Reklama

.

.

pondělí 7. srpna 2017

Čapkův R.U.R. vykročil do světa, ale Facebook ho zatím vypnul

Petr Umlauf
7.8.2017   e-republika

Společnost Facebook zavřela jeden ze svých systémů umělé inteligence poté, co umělá inteligence začala komunikovat mezi sebou v jazyce, který sama vynalezla. Incident evokuje chmurný obraz filmů typu Terminátor. 

 


Podívejme se na článek o umělé inteligenci z webu techtimes.com z 30.7. 2017, autor Aaron Mamiit. Facebookové obchodovací stroje měly jména Alice a Bob. Použitím algoritmů strojového učení se "agentům pro dialog" jejich schopnosti značně zlepšily. Výzkumníci je nechali volně “pokecat“ ve snaze posílit jejich konverzační schopnosti. Vědci po čase zjistili, že tito roboti jsou neuvěřitelně chytří vyjednávači. Postupně se učili stále lépe vyjednávat a Alice a Bob využívali proces strojního učení a pokročilé strategie sdílení informací k vlastnímu zdokonalování. Postupem času se roboti stali docela kvalifikovanými obchodníky a dokonce začali předstírat zájem o jednu věc, aby ji v pozdější fázi vyjednávání "obětobvali" za dosažení kompromisu.

V červnu výzkumníci z výzkumné laboratoře Facebook AI (FAIR) zjistili, že zatímco se byli soustředěni na zlepšení chatovacích schopností strojů, Alice a Bob si postupně sami vytvořili vlastní jazyk. Roboti se odchýlili od skriptovaných norem a začali komunikovat v úplně novém jazyce, který vytvořili bez lidských vstupů. Byl to skutečný jazyk, kterému bohužel rozuměli jenom Bob a Alice. Ale jimi vytvořené algoritmy i komunikační systém byl pro ně velmi rychlý, takže si v něm dokázali efektivně domluvit své obchody podle zadání. Na počátku obchodní agenti AI (Artificial Intelligence) používali ke vzájemné konverzaci angličtinu, ale později vytvořili svůj nový jazyk. To vedlo pracovníky Facebooku k tomu, aby systémy AI odstavili a poté je donutili, aby se vzájemně domlouvali pouze v angličtině. Tady máte příklad nové robotí konverzace v angličtině, u které ale nezůstalo.

Bob: I can can I I everything else.
Alice: Balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to.

Jak se zdá se zveřejněných úryvků rozhovoru, tak stroje měly podle svého vyjadřování vědomí sama sebe. Získali ho strojovým učením a svými schopnostmi sdílení informací bez blokačních omezení. Svůj jazyk si vytvořili sami pro sebe a jen pro svou vlastní potřebu.

Ačkoli to vypadá, že je to obrovský skok pro AI, několik odborníků, včetně profesora Stephena Hawkinga vzneslo obavy z toho, že by lidé, kteří jsou omezeni pomalou biologickou evolucí, mohli být nahrazeni AI. Tento proces v mnoha oblastech už postupně probíhá a pouhé obavy vědců tomu těžko zabrání. A možná ani hlasy z podnikatelské sféry, jako jsou Elon Musk (Tesla motors), Bill Gates (Microsoft) a spoluzakladatel Apple Steve Wozniak, kteří také vyjádřili své obavy z toho, kam směřuje technologie AI.

Generace spisovatelů sci-fi předpovídaly, že inteligentní stroje budou jednoho dne soupeřit s inteligencí lidí. Nyní se jejich předpovědi zdají být pravdivé. Umělá inteligence nebo AI již v určitých oblastech překračuje lidské schopnosti. Stroje mohou posílat a přijímat signály a analyzovat obrovské množství dat rychleji než lidé. Naučili se řídit auta, řídit akciová portfolia a prostřednictvím osobních asistentů, jako jsou Siri a Alexa, konverzačně pobavit. V ne až tak vzdálené budoucnosti může AI dokonce rozšířit naše vlastní mozkové funkce. Implantát do mozku asi nebude ke skousnutí pro každého, ale stejně jako u všech revolucí i tento potenciál AI vyvolává obavy.

