Reklama

.

.

neděle 9. července 2017

Západ promeškal vznik rusko-čínského kolosu

Anna Irbulatova
9.7.2017 Eurasia24
 
Západní sdělovací prostředky byly poněkud zaskočeny výsledky setkání Vladimíra Putina se Si Ťin-pchingem. Moskva a Peking se dohodly na těsnější spolupráci na diplomatickém poli – a to především při urovnání severokorejského problému. Jasný společný názor na řadu závažných otázek zřetelně dokládá upevnění spojenectví Ruska s Čínou – tedy právě to, čemu chtěl Západ zabránit.


Chtěl tomu zabránit, ale příliš se mu to nepodařilo. Britský deník The Guardian, zklamaný z dalšího neúspěchu „civilizovaného“ západního světa, přisoudil odpovědnost za další sblížení Moskvy a Pekingu administrativě nového prezidenta USA, který je v článku označován jako „poněkud nekonsekventní“.

Navíc pak podle britských novinářů Spojené státy poté, co vstoupil do Bílého domu miliardář Trump, ztrácejí svou dominantní roli ve světě. Spojenectví Ruska a Číny, které tak silně znepokojuje The Guardian a západní analytiky, je postaveno na společných vzájemně výhodných ekonomických, politických a kulturních zájmech a vytvářelo se během řady let.

Diplomatický duet Vladimíra Putina a Si Ťin-pchinga ostře kontrastuje s tím, jak „fungují“ vztahy mezi USA a EU, kde USA jen „nevybíravě vyhrožují a vyvíjejí tlak“ na své evropské přátele. Dosud nevídaný rozsah strategického spojenectví mezi Ruskem a Čínou naopak vyjadřuje mimo jiné i jejich společné úsilí k řešení konfliktů na celém světě.

Jak píší britští novináři, měl by si Západ „sypat popel na hlavu“ za to, že toto sbližování dvou největších „soupeřů“ USA a Evropy nebylo včas podchyceno ani sdělovacími prostředky, které daly přednost „vměšování“ Ruska do amerických prezidentských voleb, ani vedoucími evropskými politiky, kteří zas upřednostnili svou osobní strategii spolehnout se, jako vždy, na svého zámořského „hospodáře“.

The Guardian stejně jako západní odborníci náhle prohlédli a tvrdí, že toto dlouhodobé vzájemně výhodné spojenectví zosnované a uskutečňované Putinem a Si Ťin-pchingem může v krátké době zhatit ambice amerického prezidenta, který doposud nedospěl k názoru, jakou politiku bude ve vztahu k Rusku a Číně provádět.

A co se týká Evropy, ta je teď samozřejmě také zmatená – vždyť příkazy z Washingtonu ještě žádné nepřišly.

„Rusko-čínský kolos nabírá obrátky – a Trump připomíná jakéhosi nešťastníka z obrázkového komiksu, ležícího na trati s nohama přivázanýma ke kolejím“


Zajímavé na tom všem je, že evropská média hodila všechnu vinu za upevnění vztahů mezi Ruskem a Čínou na Washington, který se „utápí“ ve svých vlastních vnitřních šarvátkách. Trump, který se snaží „otrkat“ a trochu vzpamatovat ve světle skandálů týkajících se jeho údajného „spojení“ s Rusy, se zkrátka nikdy nezajímal o reálnou politiku – a zatím se zabývá neustálými obhajobami proti nejrůznějším útokům, což ještě více snižuje jeho autoritu.

Evropa díky tomuto plačtivému článku o nezáviděníhodné budoucnosti Západu, způsobené novým prezidentem USA, znovu prokázala, jakou roli zaujímá v rámci „tandemu“ se světovým hegemonem Spojenými státy.

Je to role „oběti“ či „otroka“, za kterého rozhodují všichni o všem. Místo toho, aby se Evropané střízlivě podívali na mapu světa a uznali společné zájmy dvou světových velmocí – Číny a Ruska – a výhody připojení se k tomuto svazku, tak se jak britský deník, tak funkcionáři EU snaží vypadat bezmocně před tváří „hrozby z Východu“. A to všechno samozřejmě jen kvůli Trumpovi.

Je zcela zřejmé, že článek zveřejněný ve vlivném britském deníku si klade vyšší cíle než jen něco jako další „rýpnutí si“ do Donalda Trumpa. Rozpoutal v Evropské unii další debatu o nutnosti nalézt vůči Rusku a Číně nové páky ekonomického a politického nátlaku, neboť jsou oba tyto státy již příliš silné na to, aby je bylo možno rozdrtit jen veřejným odsouzením a sankcemi.

Nelze proto pochybovat o tom, že se z evropských think-tanků co nejdřív vynoří články na téma „strategie jak čelit rostoucímu vlivu Moskvy a Pekingu“. Budeme na to netrpělivě čekat.

