Reklama

.

.

neděle 20. srpna 2017

Americký výzkum ukazuje konec hegemonie neoliberalismu v zemích bývalého SSSR


Václav Umlauf 
20.8.2017  e-republika

Reprezentativní výzkum hodnot ve střední a východní Evropě potvrzuje debakl neoliberální ideologie, která v evropské části zemí bývalého SSSR ztratila schopnost efektivně a plošně oblbovat lidi.

V krátkých zprávách jsme publikovali odkaz na článek Dvě tváře českého národa, který komentoval velký průzkum veřejného mínění od opravdu renomované, proto nezávislé společnosti Pew Research. Korporátní komentátoři pracující pro české, a tudíž mnohem méně renomované agentury a korporátní média, komentovali pouze vztah obyvatel postsovětské střední a východní Evropy k náboženství, k národní identitě, toleranci islámu atd. Pokud si stáhnete data celého výzkumu (PDF zde, 175 stran), lze najít mnohem zajímavější souvislosti.

Jako obvykle má v tomto americkém výzkumu prsty nějaký Putin, tedy spíše jeho neomylný ministr zahraničí Sergej Lavrov. On rád kouří, což je jeho jediná chyba, rád píše poezii a rád mluví s mladými. Nedávno byl na celoruském mládežnickém vzdělávacím fóru (Kljazma, 11. srpna 2017) a měl zde velmi podnětnou přednášku a debatu na téma Model globalizace liberálního klubu zkrachoval, národy chtějí vlastní identitu. Korporátní čeští ideologové inspirovaní Putinem by také mohli udělat republikové mládežnické setkLavrov opět neomylný, což je opět dobře ání nad osudem neoliberalismu a jeho vztahu k 99 procentům. Zajímalo by mne, kolik lidí by tam dostali mimo ekonomicko-politický nátlak a navíc zadarmo. Takže začneme ověřovat podle výzkumu Pew Research, zda má Lavrov v případě zemí východní a střední Evropy pravdu.

Ortodoxie a národní příslušnost


První graf ukazuje úpadek neoliberální globalizační ideologie jen nepřímo, ale velmi zásadně. Zejména v postsovětské východní Evropě roste počet lidí, kteří se považují za ortodoxní křesťany. Přitom nechodí do kostela, nezajímá je církev, ale zásadně oceňují přínos ortodoxní církve pro budování národní identity.Takže i zbožné pravoslavné východoevropany zasáhla sekularizace, ale přesto věří na národní identitu a na základní křesťanské hodnoty. Po rozpadu neoliberálního náboženství zlodějen a tunelů se mnozí bezvěrci v postsovětských státech východní Evropy začali hlásit k tradičním a po staletí vyzkoušeným hodnotám. Přesně pravý opak zaznamenala katolická církev v postsovětské střední Evropě. Její vliv se propadá, protože zdejší hierarchie se místo s chudým Ježíšem spojila s pravicovými zloději a neoliberálními globalisty. Graf ukazuje, kolik procent lidí si myslí, že jejich země je více nebo méně křesťanská nyní a v roce 1990.Graf odráží nikoliv reálná čísla o návštěvnosti kostelů a počtu věřících, ale mínění lidí o tom, jak si na tom církve stojí. To je pro neoliberání globalisty špatná zpráva. Katolická církev jim celých 20 let dělala a dělá záda a s ní také tzv. "křesťanské" partaje. V Česku se propad vlivu náboženství ve společnosti pohybuje kolem 10 %. Ale jiné průzkumy dělané u nás ukazují mnohem horší čísla, viz tento graf.Podle výsledků sčítání lidu se stále méně Čechů hlásí k víře, jak sami vidíte na grafu i po roce 1990. Tento trend se nemění ani dnes, viz propad vlivu věřících v katolickém Polsku. Západní křesťanství v bývalých středoevropských zemích SSSR se prodalo neoliberálnímu jednomu procentu a pravicové ideologii, církevní hierarchie zradila sociální stát a sociální hodnoty. Na východě je nacionalismus na vzestupu díky podpoře konzervativních křesťanských hodnot. Pravoslavní ve východní Evropě navíc masově věří autoritě moskevského patriarchátu. Ortodoxní konzervativismus poráží LGBT ideologii a podivuhodné žvásty šířené za Sorošovy peníze skrze bývalé pornohvězdy bojující za evropské hodnoty.

