Reklama

čtvrtek 20. července 2017

Vypukl bratrovražedný boj: V Iráku popravují zadržené a neozbrojené členy IS

20.7.2017   EuroZprávy
V Iráku přibývá případů vraždění lidí podezřelých z členství v Islámském státu (IS). Vyřizování účtů ale vyvolává obavy, že se zopakuje to, co Irák zažil před deseti lety. Totiž bratrovražedný boj mezi šíity a sunnity.

Vojáci a policisté v rozhovoru s AP nechtěli zveřejnit své jméno, ale čtyři z nich se přiznali, že vojáci zabíjejí zadržené a neozbrojené členy IS. Vědí, že to odporuje mezinárodnímu zákonu, ale zároveň jsou přesvědčeni, že boj proti IS pod válečné zákony nemůže spadat, protože poměry nastolené radikály v Iráku byly mimořádně kruté.

To, že se členům sunnitského IS podařilo získat do svých řad tolik Iráčanů, je podle analytičky Belkis Willeové z irácké pobočky mezinárodní organizace Human Rights Watch (HRW) důsledkem zloby nahromaděné při vzájemném vraždění sunnitů a šíitů. Bude-li současný stav pokračovat, "budou mladí sunnité toužit po jediném - připojit se k jakékoli další skupině extremistů," uvedla Willeová.


Boj proti teroristům z IS je velmi osobní povahy - když příslušníci IS v roce 2014 obsadili Mosul, zaměřili se především na vojáky a policisty a jejich rodiny. Zmasakrovali 1700 armádních branců a jejich těla pohodili do hromadných hrobů. Podle odhadů byly zabity stovky policistů a vojáků a radikálové se své činy ani nesnažili zamaskovat.

Vláda nyní tvrdí, že nemá důkazy o zabíjení ze msty. Jeden z armádních velitelů nicméně agentuře AP přiznal, že jeho lidé běžně zabíjeli muže podezírané z členství v IS. Spolu s prchajícími civilisty se dostali do sběrných táborů, kde se dělala kontrola ve snaze zabránit lidem z IS uprchnout. "Když skupina civilistů na někoho ukázala a řekla, že patří k IS, zastřelili jsme ho. Stojíte-li před člověkem, který pozabíjel vaše přátele a rodinu, chováte se tvrdě," přiznal velitel.

Protože stál o to, aby objasnil, do jaké míry je válka pro Iráčany osobní záležitostí, vysvětlil, že muži, kteří zabili jeho otce, byli v jeho vesnici u Mosulu dobře známí. Jeho otec v roce 2007 velel jednotce, která bojovala proti teroristické organizaci Al-Káida, považované za předchůdce IS. Když IS v roce 2014 vesnici obsadil, vrátily se zpět i kmeny, které předtím musely kvůli spojenectví s Al-Káidou odejít. IS jejich členy dosadil do bezpečnostních i správních pozic.

Dva muži, které plukovník hledá, k nim patřili také. Plukovník je dobře zná, oba se vraždou jeho otce chlubili před ostatními. Členové IS poručíkovi zabili i strýce, přátele a další příbuzné.

Poručík má fotografie hledaných v telefonu a o těch, po nichž pátrá, ví i několik jeho kolegů, kteří mu pomáhají hledat, když vyslýchají zadržené. Když armáda loni dorazila při osvobozování Iráku do jeho vesnice u Mosulu, začal plukovník vyslýchat členy IS. "Většině jsem jenom kladl otázky, ale ty, o kterých jsem věděl, že mají krev na rukou, jsem zastřelil na místě," přiznal.

Když začaly boje o Mosul, dozvěděl se, že jeden z hledaných je v Tall Afaru na západě Iráku. V červenci, kdy vrcholily boje o mosulské staré město, mu známý zavolal, že má v rukou člena IS z poručíkovy vesnice. "Nic nedělej, jsem na cestě," řekl mu do telefonu poručík. Zajatec byl strýc jednoho z hledaných a ostatní s ním poručíka nechali o samotě v místnosti bez stolu a židlí. "Nemučil jsme ho, sundal jsem mu plastová pouta z rukou a dal mu vodu. Byl starý, prosil mě, abych ho nezabíjel. Měl takový strach, že sotva chodil," vypráví poručík. Získal od muže informaci, že ten, koho hledá, je naživu a je v mosulském starém městě. "Když jsem skončil výslech, poslal jsem ho do pekla," říká stručně poručík. Muže prý zastřelil a tělo nechal ležet.


