Reklama

neděle 16. července 2017

Válka o zdroje v Arktidě: Jak by Rusko bránilo svá severní území před agresí NATO?

mbi
16.7.2017  Eurasia24

 
Arktidě vážně hrozí, že se v budoucnu stane územím, na kterém se rozhoří boj o kontrolu nad bohatými zásobami nerostných surovin jako na Středním východě. Rusko by takovém případě čelilo síle zahrnující nejen země NATO, ale pravděpodobně i „neutrální“ Švédsko a Finsko. Jak je na takovou hrozbu připraveno?

Mezi úkoly Severní flotily ruského námořnictva patří ochrana suverenity a ekonomických zájmů země v oblasti Severního ledového oceánu.

V současné době disponuje Severní flotila nejen velkými vojenskými hladinovými plavidly, ponorkami a letadly, což z ní dělá nejsilnější ze všech čtyř flotil Ruska. Disponuje také značnou pozemní vojenskou silou, kterou představují dvě motostřelecké brigády.

Poslední vojenské konflikty na Ukrajině, v Sýrii a Jemenu totiž prokázaly, že rozhodující silou, zajišťující vítězství ve válce, jsou pozemní vojska. Bez ohledu na to, že libovolný konflikt v Arktidě by probíhal i na hladině moří a ve vzduchu, rozhodovaly by o celkovém výsledku boje na zemském povrchu. A právě z tohoto důvodu jsou do sestavy Severní flotily zařazeny početně poměrně silné pozemní jednotky.

Dvoustá samostatná motostřelecká brigáda je součástí sil nejaderného zadržování a je složena z jednoho tankového a tří motostřeleckých praporů, podporovaných v boji dělostřeleckým oddílem, oddílem protivzdušné obrany a jednotkou materiálně technického zabezpečení.

Brigáda je předurčena zejména k bojové činnosti na pevninském území Ruské federace, a to k obraně základen Severní flotily a letišť před útoky Severoatlantického paktu. V oblasti Dálného severu hraničí Rusko s Norskem, které je součástí NATO a na jehož území pravidelně probíhají vojenská cvičení Aliance s účastí jednotek námořní pěchoty Velké Británie. Právě tyto jednotky se specializují na bojové akce v Arktidě.

Olej do ohně rozhořívajícího se konfliktu nedávno přilila švédská vláda, když prohlásila, že v průběhu několika málo let očekává účast Švédska ve velkém konfliktu probíhajícím s použitím konvenčních zbraní.

V souvislosti s tím má prý Švédsko zájem na rozšíření spolupráce a pravděpodobně i na vstupu do NATO. Navíc také neutrální Finsko zvažuje vstup do NATO během nejbližších let. V případě realizace tohoto nejméně přijatelného scénáře se poměr sil v Arktidě může výrazně změnit v neprospěch Ruska.

Obrana území před agresí NATO s použitím konvenčních zbraní však není jediným předmětem obav Ruska. Je zcela zřejmé, že Arktida se v brzké budoucnosti stane územím, na kterém se rozpoutá boj o kontrolu nad bohatými zásobami nerostných surovin podobný tomu, který začal před několika lety na Středním východě. A tak se ozbrojené síly RF připravují na splnění svých úkolů v blížícím se konfliktu.

Osmdesátá samostatná motostřelecká brigáda se základnou v obci Alakurtti (v Murmanské oblasti), ustanovená v lednu 2015, je schopná plnit stejné úkoly jako 200. brigáda, ale její struktura, technika a výcvik nasvědčují tomu, že bude mít jiné úkoly. Mimo to je 80. brigáda určena také k prověření schopnosti společného nasazení sil s oddíly námořní pěchoty Severní flotily.

Protože hlavním úkolem námořní pěchoty v současné době je nácvik provedení námořních výsadkových operací na opevněných pobřežních liniích protivníka, je 80. brigáda vyzbrojena, vybavena a vycvičena nikoli k vedení velkých útočných operací, ale k vedení širokého spektra bojových akcí daleko od ruských základen.

Předpokládá se, že operace by probíhaly na množství ostrovů a souostroví, jako jsou Nová Země, Země Františka Josefa nebo Špicberky. V takových podmínkách může být brigáda potřebným materiálem zásobována především po moři nebo letecky.

