Reklama

.

.

úterý 4. července 2017

V apatyce nekoupíš!


Zdeněk Hrabica
4. 7. 2017
Občas žasnu, když si aktivuji zpětnou vazbu v některých ohlasech v servru Nová republika. Jsem si jist, že většina respondentů si po přečtení několika autorských řádků udělá úsudek a zapne vlastní hlavu. Jsou ovšem tací, kteří obnaží své nitro. A přidají k úvaze, glose, analýze svůj poslední soud. Některým se nedivím, veřejný prostor jim nedává jinou možnost. Pamatuji minulou dobu, když notoričtí schůzovní řečníci v okamžiku, kdy všichni měli řečnění už dosyta, se ujali slova.


Veřejný prostor jim nedával šanci.

Nic se nezměnilo; v současné české politice vyniká „politik“ Miroslav Kalousek, není jediného, k čemu by nepřidal dodatek, v žurnalistice v pohledu na Rusko a na V. Putina perlí bez přestání přeoděnec, novinářskými dekoracemi opentlený Alexandr Mitrofanov.

Ve společenských pavědách nezůstává v ničem pozadu narcistní „teolog“ Tomáš Halík. V nenásti vůči rudé hvězdě někdejší „geolog “ Jaromír Štětina.

Nekonečných – dříve televizních – nyní pro změnu rozhlasových seriálů – se chopili jiní.

Není na ně třeba ukazovat prstem. Jsou mstiví.

Existují však ke štěstí a pro radost takoví, kteří rozmnožují myšlenky. Takové mám moc rád.

Vím, sice, že skoro na všechno, na co čekám odpověď, najdu v bibli, ale najdu stejně tak i v Shakespearovi, najdu však i v díle Karla a Josefa Čapků, ale i zčásti v donekonečna reprízovaných televizních „Hříšných lidech města pražského“, v „ Chalupářích“, v knihách, které mi padají na mou hlavu.

Běda tomu, kdo však chce rozum bráti z vědy poznání českých politiků, nejenom těch, kdo se uvelebili v Evropském parlamentu a přestane rozumět porovnání, co je pravda a co je klam.

Jakoby na všechny ztratil svou platnost imperativ Karla Havlíčka Borovského: “Nic jim nevěřit, nic jim nedávat!“ .

S blízkými si v obálkách občas vyměňuji texty, které mne obohacují na duchu. Za poštovní známku už ne za 60 haléřů – ale za 16 korun to pořád ještě stojí. Neboť tyto texty jsou mi cennější, než mnohdy denní noviny nebo Události ČT 24.

Takové texty mi přišly právě dva, jeden od Antoine de Saint – Exupéryho, druhý od P. Matúša Kociána.

Autor Malého prince mi píše:

„Existuje jeden problém, jediný na zemi. Jak vrátit lidem duchovní rozměr, jak působit na lidskou duši. Je třeba, aby lidstvo bylo zavlaženo shůry, aby do něj vstoupilo něco, co ho učiní podobným gregoriánskému chorálu. Jak vidíte, nedá se žít tak, že se budeme zajímat jen o ledničky, politiku, bilance a křížovky. Tak není možné jít kupředu.“

Kazatel Matúš Kocián mi píše:

„Jaký optimismus můžeme sdílet v současné české společnosti, v níž značnému procentu voličů imponuje hulvásttví, agrese, pýcha, neurvalost, nafoukanost, bohatství, chamtivost po penězích a blahobytu? Je to vůbec ještě člověk, kdo primitivním pudům a žádostem obětoval svou svobodu, soucit, laskavost, vlídnost, schopnost odpouštět? Je to ještě vůbec ještě člověk, kdo neumí užívat svého rozumu i citu k rozlišování mezi dobrem a zlem? Nezdá se vám, že banální stupidita, šířící se společností jako mor, stále více rozmělňuje naši schopnost upřednostňovat krásno, čistotu, pokoj, laskavost, sounáležitost? Je to stupidita, co umožňuje, že náš svět, naše životy, jsou v rukách lidí, jejichž jediným cílem je vlastní zbohatnutí a získání moci. Copak se ona arogance a prolhanost, vysmívající se do očí lidem, nebude vysmívat tím více mimolidským tvorům a přírodě?“

Slyšeli jsme slovo, kterému v kostele od nepaměti říkají pod klenbou: „Slyšeli jsme slovo Boží.“

Přesto jsme dojednoho i po tomto výroku pokaždé hlušší!

Sám nejsem věřící – přesto po takovém slovu – dychtím, když nevím kudy kam?

Ale kdo to ví?

25 komentářů :

 1. Zločinný společenský systém nemůže produkovat dobro. Šel by sám proti sobě. Jako každý předešlý společenský řád tak i tento skončí na smetišti dějin. Chaos, do něhož se zhroutí sám od sebe, protože je jeho řád postaven na nepřirozenosti, bude bohužel provázen obrovským utrpením milionů lidí. Co bude potom je těžké odhadnout. Možná už nic.

