Reklama

.

.

sobota 8. července 2017

Život statečné Máši na hraniční linii v těžce zkoušeném Zajcevu


Jaromír Vašek
8. 7. 2017
Viděl jsem mnoho fotografií a videí ze Zajceva na severním okraji Gorlovky v Doněcké lidové republice (DLR). Zaujala mě psaná reportáž: ZDE a videa o malé Máše Ryžkovové: ZDE.
Rozhodl jsem se statečnou Mášu a její rodinu v Zajcevu navštívit. Zajcevo, ležící na hranici mezi DLR a Ukrajinou, je ostřelováno Ukrajinci každý den již více než tři roky, takže mi bylo jasné, že to nebude jednoduchá cesta.


Zajcevo mělo před válkou v r.2014 kolem 3300 obyvatel a válkou bylo rozděleno na dvě části. Severní část patří Ukrajině, jižní část DLR. Původně vznikla na základě tzv. Minských dohod z února 2015 kolem tzv. linie příměří mezi vojsky Ukrajiny a DLR tzv. šedá zóna beze zbraní, tu ale Ukrajinci postupně v rozporu s Minskými dohodami na své straně zabrali. Z tzv. linie příměří každý den Ukrajinci ostřelují území DLR, včetně obytných domů, školy, lidí. V důsledku tohoto ostřelování bylo zničeno nebo poškozeno mnoho domů, zabito nebo zraněno mnoho lidí včetně dětí, žen a starých lidí.

Z Gorlovky jsem jel maršrutkou do severní čtvrti Nikitovky a dále jsem šel tři km pěšky do Zajceva. Na konci Nikitovky byla cedule „Pozor, miny! Neopouštějte silnici, její okolí je zaminováno!“ Ne moc příjemné počtení. Pokračoval jsem silnicí mezi poli a loukami. Na jedné louce u silnice se pásla kráva…

Přišel jsem na okraj Zajceva. Tak jsem se ocitl v té těžce zkoušené zničené čtvrti Gorlovky na linii tzv. příměří, která se objevuje každý den ve vojenských svodkách. V Zajcevu nebylo živáčka. Šel jsem hlavní ulicí, ulicí Maršála Rybalka. Někde v této ulici bydlí Ryžkovovi. O této ulici vím, že domy až do čísla 230 jsou v DLR a domy od č. 231 na Ukrajině. Dům č.231 byl původně v šedé zóně. Po obsazení šedé zóny Ukrajinci začali být obyvatelé tohoto domu napadáni ukrajinskými vojáky, kteří často do domu chodili a nakonec si z něj udělali pozorovatelnu. Obyvatelé domu se nakonec rozhodli uprchnout do jižní části Zajceva, kde se usadili v neobývaném domě. Za pomoci místní obyvatelky jsem dům Ryžkovových brzy našel. Dům naproti přes ulici byl zcela zničen.

Ryžkovovi mě pozvali dál. Mášo, máš návštěvu, zavolali, když zjistili, co mě sem přivedlo. Sedmiletá Máša přiběhla. Po prázdninách půjde do druhé třídy. Je přesně taková, jako na těch videích. Usměvavá, nebojácná, rozpustilá, výřečná, rozhodná. Je na novináře zvyklá. Chvíli dováděla se psem. Když Ryžkovovi zjistili, že chci ještě tentýž den odejít, nabídli mi nocleh. V rodině žijí čtyři generace žen: prababička Jevgenija-88 let, babička Světlana, máma Táňa a její dcerka Máša. Život zde na hranici, na přední linii, je hrozný. Přesto zde nyní žije 194 dětí, jejichž rodiče nemají kam jít. Rodiny jsou neustále v ohrožení života. Denodenní ostřelování již po tři roky, noci beze spánku. Mnoho mrtvých a raněných, i mezi civilisty. Téměř všichni muži slouží ve vojsku a brání své domovy. Mnoho sousedů a známých rodiny Ryžkovových zahynulo. Nedávno, 14.5., byly zničeny dva nedaleké domy. Před několika dny dopadla střela do dvora jednoho domu, kde žili staří manželé, jeden zahynul a druhý byl těžce raněn. Na jiném místě zahynula žena jedoucí na kole. 9.5. byla slavnost osvobození a Ukrajinci začali střílet. Lidé shromáždění na návsi se museli schovat. Jindy Ukrajinci ostřelovali děti čekající ráno na školní autobus. V Zajcevu je obchod, zajíždí sem s pomocí humanitární organizace a Červený kříž. Do Zajceva zajíždí každou hodinu z Gorlovky maršrutka. Dříve jezdila až ke škole, ale jednou dostala zásah do předního skla, tak nyní jezdí jen ke kostelu. Málo je zde vidět vozy OBSE. Tyto vozy je prý častěji vidět ve městě před restauracemi a kavárnami. Kolikrát OBSE ani nezaznamená ostřelování ze strany Ukrajinců. Do roku 2016 fungovala v Zajcevu škola, je poničená, byla několikrát terčem ostřelování z ukrajinské strany. Od 1.9.2016 jezdí děti školním autobusem do školy do Nikitovky. Autobus zajíždí pro děti i do ukrajinské severní části Zajceva a do ukrajnské Žovanky, ležící západně od Zajceva. Muži pracují na zahradě a na poli v přestrojení za ženy, protože po ženách tolik nestřílejí.