Jak se máme za neoliberalismu dobře


Neoliberalismus nám přinesl ráj na zemi, tedy pro bájné jedno procento, které neváhalo a tento ráj si zákonně oplotilo na úkor 99 procent. Tak se podívejme, jak lidé hodnotí svou ekonomickou situaci po úspěšném budování klausovského a jiného kapitalismu bez přívlastků.

 

Lavrov opět neomylný, což je opět dobřeUkrajina dostala plnou lekci neoliberální US-demokratizace, protože je třeba bojovat proti zlým Rusům do posledního hodného Ukrajince. Takže prakticky 100 % obyvatel si v dnešním Nulandistánu myslí, že se mají ekonomicky hůře. Česko je na chvostu, ale pořád to znamená, že si polovina lidí myslí, že jejich ekonomická situace je špatná. Podívejte na procento lidí, kteří jsou obecně nespokojeni s celkovou situací v jejich zemi.Takže Klausův ráj na zemi zajištěný privatizačními cetlemi se nekonal. Neoliberalismus plundruje pro jedno procento, co jen může, a lidé toho už mají plné zuby. Podívejte se, kolik lidí chce ochranu životního prostředí pro další generace proti současnému plundrování země kvůli zlodějnám jednoho procenta.A co je mnohem důležitější, ideologie neoliberalismu prohrává i ohledně základního motoru bezbřehé chamtivosti, což ukazuje následující graf. Procenta ukazují, kolik lidí vidí jako velký problém zvyšující se propast mezi chudými a bohatými. Podívejte se zejména na rozdíl mezi mladší a starší generací, který je velice důležitý.Jedno procento rozkradlo stát a zamaskovalo to ideologií amerického selfmademana, z něhož se vyklubal klasický český vekslák a mafián. Po dvaceti letech je společnosti jasné, že výprodej sociálního státu a základní rovnosti nás přišel hodně draho, a to ještě nepřišel hostinský se závěrečným účtem. Jedno procento v české čtyřce už dávno nesedí, takže je jasné, kdo to všechno bude platit. 

Propad západních hodnot


Nejprve se podívejte na tabulku ukazující procento lidí zásadně hrdých na svou vlast. Ze dna tabulky vystupuje Česko, kde se nacionalismu prostě dařit nebude, ať si čeští Japonci a antiněmečtí nacionalisté dělají, co chtějí.Nedůvěra našinců ve stát, kde politické a intelektuální elity zradí národ zcela notoricky a v každé generaci, je naprosto zásadní a je daná historicky. Zajímavý je následující graf, který se týkal nábožensky založených respondentů. Odpovídali na otázku, zda existuje konflikt mezi jejich tradičními hodnotami a Západem.Srbsko a Polsko jako země s ortodoxní a katolickou většinou jasně vidí konflikt mezi tradičními hodnotami a Západem. Jak sami vidíte, Česko ze statistiky věřících vypadlo proto, že prakticky nebylo koho se ptát. Ale znovu se potvrzuje debakl neoliberální ideologie, která ve velké části zemí bývalého SSSR ztratila schopnost efektivně a plošně oblbovat lidi. 

Lavrov opět neomylný, což je opět dobře


Takže shrňme výsledky amerického průzkumu, zejména pro fašistické chovance a pro US-bijce za evropské hodnoty. Neoliberalismus je v zemích bývalé střední na východní Evropy na ústupu ze dvou důvodů. Nenaplnil politická a ekonomická očekávání lidí a stojí v ostrém konfliktu s tradičními hodnotami, které se stávají stále více důležité. Ve východní Evropě začíná hodnotové vakuum úspěšně vyplňovat křesťanství a pravoslaví navázané na klasické národní hodnoty a na příslušnou nacionalistickou ideologii. Korporátnímu Putinovi stačí podporovat pravoslavnou církev, křesťanské tradiční hodnoty a filosoficky obhájený nacionalismus napojený na dějinné poslání ruského křesťanství. Putin to má doma ideologicky a politicky naprosto v cajku a východní Evropu dostane k tomu jako ideologickou prémii. To je vidět na debaklu západních globalistů v Rusku, kteří jsou zváni do státní televize na debaty jako dvorní šašci a globální baviči. Rusku stačí zlepšovat ekonomickou situaci, na což má dobře našlápnuto i po západních sankcích.

