Reklama

.

.

pátek 25. srpna 2017

Bližší košile než kabát

Zbyněk Fiala
25.8.2017 VašeVěc


Premiér Sobotka jednal v Salcburku o mzdách pracovníků vyslaných do zahraničí, vnímaných našimi západními partnery jako sociální dumping. Zatím bránil spíše zaměstnavatele, ale asi by měl sledovat hlavně zájmy zaměstnanců. Je jich totiž hodně a mohou volit.Vyrovnání mzdových rozdílů je důrazný lék na rozvrácenou Evropu, která se bouří proti sociálnímu dumpingu. My se bojíme ekonomických uprchlíků z Ukrajiny a vzdálenějšího východu, protože nás mohou připravit o práci a přinejmenším podtrhnout mzdy. Naštěstí máme moudrou vládu, a ta je sem nepustí. Jenže my sami jsme zase hrozbou pro naše západní sousedy, kteří pozorují velice nevlídně, jak se k nim cpeme s našimi mizernými mzdami. A ti už se bránit nemohou, v EU platí volný pohyb pracovních sil.

Je to tedy nebezpečná situace, která může být zdrojem „asymterických šoků“, jak říkají ekonomové. Někdo ji chytí, a jiný na tom vydělá. Státnické projevy a uvážlivé články v tisku však naznačují, že není zájem si takhle trpce zašokat. Ano, kýve se hlavami nahoře, lidem je třeba přidat. Neshody vládnou pouze nad otázkou, kdo to udělá. My, nebo oni? Kdo si začal?

V tomto duchu se odehrála i středeční diplomatická čtyřhra Západ proti Východu v rakouském Salcburku. Česká a slovenská dvojka (premiéři Bohuslav Sobotka a Robert Fico) tam byla soupeřem v sestavě francouzský prezident Emmanuel Macron a rakouský kancléř Christian Kern, označována neutrálněji za Středoevropskou, ale vyjde to nastejno. Oba týmy ke všemu nastoupily ve stejných dresech, takže chvílemi je rozlišil jen velice pozorný divák.

Obě strany byly na tvrdý mač dobře připraveny a nasadily novou sadu starostlivě vraštěných čel. Prezident Macron začal dělovým servisem: „Přece nedopustíme pošlapání základních idejí Evropské unie, ke kterým patří vyrovnávání rozdílů!“ Premiér Sobotka byl na přijmu a pozorně odvrátil: „Jděte příkladem, přestaňte na ty ideje šlapat jako první! Když to uvidíme, třeba to s námi pohne.“

Z následujících dlouhých výměn bylo zřejmé, že takhle by mohli pinkat do alelujá. „Skončete s tím dumpingem,“ domlouval nám francouzský prezident u sítě, jištěn rakouským kancléřem na základní čáře. „Doba, kdy se to dalo, tolerovat, pominula. Prostě lidem přidejte, aby měli jinou šanci, jak si polepšit, než se podbízet někde na Západě.“

„Začněte s tím sami,“ zkusil lob Sobotka a usměrnil míč za soupeřova záda. „Zvedněte mzdy ve francouzských, rakouských či německých podnicích, působících v Česku. A bude líp.“

Další zpravodajství z utkání je zmatené. Jak to dopadlo, nebo jestli to vůbec nějak skončilo, nevíme. Uprostřed hry se soupeři rozešli s nadějí, že se sejdou jinde, a sice v říjnu v Bruselu. Podle prezidenta Macrona se politici shodli aspoň na něčem, na principech řešení - jedná se prý o zkrácení doby vysílání do ciziny a spravedlivé odměňování. Jenže z toho se moc vyčíst nedá.

Nicméně list Financial Times to vnímá tak, že francouzský prezident získal podporu dvou středoevropských států pro evropskou reformu pracovního práva. Ukazuje se, že je to nejhlubší čára zlomu mezi Východem a Západem, píše londýnský list. Bodejť by to nepsal, zuří kolem něj Brexit, kde patřili k hlavním argumentům „polští instalatéři“. Ti vám vlezou všude. A kudy „Polák“ prošel, Brit si neškrtne, psalo se. Ti „Poláci“ jsme samozřejmě i my, kdo by se s tím rozlišoval. Východní ekonomičtí migranti jsou teď Brity přijímáni s podobným nadšením, s jakým my dupeme v zahradách po zavlečených slimácích.

Chystaná směrnice, o které se má jednat v říjnu v Bruselu, řeší hlavně západní problém, tedy problém západních zaměstnanců ohrožovaných sociálním dumpingem vyslaných pracovníků z Východu. A jak mohou západním zaměstnancům ulevit východní zaměstnavatelé. V Salcburku se tedy hrálo o zájmy států a Evropské unie, ale na ty by došlo až podle toho, jak dopadne vnitřní zápas podnikatelských skupin v obou táborech.

