Reklama

čtvrtek 31. srpna 2017

Americko-Ruská podpora

Yekta Uzunoglu
31. 8. 2017
Málokde, možná že v současné době nikde, je možné slyšet o vzájemné podpoře Ruska a USA, a ve vojenské oblasti, to už vůbec ne. Snad jedinou výjimkou je Kurdistán. Ve vojenské oblasti USA, přes silný až nepřátelský odpor Turecka, pokračuje podpora USA pro YPG-YPJ (kurdské milice v Sýrii, které Turecko řvoucími výkřiky prohlašuje za teroristy) s neuvěřitelnou intenzitou. Jen za poslední čtyři měsíce překročilo syrskou hranici z iráckého Kurdistánu na pontonech přes biblickou řeku Tigris na 1360 velkých nákladních aut s americkou vojenskou technikou pro syrské Kurdy a vždy šlo o obrněnou techniku. 

Ano, 1360 nákladních aut, co vezla nejen obrněné hamry, ale i španělské obrněné vozy s termoraketami. Přesný počet dodané obrněné techniky známe, jelikož překročili hranici. Kolik lehkých zbraní bylo dodáno, to přesně nevíme, protože byly převezeny vojenskými nákladními letadly přímo na tři americké vojenské základny v syrském Kurdistánu, to jest přímo na Rojavu. Můžeme jen odhadovat dle počtu vojenských nákladních letadel, co přistála, a těch není málo, je jich tolik, že by stačila celé pěchotě jedné armády, například jako je ta Švýcarská armáda.

A intenzivní vyzbrojování Kurdů v Iráku ze strany USA je stejné. Po nástupu do funkce americký prezident Trump podepsal dekret umožňující přímé dodávky vojenského materiálu Kurdům v Iráku, dekret, který Obama přes jeho schválení americkým Senátem dvakrát vetoval a to v době neurputnějšího boje Kurdů s ISIS! Trump schválil též vojenskou pomoc ve výši 415 milionů USD a včera jsme slyšeli, že k té částce přidali dalších 22 milionů USD a vysloveně je nařízeno, aby tato částka byla vyplacena kurdské vládě, lépe řečeno ministerstvu Pešmergů, hned začátkem září, to jest ještě před kurdským referendem o nezávislosti Kurdistánu, které se bude konat 25.09.2017!

Toto rozhodnuti USA o podpoře dalšími 22 miliony USD (což činí téměř půl miliardy Kč) přišlo ani ne týden po návštěvě amerického ministra obrany Jamese Mattise v Bagdádu, v kurdském hlavním městě Erbilu a následně v Ankaře. O cestě Jamese Mattise psala přední anglická světová, že je rozhodující pro USA, které stojí na rozcestí, zda se držet tradičního partnera Turecka, nebo statečných Kurdů. Že by tato blesková rozhodnutí o významné vojenské podpoře pro Kurdy navíc v těchto pro ně kritických dnech (kvůli kurdskému referendu o nezávislosti) jsou znamením toho, že USA již stojící před rozcestím, se rozhodly? Kéž by to tak bylo!

A Rusko? 

Ruský gigant podepsal gigantický kontrakt s vládou kurdské samosprávy v Iráku! Rusko ignorovalo fakt, že Bagdád, to jest centrální vláda, označuje jakoukoliv aktivitu kurdské vlády kolem kurdské nafty za nezákonnou. Rosněft má investovat dle této smlouvy dvě miliardy USD do infrastruktury v těžbě kurdské nafty, a investice už začaly a to s rychlostí, která zaskočila každého obeznámeného odborníka v oblasti ropy. Přitom Rosněft dobře ví, jak silné mají zastoupení v iráckém Kurdistánu americké naftařské společnosti, je jim známo, že Kurdistán zásobuje z 90 % spotřebu Izraele svojí naftou a i to, že část Ruskem (Rosněft) vytěžená ropa, půjde do Izraele. Můžeme se jen domýšlet o skutečném rozsahu těžby, když jen investice činí 2 miliardy USD, a o tom, jaké budou reálné obchody s vytěženou surovinou při tak ohromných investicích, si můžeme jen nechat zdát.