Brigáda může plnit jak obranné úkoly (obrana klíčové vojenské infrastruktury – letišť, radarů včasné výstrahy apod. před útoky speciálních sil NATO), tak také funkci úderných jednotek v rámci prevence výsadkových operací NATO ve sporných oblastech Arktidy.

Zdroj: diana-mihailova.livejournal.com

Video v ruštině zde:
21 komentářů :

 1. Úchylný fanatiku Dvořáku, jdi už do prdele s tím tvým neustálým propagandistickým válečným štvaním.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Burane, válečné štváče najdeš v Bruselu, Londýně, Tel Avivu a hlavně ve Washingtonu!!

   Smazat
  2. To víš že jo, rudý blbísku.

   Smazat
  3. 12:24,12:55 nemá co by řekl, je trapný. Jen ať pokračuje, trapný bude víc.

   Smazat
  4. Jste masochista nebo provokatér? Proč sem vůbec lezete? A vždycky první? Nebo si tak redakce zajišťuje rozehrávku k diskuzi? Jestli ano, tak se s tím teda moc nepárá.

   Smazat
  5. 12:52 Tak to dopadá,když o problémech v Arktidě víte prd a podlehnete propagandě.Pro pořádek.Jak neurvale
   si Čina dělá nárok na sporné Paracelské ostrovy,tak i Rusko by rádo celou Arktidu pro sebe.Doposud byla jednáni o sporná územi v Arktidě i Jihočinském moři mirová,ale budování vojenských základen nenasvědčuje tomu,že tomu tak bude i nadále.Viz.případy špicberských konfliktů,kdy došlo na ozbrojené prostředky a výhružky násilí ze strany Ruska.

   Smazat
  6. A to jste sebral kde?Bez odkazu se jedná
   o pouhou hloupou propagandu!Ve Vašem
   případě je to nejblíž pravdě.
   Petr Majevský

   Smazat
  7. Pro nevzdělance a pitomu 15:06 - když chceš něco psát do diskuze, tak si o tom předem něco nastuduj. Jinak se ztrapníš, jako například dnes.

   Rusko budováním základen na s v é m ú z e m í si chrání celou s v o u část kontinentálního šelfu. K tomu ho poravňují mezinárodní úmluvy a mezinárodní právo. Je to také vzkaz k hrabivým loupežníkům z USA, že dostanou po tlamě, kdyby si něco podobného z tohoto směru zkusili. Kapiš, vole?!

   Smazat
  8. 1:20 asi nerozumíte psanému,že?Pravda,zatím straší základnou Arktický trojlístek na svém ostrově...a svoji vlajku mají nově/od 2007/ umístněnou na dně Severního polu.Pět zemí vede spor,ale jen Rusko agresivni teritoriální politikou tvrdí,že Lomonosovův práh až po mělčiny Gronska je součástí jejich pevninské mělčiny.Žeby jiné země např.Norsko ve sporu jak Rusové budovali základny neni známo.Jestliže studujete spor o Arktidu,jistě víte že od r.2009 Rusko chrastí zbraněmi a jak zvykem sichtějí urvat"svůj"díl bez ohledu na práva a smlouvy.

   Smazat
 2. Přeji RF nejvíc úspěchu v Arktidě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já také. Bez ropy a plynu by byla RF ničím a zbyly by jí jen hlad a zbraně.

   Smazat
 3. 13.29 Bože,to je ale jelito.A co ty zástupy vědců ,umělců atd za ta století pocházející z Ruska?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. K 15:15. Klid, ten 12:24 a 13:29 bude jen nějaký přihlouplý brigádníček majíci službu u Eurohodnot a potřebujíci se pochlubit počtem příspěvků. Je neděle...
   Že příspěvky nemají ani hlavu ani patu, to tam v té partě přece nevadí. Jeden nevzdělaný trouba vedle druhého..:-).
   Ale je třeba ocenit, že umí psát bez hrubek, byť jen věty jednoduché.
   Heriot

   Smazat
  2. Raději vy dva pablbové napište čím by se Rusové živili, když příjmy ze surovin tvoří polovinu státního rozpočtu a i tak jsou rusové chudí jak myši.