Orientaci v problému nám usnadní lidové moudro, že bližší košile než kabát. Stačí si ujasnit, co je košile, a co je kabát. Vidíme statečný odpor premiéra Sobotky proti záměru, aby čeští řidiči dostali na cestu do Francie přidáno. Zdalipak mu v tom ti řidiči pomůžou? Leda by byli blázni. Až se rozkoukají, možná také dokážou využít solidarity svých francouzských kolegů. Ale ani od českých zedníků nelze čekat, že prolijí krev za právo bráti v Německu pětinu toho, co dostanou jejich němečtí kolegové.

To čeští podnikatelé v autodopravě či stavebnictví, kteří si zvykli na západní tržby na straně výnosů a české mzdy na straně nákladů, to jsou jiní kabrňáci. Zaměstnance straší vyhazovem, ale premiéra jsou ochotni v myšlenkách podpořit i v jeho posledním útoku vidlemi proti kulometným hnízdům.

Budou se řidiči bránit stávkou? Vláda ji může podtrhnout nohy tím, že nechá do země volně přicházet ještě větší zoufalce za volantem. Komplexní obrana řidičských zájmů se tedy musí odehrát i u volebních uren. Tam lze využít faktu, že řidičů je ve srovnání s podnikateli víc.

Jde o to, co si vybereme jako český zájem. Máme se hnát za zájmem potenciálních ekonomických migrantů? Máme se upnout na ty obory, které si nedokážou poradit s evropskou konkurencí? Máme stavět svoji budoucnost jen na cizích penězích, kterých se pak musíme neustále o něco doprošovat?

Kdyby se vybralo to lepší ze salcburského setkání Západ – Východ, pomůžou si obě strany. Česká strana dosáhne toho, že mzdové rozdíly v Evropské unii se začnou snižovat přispěním zahraničních podniků působících u nás. Ty zaměstnancům přidají a mzdy přiblíží tomu, co se platí v jejich mateřských zemích. Francouzská strana zase prosadí zvýšení mezd českých řidičů a stavebních dělníků na úroveň, jaká se platí venku.

Je možné, že pak některé naše dopravní a stavební firmy zkrachují. Tak to v kapitalismu chodí. Vzniknou jiné. Někde může zahraniční poptávku nahradí ta domácí, například při výstavbě sociálních bytů, o kterých se pořád mluví. A jinde jen opustíme umírající obor, ke kterému nepochybně patří dnešní způsob dopravy náročný na pracovní sílu. Vláda tedy může mít i jiné starosti, než někomu do omrzení vysvětlovat, že od nás nemá nic chtít.

- - -

17 komentářů :

 1. Po volbách zájem o zvyšování českých platů a mezd zmizí. Vyzvou nás k utažení opasků a odporu proti komunistům a Rusku.

  OdpovědětVymazat
 2. To co udělala ČSSD Babišovi z ní dělá v podstatě mafiánskou organizaci. Na ministerstvu vnitra vládne v podstatě organizovaný zločin!

  OdpovědětVymazat
 3. Jiří Jírovec25. srpna 2017 11:14

  "Francouzská strana zase prosadí zvýšení mezd českých řidičů a stavebních dělníků na úroveň, jaká se platí venku," píše pan Fiala.

  To je přece nesmysl. Macron nanejvýš může prosadit francouzský zákon, který zakáže, aby čeští přepravci příštipkařili "ve volném čase" ve Francii.

  Otázka je, jak mohou Francouzi zjišťovat kolik český řidič bere a jak přinutí české firmy, aby jim platily víc. A co se stane, když dobře placený francouzský řidič přejede v Rozvadově do levného Česka. To se ale pohybujeme kolem definice populismu.

  Najímání levné pracovní síly ze zahraničí lze považovat za formu maximalizace zisku. Zejména v případech, kdy to "domácí" nechtějí dělat.

  Po Brexitu vypukla hrůza, že se Wimbledon bude muset obejít bez jahod se šlehačkou, protože tuhle práci dělají chudáci z "východu".

  OdpovědětVymazat
 4. Dobrý komentář měla včera Ilona ŠVIHLÍKOVÁ -
  http://casopisargument.cz/2017/08/24/macron-a-socialni-dumping-z-vychodu/

  Bohuslav SOBOTKA dal rakouskému deníku Die Presse interview - vyšlo pod titulkem "Nechceme více Muslimů" - http://diepresse.com/home/ausland/eu/5274242/Bohuslav-Sobotka_Wir-wollen-nicht-mehr-Muslime-in-Tschechien

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Docentka Švihlíková píše, "že na periferii takto odstavená východní Evropa dře za málo, nikoho na Západě netrápí, ba právě naopak – používá tento argument k tomu, aby nás brala jako takové „Untermenschen z východu“, kteří můžou být rádi, že u nich milostivě nadnárodní firmy něco postaví a využijí všech investičních pobídek. A pak si pěkně převedou domů k matce dividendy, protože mocenské postavení nadnárodních firem to umožňuje. A o MOCI ekonomie vždy byla. Pan Macron si jistě nebude stěžovat na to, co taková Veolia provádí u nás ve vodárenském sektoru, že?"

