Reklama

.

.

pondělí 21. srpna 2017

Baterkou „osvícený“ Přemysl Sobotka vzpomíná. A také děkuje Bohu, že...


Jiří Baťa
21. 8. 2017
Pan MUDr. Přemysl Sobotka (ODS) se po delší době zase nechal slyšet. Jeho značně problematická osobnost již pomalu a na trvalo upadla v zapomnění, nicméně se mu naskytla příležitost, jak se zase zviditelnit, tak proč toho nevyužít, že? Ta šance se mu naskytla vydáním nové publikaci na téma okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 s názvem „Okupace 1968 a její oběti“ dvojice autorů Ivo Pelčocha a Prokopa Tomka, historiků Vojenského historického ústavu. Přemysl Sobotka přijal nabídku, aby se stal kmotrem této publikace, a podle svých slov neváhal ani na vteřinu nad tím, zda se křtu nové publikace o srpnové invazi účastnit. Taková šance se přece neodmítá.


MUDr. Sobotka při příležitosti křtu publikace „zavzpomínal“ na dobu kolem 21. srpna 1968 a svěřil se svými osobními zážitky. Nehodlám se více babrat ve vzpomínkách pana Sobotky, nicméně není od věci se také zmínit o některých pozoruhodných momentech, jak je pan Sobotka prezentuje.

Pan Sobotka je původní profesí chirurg, od kterého se tedy očekává logický a přesný úsudek. Beru v potaz jeho stáří a dlouhodobou odtrženost od „řemesla“, nicméně je poněkud zvláštní, když pan Sobotka zmiňuje počet zraněných v Liberci osudného dne 21.8.1968. Podle něj totiž bylo do nemocnice přivezeno „téměř“ 50 zraněných lidí. Jak říká sám Sobotka: „Ve výsledku devět mrtvých a „skoro“ padesát zraněných bylo na malý Liberec poměrně děsivé číslo,“ Jak si máme vysvětlit či pochopit, jaká je přesná definice pro počet „skoro“ nebo „téměř“? Je zřejmé, že jich 50 nebylo, ale jenom „téměř“ či „skoro“ 50, což může být 49, 48, 47 nebo také jenom 45 zraněných. Je to banalita, chytání za slovíčko, ale pokud někdo, kdo byl bezprostředně zainteresován na příjmu a ošetřování zraněných, notabene, pokud to na něj tyto události a situace tak hluboce zapůsobily, i po tolika letech by si přesný počet zraněných mohl pamatovat. Na druhé straně tento nekonkrétní způsob vyjadřování je všeobecně známá rétorika prozápadně orientovaných politiků když se např. vyjadřují, že prezident Zeman „nám“ dělá ostudu ve světě, přičemž to „nám“, jakkoliv by je rádi směřovali na stát a občany, se týká především „jich“ samotných!

Nebyl by to však ani pan Sobotka, aby si na váhu své pravicové uvědomělosti nepřihodil moudré rodičovské poučení když říká, že „ můj táta mě učil, že každý „-ismus“ je hrůza a ono se to potvrdilo toho 21. srpna,“ říká Sobotka. Není jasné, proč jej táta zrovna učil, obyčejně se říká, že „už táta říkal, že...“, ale že by táta někoho učil o -ismech? Nicméně stran -ismů lze v podstatě s panem doktorem souhlasit, jenže pan doktor Sobotka v daný okamžik neměl na mysli žádný jiný „-ismus“, než „komunismus“! K tomu je možné připočítat také „socialismus“ a celou řadu dalších -ismů, které se vážou na dobu neblahé totality (Stalinismus, Marxismus – Leninismus, apod. Jenže ten zatracený „-ismus“ má rovněž, našimi převážně prozápadně orientovanými lidmi tolik preferovaný „kapitalismus“, ale také „eurounionismus“, „militarismus“, „radikalismus“, „terorismus“ , „rektální alpinismus“ apod. Tyto -ismy se však již do novodobě pojaté politiky pana doktora Sobotky jaksi nehodí.