A Rusko v syrském Kurdistánu? V syrském Kurdistánu zavedli Kurdové kantonový systém řízení Kurdistánu. Vytvořili tři kantony přesně podle vzoru Švýcarska. Kanton Dzizir, Kobane a Afrin. Turci svým vojenským zásahem do syrského Kurdistánu znemožnili spojení dvou kantonů s třetím, to jest s Afrinem. V posledních dvou týdnech začali Turci hromadit těžkou vojenskou techniku na hranicích Afrinu. Afrin, stejně jako ostatní dva kantony, má hranici s Tureckem a turecká media, ale i poskokové Erdogana ve vládě, už začali mluvit o jasném a úmyslném zásahu turecké armády v Afrinu. Turecká děla z tureckého území dokonce začala střílet na pozice kurdských milic v Afrinu. V tom se objevilo Rusko, jakoby chtělo říct, stop tady už končí legrace, a poslalo přes noc na pozice kurdských milic svou těžkou vojenskou techniku se vším, co k tomu patří a Turci najednou ztichli. Proslýchá se od Trumpovi blízké osoby, že americké a ruské společnosti patrně již pracují na ekonomických projektech v syrském Kurdistánu.


Kéž by všude mohli tak v míru a klidu vedle sebe pro dobrou věc pracovat jako v Kurdistánu.


Fotografie ;
1) Ruské Vojsko v kurdském kantonu Afrin
2) Lavrov s předsedou kurdské vlády N. Barzani
3) Předseda kurdské vlády N.Barzani u Putina
4)Podpis gigantické smlouvy s Rosneft

5) Kurdská vláda s vedením Rosneft
6) Americká vojenská podpora Kurdům v Sýrii
7 komentářů :

 1. Cesi.Venca Lahvacu ma svoji bustu ve washington,
  ze.podal.CR,jako na tacku juesej.A dalsi prisluhovaci tomu napomahaj-komediant,zaoralek,
  sobotka a rozklad.cr,dodelava chovanec/idiot/

  OdpovědětSmazat
 2. Kurdové jsou z daleka největšími příjemci skutečných uprchlíků z Iráku a Sýrie,ato převážně křesťanských. Ne,že by se jim tam žilo tak jako ekonomickým migrantům,převážně muslimským a více méně džihádistům,kteří se v EU pod salafistickými kazateli již naprosto zradikalizují,ale přežívají a po válce se jistě vrátí do svých domovských končin. Džihádisté se nevrátí, ti dobývají pro svoji totalitní ideologii vždy jen nová území. Jinak co se týká USA a jejich pravdy a lásky, tak tam vidím jen petrodolar a po té ty nejbohatší vládce USA i vlastně celého světa. Jsem již přesvědčen, že všechno co řeknou je buď pravda nebo lež nebo takíja. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 3. Já myslím že už je přejektováno. Dejme si od něj na pár týdnů pokoj...dík

  Slávek

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když má co říct, nechť mluví. Nemusíš to přece číst.

   Smazat
 4. Pane doktore jo, a přeju vám to, ale tato vzájemná podpora je tu jen proto, že Americe se Kurdistán teď náramně hodí. Izraeli ostatně také. Pokud se v Turecku udrží Erdogan a pokud budou určité podmínky pro to, aby například známá základna nebyla Incirliku, ale na území nezávislého Kurdistánu ?? Bojte se Danajců, kteří dávají dary. Budou za to taky něco chtít a k..vy prodejné se najdou v každém národě, i u Vás.


  VR

  OdpovědětSmazat
 5. Kurdistán je zřejmě zejména americký projekt, kterým se hodlají USA usadit na Blízkém východu. A jestli se v tomto shodnou Rusko a USA silně pochybuji.

  OdpovědětSmazat
 6. Kurdistány by musely být nejméně dva. YPG americký a PKK.
  O další války by bylo postaráno. Na dělení Syrie je už zaděláno.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.