich nedbalost, absolutní lehkost bytí, která převažuje v místech přímého kontaktu s nepřítelem. Naprosto zarážející je, když jsou v depresi, panice, lidé, pobývající v poklidných městečkách s dobrými platy. A lidé, kteří mohou v každém okamžiku dostat smrtící ránu nebo zranění, jsou v dobrém stavu mysli. To je úžasné! Na to je nemožné si zvyknout.

„Zavtra“: Představme si, že odejdete na dovolenou, nebo skončí válka (samozřejmě, našim vítězstvím). Vrátil jste se do Moskvy, jste zván na politická talk show, a tam narazíte na „intelektuály“, pro které jste „vatnik“(primitiv), vaši kolegové vojáci – „vatnici“, všichni obyvatelé Doněcka vatnici a všechno Ruské - vatové bundy a venkované. Jak budete reagovat?

Zachar Prilepin: Nedotkne se mne to a bude mi to jedno. Samo o sobě je vítězství mnohem důležitější. Radost z toho, že nádherné země Krym„Vše, co je třeba vyřešit. Dopisy z Donbasu“ a Donbas byly odebrány nepřátelům a jsou bráněny - to vše samo o sobě je mnohem větší a důležitější, než prohlašování nějakého blázna na nějakém kanálu. Byli přesvědčeni, že každý z nás bude rozšlapán a rozdrcen. To se nestane, už jsme vyhráli! Teď ať si říkají, co chtějí. A my se jim vysmějeme.

„Zavtra“: Proč naši „intelektuálové“ tak zuřivě a zoufale podporují ukrajinské nacisty, i když ve většině případů jim nejsou blízcí?
Zachar Prilepin: Měl jsem tři roky na přemýšlení o tomto tématu, ale odpověď jsem nenašel. Možná, že odpověď spočívá v náboženské sféře. Například zde existuje určitá závist vůči Ruským, jako konkurentům k vyvoleným lidem. Nebo by to mohlo být nějak postaveno na absolutní rusofobii, která je blízká specifické duševní nemoci ... Racionální vysvětlení, poté co všechno se stalo - po všech těch masakrech, útoku v Oděse, ubití Buziny, po znásilněních, masakrech v kostelech, loupežích a rabováních, ničení památek - být nemůže! Nechci o tom dále přemýšlet. Kromě toho jsem si všiml, že v Donbasu o těchto tématech nepřemýšlí. O pozici Andreje Makareviče se, relativně vzato, nikdo nestará.

„Zavtra“: Kdy vyjde vaše kniha o Donbasu?

Zachar Prilepin: Nevím. Žádné plány v tomto ohledu nemám. Mám novinářskou knihu o Donbasu, jmenuje se „Vše, co je třeba vyřešit. Dopisy z Donbasu“. Nyní vyšlo nové, podstatně rozšířené vydání, je dvakrát tak silné. Mě bylo líto tento materiál zapomenout, možná stálo za to šetřit si to pro budoucí prózu, ale myslím, že pokud žiji, tak budu mít pro prózu dostatek materiálu. V knize „Vše, co je třeba vyřešit. Dopisy z Donbasu“ jsem popsal vše jako očitý svědek, aby si byli lidé vědomi toho, co se děje. Přečtěte si ji, je tam mnoho zajímavého.

Besedoval Ivan Višněvskij
Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf

13 komentářů :

 1. Cesti vojaci ze zase budou vracet z vychodu bez vicek na ocich

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nerozumím. Prosím, rozveď.

   Vymazat
  2. 14:09 Přečti jsi pár knížek abys věděl co jse tam dělo.

   Vymazat
  3. Jakých knížek? Napiš aspoň jeden titul. Díky. A prosím tě, piš česky: ne "jsi" ale "si", ne "jse" ale "se".

   Vymazat
  4. 16:47-Chcete po něm něco,na co nemá.Ani
   neumí pořádně číst.Je zvyklý na příkazy,
   co má napsat a nic víc.Odpověď nečekejte.
   Nemůže nic rozvádět.Už jeho psaní vypadá,
   že to není Čech,ale jeden z neziskovek.
   Petr Majevský

   Vymazat
  5. Petr Majevský Já vím že to je provokatér.

   Vymazat
  6. 16:47 https://cs.wikipedia.org/wiki/Sven_Hassel

   Mám je všechny jsou i další hledej.

   Vymazat
  7. To nemyslíš vážně, vole 21:55!

   Vymazat
  8. 22:28 Hele kreténe reagoval jsi na odřezané víčka tak v těch knihách jse o zvěrstvech co jse dělali dočteš.