  OdpovědětVymazat
 2. Je to špatně zařízeno.Většinou rozumní jsou tiší zato hloupí jsou hluční a vše přeřvou.moudří se spíše drží stranou a dutohlaví jsou sprostí a derou se dopředu.Potom babo raď.
  lada

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také mě to zaráží, že ani v evoluci se pak věřit nechce.

   Vymazat
  2. Ne, není to špatně zařízeno. Je to takové, jaké jsme si to vycinkali. Pokud to chceme změnit, musíme my sami znovu začít tu změnu provádět, tentokrát lépe a důsledněji. Více na http://www.rukojmi.cz/clanky/glosy/4156-glosa-co-je-smyslem-zivota
   a odkazech pod ním.

   Vymazat
 3. 21:38-Dovolím si s Vámi trochu polemizovat.Právě
  Kalousek není hloupý.On je docela chytrý a nesuďte
  ho pro jeho vyčůranost.Po je podstatný rozdíl.On
  jenom využívá těch hloupých je své potřebě.Jenom
  se mu to občas vymkne z ručiček a přesto ze všech
  nejvíc je slyšet právě ve chvíli,kdy se má přestat
  řečnit a to mu stačí na upoutávání pozornosti.
  Sobotka se může snažit jak chce a nikdy nedosáhne
  Kalouskových schopností se realizovat.Pokud se
  podíváme,kdo nejvíc křičí,jsou to poslanci TOP09
  a někteří z ANO.Spousta dalších je podezříváno
  z hloupost,dokud mlčí.Když prmluví,odstraní veškeré
  pochybnosti.Proto tolik poslanců je zticha.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Petře, ty poslance jsme tam volili aby nemlčeli. A pokud tak činí, byť by byli chytří, ponesou svou nemalou spoluvinu. A jejich vina je ještě další. Jmenuje se pasivita a předposranost či zbabělost. Kdyby totiž měl Kalousek proti sobě chytrého rétora, zakroutil by mu krk jeho vlastními argumenty. Navíc systém, kdy poslanci v podstatě "musí" hlasovat podle rozhodnutí svých klubů, je jen důkazem duševních vlastností našich "elit".

   Vymazat
  2. Chytrý gauner je však daleko nebezpečnější, než hloupý gauner.

   Vymazat
 4. Po slovu věřících nedychtím protože lžou radši bych rozumné vlastenecké Čechy.

  OdpovědětVymazat
 5. Je treba vytvorit takovy politicky system, ktery by stal na zakladech americke Constituce..

  Boje na soucasne politicke scene Ameriky, jsou vlastne boje mezi temi, kteri Constituci chrani a temi, kteri ji naleptavaji svymi jedy.

  Tato Constituce je daleko hodnotnejsi, nez vsechny jine systemy, ktere nestoji na jeji zaklade. At uz je to socialismus, monarchismus, fasismus,
  komunismus, atd. atd.
  Bohuzel v Evrope neni Constituce znama, protoze si to zadna mocenska skupina nikdy neprala.

  Tim, ze Americane ji saji s materskym mlekem, tim maji pocit superiority nad Evropany.

  Tim ze Evropane Constituci nemaji, tak prumerny americky John si mysli, ze Evropane nemaji co nabydnout, krome knedliku, piva a Mercedesu, ktere nemaji zrovna nejlepsi reputaci.

  To je srandy kopec ! Ted americka armada a policie je uvelicena a PREKVAPENA ceskou pistoli CZ 75 FK Brno (nejlepsi na svete) a Americane hledaji Brno na mape.

  Je treba spojit Constituci s dovednosti Brna a budete velmoci v Evrope.
  nick honolulu - svetlonos

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Preji ti, velky Honolulu a vubec vam vsem hezky Den Nezavislosti
   Horni Dolni

   Vymazat
  2. Honolulu.
   Amerika je založena na lži,podvodu a zrovna na té zbrani.Žádná historie a také žádná skromná hrdost,jen nadřazenost,čeho už mají mnohé státy dost.

   Vymazat
  3. 22:17
   V USA demokracie není a nikdy nebyla. Jen je to už teď hodně vidět. 200 let cesty končící slepou uličkou, toť výsledek přeludu demokracie.

   Vymazat
  4. Stepane, ona Evropa jde do prdele jeste mozna rychleji

   Vymazat
  5. 11:18 - za přispění pindostánu.

   Vymazat
 6. Pane Hrabica, Vaše "V apatyce nekoupíš!" dokonalé. Vidím a cítím to stejně! Kolem nějakého takového vyznání by se měli takto cítící lidé soustředit. Dík

  OdpovědětVymazat
 7. Tohle by jste si měly přečíst:

  http://www.parlamentnilisty.cz/politika/poslanecka-snemovna/Seznamit-verejnost-s-dukazy-o-prinosnosti-migrace-volebni-pravo-migrantum-vzdelavaci-programy-do-skol-Vice-k-vybusne-rezoluci-ktera-prosla-Radou-Evropy-Cesi-byli-totalne-prehlasovani-494318

  OdpovědětVymazat
 8. DEKUJI TI HORNI DOLNI, velicino na Nove Republice !
  Meli jseme hostinu officialni a etnickou vse v jedne klubovni spolecenske mistnosti a ne u bazenu v zahrade, jak bylo planovano - zmena kvuli horku. ( 34 stupnu Celsius a velka vlhkost).