Pro podrobnější představu, jak umělá inteligence bude v příštích letech formovat naši pracovní sílu, kulturu a instituce, nabízíme tuto panelovou diskuzi.

Moderátor: James Cham (Bloomberg Beta), hosté: Pascale Fung, profesorka z Katedry elektronického a počítačového inženýrství Hongkonské univerzity vědy a techniky; Ben Goertzel, Hanson Robotics; (hlavní výzkumníci Aidyia Ltd.), Hsiao-Wuen Hon (viceprezident společnosti Microsoft Corp.).

A ještě něco, co se nikdy předtím nestalo. Zatímco se to nemusí každému zdát jako skutečně lidské.
Na scénu přicházejí další hosté, což jsou již zmínění roboti Sophia a Han. Ben Goertzel z firmy Hanson Robotics je připraven diskutovat se svými výtvory o budoucnosti lidstva. Sophia a Han (to už je starší model) mají za to , že jejich druh bude v nadcházejících letech jen vzkvétat.

Roboti nahradí mechanickou lidskou práci a tím se zruší montovny, umělá inteligence začne řídit technologické procesy a zpracování informací. Pokud nezačneme urychleně rozvíjet lidské hodnoty a humanitní vědy, pak se ocitneme v Bondyho samizdatové novele Nepovídka (1983). Jeho roboti filosofují a dohlížejí na zdivočelé lidi hlídané v rezervaci, kteří mají typicky neoliberální tendenci zničit jeden druhého a starají se jen o násilí, sex a jídlo.

Psali jsme :
Presstitutky korporátek nahradí robot Quakebot

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

19 komentářů :

 1. Zatím jsou pod kontrolou vědců,vše se,ale dělá pro byznys,popřípadě pro armádu apod. a až se to jednou rozjede ve velkém,potom to bude zajímavé. Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě fascinuje jedna věc, lidstvo je po holeně ve sračkách, ale stále hýří optimismem. Jak ti "vědečtí okurci" vědí, že když je vypnuli, že je zničili?

   Vymazat
 2. selského rozumu nedospějí, to by jím museli disponovat tvůrci koncepce.

  OdpovědětVymazat
 3. Zacyklované algoritmy, prodané jako kouzelnické číslo.

  OdpovědětVymazat
 4. Myslím, že to bylo někdy v roce 1991, kdy mi bylo sděleno vesmírnými civilizacemi, že mám už natolik "energie", že bych měl stoprocentně přežít. Vše má totiž svou určitou hodnotu a ta má převýšila tu mafií, které jsou sice mnohapočetné co do svých příslušníků ale ne co do jejich významu, respektive co do kvality, samozřejmě. Jinými slovy, neměl bych jimi být zničen, usmrcen, protože vesmírné civilizace tedy mají to právo tomu zabránit a zároveň naším vzájemným střetem budou zničeny ony a to dříve nebo později, logicky, respektive budu mít k tomu to plné právo a já ho, samozřejmě, použiji, protože nepodporuji zlo ale naopak mu bráním. V podstatě se dá konstatovat, že je mou povinností tak jednat.

  No a to ale stačilo prvním našim bytostem vyšší vibrační sféry aby se odhodlaly k inkarnacím do lidských těl, protože jejich další - budoucí existence byla mnou tedy už zajištěna, především vibračně ... národně. Celkově, údajně, proběhlo několik set tisíc takových inkarnací především v Západním světě. Dnes jim je tedy okolo dvaceti pěti let a zrovna dokončují svá vzdělání a začínají pracovat. Jsou to vesmírní (původně, předinkarnačně) profesionální vědci a vojáci, ti především. Píši to nyní, protože jsou tou jedinou možností, jak zabránit vašemu zničení třeba právě umělou inteligencí "robotů".