   Smazat
  3. Pro 19:38. Kde jste přišel na to, že příjmy ze surovin tvoří polovinu státního rozpočtu Ruska? Asi vám to řekli na ČT nebo na TV Nova. Kdyby tomu tak bylo, tak při propadu ceny ropy a plynu v roce 2014 na třetinu, by Rusko muselo krátit svůj rozpočet také na třetinu, k čemuž však nedošlo, aniž by se muselo zadlužit. V Rusku mají sice asi o třetinu nižší platy, avšak náklady tam jsou také výrazně nižší. Cena benzínu asi 15 Kč, nižší náklady na potraviny, náklady na dopravu a bydlení poloviční, takže chudí jak myši rozhodně nejsou. Hlavně mají velký potenciál, kterého my jsme se už dávno vzdali. Vlastní strategický průmysl, mnoho technicky vzdělaných lidí (narozdíl od našich absolventů sociálních fakult), minimální zadluženost a také jim nehrozí zamoření nepřizpůsobivým etnikem.

   Smazat
  4. 22:45

   Šmarja, přestaň žvanit nesmysly, víš úplný hovno a jen si vymýšlíš.
   1) http://www.rozhlas.cz/plus/svet/_zprava/proc-rusko-tak-dlouho-zvlada-propad-prijmu-z-ropy--1587039
   A kdyby ti ty blbe nešel pod nos rozhlas.cz tak tady máš přímo ruský zdroj
   http://tass.com/economy/878271
   Matika ti ty blbe moc nejde, nezbyla by třetina rozpočtu, ale pět šestin. To bylo z části kryté kolapsem rublu a čerpáním fondů. Dokud v nich něco je. A také privatizací státních podniků.
   http://zahranicni.eurozpravy.cz/evropa/173040-rusko-chce-ziskat-behem-tri-let-z-privatizace-temer-bilion-rublu/
   I tak je ruský rozpočet v deficitu cca 4%.

   2) Ceny v Rusku jsou velmi podobné našim
   https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Russia&displayCurrency=CZK

   3) Ruské platy nejsou nižší o třetinu, ale o cca 45%.

   Smazat
  5. Rusko je v současnosti např.největším vývozcem obilí.

   Smazat
  6. Rusko najíždí na potravinovou soběstačnost. Trh 140 milionů lidí s Čínou za zády se může na všechny vaše "ukazatele" vyprdnout.

   Smazat
 4. NEVEĎTE TAKOVÉHLE DEBATY!
  V ÁLKA NEMÁ ALTERNATIVU!!!
  BUĎ M Í R NEBO SMKT - TEDY VÁLKU!!!
  ODVETA BUDE ABSOLUTNÍ!!!
  žádná oblastní nebo jakkoliv omezená válka nebude!!!
  s tím může přijít provokatér nebo trouba.
  OBA JSOU ŽIVOTU NEBEZPEČNÍ!

  OdpovědětSmazat
 5. V současné době probíhají vojenská cvičení v celé střední a východní Evropě.Všechna organizují USA nebo NATO pod vedením USA.Jen V Turecku zatím cvičení nejsou.Tato cvičení jsou dlouhodobá,na UA téměř do konce roku,v pobaltí ještě minimálně příští rok.
  Jsou 2 možnosti proč se tak děje,buď chce NATO(USA)během cvičení nečekaně udeřit na Rusko nebo chtějí Rusko ekonomicky a nervově vysilovat dobou trvání napětí u jeho hranic.
  Fakt je,že celý západní svět je zadlužen u nejbohatších bankéřů světa v čele s Rothshildem a Rockefelerem a dluh mu neustále vzrůstá rok co rok.Některým státům již hrozí bankrot(Itálie,Španělsko,Řecko,aj.) nebo již fakticky nejsou schopny dluh nikdy splatit(USA,Británie,Francie a další).Bohužel pro svět a bohudík pro výše uvedené státy,je zde ale jedna možnost,.jak z této dluhové spirály smrti ven,ato je obrovská válka,respektive válka proti obrovské zemi,s obrovskými přírodními zdroji.Zdroji od Arktidy po Kamčatku,od Sibiře po Dálný východ.
  Chci tím jen říci,že riziko této války je větší než si myslíme a znovu jen apeluji především na všechny slušné církevní představitele na celém světě,začněte proti válce protestovat dříve než bude pozdě,protože pak ani nepřežijete. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 6. Severské státy, Švédsko, Norsko Finsko budou mít dost starostí s invazními hordami z Afriky a blízkého východu.
  Václav

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.