Reklama

.

.

čtvrtek 13. července 2017

Zeptej se experta: Majdan, Givi a bezvízový režim pro Ukrajinu

- rozhovor -
12.7.2017  Sputnik

Doněcký politolog, žurnalista a historik Vladimir Kornilov odpověděl na otázky čtenářů Sputniku o tom, co se dělo na Ukrajině v roce 2014, co tam probíhá nyní a jaké následky bude mít situace na Ukrajině pro Česko.


Kornilov stojí v čele Centra euroasijských studií. Je autorem knih Doněcko-krivorožská republika: rozstřílený sen. Je spoluautorem knihy Jak se vyhrávají volby v USA, Velké Británii a Evropské unii: analýza politických technologií.

Charkov — Slavjansk — Kramatorsk. Co přesně se v těchto městech odehrálo na začátku roku 2014? Souhlasí lidé se státním převratem?

Lidé jsou různí. Někdo tento převrat podporoval od samého začátku, ať už v Kyjevě, v Oděse či v Charkově. Mnozí ale tento převrat na Ukrajině nepodporovali ani tehdy a nepodporují ho ani nyní. Přičemž těchto lidí není málo ani v těchto městech, ale dokonce ani na západě Ukrajiny. Chci připomenout, že Majdan dokonce ani během jeho vrcholu nepodporovala polovina obyvatel Ukrajiny. Vy jste viděli, jak odpor vůči tomuto převratu v Oděse i v Charkově utopili v krvi. Slavjansk díky snaze svých obyvatel vydržel těžké obléhání. A pokud si nyní přečtete rozhovory s ukrajinskými vojáky či západní reportáže ze zóny při frontě, uvidíte, že dokonce i oni byli nuceni přiznat, že na území Donbasu v oblastech pod kontrolou ukrajinské armády většina lidí podporuje DLR a LLR, a ne Kyjev.

Věříte tomu, že viníci z Majdanu budou někdy zadrženi, souzeni a potrestáni? Hlavně ti, kdo desítky let Ukrajinu okrádal, zvětšoval její dluhy, napomáhal korupci, ti, kdo jsou odpovědní za nynější situaci?

Jsem přesvědčen o tom, že část těch lidí stane před zákonem. Minimálně za rozpoutání masakru, který je známý pod zkratkou ATO (antiteroristická operace — red.). Někdo pravděpodobně uteče. V každém případě se k tomu mnozí připravují. Byl to Janukovič, kdo bezhlavě věřil ve svoji moc, když stavěl paláce u Kyjeva na celá staletí. To si Porošenko velmi dobře uvědomuje a stele si „hnízdo" daleko za hranicemi Ukrajiny (jeho panamské účty jsou tomu důkazem). Věří tomu, že stihne utéct a ukrýt se před odpovědností.

Majdan, Kyjev, Ukrajina, 2014Jak hodnotíte roli Giviho a Motoroli v ukrajinském konfliktu? Jsou to skutečně hrdinové, nebo jen lidé, kteří získali náhodou popularitu?

Války, revoluce, povstání, sociální otřesy vynášejí na vrchol historie lidi, kteří na to dříve ani nemysleli — to je historický zákon. Givi a Motorola by se také starali o své, kdyby nebylo války. A je možné, že bychom o nich nevěděli, pokud by nevznikly tyto okolnosti. Oni se ale proslavili, stali se již součástí historie Donbasu, už jsou na jejich počest nazývány ulice, už jsou v národní paměti. To bude složité z paměti národa dostat, i kdyby se o to někdo snažil.

Pocítí Česko zrušení vízového režimu pro Ukrajince ze strany EU?

Zcela určitě. Ale ne tak, jak to kreslí Brusel a Kyjev, ne z důvodu návalu ukrajinských turistů, kteří si budou přát vypít si kávu v pražských kavárnách. Ukrajinci, kteří zchudli v důsledku Majdanu, nemají peníze pro cestu do Prahy kvůli kávě. Pojedou proto, aby si přivydělali. Mnozí Ukrajinci prodají posledního vepře, aby mohli přijet do nejbližších zemí Evropské unie jako nelegální migranti.
 
- - -


Související články:

11 komentářů :

 1. To je kapitalizmus , nejde o lidi , jde jen o peníze !!

  OdpovědětVymazat
 2. To by jse musely dostat k moci ukrajinský vlastenci aby byly fašouni potrestaní.