Jak se lze ve Wikipedii také dočíst, měl p. Sobotka pozoruhodné mládí. Což o to, každý z nás měl nějaké mládí, někdo více, někdo méně zajímavé, nicméně u ideologicky čistého Sobotky vyniká jeho „přiznání se“ k drobné „kolaboraci“ s režimem, jako například členství v ROH (revoluční odbortové hnutí), ale i dva roky studií VUML ( Večerní univerzitu marxismu-leninismu). Jako důvod uvádí, že bez VUML by prý nemohl profesně růst jako lékař a považoval to, dbaje „učení“ svého táty za „přijatelnější alternativu, než členství v KSČ“. Byl tam přece ten tolik nebezpečný -ismus! Jak patrno, už ve svých čtyřiadvaceti letech byl už vysoce „pravicově“ uvědomělý. Jenže je tu jeden otazník. Ve Wikipedii je totiž uvedeno, že „až“ od r. 1989, tedy od pohnuté době a zrodu hadrové revoluce, Přemysl Sobotka „vystupuje“ jako „antikomunista“. (Škoda, že nedbal učení svého táty, neboť i zde existuje onen nebezpečný -ismus: antikomunismus!). Zmíněná otázka zní: co nebo čím byl pan doktor Sobotka do r. 1989? Zda-li pak nám to pan Sobotka nějak přijatelně vysvětlí?

A nakonec téměř nekrologickou poznámku, vyplývající ze vzpomínek pana doktora Sobotky. Během zmiňovaných dramatických srpnových dnů totiž v Liberci pobýval i Václav Havel a měl tam prý nějaká „úřední jednání“ (ve které putyce se úřední jednání konalo, Sobotka nezmiňuje). Jenže Havel se prý odporu občanů proti invazním vojskům rovněž osobně účastnil a jak Sobotka se zdviženým obočím naznačil, mohlo to být pro něj velkým rizikem, snad i tragédií. Totiž, kdyby se prý situace vyvinula špatně, tak bychom prý taky nemuseli mít Havla coby prvního československého prezidenta po roce 1989. To by byla fakt přímo národní katastrofa! Není od věci se zeptat, kdo, nebo co byl v r. 1968, tedy ve svých jedenatřiceti letech V. Havel? Znal vůbec Sobotka Havla a věděl, kdo to v tu dobu byl, že mu přičítá takovou důležitost? Mluvil s ním a věděl snad, jaké „ úřední jednání“, měl Václav Havel v tu dobu v Liberci?

No nic, pan doktor Sobotka se zase po dlouhé době zaskvěl tím správným pravicovým, antikomunistickým a snad i předvolebním postojem. Nepochybně jako kmotr odcházel s nemalým sebeuspokojením ze křtu tak významné publikace, jakou je „Okupace 1968 a její oběti“ zvláště, když tak hluboce, neřku-li přímo dojemně ve svých vzpomínkách vykreslil své nezapomenutelné zážitky ze srpna 1968 a jak nám s plnou vážností připomněl, že jsme taky nemuseli mít Havla prezidentem. Za sebe říkám, fakt nemuseli!

41 komentářů :

 1. A proti čemu ty bolševický zmrde vlastně protestuješ? Oslavuješ naši okupaci, zpochybňuješ národní odpor proti ní či snad její oběti?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 110,4
   Jedinej ZMRD SEŠ TADY TY,HOVNE KORUNOVANEJ!!!!!!

   Vymazat
  2. Zdegenerovaný a navíc naprosto tupý a nevzdělaný ZMRD jsi ty a celá vaše zkurvená rodina kolaborantů a zrádců. V srnu 68 nás armády VS na 20 let zachránily před reinkarnací zločinného kapitalismu u nás !

   Vymazat
  3. idiot si neuvědomuje, že přišli na pozvání KSČ představitelů, zatímco fricky nikdo nezval a ten jeho vysněný západ nás zradil a vždycky zradí. Tím dobrým na zlé okupaci je, že nás západ vyžral až po 89. a ne dřív a nemáme tu moc muslimů=žádný teroristický obohacení. A také nebýt USA a jejich podvratné činnosti, okupace by asi neproběhla

   Vymazat
  4. 14:42 To je blbost! Svobodný jsme byli jen s Říší! Ta byla o Naší rase a ta stojí nad jednotlivými nárůdky. WWII. prohrála Naše rasa jako celek, ne nějací Němci! Každý Čech se moh dříve či později poněmčit, nikdo to nepozná, ale čmoudem se nestane a do mentality koránu či jiných divošských kultů nepronikne i kdyby se posral na kvadrát! Slované by bývali byli z velké části odsunuti za Ural, kde by toto území osídlili naší, tedy Bílou rasou a zachránili ho tak. Nyní připadne rase žluté, bohužel. Tak jako celý zbytek Ruska a ten ocásek na konci Asie zvaný Evropa rase čmoudů. Páč dějiny píší jen rasy brutální vůle a ostatní - ty zdegenerované a změkčilé z ní bývají odejity. A to čeká nás, je to po porážce v roce 45 náš neodvratný osud. Stalinský systém na Východě jen dočasně zakonzervoval stav, který se ale i tak stal historicky neudržitelným. A jediný účel proč byla WWII. rozpoutána a vedena je tu popsán samotnými Rusy a v ruštině - http://cat-779.livejournal.com/184817.html

   Vymazat
  5. 11:40
   Ty pudeš, je co přijde čas, havloidní buzíku.

