Reklama

.

.

neděle 2. července 2017

Volby kontra referendum

2.7.2017 Tribun

Tak tu máme zase klasický spor o to, jestli občané, kteří mohou jinak volit, mohou i rozhodovat v referendu. Tentokrát ho odstartoval pretendent Drahoš, který se chce nechat zvolit v přímé volbě prezidentem a je tzv. proevropský, přitom ale referendum odmítá, ač právě jím bylo schváleno členství ČR v EU.

Standardní pozice tzv. demokratů je ta, že občan je plně kvalifikován vybírat zastupitele ve volbách, ale je zásadně diskvalifikován rozhodovat cokoliv konkrétního v referendu. Vnucuje se myšlenka, že podstatou tohoto konceptu je udržet legitimitu režimu jako demokratické a pacifikovat populaci zdáním podílu na moci za současného vyloučení občanů z rozhodování o čemkoliv. Je příznačné, že tuto pozici zaujímají především lidé, kteří jinak mají plná ústa osobní odpovědnosti, svobody a nadávek na státní paternalismus.

Moje pozice je přesně opačná: kdo je kvalifikován rozhodovat ve volbách, je kvalifikován rozhodovat i v referendu a okruh otázek rozhodnutelných v referendu není nijak omezen a nejsou z něj vyloučeny ani otázky týkající se tzv. bezpečnosti (členství v NATO, pobyt a působení cizích vojsk v ČR etc.).

A proč si to myslím? Mimo důvody etické a politické (lidé jsou s rovni, mají právo o sobě rozhodovat, většina nesmí být podřízena elitní menšině) i proto, že mezi volbami a referendem nevidím žádný zásadní rozdíl a oba rozdílné instituty existují jen z praktických důvodů, protože referenda se pro běžné řízení státu nehodí a mělo by se jimi šetřit, aby nedevalvovala.

Běžná praxe (a dobrá praxe, dlužno podotknout) je taková, že zatímco ve volbách se rozhoduje o politice obecně, v referendu se rozhoduje o konkrétní otázce. Stejně tak je ale možné, aby ve volbách kandidovala strana s programem o jediném bodu, zatímco v referendu může být ke schválení předložen celý program, třeba programové prohlášení vlády. Není to nic proti ničemu, volby i referendum jsou jen krajní případy obecného demokratického rozhodovacího procesu. Skutečný demokrat může trvat na tom, že s referendy je třeba šetřit, ale chce-li zůstat demokratem, nesmí referendum odmítat s tím, že občané jsou většinově nekvalifikovaní rozhodovat cokoliv konkrétního. To je elitářské, arogantní a popírá to zásadu rovnosti. A už vůbec nesmí dělat co, co je dnes tak běžné: odmítat referendum v případě, že by jeho výsledkem byl pravděpodobně pravý opak toho, co sám chce.

Celá věc má ale i čistě osobní rozměr: vadí mi, když mi někdo tvrdí, že musí rozhodovat za mě, protože nejsem dost svéprávný, rozumný a vzdělaný na to, abych rozhodoval sám za sebe, že on je lepší, než já. Přitom referenda jsou typicky o principiálních věcech, ne o technikáliích, kterým rozumí jen úzký okruh odborníků. Nemusím být schopný postavit jaderný reaktor, abych mohl kvalifikovaně říct, jestli podporuji, či odmítám jadernou energetiku. Nemusím znát do detailu komunitární právo, abych mohl kvalifikovaně říct, zda podporuji evropskou integraci, či preferuji národní stát. Nemusím vědět nic o taktice manévrového boje a mít za sebou kurz rangers, abych mohl kvalifikovaně posoudit, jestli chci, či nechci být součástí NATO. Nemusím být daňový poradce ani účetní, abych se mohl rozhodnout, zda dávám přednost danění práce, nebo kapitálu. Otázky, které referendu nepřísluší – a pokud vím, nikdy nikdy je nikde v referendu nepředložil ani o tom neuvažoval – jsou otázky technické, jako jak vysoká má být daňová sazba, jaké pušky koupit pro armádu, jaký typ reaktoru postavit, do které zákona implementovat tu kterou směrnici EU.

