Reklama

.

.

čtvrtek 17. srpna 2017

Aktivismus České televize a právní šaráda v kauze Čapí hnízdo...


Zdeněk Jemelík
17.8. 2017   Rukojmí
Ačkoli jsem nezměnil dříve deklarovaný indiferentní postoj k Hnutí Ano a jeho čelným představitelům, vracím se k námětu kriminalizace Babišova projektu Čapí hnízdo.Nutí mě k tomu veřejnoprávní televize, která se zapojila do předvolební agitace každodenním rozmazáváním informace o žádosti Policie České republiky o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli získání evropské dotace firmou Farma Čapí hnízdo.

Její počínání má účinky předvolební agitace, jen není jisté, zda Andreji Babišovi a jeho hnutí více škodí než pomáhá. Proto se nabízí otázka, zda veřejnoprávní televize tímto způsobem nezneužívá peníze koncesionářů. Jednostranné ovlivňování voličů, byť pod záštitou informování o zmíněné policejní akci, zřejmě nemá v „popisu práce“.

Ke kauze se v televizních pořadech postupně vyjadřují stále další a další veřejní činitelé a novináři, kteří houfně rozmělňují prostou informaci o podané žádosti o vydání, byť nic nového nemohou přinést. V době, kdy zasedá parlamentní vyšetřovací komise, která se zabývá úniky z trestních spisů, prostřednictvím televizních obrazovek a některých novin denně po trochách unikají informace z výše zmíněné žádosti. Působí to dojmem, že skutečně žijeme ve Švejkolandu.

Policejní žádost jsem neviděl a nezbývá mi než věřit mediím, že se v ní skutečně pojednává o podezření na spáchání trestných činů dotačního podvodu a poškozování ekonomických zájmů Evropské unie. Je-li tomu tak, pak připouštím, že laikovi se může jevit odůvodnění žádosti jako matoucí.

Občan smí být trestně stíhán pouze za jednání, které platný trestní zákon uznává za trestný čin. Trestní zákoník, účinný od 1. ledna 2010 skutečně uvedené trestné činy zná, takže policie zdánlivě nepotřebuje nic více, než dokázat, že jednání obou vyžádaných lze „narazit na kopyto“ jejich vymezení. Je ovšem obecně známo, že zákony nemají zpětnou účinnost. A zde je čertovo kopýtko: k manipulací s předmětnou společností a k získání dotace došlo v r.2008, kdy ještě stále platil trestní zákon z r. 1961 v aktualizované podobě. Nekalosti, přičítané vyžádaným poslancům a jejich blízkým, by tedy měly být stíhány podle něj. Starý zákon má ale malou vadu: neobsahuje ustanovení s označením „dotační podvod“. Opticky tak vzniká dojem, že policie žádá o vydání pánů poslanců kvůli jednání, které by v r.2008 nebylo trestným činem.

Ve skutečnosti i tehdy by ale stíhání bylo možné, a to podle §250b tr.z. o úvěrovém podvodu, jehož znění je téměř shodné se současným ustanovením o dotačním podvodu. Ovšem použití §250b tr.z. by bylo pro obviněné nepříznivé, protože horní hranice trestní sazby je zde 12 let odnětí svobody. A v trestním právu platí zásada, že se vždy používá právní předpis, který je pro obviněného příznivější.

29 komentářů :

 1. To by museli odsoudit všechny kapitalisty !

  OdpovědětVymazat
 2. Kdyby něco podobného dělala Prima,potom by rada pro RTV okamžitě hrozila pokutou a vyšetřováním.Ale Čt může zřejmě cokoliv.A proč,no protože v radě pro televzní vysílání sedí především politici,ato ti kterým to vyhovuje.Politici nebo sympatizanti ODS,TOP 09,ČSSD,kteří jsou v radě jsou rádi,když jim tato naše již bohužel profláklá televize pomáhá se zbavovat konkurence.Tato zbabělá televize si pouze hlídá,aby nevyrobila nějaký pořad,jenž by se nalíbil Bruselu nebo nebyl v souladu s agenturou Reuters,případně s jejími majiteli.A naše dráhá rada jakbysmet.Proto musíme volit hnutí,které nám zajistí prosazení zákona o odvolatelnosti takových to politiků a až to bude,tak věřím,že z této rady tam nezůstane kámen na kameni. Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karlíku,

   politruci v ČT odvádějí pro zmanipulovanou veřejnost super práci !
   Vždyť není NIC důležitějšího, než formovat
   veřejné mínění tím správným směrem :

   např.
   Rusko je hrozba
   NATO je jistota
   USA je přítel, ale Trump ne
   Čína jsou komunisté
   Assad je zločinec
   KLDR je hrozba a má atomovky
   Ukrajina je přítel
   EU taky, ...atd. atd.

   akorát si furt říkám, tak PROČ na ty sračky furt koukáte,lidi, když na ni furt nadáváte.