Jen by si Evropané měli uvědomit, že pokud se začnou zapojovat do konfrontace, na podporu USA se budou moci jen těžko spolehnout. Minimálně ne na Trumpa, pro kterého je mnohem důležitější zůstat v prezidentském křesle.


Zdroj: Politikus.ru
mbi, Eurasia24.cz

11 komentářů :

 1. Všechno nejde shazovat jen na Trumpa, svůj podstatný díl viny nese celá poťapaná EU, díky svým nesmyslným a stále prodlužovaným sankcím vůči Rusku !Přítel Ruska.

  OdpovědětVymazat
 2. 20:15 Já ti rozumím.Je těžké se orientovat v myšlení tvých ideologických nepřátel.Jelikož vaše kavárna pravdy a lásky je začuzena,babytá nenávistí a lží.Vlastně vy už nic jiného neznáte díky vymytému mozku.Doporučuji trochu se prohrabat v zeměpisu i když si dnes nejsem jistý,zda budou informace o Rusku,jeho zeměpisné šířce a délce,pravdivé.

  OdpovědětVymazat
 3. 20:22
  20:56
  21:02

  Děláte přesně to, co provokatér chce - namísto přemýšlení nad obsahem článku se začnete vztekat a věnujete mu nezaslouženou pozornost.

  Pochopitelně ruská autorka sleduje mj. taky propagandistické cíle - a tudíž zjednodušuje; proto ale není nutné chovat se jako nedočkaví kibicové, kteří vykřikují a přitom moc nechápou, co se vlastně na šachovnici děje.

  OdpovědětVymazat
 4. Ale kdeze
  V nejhorsim Trump obetuje evropu
  Ale co to rikam? Vzdyt to uz udelal
  Horni Dolni
  Redakce, vsimni si ze pisu obecne a tudis si nepreju nejake osobni invektivy proti me osobe od nikoho

  OdpovědětVymazat
 5. Horní Dolní 22:05 "...si nepreju nejaké...". Pán je jedináček?

  OdpovědětVymazat
 6. Západ jsi za to může sám Čína jsi uvědomuje že by byla další na řadě.

  OdpovědětVymazat
 7. Uvědomte si, že Amerika je už nesmyslně zadlužená. To už nejsou dluhy, to je už absurdní komedie a ty dluhy vlastní dvě rodiny a nejsou to Semité. Z těch dluhopisů mohou být přes noc produkty, nevhodné ani k utření konečníku, po vykonání velké potřeby. Parazit vyžral svého hostitele. Majitelé dluhopisů, si mohou ze dne na den, nacpat ty papírky do zadku. Oni šmejdi mají jednu ohromnou slabost, rádi zabíjejí lidi. Představte si, kdyby místo zabíjení, udělali na Ukrajině blahobyt, tak se Rusko dávno sesypalo, jak domeček z karet, ale oni místo toho nastolili teror a začali beztrestně upalovat lidi. Putin a kdokoliv, kdo po něm nastoupí, má zametenou cestu a buďme za to rádi. Jenom na okraj, všimněte si, že od dob Napoleona (koukněte se na jeho kulatou hlavu), všechny války končí útokem na Rusko a to je oč tu běží.

  OdpovědětVymazat
 8. Jestli pozice USA slábne od nástupu Trumpa do úřadu, je třeba si uvědomit proč. To není tím, že tam nastoupil právě Trump. To je tím, že dosavadní politika amerických neocons byla dále neudržitelná, vč. jejich zahr. politiky Pax americana. To je tím, že ji bylo třeba zastavit, o což se přičiňují světoví globalisté. Trump je pouze nástroj, a to ještě ne jejich. A hlavní příčinou této pozice USA je obrovská zadluženost, poměrně malý vliv na podstatnou část průmyslové produkce, která byla dávno před Trumpem vymístěna z USA a zejména setrvalá snaha amerických neocons házet Trumpovi klacky pod nohy a bránit mu ve výkonu jeho úřadu. Doslova za každou cenu. Dobře to vystihuje i diskutující 23.04.

  OdpovědětVymazat
 9. Právě politická provázanost EU a USA je tou hlavní
  překážkou k rozumné reakci.Nesmyslné sankce tomu
  ještě nahrávají.Není všechno vina Trumpa.ke vzniku
  rusko-čínské osy došlo už za Obamy a reakce z EU a
  USA veškerá žádná.Nevěřili tomu.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 10. Zapad nic nepromeskal , prave zapad a USA zahnali Rusko a Cinu do jednoho houfu..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ... kerej rozpráší Mr. Pence, až to po Trumpetoj vezme, pěkne vod kredence!

   Vymazat