   Vymazat
  6. 11:04
   Budeš umrdán smrtí longo-bongo.

   Vymazat
 2. Sobotko, zalez a mlč.
  Nebagatelizuji události 68, nicméně je potřeba vzít v úvahu, že vojska Varš. smlouvy přišla na POZVÁNÍ čs. vlády, nešlo tedy o žádnou okupaci.
  Současná okupace, kdy jsme kolonií a montovnou západu se mi zdá spíše horší.
  A nemít Havla - jeje, to by byla jistě tragedie!!! Ale jen pro něj, republice by to spíš prospělo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Invaze nebyla na pozvání vlády, ta proti ní protestovala. Prý to bylo na dopis pěti komunistických pohlavárů, ale ten nikdo neviděl, i tak to byl akt agrese.

   Vymazat
 3. Maximálně může blbě žvanit a jít se vybrečet k soše venci flašky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebo může letět k Velkému bílému otci do Fašingtonu, tam visí Veškrnova hlava na zdi.

   Vymazat
 4. Nebo si může dřepnout na tu jeho lavičku,co mu Dáša připravila. A ať dává bacha aby z Vendy nevytéká.

  OdpovědětVymazat
 5. Pro 11:04. Tak tu dobu jsem prožil a nějak jsem nepostřehl nějaký "národní odpor". Členů KSČ bylo 2,5 milionu, spousta lidí a to i řádových sester soutěžila o titul Brigáda socialistické práce (DD Moravské budějovice)a pár hrdinů o kterých se prohlašuje že položily život proti okupaci měli jiné důvody. Vašek

  OdpovědětVymazat
 6. Myslím, že vzpomínat na dr. Sobotku nemá žádný racionální smysl. Ač lékař, spíše byl propagátor narychlo spíchnutých nedokonalých zákonů, které umožňovaly nerušeně rozkrádat státní majetek. Budiž mu země lehká.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přemysl Sobotka je především Žid, ti se po roce 89 ovládli média nacpali se do všech významných funkcí v politice a umožnili na míru šitými zákony takové rozkradení majetku státu , kterého nedocílilo ani Rakousko-Uhersko, První republika, Hitler a Komunisté dohromady.

   Vymazat
 7. Myslím,že p.Baťa byl vůči Sobotkovi velice slušný.MUDr Sobotka patří do řady vyčůránků,kteří se vždy snažili dělat karieru.Proto také žádné antikomunistické činy
  nikdy nevykonal a ani se nesnažil komunistům před rokem 89 alespoň oponovat.Vím moc dobře, že šlo VUML odmítnout.Pochopitelně s jistými následky.Zažil jsem to.Jeho kecy z Liberecka o 68mém ať si nechá pro ty,kteří o 68mém nic nevědí.A pokud se týká Havla,tak v té době pan Sobotka nevěděl kdo to je a jak vypadá.Prostě politici v jeho podání, stejně jako jeho soukmenovkyně Němcová, jsou prolhané a prodejné děvky.
  Je to jednoduché.Všichni ti,co nám naplánovali budoucnost po tzv.sametu,kdy šlo však pouze o předání moci a dostali se dnes již mimo politiku,mají tendenci se zase vracet,protože jim chybí reflektory mediální scény a možnost si přikrádat ze státního.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Všichni zmetci po listopadu 1989 si zaslouží smrt , bože máš co dělat!!!!

   Vymazat
 8. Jsem si jistý, že všichni, včetně lékařů, zvlášť těch co odešli do politiky, jsou pouhá zvířata, zvaná lidi. a na každém osobně závisí, jestli v něm převáží ta zvířecí povaha a nebo ho životní zkušenosti dovedou k altruismu. A lékaři nám, zvlášť po svých historických nonsensech, např. historie horečky omladnic, pokusy na lidech atd., mohou dělat ikonu morálky. A buďme rádi, že jsme v r. 68 byli ve V. Sml. a ne v NATO. Kdyby jsme se chtěli cuknout od demokradů, bylo by zde mrtvých 1000x víc. Například to co předváděli v Jižní Americe, v Africe nebo v Ásii mluví samo za sebe. A pan Sobotka nás alespoň seznámil se svým -ismem, Idioticismus.

