Reklama

.

.

středa 9. srpna 2017

Deset let od začátku krize: Češi pracovali přesčas, aby ostatní země dohnali

Erik Best
9. 8. 2017      EB
Dluh je jednou z nejmocnějších hybných sil, které lidstvo kdy poznalo. Je možná dokonce mocnější než válka. Přesně před deseti lety propukla finanční krize poté, co banka BNP Paribas odmítla dostát svým závazkům. Začala investorům bránit v přístupu k penězům ve fondech s expozicí vůči rizikovým hypotékám. Vysvětlovala to vyschnutím likvidity těchto fondů. Česká republika nebyla následnou krizí zasažena tolik jako jiné země, protože míra zadluženosti byla relativně nízká. Od té doby ale Češi pracovali přesčas, aby ostatní země dohnali. Zadlužení domácností u bank, které v polovině roku 2007 činilo 400 miliard Kč, vzrostlo o 270 % na dnešních 1,48 bilionu Kč. Poměr veřejného zadlužení vůči HDP ve stejném období vzrostl z 28 % na 43 % (a v jednu chvíli se dokonce vyšplhal na 45 %), zároveň se ve stejném období státní dluh více než zdvojnásobil na 1,7 bilionu Kč. Česká národní banka minulý týden naznačila návrat k postkrizovému normálu, když lehce zvýšila úrokové sazby, čímž si vysloužila pozornost Financial Times a dalších ekonomických médií. Před deseti lety byli Češi v pozadí krize. Dnes stojí v popředí budoucího vývoje, ať už bude jakýkoli.

22 komentářů :

 1. Přesně tak, v televizi neslyší jeden téměř jiné reklamy než na půjčky, ve kterých zejména "umělci" předvádějí svoje umění.

  OdpovědětVymazat
 2. V antickém Řecku bylo zadlužení některých rodin takové, že zadlužená rodina si musela ze svého středu určit člena, který se stane otrokem, aby mohla platit úroky z dluhů u věřitele. Dluhy, ať v jakékoliv podobě, tedy formou úvěrů, hypoték, rychlých půjček, spotřebních půjček a dalších a dalších forem půjček je to nejhorší pro jedince, rodinu a stát. Nejvíce extrémně zadlužení jsou obyvatelé USA, jako i stát USA. K čemu to vede vidíme dnes a denně. USA pod hrozbou války vydírá celý svět, aby platil dluhy USA, které jsou prakticky nesplatitelné. To, že u nás v ČR se lidé více a více zadlužují je charakteristika kapitalismu, který počítá s tím, že lidé si nejsou schopni spočítat co jsou a nejsou schopni vůbec si půjčit a následně splatit. Dostanou se do takové spirály dluhů, že to do smrtí nezaplatí i přesto, že samotný dluh několikrát přeplatí. A to je smysl všech dluhů a snaha věřitelů. Dostat dlužníka do situace, že bude věřiteli platit, platit a platit a nikdy dluh nezaplatí i když samotný dluh několikrát přeplatí. Výsledek v ČR v roce 2016 je 856 tisíc exekucí, které postihly naše občany. A u koho se zadlužuje náš stát, to znamená my všichni? U zahraničních bank. Ty také nikdy nedovolí, aby jsme jako stát se z těchto dluhů někdy vyšli. Jenom obslužnost toho dluhů činí ročně více jako 100 miliard, tak si každý muže spočítat, co za těch 100 miliard by jsme si mohli pořídit pro naše občany a co si nikdy nepořídíme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A jak to bylo v případě, že zaměstnavatel, nebo jiná instituce dlužila jednotlivci. Mnohdy se lidé dostávají do dluhů, protože vůči nim má někdo také dluh!

   Vymazat
 3. Češi pracují přesčas i nyní. A v jediném, v čem jsme západ dohnali, je kriminalita!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A o tu pečují naše milé menšiny velmi usilovně!

   Vymazat
  2. Kriminalitu nechám bokem . Bude to ještě horší. Ale jinak , makali jsme na rakouskouhesrskou monarchii, na Němce v druhé světové, potom na Rusy a teď na kdovíkoho, a nějaký stabilní blahobyt v nedohlednu, pomalu vymíráme, takže co s tím?

   Vymazat
 4. Zlatý socialismus bez dluhů a dlužníků.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zlatí komunisty, vraťte se, vše odpuštěno!

   Vymazat
  2. Komouši - to je fuj! Nuda a postupná degenerace. Války jsou potřebné kvůli nezdegenerování.Dokud Řím vedl války, ty skutečné, ve kterých šlo o bytí a nebytí Republiky, jakou byla ta s Pyrrhem, Jugurthou či Mithridatem a hlavně ovšem s Hannibalem, země byla pevná jako ocel, lidé v ní hrdí a nezdolní! Zocelení bojem a každodenním nebezpečím, potřebou sebeobětování! Jak ale nastal tzv. mír, tedy jistí imperátoři - cézaři vedli místo válek jen různé drobné válčičky či spíše šarvátky na vzdálených hranicích říše, tu s Germány, jindy zas s primitivními Dáky či Svéby, nastal úpadek! V samotném Římě pak množili se buzeranti, děvky a alkoholici a rostla korupce, letargie, tupost, bujely blbost a intrikaření! Dnes se k tomuto stavu opět přibližujem. A to snad nechceme ...

   Vymazat
  3. 8:55, není co odpouštět. Každý měl práci a sociální jistoty. To bylo špatné nebo zločinné?

   Vymazat
  4. 10:01, nechte si své rozumný pro schůzi zlodějů a lhářů.