Česko je na tom mnohem hůř, protože křesťanské církve (a zejména katolická) kolaborovaly dvacet let s neoliberálním režimem a dělají to dosud. Skok do rozjetého vlaku nacionalismu nezachrání české křesťanství, protože církve ve společnosti nemají vliv. Česká společnost má největší toleranci k homosexualitě a k LGBT ideologiím všeho druhu. Ale zároveň je nejméně tolerantní například k muslimům, které ale v zemi prakticky vůbec nemá, na rozdíl od zemí Balkánu. Spokojenost se systémem vlády jednoho procenta je u nás sice relativně vysoká, ale klesá. Zdejší občané mají mozek celkem slušně promytý neoliberální ideologií, zejména mladší generace. Proto se u nás nedaří tradičním a národním hodnotám drženým po staletí nějakou náboženskou ortodoxií, což je dáno typicky českými historickými důvody. Naše společnost vyplašených narcisů, egoistů a sobců je z těchto příčin hodně náchylná k fašistické a populistické ideologizaci všeho druhu. V postsovětské střední Evropě postupně odchází ze scény neoliberální ideologie, demokracie končí a křesťanské hodnoty toto vakuum nejsou schopny nahradit. V postsovětské východní Evropě je to po pádu neoliberalismu jinak, což ukazují grafy potvrzující projev ruského ministra zahraničí Lavrova. 
 
- - -


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 550 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

30 komentářů :

 1. Pravoslaví je lidem bližší také z důvodu možnosti popů být ženatí. V katolické církvi je patrná snaha o hromadění majetku. Nejdokonalejší katolíci jsou Poláci, jednou rukou se modlí a druhou krade. Zlobí připojení na AE News. Podívejte se na YT "Až dojde ropa". Vysvětlí Vám to BANDITIZMUS současných USA.

  OdpovědětVymazat
 2. Velmi zajímavý, podnětný a náročný článek. Vyvolá velkou diskuzi, kdy se budou hromadit protichůdné názory. Není jednoduché napsat k němu fundovaný komentář.

  OdpovědětVymazat
 3. Musime se 'semknout"! :-) V prijimani "uprcliku", vuci oponentum Bruselu a SS!!! MUSIME prepadnout Rusko, jak pravila jedna blbka z TOP-09. Treba i jadernyma pumama, abychom "chranili demokracii"!! Se mnou,at "nepocitaji" Brusel, SS, Helena ani zidovskej komediant!!!

  OdpovědětVymazat
 4. Horní dolní Pepek od Jandy si z toho vpálil kulku do palice.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 23:31 Kdepak, ten vůbec nepochopí, co ta čísla znamenají. On se neřídí fakty, mele pořád totáž jako zaseklý gramofon.

   Vymazat
 5. A tady máš ty pánbíčkářský blbe od stejné důvěryhodné, renomované, nezávislé agentury jejich úplně poslední průzkum.

  http://www.pewglobal.org/2017/08/16/publics-worldwide-unfavorable-toward-putin-russia/

  Důvěra v Putina a Rusko napříč celým světem. Potvrzuje váš debakl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V tom průzkumu není zachycena dynamika proměny. Tak o co jde? Klesá nebo stoupá vážnost Putina a Ruské federace ve světě? A jak? Na tyhle otázky žádná odpvoěď. Tak jaký debakl? A o jakého pambíčkáře se jedná? Příště piště do vlákna pod text, na který reagujete. Ten výraz "blb" byste si měl opakovat do zrcadla.

   Vymazat
 6. Asi to je tím, že Češi žili posledních 400 roků pod něčí nadvládou a tak nějak si na to zvykli. Z české kotliny se téměř vytratila národní hrdost. Dokazuje to mimo jiné i to, že Češi jenom vzácně sáhnou po zbrani k boji za svou společnou věc a naopak vcelku rádi bojují za zájmy svých okupantů. Možná, že tomu skutečně napomohla i absence církve, co by morální autority, kdy ta katolická se aktivně podílela na dlouhodobém útlaku a okrádání.
  Fakt je, že většina lidí v něco potřebuje věřit. Bohužel, alespoň v české kotlině platí, že se okamžitě najde hrstka vychcánků, kteří to něco i onu většinu využijí ve svůj prospěch ke svému obohacení a uspokojení svých zvrácených pudů. A je naprosto jedno, zda tomu "něco" říkáme křesťanství, nebo komunismus. Lidi už jsou oběma zklamaní a zřejmě proto nevěří už ničemu. Ani sobě.