  OdpovědětVymazat
 9. Anonymní21. srpna 2017 13:50 - svatá pravda koolego, svatá pravda.

  OdpovědětVymazat
 10. Politika neokonů je úspěšná. Záměrně podporují v hnutí odporu vzestup egoistů, sobců a lidí toužících po moci, kteří se pak mezi sebou rozhádali v zápasu o moc a tím rozvrátili celou protirežimní opozici.

  OdpovědětVymazat
 11. Z vlastní zkušenosti - VUML se dal bez rizika odmítnout pokud měl člověk dostatečný odborný fundament a netoužil aspirovat na vyšší vedoucí funkci.
  Co se týče V.H., tak na rozdíl od MUDr.Sobotky jsem ho znal už před půlkou 60tých let jako kulisáka a příležitostného celkem bezvýznamného dramatika (všimněte si, že nenapsal prakticky nic než pár dnes už téměř zapomenutých aktovek) a hlavně kumpána z hospod U Kalendů a Na rybárně, kam jsme to měli oba kousek (on z nábřeží, já z Jenštejnské).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. VUML byl určen pro komunisty. Ve výjimečných případech bylo umožněno vyspělým soudruhům, kteří nestačili do KSČ vstoupit, začít studovat VUML dříve. Čekání na vstup mohlo vzniknout z důvodu dostatečného počtu dělníků ve srovnání s počtem inteligentů, kteří si přáli do strany vstoupit.

   Vymazat
 12. 15:42-U Kalendů se "vítal" nový den gulášem v 5:00?

  OdpovědětVymazat
 13. Přemysl Sobotka je vychlastaný čurák.
  Obyčejný bezmozek, vychcaný, prolhaný, mantlopřehazovač.
  Ukázka, co všechno může být předsedou Senátu, v čemž po něm pokračuje další blb, Štěch.
  Sobotka je ale IMHO bývalý rentgenolog. Tedy vychlastaný a vyzářený.

  OdpovědětVymazat
 14. Důstojníci na vojenské katedře hodnotili operaci 21. srpna jako velmi špatně připravenou. Vojska na bojové akce nebyla prý vůbec připravena. Tehdy Mlynář po návratu z Moskvy prohlásil, že zahynulo asi 70 obyvatel ČSSR. V knize, kterou křtil Sobotka, se prý píše o 120 obětech. Nevím, kolik se kde střílelo, ale zdá se, že oběti byly v důsledku dopravních nehod. V televizi ukazují, jak v Praze skáčou na tanky odvážlivci a snaží se je zapálit, přičemž stojí v davu lidí. Vo by dělala v tomto případě americká námořní pěchota?

  Nemohl by někdo popsat, co se v Liberci stalo? Šlo o hazard a z které strany?

