Reklama

středa 26. července 2017

Výbuch ve vrbětickém muničáku: Na stopě obřího podvodu? Dvouleté zpoždění vyšetřovatelů. Ví něco vláda a prezident? Podezření temnější než sama smrt: Dodávala Česká republika munici Islámskému státu?

Lubomír Vylíčil
26. 7. 2017 ProtiProud

Lubomír Vylíčil přichází na základě řady indicií i vlastní znalosti vojenské techniky s velmi zneklidňující otázkou, zda nebyl výbuch muničního skladu ve Vrběticích jen kamufláží pro státem a spojenci koordinovaný kšeft se zbraněmi.Zanedlouho to budou tři roky, co s velikým rachotem vylétly do vzduchu dva muniční sklady ve Vrběticích. Pamatujete si? Spektakulární událost, která po měsíce plnila média a čeřila hladinu veřejné diskuse v naší zemi prošla stejným vývojem, jako všechny aféry před ní. Postupně upadla v zapomnění. Přebily ji novější průšvihy. Téma vyšumělo. Dalo se proto předpokládat, že její letošní výročí projde tiše, zcela bez povšimnutí.

Jenže... Na území vzdálené Sýrie a Iráku byl v posledních týdnech prakticky rozdrcen takzvaný Islámský stát. Jeho bojovníci při svém útěku o život zanechali v ruinách dobytých měst tolik materiálu a nejrůznějších dokumentů, že se to prostě nemohlo podařit uhlídat. Řada zajímavých (a leckomu nemilých) informací tak začala prosakovat do medií.

Na Aeronetu (ale i jinde na síti) se objevily zajímavé fotografie českých zbraní a munice z oblastí, vyčištěných od ISIL a k nim i spekulace o možné souvislosti těchto nálezů s našimi Vrběticemi. Doslova se tu píše: "RPG střely, rakety, granáty a miny, které měly explodovat ve Vrběticích, se najednou objevují v Sýrii. Česko by se tak stalo jedním z největších dodavatelů munice pro Islámský stát."

Že by?

Co se stalo ve Vrběticích?


Podívejme se proto do Vrbětic na podzim 2014 a připomeňme si, co se tam vlastně stalo. 16. října 2014 vybuchl sklad č. 16 a o tři dny později, 3. prosince 2014, explodoval i sklad číslo 12. Mimochodem, po prvním výbuchu zkontrolovaný a prověřený. Oba sklady si pronajímala stejná firma - Imex Group, která se zabývá obchodem se zbraněmi.

V tom prvním skladě bylo údajně umístěno 57 leteckých pum, každá obsahující 70 kilogramů trhaviny, což odpovídá sovětským trhavým bombám FAB-100, téměř sedm tisíc kusů dělostřelecké munice a na čtyři miliony nábojů. Tedy spousta věcí, které se na každém bojišti můžou hodit. K tomu tisíce samopalů. A pak, jako z udělání, těsně před výbuchem tu firma umístila "další munici" z jiného skladu, jehož pronájem končil.

Vrbětice, říjen 2017 - hořící sklad po výbuchu

Ve druhém, ve skladě číslo 12, leželo podle záznamů 4774 kusů munice, plněné 7,5 kg trhaviny, 688 dělostřeleckých granátů, každý plněný 16,2 kg trhaviny a dalších 600 kusů munice s obsahem 5,9 kg trhaviny. Celkem 50,4 tun trhaviny. Dohromady tedy docela slušný arzenál.

A zmíněné ruční zbraně, k nim náležející střelivo, spolu s minami maďarského původu a s naší armádou vyřazenými protitankovými střelami zastarávajícího typu, docela dobře odpovídají tomu, co se objevuje na snímcích z oblastí, vyklizených ISIL. Jenže ve Vrběticích to mělo vyletět, spolu s těmi ostatními vojenskými krámy, do luftu. Nebo ne?