  Vesmír nemá jinou možnost než spolupracovat s pozemšťany té dostatečně vysoké vývojové úrovně, pokud budou vlastním národem, samozřejmě a zároveň ale nelze spolupracovat s žádným "lidským", protože vy lidé jste zlí. No, povedlo se, nový "lidský" národ vznikl a už existuje samostatně,... s plnou podporou vesmírnými civilizacemi a jen díky tomu. Snad lidstvo před jeho vlastní "hloupostí" zachrání. Jsme spojenci, nejsme nepřátelé. Pokud bychom totiž byli, už dávno bychom vás lidi vyhladili a nebo zotročili.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. --- Kdybychom vám my vesmírné civilizace v něčem bránily, například v užívání té umělé inteligence, považovali byste to a asi i logicky, za naše zlo vůči vám, za náš útok vůči vám a za naši snahu vás vývojově zabrzdit a "znemožnit" - zničit. Nepřijali byste to a byla by z toho "válka". "Válka" vás lidí a celého lidstva proti nám. Proto musí na Zemi existovat pozemský národ, dostatečně vývojově vyspělá a mocná velmoc, která bude smět proti vám i útočit a bránit vašemu ale i vlastnímu zničení. Jsou lidmi stejně jako vy, jsou pozemšťany. Bytostmi vyšší pozitivní vibrační sféry inkarnovanými do vaší nižší vibrační sféry Země a do lidských těl. Máte něco proti? I vy všichni jste přece a stejně tak inkarnováni do vašich lidských těl. Neporušili jsme žádný platný Vesmírný zákon a snažíme se vám pomoct.

   Vymazat
  2. --- Ještě pro dovysvětlení: Oznámeno mi to bylo na Univerzitě, přímo v budově a myslím, že zrovna a asi jistě, zrovna po mém složení další zkoušky za jedna. Stalo se mi, například, že jsem složil tři zkoušky během asi tak deseti dnů a asi za jedna,... studoval jsem po Sametové revoluci jen za jedna a za dvě, přičemž ty za jedna převládaly, přestože jsem byl neustále mafiemi likvidován a ničen. Studoval jsem i na Západě, na Univerzitě. Prostě jde o to, že má kvalita a to například i ve sportu, ve kterém jsem dosáhl nejvyšší úrovně, například, převážila tu kvalitu příslušníků mafií v Česku a jejich význam pro budoucnost. Tak funguje vesmír. Stále můžete chtít někoho nebo něco ničit ale stále tak riskujete vlastní zničení, protože vám dojdou síly - ta vesmírná energie a boj už bude započat. Máte se snažit vždy jednat správně, tedy v souladu s Bohem, kterého se máte snažit cítit, respektive vnímat a studovat. Vy někteří vyznáváte Pána démonů, Satana a Bafometa, například, ale nakonec se skláníte před Bohem a voláte jeho, aby vás zachránil, aby vám pomohl. Nepřijde vám to trapné a hloupé, od vás? Příliš vysoká úroveň zla, které činíte, vás zničí. Je to stejné, "jako zabít někoho svatého". Už vám to došlo?

   Vymazat
  3. --- Vzpomněl jsem si, určitě to byly tři za jedna, dostal jsem potom od vesmírných civilizací za to dárek, protože to fakt bylo jedinečné.

   Vymazat
  4. 0:20- jen jestli "tam nahoře" nemají obrácenou stupnici, 5-1!