  OdpovědětVymazat
 15. Na příkladu diskutovaného MuDr. Přemysla Sobotky se pokusím něco z tprocedur podle pravidel kádrové práce za vedoucí úlohy KSČ popsat. Tzv. kádrový pořádek stanovil, které řídící funkce (pracovní místa s podřízenými) náleží do pravomoci jednotlivých stupňů v hierarchii KSČ, tedy Základní organizace, resp. Uliční organizace (nižší byla ještě stranická skupina), Celozávodní resp. Městské organizace, Okresní, Krajské a celostátní, které byly reprezentovány volenými výbory, např. Výbor základní organizace KSČ, vždy s požadavky na třídní, věkové a gender složení...). Funkční schemata hospodářských, státních, zdravotnických atd. zařízení pak byla využita k přiřazení každého funkčního „chlívečku“ k nějakému stupni hierarchie KSČ, podle posouzení jeho důležitost pro vedoucí úlohy Strany, tedy KSČ.
  Každé dva nebo čtyři roky (nevím přesně) probíhalo tzv. pracovně politické hodnocení kádrů, když přímý nadřízený, podle určité osnovy, popsal hodnoceného (jak plnil úkoly z předchozího hodnocení, jak úspěšně řídil, jaké jsou jeho politické postoje, společenské aktivity, osobní život ...), na závěr navrhnul jak dál (zvýšit kvalifikaci, iniciovat socialistickou soutěž, vstoupit do SČSP, straníkům třeba i do Lidové milice...) s hodnoceným text souhlasně projednal (rozpor řešili vyšší nadřízení, rozhodčí komise ROH, třeba i obecné soudy ...). Na základě tohoto podkladu předem pochváleného zástupcem přísl. stupně KSČ se sešli hodnocený, jeho hodnotitel, zástupce přísl. stupně KSČ, ROH, snad i SSM popřípadě i dalších organizací Národní fronty, kterých byl hodnocený významnějším členem, podiskutovali, popřípadě za souhlasu zúčastněných pozměnili nebo doplnili úkoly hodnoceného na další období.
  A teď jsme u MuDr. Přemysla Sobotky. Aby jako nečlen KSČ mohl „studovat“ Večerní univerzitu Marx- leninismu, tedy pověstný VUML, musel být doporučen nejméně z úrovně Celozávodního výboru KSČ, když pro nečlena té strany se jednalo o výsadu. Buď se tedy o tu čest sám ucházel a bylo mu vyhověno nebo, a to je pravděpodobnější, byl svým tehdejším pracovním zařazením mezi „nomeklaturními kádry“ nejspíš a nejméně tzv. celozávodní úrovně a té cti „studovat“ VUML se mu dostalo jako úkolu z pracovně politického hodnocení. Pak lze pochopit že, aby mohl „odborně“ růst, tu čest neodmítnul, při jeho intelektu věřím, že dostudoval VUML na červený diplom. Jak to ovšem celé vidím, zdaleka nemuselo, spíš nemohlo jít až tak o odborný růst, když celá ta procedura podmiňovala především a nejméně setrvání ve stávajícím postavení nebo zařazení do „kádrových rezerv“ na vyšší řídící funkci. Nerad bych ovšem občanu Sobotkovi křivdil, ale z kariérismu je takto značně podezřelý.
  Ještě a na závěr. Jak se z chirurga stal v nynější Krajské nemocnici Liberec vedoucím rentgenologem, když z této funkce přešel do vrcholné politiky, by bylo možná také zajímavé.
  Ještě poznámka – rituály KSČ popisuji, jak jsem nakoupil od znalého profesionála okresní stranické úrovně, jak jsem tomu porozuměl a jak to dovedu. Jisté je, že občan Přemysl Sobotka, který na VUMLU absolvoval předmět „výstavba strany“ se zápočtem, by se takové úlohy nejspíš zhostil lépe.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je škoda,že kariérní principy a kariérní postup "ukomunistů" dříve a dnes nevyužívá dnešní KSČM! Zřejmě vrána vráně oči nevyklove.

   Vymazat
  2. VUML jsem vystudoval s červeným diplomem (jinak to nešlo), komplexní hodnocení jsem psal 10 roků. Po zkurvených foristických čistkách jsem byl od této buzerace osvobozen. Naštěstí jsem VUML absolvoval v jiném okrese, než jsem pracoval, nemusel jsem na VUML učit. Nikdo to nechtěl dělat, ale byla tady možnost se vyhnout jiným ještě debilnějším funkcím, jako například v uličním výboru. Vládnoucí primitivové se ubohým učitelům z VUML po převratu pomstila. Bylo to totéž jako být v milicích. VUMLu se straníci vyhýbali. V mém kraji to vyřešili tak, že to bylo podmínkou povolení obhajoby kandidátské disertační práce. Mne to chytlo dodatečně. O možnost nastoupit VUML byla tahanice, protože skoro každý mladší inženýr v našem výzkumném ústavu chtěl být CSc a být zařazen na funkci vědecký pracovník, což bylo platově více než samostatný výzkumný pracovník. Dílčí organizace KSČ na VUML ochotně posílala každého, kdo chtěl, protože se staršími soudruhy se hádat nechtěli. Pro vysokoškoláka návštěva VUMLu byl odpočinek. Vědělo se, že na podniku daleko od krajského města je zátěž na samostudium nulová. V krajském městě to byla buzerace, dvakrát týdně výuka a psaly se seminární práce. V podniku se stačilo omluvit pracovními povinnostmi. Největší zlo se páchalo ve VUMLu na středoškolácích a vyučených dělnících. Vysokoškolák cizí slova a potřebné fráze znal. Jedna spolužačka, mzdová účetní, pravidelně před zkouškou omdlévala. V mém VUMLu učil profesor filosofie z gymnázia a technici z podniku. Mluvilo se o jiných věcech než o politice nebo ideologii. Já jsem toho využil, že jsem si nadělal v tom podniku kamarády, aby tam mohl později přestoupit.