   Aha, rozumím, po průplachu mozkovny následuje film...

   Vymazat
 3. Odpovědi
  1. Podle fotografie jste už důchodce. Jinak bych poradil: nechte se zaměstnat ve firmě toho vydřiducha a zloděje. Třeba Vodňanské kuře. Plat u linky při 8°C je 12500 -13 tisíc hrubého, cca 11 tisíc čistého. To možná není ani váš důchod. Jednou budou zase takové kapitalisty dělníci narážet na špice brány u jejich sídel.
   Buďte rád, že jste chodil do práce za socialismu. Já zažil obojí a říkám : Zkur**ný kapitalismus!!!!!

   Vymazat
  2. Anonymní18. srpna 2017 19:00 - souhlasím kolego. Ano zkurvený kapitalismus. I já jsem zažil obojí, ale to co si dnes zaměstanvatel vůči zaměstnanci dovolí to je děs a hrůza a ani odbory nejsou nic platné. Oni naši pradědové, dědové a možná i tátové proti kapitalismu bojovali a byli za to ochotni položit i život a my jsme si ho sem nasadili a jsme z toho úplně vedle, alespoň nekteří, kteří majím místo mozku nasráno. Jenže ten zklurvený kapitaslismus máme jen u nás v České republice. Máš pravdu, že Babiš je darebák, který odírá dělníky jak se dá. Bohužel, ale on není sám, to dělá 90% podnikatelů, kteří zaměstnávají lidi. Babiš ale, ať je darebák jaký je, se snaží, aby republika alespoň trochu prosperovala a vykazovala zisk. Bohužel tímto svým jednáním, a teď se musím Babiše zastat, udělal čáru přez rozpočet všem těm zlodějům, kteří již republiku 27 let rozkrádají. Proto je tolik povyku okolo Babiše. Kautza čapí hnízdfo je uměle vyvolaná účelově před volbami, aby byl Babiš co nejvíce poškozen. Bohužel je hodně lidí, kteří toto absolutně nechápou, a jejich politický názor se mění jako podle počasí. Nejsem zrovna Babišův přívrženec, ale jak do něj všichni bijí seč jim síly stačí, tak je mi ten chlap čím dál tím více sympatický.

   Vymazat
  3. U voleb jsem byl jen jednou, u těch prvních po r.91, ale také zvažuji jít vyjímečně volit, a to Babiše, z důvodů, které uvádí
   Anonymní18. srpna 2017 21:09
   jen podotýkám, že pan Babiš je normální podnikatel, využívající všech možností, a to je pozitivní, v podstatě jde o maximalismus:-). Lumpové jsou ti, kdo schvalují zákony umožňující "podvody". Jenže takhle to prostě funguje v podstatě všude.

   Vymazat
 4. Odpovědi
  1. Ano i já budu volit SPD.

   Vymazat
  2. Velice rád bych volil NE! Bohužel mám smůlu.Protože ti co jsou proti Ano jasně nevyjadřují svoje ne!Furt je tam něco z toho Babišova vykořisťovatelsví lidu. Nemůžeme se přeci postavit proti těm, na kterých stojí naše ekonomika naše hospodářství! Takovou anarchii nemůžeme připustit!Babiš, Bakala, Kelner... díky za to, že nás živíte!!!

   Vymazat
  3. 16:34 - Ještě že máme ČSSD a Miroslava Kalouska.

   Vymazat
 5. Stupidní žvásty na ČT a jejich ( vybraní )hosté jsou tak neskutečně blbě naivní, že to snad nemůže zbaštit ani stoletá stařenka.