18 komentářů :

 1. Až do té chvíle kdy Drahoš řekl, že referendum NE jsem ho celkem bral. Od té doby má u mě utrum. Zavrhuje jedno ze základních práv lidí u nás. Volit jedině Zemana. Jeho slovník je sice nevybíravy, ale vždy doposud řekl jen pravdu.

  OdpovědětVymazat
 2. Jeden z mnoha kandidátů na prezidenta ventiloval
  jediný názor všech kandidátů.Jenom politikáři.
  Však vědí proč.Prý když někdo mohl zvolit je,tak
  nemůže být normální a chtít o něčem rozhodovat.
  Zase si voliči naběhnou,jako pokaždé.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 3. Drahos nevi, ze hlas lidu je hlasem Bozim.
  Tak to bylo ! - Jak v Recku, tak v Rime !
  Jeho (Drahosova) nevzdelanost a hloupost, by se mu dala prominout, ale ze patri k vitacum se prominout nesmi !
  Cesi volte presidenta Zemana !
  AT ZIJE PROZIRAVY PRESIDENT ZEMAN ! Kamarad naseho oblibeneho presidenta Trumpa !
  Tribun lidu tretiho stavu plebejskeho
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 4. Vítač, kavárník poklonkář západu drahoš je nevolitelný. Ať jse vrátí do svého římského klubu a neotravuje Čechy.

  OdpovědětVymazat
 5. Drahoš je loutka, kterou kdosi nastrčil a hodlá vodit.
  Osobně nechápu, jak se může někdo propůjčit k něčemu takovému, ale asi jo, moc a prachy zaslepí mnohým mozek, takže ochotně v žoldu zrazují vlastní národ.
  Osobně Drahoše za prezidenta odmítám!!! od začátku, už jen to, jak se zjevil odnikud, aby spasil ČR bylo podezřelé a t.č. dokazuje každým slovem, že je to slouha slouhů a nabubřelý sebestředný chudák.

  OdpovědětVymazat
 6. Nejednom Drahos, ale i Babis nepripousti referendum.
  Tady fakt myslim, ze zadna strana, tim spise zavedena, by k tomu kroku nedosla, pres vsechny predvolebni kecy.

  OdpovědětVymazat
 7. Referendum je nástroj, který předstírá, že se složitý problém dá zjednodušit na otázku, které snese odpověď ANO/NE.

  Povšimněme si, že žádný politik nedefinuje, za jakých okolností se dá výsledek referenda zvrátit, když se ukáže, že se lid rozhodl špatně.

  Typickým příkladem je Brexit. Referendum vyhlásil Cameron, kterému jeho stratégové nejspíš poradili, že vyhraje, GB zůstane v EU a Konservatovní strana rozvrátí opozici a polepší si ve volbách.

  Lid odhlasoval Brexit, ale na základě jakých informací? Vždyť o tom, co se stane nemají ahnung ani politici, kteří budou vyjednávat s EU.

  Kdyby Brexit odhlasoval parlament, mohlo by k nápravě dojít na jeho půdě na základě přiznání "byli jsme blbí".

  Referendum takovou možnost neposkytuje. Kdyby mělo být znova otevřeno, muselo by se lidu říct: "byli jste blbí a teď hlasujte opačně".

  Zažil jse v Kanadě referendum o separaci Québecu. Separatisté prohráli, ale jen těsně. Mimo jiné proto, že federální vláda zjevně nezákonně zasáhla do vnitřních záležitostí zmíněné provincie.

  A nastal šrumec, protože se zjistilo, že, kdyby bylo "nějaké příště", je třeba zajistit, aby otázku zvolil federální parlament a aby výsledek nebyl dán rozdílem několika procent.

  Zažil jsem i místní referendum o uskladnění radioaktivního odpadu na území Laboratoří v Chalk River. Lze odhadnout, že z několika tisíc voličů vědělo několik desítek přibližně o co jde. Zbytek se nechal nalákat na slib vlády, že "ANO" zajistí práci pro určitý počet lidí a několik set miliónů dolarů do městské pokladny.