   Vymazat
  3. Komplexní hodnocení se psalo každých 5 let, přičemž v polovině tohoto intervalu byla kontrola. Byla to povinnost přímého nadřízeného. Někteří vedoucí to řešili tak, že komplexní hodnocení si jeho podřízení psali sami. Já jsem přebíral funkci po šéfovi, který odešel do penze. Byl to poctivec a komplexní hodnocení psal pro všechny on. Jako bývalý komunista se zrušeným členstvím psal komplexní hodnocení na kolegu komunistu. Bývalí podřízení tohoto starého poctivce by tuto práci odmítli. Bylo na mne, to slohové cvičení vypracovat. Hodnocení se muselo projednat s podřízeným, který tyto listiny musel podepsat. Chtěl bych vidět idiota, který tam psal něco o politických postojích podřízených a o jejich charakteru. Napsat to hodnocení po pravdě, znamenalo se rozhádat s podřízenými a pak se užírat případnými spory, které bych vždy prohrál, protože vyšší vedoucí, odbory a strana se stavěla vždy za chudáka podřízeného. Také jim šlo o dobrou pověst a zalíbit se. Z politiky bylo v textu jen stručné sdělení, nestraník, straní, zrušené členství nebo vyloučen. O politických diskuzích ani slovo. Já jsem pravidelně psal, že hodnocený je největším odborníkem v RVHP na svou specializaci. Vyzvedl jsem ochotu uzavírat socialistické závazky a chodit na dobrovolné brigády. Nikdo to nekontroloval a já velmi pochybuji, že ve svém volnu na cokoliv sáhli, co by nebylo placeno. Součástí hodnocení bylo definování dlouhodobých pracovních úkolů, které vyplývaly z potřeb pracoviště. Stranické úkoly ukládala strana. Buď to bylo přijetí nějaké debilní funkce ve společenské organizaci, nebo zase to, co bylo třeba řešit pro některý podnik.
   I kapitalista má jistě nějaké komplexní hodnocení, o jehož obsahu jeho podřízení určitě nevědí nic. Každý se zaváže, že nebude mluvit o své mzdě, jinak ho z práce vyhodí. Užijte si přátelé kapitalismu, demokracie a lidských práv. Jen aby vám z toho nebylo na zvracení.

   Vymazat
  4. Važte si kolegové diskutéři toho, co se tady o minulosti dozvíte. Od bandy idiotů z ÚSTR se nedozvíte nic až na hloupou lež.

   Vymazat
 16. Jiří Jírovec21. srpna 2017 22:56

  VUML byl původně zamýšlen pro vzdělání komunistů. Jenže... Komunisté byli po roce 1969 vůči nestraníkům v nervózní pozici, protože na rozdíl od nich dostávali stranické úkoly, kdežto nestraníci se oklepali po prověrkách roku 1971.

  Po prověrkách, které vedly k "očistění" strany, vznikla situace, která byla pro nové členy společensky složitá. Rozhodně to nebylo tak, že by strana začala vládnout tvrdou pěstí. Bylo to období určité trapnosti. Nestraníci , kteří se stali kandidáty členství, nechtěli příliš narušit vztahy s kolegy, kteří zůstali v relativně pohodlném nestranictví.

  Když dostaly stranické organizace úkol poslat lidi do VUMLu, řešily to tak, že alespoň na Přírodovědecké fakultě KU, posílaly nestraníky. Tím vznikl problém, že nestraník s VUMLem byl skoro na stejné úrovni jako straník bez VUMLu. Ten však měl dál různé stranické úkolu a platil příspěvky. Nakonec se stalo, že nestraníci přestali být do VUMLu posíláni.