Ryžkovovi mi ukázali poničenou střechu svého domu. Není opravena, jen zalátaná. Vyprávěli mi, jak mina dopadla u domu a zničila jim vrata, plot a všechny dřevěné stavby na dvoře. Máša si málokdy může hrát s dětmi venku. Mnohé noci a někdy i dny strávené ve sklepě. Jednou tam byli nepřetržitě dva dny a dvě noci. Máša mě zavedla do sklepa. Prostor asi tři krát dva metry. Teplota nyní v parném létě 11 st. C. Připravené matrace a deky, svíčky, voda a potraviny. Máša mi ukazovala, jak sedí ve sklepě, když jim létají střely nad hlavami. Ryžkovovi mají u domu velkou zahradu. Mají však ještě dvě obrovské zahrady za silnicí, byli jsme se tam podívat. Zde je ale nebezpečno, občas sem přiletí dáreček. Pěstují všechno ve velkém množství.

V půl šesté zatemnili okna. Seděli jsme večer společně na zahradě, krásné ticho, zde neobvyklé. Je „žňové příměří“, aby se mohla sklidit úroda z polí. S Mášou jsme se hned skamarádili. Hráli jsme si s míčem. Máša mi na písku „uvařila oběd“, pohoupala se na houpačce, vylezla na strom. Donesla mi zahradní jahody a třešně. Řekl jsem: to je krása jak u nás na chalupě, kéž by to tak zůstalo navždy. A dvě minuty nato, krátce po osmé hodině, začali Ukrajinci střílet. Samopaly, kulomety, granáty a miny. Pěkný rachot. Řekli mi, že Ukrajinci jsou vzdálení 600-700 m od nás a právě ostřelují vojenská stanoviště DLR. Naštěstí dnes nelétaly střely na obytné domy. Naši neodpovídají, řekli mi. Šli jsme do domu. Každý den je toto už bůhvíkolikáté příměří za poslední dva roky Ukrajinci porušováno.

V domě mi Máša ukázala, jak umí točit s obručí kolem těla. Pochlubila se svým jízdním kolem. No, a prozradím na ni, že když jsme v pokoji byli sami, skákala po křeslech a po divanu. Přinesla mi ukázat školní výkresy. Miluje kreslení. Máše jsem předal od Společnosti přátel LLR a DLR drobné dárky-lentilky, náušnice a pohledy, rodině finanční dar. Máša i rodina měli z dárků velkou radost. Natočil jsem s Mášou krátké video. Na otázky reagovala rychle a bez rozmyslu. Jen nad otázkou, jak se jí líbí ve škole, přemýšlela a zatvářila se zkroušeně. Povídali jsme si všichni o válce, míru a naději. Všichni zde věří, že válka jednou skončí a zavládne tolik očekávaný mír. O návratu na Ukrajinu však zde v Zajcevu nechtějí ani slyšet. Až do půlnoci, kdy jsem šel spát, Ukrajinci pořád s přestávkami stříleli. Ráno mi řekli, že Ukrajinci stříleli skoro celou noc. V pondělí ráno jsem odjel maršrutkou do Nikitovky a Gorlovky.