  Zmíněné referendum bylo vyvoláno odporem obyvatel městečka Port Hope, kde byl odpad uložen, protože se tam kdysi upravovala uranová ruda.

  Když v Port Hope zjistili, že nic nedostanou, vyhlásili referendum, theré odhlasovalo, že tam odpad může zůstat. To vládě vyhovovalo, protože nemusela investovat do Chalk River. Proběhl tedy svrchovaně demokratický proces, dokonce na dvou místech, ale nic se nevyřešilo.

  Tribun používá typický argument: "Celá věc má ale i čistě osobní rozměr: vadí mi, když mi někdo tvrdí, že musí rozhodovat za mě, protože nejsem dost svéprávný, rozumný a vzdělaný na to, abych rozhodoval sám za sebe, že on je lepší, než já."

  Je jistě dobře, že má o sobě dobré mínění, jenže při referendu nehlasují jen Tribunové, ale ve valné většině lidé, kteří o dané věci nemají páru. Ne snad, že by nebyli schopni to, či ono pochopit. Informace, které by potřebovali, se k nim nedostanou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pojmenuj napred problem: vy v Kanade, jste uz zpitomeli konzumem, proto jste uz ztratili ostrazitost. U nas M.Zemana, nevolila zadna elita, ale lide, kteri jeste neztratili ostrazitost. Proto nam nepodsouvej svoje strachy z referenda a zustan si kde jses :-)

   Vymazat
  2. "Referendum je nástroj, který předstírá, že se složitý problém dá zjednodušit na otázku, které snese odpověď ANO/NE."

   Nevím, co je tak složitého na otázce: Chcete, aby jsme si domů pustili muslimské imigranty, aby se u nás usadili a "integrovali" tak jako v Anglii, Belgii, Švédsku, aby se na ni nedalo odpovědět jednoduše ANO/NE?

   Rád bych si to nechal "odborně" vysvětlit, třeba jsem jen obyčejně nechápavý, stejně jako asi 99 procent Čechů, kteří by na tuto otázku odpovědělo stejně.
   Kanak

   Vymazat
  3. Přesně.Co by se ve Švédsku odehrálo dnes, kdyby se zeptali lidí jestli chtějí migranty ano/ne? Protože to celé vymyslel někdo ,kdo chtěl Evropu zlikvidovat. Lidé na západě nepřemýšlejí jako východní evropané ,kteří si již něco přešli. Našli se i takový jírovci, kteří před tím problémem raději zahly kramle.Ekonomicky porostli,ale stratily možnost do naších věcí kecat.
   lada

   Vymazat
 8. Výstižné, sám bych to neřek´ líp. Souhlasím, že odpůrci referend jsou elitáři a proto by měli být nevolitelní. Něco jako TOP09, nebo ANO.
  Lidská nátura je tvárná. Když žije pod bičem, poddá se, když má možnost o sobě rozhodovat, naučí se to. Je falešné osočovat raba, že by neuměl o sobě rozhodovat.
  Avšak právo o sobě rozhodovat, nikdo nikomu jen tak nedaruje. To je nutno vybojovat. Na různých úrovních, nemusí to být nutně s kudlou v ruce. Ten boj zde probíhá a já v něm sázím na SPD – Tomio Okamura. Ostatní jsou nedůvěryhodní. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja take,ackoliv si zatim nedelam iluze,neb nevim kdo za nim stoji,protoze vzdy a vevsem je neco za neco ale z toho nejhorsiho je asi ten nejlepsi. franz1449.

   Vymazat
 9. Drahoše do koše !!!
  Neb má místo mozku z EU kostku.

  OdpovědětVymazat
 10. Volím Zemana! Má můj hlas! Drahoš a spol. se řadí k havloidům z pražské kavárny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zemana jsem nevolil, ani Vopěnku, nicméně, za jeho postoj k islámské imigraci ho teď budu volit.

   Vymazat
 11. Drahoš je zrádce občanů a hajzl schopný za peníze z EK všechno,nenechme se oblbnout.

  OdpovědětVymazat
 12. Drahoš, Kiska, Macron.....

  OdpovědětVymazat
 13. Drahoš ha, buzerant jako Macron !!!

  OdpovědětVymazat