  OdpovědětVymazat
 7. Ono vůbec pojem "americkej průzkum" je věc velice ošidná! Např. dle jiného takového průzkumu, organizovaného americkou společností Gallup, kterého se zúčastnily tisíce lidí po celém světě, byli Češi označeni za druhý nejvíce negativní národ na světě. Ale neradujte se předčasně. Na prvním místě totiž skončilo lůzokratické azbucké Řecko – a tak je to jako v tom vtipu: že českej blbec, by i v soutěži o největšího blbce skončil jako druhej. Podle článku na www.expats.cz jsou Češi neustále negativně naladěni a nadávají, hlavně sami na sebe. Čechy totiž mají ze všech národů světa nejméně rádi Češi sami. Češi šetří, jsou nevkusně oblečení a české ženy jsou nejvíce dávavé – což není velká pochvala. Jsme líní, závistiví a rovnostářští Tvrdí to třeba Angličané, kteří mají zkušenosti s českými au-pair. Například uživatel Aaron na serveru yahoo popisuje vřelou povahu a ochotu českých dívek při osobním kontaktu... a zároveň pak pomluvy, lenost a vypočítavost, jen co se k nim otočí zády. Poznáváš se rudej šmejde? Už není co znárodňovat, arizovat, ani rozkulačovat, privatizovat, vyvlastňovat, tunelovat či jinak uloupit. Budou jenom „rýt držkou v zemi“, leniví a stádovití lumpenproletáři, neschopní si ani společný kibuc založit. A co se týká tý druhý věci - neomylnosti ruskýho ministra zahraničí, prý se to má tak že Jevrej Lavrov se mstí za to, že nedostal azyl v Izraeli. Tak nevím ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 7:55
   Poslední větou dokazuješ (nerad používám těchto výrazů) že jsi vůl!!!
   Václav

   Vymazat
  2. Ad Václav 8:24 & 7:55 - já sice také nerad, ale rád se přidávám!

   Vymazat
  3. 8:24 Myslíš že jen volové nevědí? Já myslim že pak jima jsem všici. Kdopak z velikánů to napsal že "vím že nic nevím"? To pak asi byl megavůl:)

   Vymazat
  4. 9:47 Nemyslím že by tě nasrala zrovna ta poslední věta. Páč nevědět něco muže přeci každý. Myslím že si se poznal v tom řečnickém oslovení (pátá věta od konce), že?:)))

   Vymazat
  5. 7.55 já bych si spíš všímal toho, jak hodnotí cizinci klid a každodenní bezpečnost běžného života v naší zemi.

   Vymazat
  6. Ale to je nad schopnosti 7:55. Vždyť je to obyčejný antisemitský hlupec.

   Vymazat
 8. 7,55
  Zase tady sereš ty Paukovo sračky ty hovne z hvězd a phuhů????!!!!
  Na vlastní myšlenku bys ty sráči musel mít mozek!!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  7. 12:45 Jan Žoha, Čelákovice
   Po, 21. srpna 2017, 14:23:44 | Souhlasím | Nesouhlasím | +5 / -28
   VŠE JE ZTRACENO!!!!!!!!!!!!!!!!!! NÁŠ NÁROD JE NAPADEN MODROBOLŠEVICKO-KLERFOSŠISTICKO-MAOISTICKO-DEGRADOMARXISTICKO- KAPITLSITICKOU METASTÁZÍ V PLNÉM ROZSAHU!!!!!!!!!! NEPOMŮŽE JIŽ ANI KOMPLEXNÍ RADIOTERAPIE CELÉHO NÁRODA V PODOBĚ NUECNÝCH PRACÍ V URANOVÉM DOLE PRO TY, KTEŘÍ V 89. ZRADILI NÁŠ LID A PODROBILI NÁS MODROBOLŠEVICKÉ PAKÁŽI!!!! PROČ?!!!! KTERÝ NÁROD MŮŽE VĚŘIT ZÁPADU, JEŽ NÁS ZRADIL...A DEHONESTOVAT NAŠE VÝCHODNÍ BRATRY, KTEŘÍ SE NÁS V 68. POKUSILI VYSVOBODIT Z CHAPADEL IMPERIALISTICKÉ KREATURY?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Koukám zdechlej Žoho, že jsi známej i na Novinkách:))))))))))))))) Jééééééééééééé pane šeditelíííí .....