- - -

27 komentářů :

 1. Tož takhle a s takovými z obou stran konfliktu se tu máme sžívat,takže si představte,jak jsou schopni zacházet s tak jim odlišným našincem,když se tak ohavně chovají jeden k druhému,jsouce z jednoho vrhu...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mám osobní zkušenost s touto pakáží z minulého měsíce. Doktor, který je tady od roku 1996 mi vyhrožoval(po výměně názorů), že si to se mnou "vyřídí" až mně přivezou k němu do nemocnice na chirurgii, že si mně bude pamatovat a ať se modlím abych nedostal k němu "pod nůž". Tady je jasně vidět, jak té pakáži narůstá hřebínek.

   Smazat
 2. IS páchaly strašné zvěrstva tak teď jse jim mstí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já bych to viděl tak, že odstraňují vadný genetický materiál, nebo oddělují shnilé ovoce od zdravého. Byli vyzváni ke složení zbraní. Neučinili tak. Nemají právo na soucit. S těmito lidmi nelze budovat novou společnost. Musí se narodit znovu a na sobě pracovat.

   Smazat
  2. Je to jako s jinými vetřelci. Vyzvete je, aby se vrátili, odkud k nám vlezli. A když pokorně neuposlechnou a dokonce začnou terorizovat a škodit jako v Řecku ... POSLAT JE K ALLÁHOVI K DALŠÍMU ŘÍZENÍ PODLE JEHO VŮLE. Iráčané jednají PŘÍKLADNĚ. V souladu s TORAH i s KORÁNEM. Jednají totiž jako Izraelci s Palestinci.

   Smazat
  3. Vsude , kde bojuji proti teroru bojuji i za nas a nasazuji sve zivoty !!
   Srovnej s EU a NATO , kde se nebojuje ale naopak..

   Smazat
 3. Ano, je to tristní!
  Ty výsledky US demokratizace Blízkého- a Středního východu jsou víc jak truchlivé, stejně jako jsou i důsledky jejich války "proti" terorismu.
  Té, kterou tak hbitě zaměnili za válku s terorismem. A vedli bok po boku s IS(IL) ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A celá řada Čečenců, jinak sunnitů, také spěchala pomoci IS!

   Smazat
  2. Nejvíce džihádistů v porovnání k počtu obyvatel dodalo Islámskému státu Kosovo, "demokratický to výtvor" našich bratří z NATO.

   Smazat
  3. Kosovo je ukradené ! Srbové ne NATO ! ne EU !

   Smazat
 4. Tak je to spravne.Neni to armada ale teroristi.Nevztahujou se na ne zadne zakony.

  OdpovědětSmazat
 5. Co na to naši obránci lidských práv? U "našich" Iráčanů je takové chování pochopitelné a omluvitelné, ale kdyby tak jednali bojovníci Asada, to bylo řevu. Nejspíš by Trump na protest zase vypálil na nějakou vesnici pár Tomahawků.

  OdpovědětSmazat
 6. Členy IS okamžitě střílet, nebrat zajatce, žádné slitování s touto Amerikou podporovanou verbeží

  OdpovědětSmazat
 7. Co s takovým dobytkem, který uřezával hlavy, mučil a vraždil? Jaké slitování? Jaké právo na soud a humanní jednání nebo podobně žvásty. Na místě těch vojáků bych jednal stejně a nespoléhal se na nějakou pochybnou státní spravedlnost. Co s takovým dobytkem jiného než jej poslat tomu pro kterého vraždil? Tedy Aláhovi. Ať si je soudí a přebírá. Možná bych byl ještě krutější a nesmlouvavější než jsou dnes oni. Jen si představte dobroserové, že Vám gauneři vypálí dům, bezdůvodně povraždí rodinu, znásilní ženu, sestru. Zničí vše co jste budoval. Sotva holý život zachráníte. Jak by jste se zachovali k takovým sviním Vy? Ono je hezké být křesťanem a odpouštět, ale něco odpustit, prominout nelze. a neni to jednoduché po letech válek a vraždění, kdy jste viděl jak vaši spolubojovníci zbytečně umírají a také chtěli žít. Dostávají od těch vojáků co sami zaseli na jejich rodinách. Totéž od Kurdů. Každý dobyvatel má možnost získat lidi na obsazeném území na svoji stranu pro dobro věci lepší nabídkou než byla předešlá nebo se chovat jako běsnící zvíře. Vybrali si to druhé, tak podle toho dopadnou. Neni důvod je litovat. Podívejte se na videa co zveřejňovali a spíš litujte ty co takhle povraždili ve jménu IS a náboženských bludů. Obdobně dnes někteří litují fašouny z II. sv. války a zapomínají na miliony bezdůvodně povražděných, kteří také měli právo žít a chtěli žít. Naše společnost je zvrácená. Pláče nad lumpem, vrahem, gaunerem, ale oběť nemá žádné zastání. Mrtví prostě nebědují u soudů, nežebrají o milost, nekřičí o svých lidských právech, nedovolávají se náboženských zviklostí. Mrtví jsou jen mementem co zločinci udělají nebudouli zastaveni a eliminováni i jiným. Správně se jim děje!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprostý souhlas, není co dodat.