  OdpovědětVymazat
 6. Ale zrovna teď uveřejnil Seznam.cz komentář z jednoho rozhovoru týkajícího se právě "hnízda", a z něho vyplývá, že dotačních kauz jako je"hnízdo" kde byl tehdy anonymní majitel, a dotace obdržel, bylo třicet!!!! Tedy nejen hnízdo -proč nevyšetřují všech těch třicet? Takže jestli tomu dobře rozumím, těch třicet dotací na projekty s anonymním majitelem podvod nebyl, a hnízdo byl? A proč už se přestalo žvanit a žvatlat o korunových dluhopisech, o nichž bylo zveřejněno taky hafo článků? Protože Babiš upozornil, že za tím stojí Kalousek, kterej to vymyslel, a využily to stovky podnikatelů ( politických kámošů)? Našup s tím mediální kurvy přestaly. Tohle divadlo už je tak nevýslovně trapné, že je na to škoda slov. CO si o občanech ty mediální kurvy vůbec myslí? A proč se tak přitrouble ztrapňují poslanci, policie, někteří ministři apod? Přece jim musí být jasné, že Babiš není žádný posera, který svojí kůži prodá lacino těmhle nactiutrhačským a sprostým hajzlíkům, kteří ho likvidují prakticky bez objektivního důvodu, ODS teď směšně napadá EET, když už je to zavedené.... už mají asi všichni mozky zahnojené myším trusem. Jinak to není možné, anebo si myslí, že jim všichni máme vlézt na záda, stejně si budou dělat co budou chtít, media ať si taky žvatlají co jim slina na jazyk přinese, a že věříme ve volby je směšné, protože oni se od koryt vykopat stejně nenechají, mají to ošetřené jinak, a na to, abychom se téhle plesniviny zlodějské zbavili, nemáme potřebný kalibr. Tak ať rovnou Babiše zastřelí - ne? Přece se ho chtějí zbavit, protože je sere, že mu stouply volební preference, zatímco oni si to u občanů definitivně posrali. No není divu přece, když kradou, intrikujou, lžou, podvádí a ničí naši zem už šestadvacet let, myslí si, že si na to lidi už zvykli? A kde hodlají nakrást na další pelechy pro své další příbuzné, nejen pro své děti, ale už i vnuky a pravnuky? Vždyť už je to technicky neproveditelné, s dotacema bude šlus, co by si teda vymysleli pro další utahování opasků - ty kurvy?Jaké habaďůry? Že by další krize?Nebo připustí, že aktiva státu jsou rozkradena a pryč, ale že to zavinili tamti, tihle, tydlencty, tůty, ale zkrátka občané to musí pochopit, neboť se nedá nic dělat? Teď stojí máslo padesát kaček, bude stát před vánocema stovku? Přece musejí vidět, že musejí od válu -prostě musejí!A musejí být rádi, že je národ nezlynčuje a nikdo je nebude soudit za hnusné zlodějny, že utečou trestům, jenom se na ně bude nadávat, jako se nadávalo na "komunisty" v devadesátym, a ti zatím našplhali do všech vedoucích a rozhodujících pozic státu, koryta desetkrát tak plná jako předtím - žoužel mizerná! A kdyby volby vyhrálo ANO a Babiš se stal premiérem, viděli bychom všichni to tóčo - každý by se dral s nimi do koalice, lezli by mu do zadku -ach bože, proč jen jsme tak primitivní hladovci a nenažranci - jen majetek, peníze - kde je nějaká občanská hrdost? Přeji se jen dočkat se doby, že všichni prznitelé českého hospodářství od devadesátého budou muset úplně všechno navalit zpátky, a všichni půjdou lepit pytlíky alespoň na dvacet let! A všechno jejich potomstvo, všechna ta protekční havěť, paraziti a vyhryzové - od válu! Všichni! Na ulici, nebo do montoven!To bychom slavili vítězství a úspěch možná rok.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18.22 Souhlas.Velice trefně napsáno.

   Vymazat
  2. Babiše jednou zastřelí jeho zaměstnanci, kteří u něj kuchají drůbež za 11 tisíc čistého. Já pro něj plakat nebudu.

   Vymazat
 7. Volím jednoznačně: KSČM.
  Janus.

  OdpovědětVymazat
 8. ČT ovšem odvádí svému chlebodárci medvědí službu a nebude až tak dlouho trvat a jejich chlebodárce jim to připomene, ovšem radost z toho mít nebudou. Bylo by na čase aby se poplatníci konečně vzpamatovaly a s ČT zametli ovšem české ovečky budou pouze bečet a trpělivě čekat až je ČT sežere.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. KURVA tak proč to platíte tu čt....Já jsem jí před 10 lety odhlásil a mám pokoj.Ať mi skusí přijít někdo domů na kontrou...důchodce

   Vymazat
 9. Volit ten matovej cajicek SPD?Skoda tveho hlasu,pak si pockej dalsi 4 roky a premyslej,kde cesky Janek udelal chybu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:04 Neboj bude nás mnoho vlastenců co bude volit SPD.