Po výbuchu a následném požáru už to nikdo nezjistí. Vše bylo rozmetáno po okolí, z větší části zbyly jen pokroucené střepiny rozhozené na kilometry od epicentra. Tam už inventuru nikdo neudělá. Ano, samozřejmě, bylo by možné z těch úlomků zjistit, že tam vůbec žádná munice konkrétního, seznamem uváděného typu nebyla, že úplně chybí. Protože se nikde nenacházejí odpovídající zbytky. Ale dopočítat se, jestli se tu opravdu do poslední chvíle nacházelo řekněme 3000 protitankových střel, nebo jen třeba 750, je nemožné. Stejně jako složit puzzle z tisíců ohořelých a pokroucených kusů kovu, aby se dalo ověřit, zda tu leželo 5000 samopalů, nebo jen 1500... A o to asi šlo.

Vrbětice - to je vše, co zbylo ze skladu č. 16

Bombenfest und idiotensicher


Proč ale spřádat konspirační teorie, takový výbuch muničáku, to přece může být hnedle, pomyslí si laik. Tolik nebezpečných věcí pohromadě! Stačí jen škrtnout sirkou, nebo do toho trochu neopatrně šťouchnout a už to lítá... Kupodivu, nic nemůže být vzdálenějšího pravdě. Vojenská munice je už z principu konstruována na hrubší zacházení. Musí být, jak říkali Němci "bombenfest und idiotensicher!" U nábojů do ručních zbraní se běžně testuje pád "bedýnky" na betonovou podložku. Musí to ustát.

U munice větších ráží se bezpečnost řeší už přímo v její konstrukci. Přesněji řečeno v konstrukci zapalovače. Tak, aby až do okamžiku výstřelu zůstávala extrémně bezpečná a odolná a okamžitě po něm velice citlivě zareagovala na střet s překážkou. Toho se dosahuje důmyslným využitím dvou fyzikálních sil: odstředivé síly a zrychlení. Teprve razantní přetížení při výstřelu, nebo extrémní odstředivá síla při roztočení v drážkách hlavně, případně kombinace obojího, uvolní speciální mechanické zábrany a připraví granát, minu či střelu k aktivaci nárazem. Je to technicky velice zajímavá oblast, ilustrující fantazii a důmysl konstruktérů různých států, ale nad rámec zájmu běžného čtenáře. Postačí tedy vědomí, že ani "praštit do toho kladivem" výbuch nezpůsobí.

Podobně je tomu s ohněm. Velice silným zahřátím zapalovače může třaskavina v rozbušce samozřejmě explodovat a iniciovat výbuch granátu či miny, ale chvíli to trvá a chce to poměrně veliký "fajr". Rozhodně větší, než by stačil k aktivaci požárních hlásičů. O nějakých zapálených zmuchlaných novinách ani neuvažujte.

Zkrátka, taková řízená exploze skladu munice si žádá opravdového odborníka. V tom prvním skladu dva pracovníci firmy Imex Group zahynuli. Nespekulujme, jak to s nimi bylo. Postačí to, že za tři dny "vylítl" druhý sklad. Zkontrolovaný. Kdo tam mohl mít přístup? Kromě policie snad jen nějaký odborný pracovník firmy. Aby to prověřil, že...

Dva roky zpoždění


Leccos také mohou naznačit dvě další indicie. Jednak nepochopitelná laxnost státu, pokud jde o vyšetření celé záležitosti. Dokud to tam bouchalo, bylo jasné, že se vyšetřovatelé na místo činu nijak nehrnou. Ale ani poté, co poslední výbuchy dozněly, se mnoho nezměnilo. Hlídalo se, opatrně se sbírala rozhozená munice a k epicentru výbuchů se stále nikdo nechystal.