  VUML nebyl pouhým nástrojem indoktrinace. Vyučovali tam i odborníci z různých oblastí, kteří byli ochotni mluvit o jinak utajovaných věcech.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro informaci,
   VUML musel absolvovat:
   1/-každý,kdo byl navržen za kandidáta KSČ,byla to jedna z podmínek přijetí do KSČ
   2/-každý "bezpartijní",který zastával určitou pracovní funkci.A tito se chovali hůř ,než "partajníci",protože se o funkci báli.
   Tak si z toho udělejte obrázek o Mudr.Sobotkovi

   Vymazat
  2. 23:23 "VUML musel absolvovat:
   1/-každý,kdo byl navržen za kandidáta KSČ,byla to jedna z podmínek přijetí do KSČ" Blbost! Tzv. stranická výchova měla určité stupně kde VUML byl nejvyšší, když nepočítáme vokovickou Sorbonnu, tedy Vysokou školu politickou UV KSČ, kde bylo možné dosáhnout na titul RsDr. (rozhodnutím strany doktor zvaný). Také, v posledních letech, existoval VUML "dělnický" s nižšími nároky. Takže ten VUML museli utrpět pouze režimem přecejen nějak forzírovaní jedinci, dejme tomu vysokoškoláci nedělníci, když pro ně byla vymodlena přihláška do té partaje (na tři pro dělníka/ci jedna pro nedělníka) i když utrpěli "marxák" na VŠ. Ony ty mechanizmy platné za totáče jsou docela zajímavé. Je škoda, že nejsou přehledně, bez komentářů, někde k dispozici. A tak pamětníků vyptávám se.

   Vymazat
  3. VUML museli absolvovat ti co chtěli pracovat na nějaké pozici na kterou neměli vzdělání či dobré konexe.
   Kandidáti byli vybírání už na učňáku či na středních školách. Žádný VUML nepotřebovali.

   Vymazat
  4. 6:39 znovu, VUML byl součástí vzdělávání členů KSČ, kde každý měl absolvovat určitý stupeň s nějakým záběrem, nároky byly obvykle dány funkcí, tedy žena v domácnosti, dělník bez kvalifikace "základní kroužek", kvalifikovaný dělník, technik bez podřízených "večerní škola", řídící funkce VUML, potencionální aparátník KSČ apod. Vysoká škola politická ÚV KSČ (denní studium). Základní kroužek a "Večerní škola" měly různá zaměření, takže bylo možné a žádoucí, aby na dané úrovni každý prošel celou existující šíří, případně postupoval i k vyšší úrovni. Organizačně to měl zajišťovat tzv. "Rok stranické výchovy", kdy každý měl být nějak zařazen, úměrně k postavení, vzdělání a pracovní funkci. Nečlenům strany, dělníkům a zejména snaživým nedělníkům, mohlo být nabízeno ledaco. Podstatné je, že dělnice/dělníci byly do KSČ, jako kandidáti nabíráni hráběmi, zatímco na "nedělníky" přihlášku do té partaje přiděloval Okresní výbor KSČ víceméně po tahanicích mezi nižšími články, když bylo obtížné udržet "třídní složení strany", tj. neméně 50% podíl členů dělnických profesí. Ti se do té partaje, tak jako kariéristé z nedělnických profesí, necpali a „dostat“ přihlášku na vyhlédnutého nedělníka byl úspěch zdůvodňovaný jeho skvělými předpoklady, a potřebou z hlediska jeho současné a možných budoucích pracovních funkcí. Rozumí se, že to na různých místech mohlo fungovat nebo nefungovat různě, tak jak je popsáno byl ale postaven princip! Kdo skutečně nevíte, ptejte se bývalých partajníků odpovídající úrovně, přečtěte si Stanovy té bývalé strany, Řád lidových milic, Morální kodex komunisty, Dopis předsednictva ÚV KSČ k upevnění socialistické morálky, zákonnosti a disciplíny, a nevím, co všechno ještě existovalo. Zabývám se tím s potěšení, když je to kus skutečné, ale víceméně zatajované i překrucované historie...

   Vymazat
  5. 18:32
   Kravina, nikdo ho po mně nechtěl! Prostě jsem chtěl vyšší vzdělání než učňák a tak jsem podepsal. Dva roky byl člověk kandidát a pak bylo plné členství. Jediný rozdíl od nečlenů bylo placení členských příspěvků.
   Po absolvování střední školy pro zaměstnané jsem postoupil na pozici mistra. A plat v kategorii THP či jak se to psalo. Plat nižší než v dělník.
   Švagr v Tatře v Kopřivnici chtěl lepší pozici, mistr mu nestačil a vysokou nezvládal, tak si udělal VUML. To bylo pouze politické školení a často si z toho dělal legraci. Taky byl v Lidových milicích.
   V roce 1989 mi bylo 29 let, emigrovala mi i sestra, takže jak to fungovalo vím velmi dobře, s těmi nesmysly na mně nechoďte, bulíky na nos je třeba věšet někomu kdo to nepamatuje, hej?