Nikdo z nás si nedovede představit, co je to za život na hraniční linii, když jsou lidé a jejich domy pod střelbou Ukrajinců ve dne v noci. Nikdo neví, jestli přežije další den. Tito lidé potřebují naši pomoc, nejen finanční, materiální a morální.

Vyzýváme naši vládu a parlament, aby odsoudila zabíjení lidí a ničení jejich domů ze strany Ukrajiny, aby přerušila finanční pomoc banderovskému režimu na Ukrajině, aby našla odvahu a jako Polsko řekla Ukrajině: „Do EU se s glorifikací válečných zločinců Bandery a Šucheviče nedostanete!“ Přejeme lidem ze Zajceva a všem lidem brzký mír.

Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR, Zajcevo, DLR

25 komentářů :

 1. Bruselská zastupitelská vláda neudělá nic.

  OdpovědětVymazat
 2. Smert gitlerovkim zachvatcikam

  OdpovědětVymazat
 3. Smert gitlerovskim fasistam

  OdpovědětVymazat
 4. Tento týden zemřel na rakovinu mozku v Rusku nejvyšší velitel tzv. Donských kozáků Nikolaj Kozicyn - velký hrdina tzv. DLR. Jinak ovšem to byl známý kat a vrah. Přiznal také sestřelení toho malajského dopravního Boingu nad okupovanou separatisty částí Donbasu. V pekle jej už očekávájí Motorola a Givi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 22:47 Je třeba poslat do pekla sorose, makrelu a jejich přisluhovače lži dál.

   Vymazat
  2. 22:47 za koho kopes ty ty hitlerovska fasisticka svine
   Roztrhnout ti hubu hakama
   S tim peklem opatrne ty zmrde hitlerovskej

   Vymazat
  3. Ukrajinu podporují Čeští homosexuálové kteří většinou žijí v Praze . Naše peníze jdou na podporu fašismu na Ukrajině . Toto jednání zlomilo vaz Sobotkovi z ČSSD je nevolitelná strana . Dopadly jako sluničkáři 009 . Marcel

   Vymazat
  4. Re (22:47):
   Tento blábol není komentářem, jen diagnózou.

   Vymazat
  5. To je blbost! Kozácké atamany a novoruské vůdce vražděj právě putleroffský židokremljádi! -
   http://iks2010.info/?p=97232


   Navíc v tom letadle byla převaha nosatých a barevných vopic, jen minimum našich lidí a smrt týhle zvěře to bohatě vynahrazuje!

   Vymazat
 5. 22:47 obsvlášť informovaný jedinec s ověřenými zdroji, které neuvádí, ale podle nich odsuzuje. Dokonce do pekla. Učím se u CNN?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To zas nejaky uhrovity smazka jando evropska hodnota kvaknul
   Ze se nedrzi za hlavu jako hitlera merklova pri setkani s Trumpem

   Vymazat
 6. Rusko po dlouhé řadě vojenských úspěchů konečně zabodovalo i na poli vědeckém. Podle Putinovy státní televize se totiž vědcům z Lidové univerzity v Leningradu podařilo přeměnit led na vodu. Sám ruský vůdce Putler to pokládá za revoluční objev, který ukončí veškeré starosti s nedostatkem pitné vody.