   Vymazat
 2. Americe nezbývá než donutit Rusko k válce! národních měnách a né v dolarech. Tím, ale vyhlásili světovému četníku USA válku. Každý, kdo obchoduje s plynem a ropou, si musí nejdřív koupit dolary a pak si může koupit ropu, nebo plyn. To samé platilo o obchodech v jiných komoditách. Když v dolarech odmítl obchodovat Husajn byl Irák zničen, Husajn popraven. To samé se stalo Kadáfimu a Lybie byla vybombardovaná. Ekonomika USA jde ke dnu. V USA se toho pramálo vyrábí. USA exportuje drcený kancelářský papír, seno a samozřejmě války. Aby neutěšený stav super zadlužené ekonomiky Američani vyrovnali, tisknou neskutečné množství zelených papírků s názvem dolary. Celému ostatnímu světu je jasné, že to nemůže fungovat do nekonečna a všem státům, které jsou navázáné na dolar, jako například i EU, hrozí s pádem dolaru i jejich pád. Proto, čistě z pragmatických důvodů, se Čína a Rusko a ještě několik dalších států seskupených v organizaci BRICS ( Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika ) rozhodly odpoutat se od dolaru. Jenže tím přímo ohrožují stabilitu USA, protože když se odpoutávají od dolaru, USA ze světového obchodu s ropou, plynem a jinými komoditami, neplynou žádné peníze a deficit začíná narůstat. Z čeho má potom USA udržovat po celém světě více než 200 vojenských základen, které dohlížejí na to, aby světový řád nastolený po Druhé světové válce odváděl USA patřičné obrovské sumy peněz USA. Když to udělal Husaj a Kadáfí USA zasáhly a daly tím jasně najevo, že kdo si dovolí něco podobného, dopadne stejně jako oni. USA, jako nejzadluženější stát na světě chtějí, aby případný krach dolaru financoval celý svět. Čína, Rusko a další, dluh USA financovat nechtějí. Vnitřní pnutí společnosti v samotných USA je obrovské. Město Detroid je od rána do večera v plamenech. Obrovská nezaměstnanost. Do Světa vytrubují, ale úplně jiné ukazatele své ekonomiky. Ale vzpomeňme si na krizi, která vznikla krachem dvou obrovských investičních a hypotečních bank, které neustále vykazovaly obrovské zisky, prodávaly balíčky s nakaženými deriváty po celém světě, až bublina praskla a odnesl to celý svět v podobě obrovské stagnace a krize. USA jenom pokrčily rameny. Teď USA nutí celý Svět financovat jejich krachující ekonomiku a nemají jinou možnost, než vést války a připravovat světový konflikt proti Rusku. Ze dvou velmocí Číny a Ruska si vybrali Rusko, protože Číně je USA zadlužené obrovskou sumou a nebýt výroby Číny dodávané do USA, USA by ze dne na den skončilo. Čína ovšem ví, že pakliže padne Rusko, další na řadě bude Čína oslabená o nerostné zdroje, které po porážce Ruska, padnou do rukou USA a to začne Čínu vydírat, provokovat, vtahovat do války, jako to teď dělá Rusku. Rusko na čele s Gorbačovem udělalo v 80 letech minulého století fatální chybu, že jako vítězná velmoc se stáhlo z východního Německa. Nemuselo to udělat, nikdo Rusko nemohl donutit k tomuto kroku, nebo ho mohlo podmínit rozpuštěním NATO a stažením okupačních vojsk USA ze západního Německa. Naivně uvěřilo, že USA dodrží dané slovo a NATO se nebude rozšiřovat. Jenže obrovské ekonomické problémy USA nedávají Američanům na výběr. Američani buď donutí Svět, aby platil dluhy a existenci USA, nebo zaniknou. Proto také nutí EU uzavřít s USA smlouvu o volném obchodu z USA s pravidly nastolenými USA. EU se stane kolonie USA, které budou EU vysávat pomocí smluv na patenty, pomocí sankcí a podobně. Rozšířením NATO prakticky na celou Evropu má pro USA také velký význam. V momentě, kdy bude připravená válka proti Rusku, všechny státy Evropy dodají kanonfutr pro tažení proti Rusku, to znamená budou dodávat své občany na vojenské tažení proti Rusku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. K válce mezi Ruskem a zbytkem Evropy, potažmo USA přece nemusí dojít. Vše záleží na vůli a svobodném rozhodnutí každého jednoho člověka. Vždyť všechno kolem je jen hra a my všichni v té hře hrajeme. Každý z nás má na výběr, na které straně barikády bude. V každém našem rozhodnutí tkví budoucí vývoj.
   Mohu vidět na Rusku a Rusech jen špatné věci, ale budu - li chtít, pak i ty dobré. Mohu popírat své slovanské kořeny a vidět spásu jen v liberalismu a demokracii západního typu, nebo se budu pídit po tom, co to byly državy a jak v nich vlastně naši slovanští předci žili. Mohu se snažit se Slovany z jiných zemí hovořit slovanským jazykem (při pomalé mluvě si Slované povětšinou rozumějí) nebo na ně vystartovat s angličtinou. Můžeme udělat SPOUSTU VĚCÍ....

   Vymazat
  2. ...díky za stručné a srozuminelné vysvětlení
   tzv. nepochopitelně agresivní politiky USA a EU

   Vymazat
  3. To je zase blbost. Rusko prodává plyn a ropu do Evropy za dolary, a tak systém podporuje. Rusko staví Nordstream a bude dodávat plyn do západní Evropy, zatímco do Evropy východní budou dopravovat lodě frakovaný, drahý plyn z USA. Obě velmoci se rukou společnou a nerozbornou podílejí na správě kolonie Evropa. Bojovali na jedné straně v 1. světové válce i 2. světové válce. Studená válka byla komedie, která jim umožnila podřídit si celý svět. Byli to spojenci dříve a nepochybuji, že i dnes. Ještě lépe to lze popsat tak, že oběma zemím vládnou stejné banky, a pokud se dostanou vzájemně do války, tak jen proto, že to ty banky budou chtít.

   Vymazat