   Vymazat
 9. Prozreni ohledne korporatni zast.demokracie musi postupne nastat u vetsiny naroda..ona absence jakekoliv smysluplne ideje doposavadniho stylu vladnuti prinese ovoce. Svoboda, demokracie, volny trh...to jiz jsou zprostituovana slova, ktera budi usmev ci skleb, kdyz je vladnouci agenda uzije..podobne jako minuly rezim naduzivanim vyprazdnil jina slova.
  Autora je treba pochvalit neb ac on sam jezuita , mozna prave proto, neni pravde dluzen nic, kdyz kritizuje katolickou cirkev za mlceni. Ano cirkve i protestantske upadly do spanku. Mlci k podstatnym vecem. Ozyvaji se, kdyz jde o ne tak podstatne zalezitosti. Tim ukazuji hloubku a siri sveho zaberu.. V.Umlauf, jako naprosta vyjimka jiz dlouha leta s erudici poskytuje vhledy k ozrejmeni ledasceho a nalezeni souvislosti. Ono skutecne s rozkradanim pomoci chytrych metod uz to prestane byt sranda, nebot tem dusledkum nelze utect. Napr., kdoje jen trochu zodpovedny, tak si ve sprse musi klast otazky jak mohli zastupitele podepsat tak nevyhodne smlouvy pri privatizaci vody, protoze, jak rika pan Novotny, ktery nasemu narodu zachranuje vodu, je v tech smlouvach vse spatne a je to pro nas zcela nevyhodne. Stalo se to diky nasemu spicimu stavu, ktery nebylo tezke vyuzit jej k obohaceni. Prozreni, probouzeni se blizi. Je to jako strizliveni z opilosti. Mnoho se ztratilo, rozkradlo..ukazme lidem na prikladu ukradene vody, jak daleko zasel tento gaunersky system, podobne jako mnoho lidi pochopilo ze napr budova wtc 7 se nemohla do vlastiho stredu sesypat bez vybusnin a doslo jim, jake povahy jest moci opajeny vladnouci system v us. Urcite procento lidu u nas, nikoliv nevyznamne bude prosazovat strukturalni zmeny, ktere nebudou kosmetickou upravou. Mysleme na to neb zotroceni povede k degeneraci..

  OdpovědětVymazat
 10. Nezájem ať jdou svatí i liberální demokraté k šipku lžou jako když tisknou.

  OdpovědětVymazat
 11. Asi by bylo dobře si připomenout slova W. Churchilla: „Věřím jen těm průzkumům, které jsem si sám zfalšoval.“ A to nežil v naší postmoderní době, ve které je pravda něco nepodstatného. Takže statistiky je možné si prohlédnout, zjistit kdo jejich zpracování zadal a teprve z těchto informací si vytvořit nějaký názor.
  Nechme statistiky jejich světu, ale také závěr článku je zvláštní:
  „V postsovětské střední Evropě postupně odchází ze scény neoliberální ideologie, demokracie končí a křesťanské hodnoty toto vakuum nejsou schopny nahradit.“
  Souhlasím, že neoliberalismus občany zklamal. Ale že jim to trvalo. Nyní přijdou loutkaři s něčím jiným na klamání.
  Křesťanské hodnoty je další druh klamu, takže „kázání vody“ také ztrácí na síle. Asi zde zapracovala vyšší informovanost o „pití vína“ křesťanských hodnostářů. V Čechách jistě navíc unikátní církevní „restituce“, což už je nepokryté katolické obžerství.
  Zbývá nám demokracie, která by neměla končit, nýbrž které bychom se měli držet a ji prosazovat. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Malá oprava. „Věřím jen těm statistikám, ..“ P.K.

   Vymazat
 12. K vypíchnutí vidím přesto dva údaje:

  1. Mladí Češi mají ze všech sledovaných zemí absolutně nejmenší problém se stupňujícími třídními rozdíly (kromě Estonců a Bělorusů, což jsou oba dost specifické případy)

  a zároveň

  2. Češi jsou ze všech nejméně hrdi na svou vlast (krom Lotyšů, což je taky kapitola sama pro sebe, charakteristicky Estonci jsou v závěsu, a Bělorusové taky)


  Takové roboty budete těžko jinde hledat, milí kapitalisté.

  Také ovce budete těžko jinde hledat, milí pravdohláskaři.

  V R

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Radši vycházejte ze svých pocitů, než nečí slohové práce na zakázku.

   Vymazat
 13. Když čtu výrazy jako "západní hodnoty", "demokracie", "lidská práva", tak jdou na mně mdloby.
  Západ je po polsku "Zachud". Tento výraz by se mi pro ten "západ" moc líbil.
  Apropoo. kdyby jsme šli neúnavně na ten západ, tak dojdeme do japonie , číny a ruska.

  OdpovědětVymazat