   Já dodávám, že nejen nikoho na Západě, ale i našeho prezidenta a vládu naše platy nezajímají. My hlupáci neprotestujeme. Dokonce jim zodpovědnost za tu naší bídu odpouštíme. Po kandidátovi na prezidenta nic nechceme a někteří, možná podplacení, ho vynášejí do nebes. Tvrdí, že on nemůže místo toho, abychom ho vyzvali, aby hejbnul zadkem nebo hubou a nahlas místo škemrání u drobných českých podnikatelů.

   Vymazat
  2. ... si řekl o změnu chování EU. Může pohrozit czechxitem a spojenectvím s Ruskem.

   Vymazat
  3. Ad 13:10 - Sice můžete protestovat, jako hlupák, ale nebude to vůbec nic platné. Ani vláda, ani prezident nemohou nic se mzdami udělat, pouze a jenom mohou zákonem zvýšit minimální mzdu, což ovšem rozdíl mezd v Eurech a Kč neřeší!

   Vymazat
  4. vvenc, podle vás si musíme nechat všechno líbit už napořád. Nevolíme si svoje zástupce k tomu, aby nás zastupovali nebo, až se dostanou ke korytu, si nahrabali do vlastních kapes? Zeman přihrává Číňanům kšefty, aby si vydělali na ubohých Češích.

   Vymazat
  5. 15:15 ty sež blb nehorázných kvalit.

   Vymazat
  6. 18:15, mám tomu rozumět tak, že si musíme nechat všechno líbit. Kolik vám platí, abyste nás chlácholil? Přece nejste blb blbý, abyste to dělal zadarmo.

   Vymazat
  7. Kolegové, nechte prezidenta se připravovat na volební kampaň a premiéra si vyhledávat židli v Bruselu. Výši mezd si můžou zajistit pouze zaměstnanci. Nejspíš stávkou, když jejich šéfové to nedokážou vyjednáváním. Můžou si vzít příklad ze slovenských dělníků v automobilovém průmyslu. Jiná cesta není, dobrovolně nikdo nikomu nic nedá, nebo nepřenechá. Pouze budou všichni mlátit pantem a hrát o čas. P.K.

   Vymazat
  8. 21:22, prezident, který mi nepomáhá, je mi k ničemu. Proč mu mám dávat svůj hlas? Ať si hlasy shání u těch, kterým je prospěšný. Rodina Churchila, Wonka, Bělohradský, Světlîk a jiní, například bankéři.

   Vymazat
  9. Anonymní26. srpna 2017 8:18
   S tím prezidentem a premiérem to byla ironie, ale s těmi odbory, už ne. P.K.

   Vymazat
 5. Ano tyhle volby jsou velice důležité kdo bude volit špatně nebo nepude k volbám tak pak zapláče.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bylo by příjemným překvapením, kdyby někdo s jistou znalostí a logikou odkomentoval i závislost možných výdělků na prodejnosti (konkurenceschopnosti) té které odevzdané práce. Jistěže jde o pohyb v systému určitých a v principu neměnných vlastností, kde vlastnické vztahy i politika mají svůj vliv, ale ani zákon poptávky a nabídky, různě maskovaný protekcionismus nebo finanční kapitál nejsou nijak stranou. Jednostranná ekonomická, obchodní i politicko mocenská orientace všechna možná negativní působení jen posiluje. Tak se namontujme do prezidenta.

   Vymazat
  2. 18:19

   Čekáte-li, že se někdo takový zapojí do zdejších debat, musíte být velký optimista - jen se podívejte KDO a JAK tady píše!

   -- Pokud Vás ty věci ale vážně zajímají, můžu doporučit stránku odborářů:
   https://www.cmkos.cz/

   -- Také na webu !Argument Ilony Švihlíkové najdete opravdové odborníky:

   Jaroslav Ungermann:
   http://casopisargument.cz/author/jaroslav_ungerman/
   Pavel Janíčko:
   http://casopisargument.cz/author/pavel_janicko/
   Ilona Švihlíková:
   http://casopisargument.cz/author/ilona-svihlikova/

   ...a další.

   Vymazat
  3. J.K. 18:47 dík za odkazy i když !Argument mám v záložce a právě ten pohled, který neuměle formuluju, jsem našel snad jen náznakem, spíš poukazem na potřebu finálních výrob než na ty nejvyspělejší technologie s žádoucím podílem vysoce kvalifikované práce...

   Vymazat