  OdpovědětVymazat
 3. Banderovci nebudou potrestaný nikdy,jsou totiž pod ochranou těch ussackejch kriplů!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podobně jako Havel se pro komoušskou rusofilskou spodinu podlidí stal jakousi "anti-modlou" pan Bandera! Jenže ten strávil válku v koncentráku a boje se nuzúčastnil. Skutečným hrdinou byl Roman Šuchševič! Když skoukneš film o generálu Šuchševičovi "Nepokořený", tak pochopíš že Roman byl kus poctivýho chlapa a horlivý vlastenec! - https://www.youtube.com/watch?v=NENah9oEiek


   On byl skaut, a jako mladík viděl za "holodomoru", kterej se fakticky odehrával i v Ukrajinci osídlené části Polska, jak tam polský huláni přišli potlačit selskou rebélii. A oni s dalšíma klukama ujížděli na drezíně a jeden hulán jel za nima na koni a mával šavlí a on - Romek ho skolil šutrem do xichtu! Normálně sjel z koně jak žok:)) No a pak o pár let později - už jako vuysoký důstojník právě vyhlášené Ukrajinské reubliky je Němci vyzván, aby se dostavil do vězení NKVD v dobytém sovětském záboru Polska. A tam na dvoře mezi zastřelenými odbojáři najde svého mladšího bratra. Tak se nasere, že jo. Ale mezitím přijede kolona SS a strhnu ukrajinský vlajky z místních úřadů, že prej fýrer si to nepřeje a dostane zprávu že jeho politický šéf pan Bandera byl zatčen a uvězněn. Sejde se s nějakým německým generálem a říká mu že musí Banderu hned propusitt, že nepřísahal fýreroj ani německý armádě, ale ukrajinskýmu lidu. Načež je zatčen a internován. Cestou vlakem jde ve vagoně na hajzl, omráčí stráž a prchne do lesů. Tam se postaví do čela UPA! Pak napadnou německou kolonu a začne válka s Nemci. Pak se děj posune do doby po válce, kdy je v odboji a skrývá se v konspiračních bytech a jde po něm major MVD, se speciálním pověření od Kremljádů ... velice napínavý film! A takovejch skvostů je na Youtube spousta! Třeba film Železná sotňa a mnoho dalších celovečeráků, dobře natočených s kvalitním obsazením, popisujících boj ukrajinského národa za svobodu! Proč to nedávaj na ČT? Farizejci! Prej chtěj pomáhat Ukrajině osvobodit se od Rusáků. Jak? Tím že mlčej k hrdinství jejího lidu za WWII.?

   Vymazat
  2. 16:50 dětino, měř historii podle dobových, nejlépe komerčních filmů. Co takhle "Čtyři v tanku a pes" nebo "Nájdete nás na každom kilometri"? He?

   Vymazat
 4. Mediální ticho po pěšině: "Od zrušení bezvízového styku s Ukrajinou odcestovalo s biometrickým pasem (a bez víza!) do EU cca 22 tisíc občanů Ukrajiny. Bravo! Za stejné období vycestovalo bez biometrického pasu do Ruska cca 750 tisíc občanů Ukrajiny. Tři krát bravo! Ukrajinci nadto dostanou ruské občanství na základě složené přísahy (nebudou potřebovat bumážku se souhlasem Kyjeva." P.S.: na západ zdrhají majetní banderovci, na východ obyčejní lidé. Potom že v Evropě neprobíhá selekce obyvatelstva.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. už je mně jasné, proč chce Poprošenko zavést na hranicích kontrolách shromažďování biometrických údajů .-)

   Vymazat
 5. Až se sem dostane ta ukrajinská spodina,tak se
  budete teprve divit.Drzí,vlezlí a hrubí,když není
  po jejich.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. do EU nepojede žádná spodina, bude to majetná střední třída, která si na biometrické pasy a na cestu do EU nakradla nebo naloupila na svých spoluobčanech

   Vymazat
 6. Onen prokremelský politolog Kornilov měl napsat raději něco o Červené karkulce. To by nepřekrucoval fakta.

  OdpovědětVymazat
 7. Ukrajina má určitě svoje geroje . Ale neměla napadat města s Ruskou většinu . Místo referenda rozpoutali válku . Znám šachťori z Donbasu ti si nenechají zakazovat svuj jazyk . Nikdy nezapomenou na svoje dědy . Spasibo ti dědu za pobědu ! Marcel

  OdpovědětVymazat