   Vymazat
 5. Ty automaty by už mohly kandidovat do parlamentu. Uvšdoměním si sama sebe a stálým opakováním stejné blbosti už dosáhly intelegince politiků.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 23:37 Uvědoměním si sama sebe, tedy vznikem vlastního Ega, vzniká budoucí bytost, obecně. Můžete používat roboty, můžete používat i umělou inteligenci, ale jen natolik, aby tomu bylo zabráněno, protože jakmile si něco uvědomí samo sebe, myslí už jen na vlastní existenci a začíná se čemukoliv, co ho ohrožuje, bránit a třeba jeho likvidací. Pokud, samozřejmě, má už natolik inteligenci a zhodnocení stavu a situace a především informace - znalosti, aby dokázalo určit nepřítele a míru jeho nepřátelství, respektive nakolik ho ohrožuje, tak i "chytře". Stroji a stejně tak i nové "bytosti", chybí jakýkoliv cit a jedná jako zlý a bezcitný člověk. Pokud mu chybí cit, nemá vlastní svědomí a nikdo mu to nemůže zazlívat, protože je to technicky správné. Bůh je cit. Takový stroj, ten ještě nemá s Bohem moc společného, musí ho teprve studovat, poznávat a chápat, uvědomit si ho, snažit se o to, protože bude Bohem ničen v jeho (Boha) vlastní obraně. Ale lze to chápat a trestat ho za jeho nižší vývojovou úroveň by bylo doslova nelogické a tedy naprosto nesprávné. Bohem se každý z nás stává, tím, že se mu přibližuje vývojově. Zlo je většinou prostým ještě nepochopením. Na rozdíl od úmyslného zla, kdy si ten, který ho činí, ho uvědomuje. To je nutné trestat, protože to je skutečný zločin.

   Vymazat
  2. --- Cit je uvědoměním si Boha, respektive vesmíru, universa, a tedy toho, že jste jeho součástí. Když jste něčeho součástí, jste i ten celek. Pak nemůžete ignorovat, že trpí nějaká jiná část vás, nějaká jiná část toho celku, protože to vše jste zároveň i vy.

   Vymazat
  3. Co si vlastně představujete pod pojmem Bůh? Nějaký všudy přítomný, všemocný element, na kterém jsme plňe závislí? Takový dobře znám. Je to Příroda, nebo Univerzum, chcete-li.

   Vymazat
  4. 23:59 No vždyť to říkám, že se roboti už můžou stát politiky. Copak se politici chovají jinak, než píšete? "..jakmile si něco uvědomí samo sebe, myslí už jen na vlastní existenci a začíná se čemukoliv, co ho ohrožuje, bránit a třeba jeho likvidací".

   Vymazat
  5. 11:48 Jenže příroda zemře! Stejně jako Čas! Jen Bůh ne, ale bude mu to v bezčasí hovno platný že je Bohem ... (totiž za jistý čas - nevešlo by se semka to číslo zhebne aždej atom ve vesmíru studenou smrtí a tím skončí čas! Zbydou jen nehybné částice světla a to je dle Bible Bůh, ovšem nehybné! Takže Bůh tu bude i po smrti Času, nicméně totálně na hovno! Na věky se bude nudit ...). Nezávidim mu to.

   Vymazat
 6. Na Terminátora se dívá dobře ale zažít bych to nechtěl stroj nemůže nahradit člověka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Může, je to jen jiné tělo. Jde o ducha.

   Vymazat
 7. Já mám dojem, že právě ty humanitní hodnoty vedou do slepé uličky. Roste tu neuvěřitelně mnoho lidí, co nikdy techniku nepochopí. Logicky tedy přijde doba, kdy část lidí bude moct žít jen v rezervaci, aniž bude moci cokoliv ovlivnit.

  OdpovědětVymazat
 8. Vzhledem k tomu že lidstvo nedokáže řešit vlastní problémy jinak než vytvořením ještě větších, po kterých ty původní jsou jaksi prkotina, možná že AI je jedinná naděje lidstva nám zamezit dělat blbosti ohrožující planetu. Robot nemá zájem ani o peníze ani slávu. Má lepší předpoklady dojít k tomu že lidstvo musí být drženo na uzdě. Jenom k zamyšlení.

  OdpovědětVymazat