Až skoro po dvou letech, po dvou zimách se sněhem, následným táním, po mnoha deštích odplavujících předměty doličné i případné stopy do nenávratna se vyšetřovatelé konečně dostavili na místo činu. A přitom armáda má k dispozici odminovací prostředky, které by cestu nebezpečným terénem proklestily v rekordním čase... Budí to zkrátka dojem, jako by stát a jeho orgány od začátku věděly, co se stalo a nechtěly to příliš rozmazávat. Jakoby se čekalo, až událost upadne v zapomnění.

Nasvědčuje tomu i druhá indície. Už krátce po explozích začala policie celou událost šetřit jako "úmyslný trestný čin". I prezident Zeman se o věci vyjádřil slovy: „Šlo zřejmě o úmyslný trestný čin, protože dva výbuchy za sebou pravděpodobně nebyly náhodné,“ A to v době, kdy se na místě činu ještě zdaleka nebádalo.

Celá ta věc na dálku zavání nějakou nelegální operací, realizovanou (přinejmenším) s vědomím naší vlády. A proto, že transport čehokoli do ostře sledované oblasti bojů by nebyl možný bez součinnosti s některou z angažovaných stran. Tedy s vědomím (nebo dokonce na příkaz) našich spojenců. Konkrétně USA.


Temné podezření


Další možností, jak by se materiál, uváděný na fotkách, mohl k Islámskému státu dostat, je jistá operace z roku 2014. Naše armáda tehdy vyčlenila, na žádost USA, munici za 41 milionů korun "na pomoc Kurdům, bojujícím s Islámským státem." Šlo o 10 milionů nábojů do útočných pušek, 8 milionů nábojů do kulometů, 5000 střel do pancéřovek a 5000 ručních granátů. Materiál byl v Pardubicích naložen do osmi velkokapacitních letounů C-17 Globemaster americké armády a nezištně přepraven do oblasti bojů.

Něco z toho Kurdové určitě dostali. Slavnostní předávačku točily televizní štáby. Ale jestli dostali opravdu všechno, co od nás odešlo, to ví jen přepravce. Ten přepravce, o jehož vztahu k Islámskému státu si už pár roků štěbetají vrabci na střeše. Dalších 200 tun munice pak převzala tatáž "spediční firma" od naší armády o dva roky později, v lednu 2016. Taky pro Kurdy. A pak šlo ještě něco do Jordánska. Tedy hned vedle...

Ovšem na fotografiích zachycená protitanková zbraň je staršího typu, než náboje do RPG 7, které byly expedovány "Kurdům". Spíše to vypadá, že jde o něco z dříve vyřazených armádních zásob. O něco, co mohla levně nakoupit firma, zabývající se obchodem s podobnými věcmi. Aby to pak draze prodala někam, kde se válčí a kde se na nějakou tu "pětku" nekouká. Což by mohlo naznačit, že ta teorie o Vrběticích není až tak šílená, jak se na první pohled může jevit.

A to je velice vážný problém. O samotnou zbrojařskou firmu tu samozřejmě nejde. Ta dělá svůj tvrdý a nebezpečný byznys za účelem zisku. Jde o mnohem, mnohem víc. Uvědomme si, že bez souhlasu, anebo alespoň blahovůle státu, by takovéto kšefty, pokud je teorie o Vrběticích správná, nebyly možné. Bez souhlasu našeho státu, který se oficiálně proti ISIL tvrdě vymezuje.

A to je pravě jádro a podstata téhle causy. Nakolik jeho představitelům můžeme věřit...

- - - 

26 komentářů :

 1. S análním ussáckým alpinistou StropNICkým je možný úplně všechno!!!!!
  Stačí dodávky zbraní pro ty banderofašistický svině!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 2. Pokud v tom jel komediant tak o tom věděl i jeho guru kobliha.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 3. Samozřejmě, kdo volí koblihu, jako by volil Stropnického, Langšádlovou, Laudáta, Fialu, Sobotku, Zaorálka - je to stejná pakáž, která nás vede k válce na straně šmejdů!