   Vymazat
  2. 22:23 vlasteců? Nachytanejch naivků! Korektní stranou s propracovaným programem, odborným a personálním zázemím, která nemění postoje a ze zkušenosti postupuje realisticky, zná a netají podstatu problémů je KSČM. Slibuje jen to, co je v dohledném horizontu reálné, nefantazíruje, nelže, neoblbuje.

   Vymazat
  3. 3:06 Hlavní problém je diktatura eu a migrace pro referendum je třeba volit SPD.

   Vymazat
 10. kyby sechtělo takse zveřejni kolik estebaku a kontrašu z komunisticke strany je v čete ja tvrdim že všichni jimž je vic jak padesat včetně stovek všelijakejch tvurčich skupin a serialovych tatrmanu vzomenu třeba soudruha otu černyho ktery se po revoluci revanšoval všem jak pravi bolševik a nadčlověk a to nemluvim o tunelu koncesionařskych poplatku pro udajne naše profi sportovce o jiřce ktera tvrdila že bude chodit o žebracke holi jak je chuda než ji kdosi ojebal o jeji chude milionky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:06 jsi schopen napsat něco srozumitelnějšího? V dospělé generaci bylo v KSČ jako členů 14 %, z toho nejméně polovina dělnických profesí, jak bylo nařízeno. Mezi nedělníky dílem kariéristé, dílem mimořádně schopní a vzdělaní jedinci, ve starší generaci pak obětaví poctivci, se silným sociálním cítěním a skutečným přesvědčením. Vesměs pamětníci poměrů za První republiky a Protektorátu. Tak se, člověče bez nadhledu, nesrozumitelně a hloupě, vykecávejte.

   Vymazat
  2. Byl jsem taky člen KSČ. a výhody? Makal jsem a makal. Platil příspěvky. Dnes neplatím a makám a makám. Volím SPD T.Okamura.Důvod-NE EU!

   Vymazat
 11. ČT chce být asi akční,když vychrlí svou špínu na Babiše a komentář obstará Kalousek,ale vydržet se to nedá.V tu chvíli už vypínám.

  OdpovědětVymazat
 12. Nezoufejte, každému blbovi je jasné o co jde, oni si myslí, že Babiše poškodí ale nějak se režimní propagandisti spletli oni pomáhají, vypadá to na pěkný debakl ODS, TOP 09, ČSSD, KDU-ČSL.

  OdpovědětVymazat
 13. ČT a snad všechna media pracují podle direktiv, která dostávají od vládnoucí oligarchie. Babiš se svým kolegům znelíbil, protože šel do politiky otevřeně a zradil své kolegy, kteří řídí vládní partaje jako loutkoherci ze zákulisí. No a maňásci naší politiky také museli spustit pokřik proti Babišovi a jejich podřízení ať již v tzv. veřejnoprávních mediích či soudobé SNB musí skákat také jak oligarchové pískají. Babiš musí zmizet a s ním taková blbost jako je placení daní a pojistného podnikateli, především EET - to tedy je přece zločin, Babiš chtěl zřejmě zbídačit oligarchy.

  OdpovědětVymazat
 14. Všem antibabišovcům:Koho chcete volit?Když ANO suveréně nevyhraje,tak si složte vládu.Jak by vypadala?Premier Zaorálek,finance Kalousek,zdravotnictví Drábek,školství Herman,Doprava Stanjura,zahraničí Gabala,něco pro Němcovou,Bělohrádka,Fialu,vnitro Chovanec,atd.To se Vám bude jistě líbit.Vydržel jsem komunisty,vydržel jsem ODS a ČSSD,tak vydržím i ANO.Volit nějakou malou stranu,nemá cenu,těch pár poslanců nic nezmůže.Takto se aspoň vyčistí parlament.Kdyby Babiš myslel jenom na sebe,tak proč není AGROFET v daňových rájích,jako to tam má Kellner?Proč NKU nesmí kontrolovat ČT a ČEZ?

  OdpovědětVymazat