   Vymazat
  6. 20:37 rád bych věděl v čem je rozpor, zkušený člene té politické strany? Snad je napsáno "bylo žádoucí", "každý měl být nějak zařazen", žádné musel co do stranického vzdělávání tam není. Jak jste se stal kandidátem té strany, zda z dělnické pozice nebo jako už mistr nepíšete, jak těžko, v případě, že jste byl mistr pro vás sháněli přihlášku, to už se asi nedozvíte... Já vím jedno, že za komunistů jsem nic nemusel, dokonce ani pracovat. Leccos se sice nemohlo, ale pokud jeden opravdu chtěl, zařídit se kde co dalo. Bez konexí a lezení do prdele.Jen vědět jak uplatnit nárok, jak zní zákony, jaká jsou proklamovaná pravidla, také cestou levé fráze...Kdo uměl, neztratil se.

   Vymazat
  7. 3:15, potvrzuji tvrzení "Já vím jedno, že za komunistů jsem nic nemusel, dokonce ani pracovat.". Mám zkušenost z doby totáče s jedním pracovníkem výzkumného ústavu inženýrem, kterému jsem šéfoval a který za rok práce předložil 1 a půl strany textu, jako výsledek celého svého bádání, nic víc (Einsteinovi to stačilo, ale ve zmíněném textu nebylo skoro nic). Docházku do zaměstnání měl stoprocentní a od psacího stolu se nevzdaloval. Rozhýbal jsem ho po jednání před jeho spolužáky z podniku, pro který jsme pracovali. Tehdy jsem měl ohledy k jeho věku, protože kdybychom ho propustili, tak nenajde jiné místo než uklizeče nebo uklizečky.
   Ten pracovník se mi odměnil tím, že po převratu při návštěvě našeho bývalého šéfa velmi věrohodně tvrdil, že za komunistů opravdu chtěl pracovat a odborně růst, ale komunisti, tedy já, jsme mu to nedovolili nebo že on NEMOHL.
   Tvrzením ON NEMOHL, a proto nic neudělal, je velice často omluvou lenosti a odborné a organizační neschopnosti. Po převratu tito lidé založili OF a hrnuli se na vedoucí místa, aby nahradili neschopné komunisty. Někteří z nich ovládali umění krást a podvádět a lehce bezpracně zbohatli. Jiní zkurvili, na co sáhli, a proto hospodářství ČR upadlo.

   Vím, že se to na těchto stránkách nehodí, ale podívejte se, jak se náš milovaný prezident zapojil před totáčem sám. To Klaus si udělal CSc. a napsal práci ve španělštině o přednostech socialistického zřízení. Ten jeho konkurent má za sebou článek v Technickém magazínu. Podle projevu na Letné si mnoho tzv. faktů vylhal.

   Vymazat
 17. Zajímalo by mě, kolik máme v ČR historiků - profesionálů, tj.těch, kteří ze své profese vyžijí a konkrétně kolik jich je ve Vojenském historickém ústavu. Berte tuto mou poznámku jen za špílec, když to budu chtít opravdu vědět, tak si to za dlouhých zimních večerů někde nahledám.

  OdpovědětVymazat
 18. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 19. Někdo se tu ptal, jak to bylo v tom Liberci. Nejsem přímým svědkem té události, ale pamětníkem ze sousedního města ano. Kolona spřátelených armád projížděla cestou ku Praze přímo centrem města, uličkami kde jsou dnes i pěší zóny. Liberecká radnice tehdy prodělávala jakousi opravu a byla tedy obklopena lešením. A z toho lešení prý někdo hodil dolů cihlu nebo podobný předmět. A někdo z těch vyjukaných soldátů pokropil srocený dav ze sapíku. Viděl jsem tehdy řadu fotek z této situace-jedna fotka odněkud z nadhledu ukazuje chaotický úprk davu- každý běží někam jinam. Nevím, jestli některá z obětí byla také z nehody, kdy tankista si asi spletl rajčáky a zboural pilíř podloubí na náměstí u radnice. A nedá mi nevzpomenout, že jedním z devíti zahynuvších byl bratr mého spolužáka. Když jsem se jej před časem ptal,jak se dnes na tu tragickou událost dívá, odpověděl mi, že se nedá žít s celoživotní nenávistí, je nutné odpouštět. Q.

  OdpovědětVymazat