  OdpovědětSmazat
 4. Z toho co si za ty prachy nakoupili v rájích po světě, budou vyhlížet jak se vyvíjí situace u nás doma až nás muslimáci budou válcovat.

  OdpovědětSmazat
 5. Jasně že poslaly munici islamistům také podpora fašounů na ukrajině je západních lokajů práce.

  OdpovědětSmazat
 6. no aj na Slovensku sa akosi nevedia dopočítať kadejakej munície - ehm, náhoda ?

  OdpovědětSmazat
 7. Stát, který dokáže na kšeft odprodat či pronajmout muničák i s nádivkou, aniž by jej dál držel pod státní kontrolou, je spolupachatelem čehokoliv nekalého, pokud se to událo.
  Ovšem tajný vývoz zbraní či munice a podpora našich přátel, co vyznávají "Hodnoty" (byť by byly spojené i s uřezáváním hlav našich nepřátel), nikoho zdejších dnad ani nepřekvapí již od dob, kdy se naše i cizí zbraně - jsouce lifrovány přes naši republiku - ocitaly v rukou našich dobových přátel v takových izraelských jako byla Irgun Zvai Leumi, Lechi aj. protipalestinské Hagany ..
  Pro tajné dodávky zbraní máme již po dlouhá desetiletí mimořádné pochopení. Takový už je úděl lokajů i hrabivých podvraťáků.

  OdpovědětSmazat
 8. všechny instrukce nejspíš došly s USA

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To 10:50:
   Došly nebo nedošly? Zde nejsme v hádankářském klubu! Takže neobtěžuj čtenáře svýma hlouposti!

   Smazat
 9. Výroba válečných zbraní a zařízení a obchod s nimi je jediný žádoucí, nutný státní monopol. Jen tak je možné podstatně zvýšit dohledatelnost zodpovědnosti a omezit ziskuchtivý motiv kšeftu k nejnebezpečnějčím zlem.
  To, zda lovecké flinty bude vyrábět výrobní družstvo invalidů je poměrně jedno, ale tanky, rakety, stíhačky, bambardéry apod. musejí být pod demokratickou kontrolou a musí být jasné, koho za použití hnát k zodpovědnosti. Už jen nastolení takového požadavku v EU a NATO by odstartovalo vlnu kuriozních výmluv, bizardních žvástů, takže by bylo jadné, kdo za koho kope.
  KR

  OdpovědětSmazat
 10. Dnes už můžete ukázat prstem na bandu VRAHU ,Česka vláda rozsévá po světě SMRT!!!

  OdpovědětSmazat
 11. Ten náš kobliha má za úkol u nás přejít na bezhotovostní platby a odstranit hotovost,pak nás budou moct řídit ja k potřebují . Takže nevolit!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pravdu máš! Hoci som Slovák, 3x upozorňujem: Babiša (ANO) nevoliť, nevoliť, nevoliť!!!

   Smazat
  2. Jasně, že budeme platit a platit a platit a všechno bezhotovostně. V US už vyzkoušeli první podkožní transplantaci chytrého čipu. Takže se to může po volbách spustit.

   Smazat
 12. No, celkem jsem si něco podobného myslel od počátku, jen s tím, že šlo o soukromé kšefty českých zbrojařů s teroristy, maskované "havárií muničky". Jistě by se mělo objasnit před volbami, abychom věděli, komu a které partaji hlasy nedávat.
  Stropnickému samozřejmě i kdyby v tom neměl prsty, jen již pro jeho urputný militarismus zřejmé souznějící s jeho nenávistí k vybraným neUSA, zato národům.

  OdpovědětSmazat
 13. V této naší zcela rozvrácené zemi musíme změnit od základu všechno ! Zejména potrestání všech viníků ! Bude to velmi neradostná, tvrdá, a zcela nekompromisní práce vůči všem darebákům ! Lítost by ale nebyla namístě !