  Bylo to vesele a dojemne s zivou hudbou a zpivaly se stare pisne z New Yorku, jihozapadu Ameriky a samozrejme z Tennessee.
  Rec byla o ekonomii a zemepise.
  Aby jsi se vzil do nalady, tak zde mas ukazky. Najdes je na YouTube.
  MY WAY - Frank Sinatra (z New Yorku, moc dojemna slova.)
  TENNESSEE WALZ - Kiki Danielsson
  SEVEN SPANISH ANGELS , AMERICA BEAUTIFUL (nadherna slova) atd. atd.

  Asi 20 druhu pochoutek. Samozrejme vyhrala mexicka kuchyne. (Jako vzdy - kvuli koreni.) Byla tam vetsina lidi z nasi gated community, krome tech co nekde cestuji.
  4th OF JULY je svatek samostatnosti (Indenpendence day) a Americane to berou velmi vazne . Stoly se prohybaji pod mnoha druhy jidla. Sladkeho, slaneho, ovoce z Floridy a jizni Ameriky.
  Mam rad Ameriku ! Lide v Evrope nevi, jak je fain. Kamardska, stale blohobytna, prejici a velkodusna..
  (A je krasna, jako krasna zena, ktera vi, ze je krasna.)
  Ve kterem state jsi oslavoval ty ?
  (A zase jsme o rok starsi.)
  nick honolulu


  OdpovědětVymazat
 9. Je vubec mozne vysvetlit autoritam v Nemecku, ze to co delaji je katastrofa pro celou Evropu ?

  Kazdy beloch na svete se zivi nejakou odbornou praci. At je to kuchar, instalater, nebo inzenyr, tak musi chodit do prace a neco vyprodukovat.

  Million pasaku koz a ovci ze Somalska, ci odjinud zadnou odbornost nema ! Jsou k nicemu a nemaji, co prinest. Neumi cist, psat neznaji jazyk. NEMAJI zadnou odbornost krome kriminalni.
  Budete je zivit Cesi a budete ekonomicky slabnout.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemecka duse byla prevychovana..nestacim se divit v jakem rozsahu. Jakoby, ji nekdo budto vyjmul z dusevnosti jiste asertivne sebezachovne instinkty ci ji dovedne transmutovali vychovou do novych kvalit..teprve uvidime zdali se jedna o potlaceni s pravdepodobnymi budoucimi excesy anebo novou kvalitu dusevniho prozivani. V druhem pripade bych sve vnuky jednou nerad hledal v eu. Diky Honolulu velkodusny za prispevky...vse dobre lidu US. Mir a pokoj mezi narody!

   Vymazat
 10. To je jako hlas na poušti. Člověk se dostal k moci nad přírodou neuvěřitelnou arogancí ke všemu živému, dokonce se lidi navzájem požírali. Moc je opium a moc je modelována dnes penězi. Málokdo nepodlehne. Kvalitu obyvatelstva je možno měřit na silnicích. Škoda, že přirozený výběr nefunguje rychleji.

  OdpovědětVymazat
 11. Stále častěji upadám do deprese. Občas se bavím s mladými lidmi a občas zabrousím i na politiku. Když má ujeté názory pomocný dělník, beru to s pochopením. Když je ale má absolvent vysoké školy, napadá mne, že nám není pomoci. Když už nemají základní historické znalosti ani vysokoškoláci, když si je neumějí dát do souvislostí, jak je mají pochopit ti ostatní. Jak mají tihle lidé rozlišit propagandu a systematické vymývání mozků od nestranného zpravodajství, když jim chybí výše jmenované? Navíc, dnes, v době internetu, se nemusejí k informacím prokousávat stohy knih. Připadá mi, že si zvykli na pohodlí a bezpracnost. Pohodlnější je totiž uvěřit, než pochybovat a ověřovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oni nevěří, ale je jim to jedno.

   Vymazat
  2. Je za tím katastrofální úrovenˇškolství.

   Vymazat
  3. Kdo chce zničit národ, indoktrinuje jeho děti.

   Vymazat
 12. Vždyť propaganda je tak snadná.Zářivý příklad jetv.reklama na plzeňský Prazdroj. Nejhorší doba Českoslovenaka je dunění ruských tanků v ulicích r.l968 a vzápětí euforie nad jeich porážkou na hokejovém MS. Kde zůstal Mnichov a německá okupace, která stála tolik lidských životů. Pak v tom nemají mít ti mladoši guláš. V.J.Horák

  OdpovědětVymazat