   Smazat
  2. Vo vojne platia vojenské zákony.

   Smazat
 8. Oko za oko,ub za zub.Vybít ten ksindl do posledního,to je jediná správná věc.Včetně rodin a lvíčat chalífátu.Odporné zrůdy to jsou,na ně žádná pravidla vztahovat nemohou!!!!

  OdpovědětSmazat
 9. Co jste cekali?
  A tohle bude brzo v Evrope
  Podekujte Merklove

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9,44
   Hubu drž ty kreténskej milovníku ussáckej vohonů!!!!!!

   Smazat
  2. 10:55-nejspíš jste to špatně pochopil...

   Smazat
 10. Vůbec mne to nepřekvapuje. Islamisti vraždili nevinné lidi, často i děti a když se karta obrátila, nelze s divit, že jim to někdo vrací. Dnes se tady rozčilují politici (KDU a spol. a ještě se jim omlouvali), že jsme byli na odsunované Němce tvrdí a nespravedliví. Když oni ti Němci byli přeci na naše obyvatelstvo moc hodní, zastřelili a umučili jich jenom několik stovek tisíc, že? Takto vždycky dopadne to vyřizování účtů.
  Sims.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když si spočítáte kolik obětí bylo u nás za 2.sv.války (cca 360.000) a porovnáte s počtem obětí v syrském konfliktu,dojdete k číslu asi 155 mrtvých denně!
   To umírání je v obou případech srovnatelně intenzivní,takže si lze představit i vinu Němců a taky hloubku podlosti,doprdelevlezismu a cynismu těch bělobrádko-hermanoidně-havloidních kreténů,co se vrahům našich lidí dnes omlouvají...Už,proboha živého,nedopusťme,aby někdo z nich a jejich kompliců byl zvolen nám vládnout a to samé platí i o té ekipě z ANO...

   Smazat
 11. Ti co je vyzbrojovali a poskytovali podporu, z ozbrojených složek a politiků USA už chystají nové, kořeny zla nebyly vyrvány, zas obrostou. Možná ještě blíž než si myslíte.

  OdpovědětSmazat
 12. Spíš by měli zabíjet Američany , kteří to tam vše způsobili !!

  OdpovědětSmazat
 13. Islámski demokratúrny us štát mohol popravovať že,lenže matriona bol ten černoško bu bu Keňan.

  OdpovědětSmazat
 14. Za vznik IS môže USA , EU, NATO. Vždy podporovali islamských radikalov a vydavali ich za bojovníkov za slobodu ,tzv. mudžahedídov. Hlavne že boli nepriatelskí voči Rusom, Srbom a páchali tam islamistické zverstvá, čo bolo po chuti USA, EU i vojnovým štváčom z NATO. Nakoniec títo bojovníci za slobodu ,, mudžahedíni ,, sa obrátili proti samotným USA , EU, NATO. Videli sme ako týmto mudžahedínom nadržuju samotné mainstreemové media v Česku, Slovensku. Tak i my máme podiel zodpovednosti za vojny a vraždenie v Lýbii, Iraku, Syrii, Jugoslavii. Naši politici aj slávny bombardák Havel sa pridali propagandisticky v mene USA, EU, NATO vojen k vraždeniu, zabíjaniu proti štátom ktoré nam nikdy nič neurobili. Každy nech sa zamysli nad tým ako tieto vojny propagandisticky začínali premývanim mozgov pomocov ČT , SRTV i v novynách. Myslíte si že sa Vás to netýka ,že nie ste vynní tí,ktorí tlieskali Bushovi, Blairovi, Solanovi, Clintonovej , Cameronovi, Sarkozymu, Jožkovi Fisherovi , Havlovi a iným vojnovým štváčom ? EU, USA, NATO sa v zahraničí voči štátom ktore sa im nechcu podrobit spáva Eurofašisticky, NATOfašisticky , USAfašisticky vyvolávanim propagandistických vojen,zabijanim, vraždením.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oni si to myslí,že se jich to netýká,ale s tou imigrační vlnou se ten chaos přenese i do jejich domovů a to SE VŠÍM VŠUDY...Jak praví klasik:"před politikou neutečeš,dožene tě.Když se o ni nezajímáš,ona se zajímat o tebe bude vždycky..."
   Už brzy se tu místní valiči svých hovniválích kuliček začnou s velkou nelibostí o ně dělit s imigranty a to bude teprve řevu,zatím to jde postupně,rozdává se ze společného,zadlužuje se ale už brzy se mákne do kapes a to hlavně těm movitým,tam je totiž ještě co brát,chudinu už moc okrádat nelze,vzbouřila by se...

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.