  OdpovědětSmazat
 14. Vůbec by mě nepřekvapilo, že je vše pravda. On ten muničák poprvní nevybuchnul sám od sebe. Pak jednoho krásného dne proběhla kontrola, která konstatovale, že je vše v pořádku a druhý den ten muničák vybuchl podruhé "taky sám od sebe". Není to minimálně podivné, až velice podezřelé??????

  OdpovědětSmazat
 15. Pokud člověk sledoval dění v Sýrii a nikoliv přes ČT, a slyšel jak naše vláda opakovaně daruje munici Kurdům, a k tomu vždy důrazné upozornění že dopravu zajišťuje armáda USA, tak pokud má v mozku ještě nějaké závity, prolétla mu chtě nechtě myšlenka shodná s úvodním článkam.
  Doprava armádou USA je přece "regulérní". Ve srovnání s dalšími způsoby, na příklad s "350 diplomatických letů převáželo zbraně pro teroristy" nedávno zde:
  http://www.novarepublika.cz/2017/07/diplomaticka-letadla-jejich-naklad.html

  Výbuchy podstatně zjednodušují účetní uzávěrky. Děda.

  OdpovědětSmazat
 16. Jsem bývalý vojenský ,,střelbař" , učitel konstrukce zbraní a balistiky. Myslím si tedy , že o munici něco vím. Když to tenkrát bouchlo , hned mně napadlo to co je v tomhle článku. Když postavím vedle sebe dvě bedny... co já vím. Třeba s RPG-7 a jednu řízeně odpálím, tak ta druhá, možná bude mít poškozený obal (bednu), ale určitě nezpůsobí řetězovou reakci. Stejně tak třeba u RG-F1 či jiné munici. To je prostě naprostý nesmysl.
  Takže co...? Firma, nebo stát, možná některý politik ,,pod rukou" prodaly munici, zbraně ,,někomu." A aby se to zamaskovalo, tak to prostě ,,bouchlo". Jestli tam zahynuli dva zaměstnanci... v těhle milionových kšeftech se na něco podobného nehledí.

  Pepo Milan , kpt. vv.

  OdpovědětSmazat
 17. Kdo opravdu rozezná Sa 58 od AK,může se pokochat a zjistit,kam jde naše pomoc od Stropnického na tomto videu ze školy,sloužící tzv."umírněným" kozomrdům,jako výcvikové středisko....:

  https://www.youtube.com/watch?v=od1woiBqLcM#t=460

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to fakt. Ti teroristi cvičení usákama mají české Sa58!!! Stropnický, Sobotko - to si odserete!

   Smazat
  2. Zeptejte se Mc Caina ten je expert na tyhle veci .On preci ridil dodavky pro "umirnenou opozici",tj . pro kazdeho kdo mohl poskodit Assada v zajmu zida ,souseda vedle . Ti vse tohle svinstvo organisuji a tvari se jako by naopak podporovali vse dobre a hezke . Jak se rikalo za Ady pozor na ty pazoury ze kterych kape krev

   Smazat
 18. Jako pyrotechnik a výzkumný a vývojový pracovník v oblasti munice "valím oči" nad některými komentáři. Jak se u nás na Moravě říká "kdo má díru do pr....", tak hned radí. Osobně si myslím, že kauza Vlachovic je uměle zveličována a tzv. likvidace "rozházené munice", je to samé.Žal Bohu, do řešení se ser.. politici, kteří o tom ví tak kulové. Pyrotechnik(30 let praxe)ve výslužbě.

  OdpovědětSmazat
 19. Vůbec bych se nedivil, kdyby to byla práce Mosadu, který přišel na ty obchody.

  OdpovědětSmazat
 20. Kulový a ne Mosad,to ti všiváci co to rozprodali islámistům,aby se na nic nepřišlo udělali INVENTURU. BUM a teĎ si počítejte co bouchlo a co lítá na Arabském poloostrově.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.