  „Naši mistrní vědci vzali kus ledu a zahřáli jej v peci na 200 stupňů. Led se okamžitě začal měnit na vodu, tento proces pojmenovali naši vědci jako ‚proces tání‘,“ říká moderátorka nonstop zpravodajské relace Jelena Putinovna Gitlerskaja.
  „Svět momentálně tíží otázka nedostatku pitné vody. Troufám si říct, že jsme objevili způsob, jak tento problém vyřešit. V Antarktidě je ohromné množství ledu a díky našemu objevu jej teď bude lidstvo schopno přeměnit na vodu a zažehnat celosvětový nedostatek sladké vody. To je přece to, o co jde naší svobodné zemi nejvíc – o dobro lidstva,“ prohlásil Kim Čong-un v reakci na objev.
  Ruský objev vzbudil úžas ve vědcích z celého třetího světa
  „Byli jsme si vědomi toho, že led se dá změnit na vodu. Každou zimu můžeme pozorovat, jak v zemích mírného podnebného pásu vodní plochy zamrzají a na jaře zase rozmrzají. Nevěděli jsme ale, jak toho docílit kontrolovaně. Nenapadlo nás, že by to mohlo být změnou teplot, ale zatím to vypadá, že led skutečně taje díky tomu, že se okolní teplota vyhoupne nad bod mrazu,“ chválí ruské vědce uznávaná nigerská vědecká kapacita Ngungu Patalamapaparaungu.

  Rusko momentálně plánuje, že se vzdá svého armádního programu a začne masivně měnit led z antarktických ledovců na vodu, tu poté chce dovážet do chudých afrických zemí, které zužuje nedostatek vody.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1:19 opravdu vtipné, zvlášť ten Putler a Jelena Putinovna Gitlerskaja. Jsou tací, že dětinskost ani puberta nepřekoná. Pokud se vůbec dostaví. Jen tak mimochodem, jde o dávno vypracovaný Kanada/USA komerční projekt projekt, který uvažoval přepravu dostatečně velkých ledových ker po moři, vlekem, na místo zpracování ke spotřebě v prostoru blízkého a středního východu. Hňupe.

   Vymazat
  2. Re (01:19):
   A další diagnóza!
   Jando!, jasně, i my víme, že noční služba je vyčerpávající a že vyplodit co duchaplnějšího stojí ohromné úsilí.
   Chce to jen nápad! Jenže, co už dělat, když se v té hlavě neurodí? ...

   Vymazat
 7. až kam je schopný sa znížiť človek pre peniaze -1:19 - že

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1:19 by lizal i havlovo hovno i kopyto

   Vymazat
 8. Ani jsem nečekal, že zde se tak inteligentně dovedou vyjadřovat diskutéři na příspěvek se kterým nesouhlasí. Viz v 5:52, 3:09, 0:56 hodin. Budu muset se zde doučovat!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také nesouhlasím s výše uvedenými reakcemi, neb nadávkami se na dementy reagovat nedá. Trockisti, liberalisti mají totiž jednu vlastnost - jejich světonázor vychází z jejich pocitu vyjímečnosti, který je plně zakonzervován a nelze ho měnit. Oni si neuvědomují svoji zaostalost, svoji dementnost..., berou to jako fakt své "vyspělosti".
   Doufejme, že čas vše zařídí a postupně bude těchto nemocných lidí ubývat.
   Máte podobný názor? :-) Nebo kam patříte?
   Six

   Vymazat
 9. Mir bude teprve az se Putinovi naciste stahnou z Ukrajiny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:15 jen jestli víš, jak je definován nacista a jak početně ruský stát na Donbasu vystupuje. Dovedeš to rozlišit, spolehlivě zjistit, nebo se řídíš CNN? Loutko.

   Vymazat
  2. 11:51
   Ty havlobanderovskej vohone,kopej si hrob a přestaň chlastat !!!!!!!!

   Vymazat
  3. A banderovci z Novoruska a Maloruska! -
   http://www.tyden.cz/obrazek/201407/53b632b7d9e6b/vystrizek222-53b657e4aa986.jpg

   Vymazat
 10. Putin je povinen bránit Ruské obyvatelstvo na Ukrajině . Nato a Václav Havel bránili Albánské teroristy na Srbském Kosovu . Islamisty v Bosně kde vyvešuji vlajky isis . A ty čuráčku otravuješ s ledem .

  OdpovědětVymazat
 11. Nezlobte se na něj.On jenom papouškuje to,co mu
  předal velký guru typu Jandatingltangl či nedoučený
  hajný.Nemá to ze své hlavy.Tu má jen ja klobouk.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:08, kdyby nosil klobouk, tak se mu nestalo, že slunce mu přehřálo mozek

   Vymazat