   Vymazat
  5. 11:10 Takže Čecháčků, což? Nápis "Češi nekrást tady!" známý z rakouských obchodů:) Nadšení, že jste tak špatní, vám ještě pozvedla americká společnosti Gallup. Podle jejího výzkumu, kterého se zúčastnily tisíce lidí po celém světě, byli Češi označeni za druhý nejvíce negativní národ na světě. Ale neraduj se předčasně. Na prvním místě totiž skončilo lůzokratické azbucké Řecko – a tak je to jako v tom vtipu: ty jseš tak blbej, že bys i v soutěži o největšího blbce skončil jako druhej. Podle článku na www.expats.cz jsou Češi neustále negativně naladěni a nadávají, hlavně sami na sebe. Čechy totiž mají ze všech národů světa nejméně rádi Češi sami. Skoro polovina z nás podle průzkumu agentury STEM nevěří svým spoluobčanům a 70% mladých lidí by raději žilo v cizině než ve své vlasti. Nedivíme se tomu: ono je mnohem těžší něco budovat, než bořit. A nejlepší je prostě srabsky zdrhnout, než si uklidit vlastní svinčík v hlavě i v bytě. Češi šetří, jsou nevkusně oblečení a české ženy jsou nejvíce dávavé – což není velká pochvala. Jsme líní, závistiví a rovnostářští Tvrdí to třeba Angličané, kteří mají zkušenosti s českými au-pair. Například uživatel Aaron na serveru yahoo popisuje vřelou povahu a ochotu českých dívek při osobním kontaktu... a zároveň pak pomluvy, lenost a vypočítavost, jen co se k nim otočí zády. Poznáváš se rudej šmejde? Už není co znárodňovat, arizovat, ani rozkulačovat, privatizovat, vyvlastňovat, tunelovat či jinak uloupit. Budou jenom „rýt držkou v zemi“, leniví a stádovití lumpenproletáři, neschopní si ani společný kibuc založit.

   Vymazat
 5. Jakou moc drží oligarchové,.....
  http://aeronet.cz/news/video-statni-senator-z-virginie-natvrdo-odhalil-jakou-moc-drzi-nad-kongresem-deep-state-oligarchove-george-soros-a-zbrojari-trump-je-ztracen-tandemove-rizeni-svazkove-moci-v-usa-a-jeho-kopie/

  Kde končí dotace z EU?
  http://echo24.cz/a/wiaAi/chudi-dotuji-bohate-agrofert-neni-jediny-nejvic-dotaci-konci-u-velkych-firem?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 22:21 Však jo největší příjemce babiš vyřvává jak nechce migranty a euro. Pokud zvítězí tak otočí a nepůjde proti eu. Kdo mu věří pak zapláče ale to už bude pozdě.

   Vymazat
  2. 23,24
   Ale to udělají všichni. Nevěřím ani jedné partaji. V Čechách se stalo národním sportem, že politici dělají opak toho, co slibovali před volbami. Navíc, funguje tady přece ta kladná a záporná motivace. V daném případě, přijmi migranty a euro, škodný nebudeš. Cukej se a my, dobroseři, tě zlikvidujeme.
   Moc totiž pomalu, ale jistě, přebírají oni. Přes "svá" média, bohužel, ovládají davy a vesele s nimi manipulují. Dnes jsou zatím v klidu, protože přes veškerou snahu, Babišovi zůstávají preference na 30%. Pokud se po volbách Babiš a jeho klika nezařadí, zažijeme malou revoluci. Tak, jako tak, migranti přijdou a euro s nimi. O tom jsem přesvědčený.

   Vymazat
  3. Byl to chabrus. Volební podvod poznaly Čechy už za Rakouska-Uherska

   Zdroj: http://domaci.eurozpravy.cz/politika/197558-byl-to-chabrus-volebni-podvod-poznaly-cechy-uz-za-rakouska-uherska/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

   Vymazat
 6. platí pořád ekonomické zákony - hospodářství je přehřáté nezdravým způsobem. Zajímalo by mně, kam se ta "přidaná hodnota" rostoucího hdp poděla.
  Nepoděla se,milé děti - odletěla k finančním oligarchům, tady zůstala "levná" koruna.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Výstižně napsáno - u nás není demokracie , ale bankokracie. Banky vás přivedou na mizinu a pak na vás pošlou exekutory a nebo vás naženou do náručí "nebankovního sektoru" = oficiálním lichvářům.....
   Už bych si v životě nepůjčil.

   Vymazat
  2. ".... tady zůstala "levná" koruna." a dluhy!!

   Vymazat
 7. No jo, jsme zadlužení, ale jak říkají naši poslanci: máme se nejlépe, co kdy bylo, takže bychom se měli o ten přepych s kýmkoli rozdělit. Budeme dělit i ty dluhy?

  OdpovědětVymazat
 8. Úsilím každé banky je "vyrobit" dluhy a ovládnout je!

  OdpovědětVymazat
 9. O tom, že Češi budou stát v popředí budoucího vývoje, ať už bude jakýkoliv, lze vážně pochybovat.
  ...........Živnou půdou pro organizátory korupce a podvodů je utajování toků peněz ve všech oblastech národního i mezinárodního hospodářství. Míra podvodů a korupce je přímo úměrná míře utajení toho, kdo, kdy, od koho a kolik peněz a za co dává nebo bere. Skutečná cena, tj. hodnota veškerého zboží apod., které si obchodníci a další lidé pomocí peněz směňují, je určována v tržním hospodářství tržními mechanismy s tím větší chybou, čím více se tolerují podvody a korupce ve všech oblastech života společnosti.
  PODSTATA ZNĚNÍ ZÁKONA: Veškeré informace o tom, kdo, kdy, od koho, kolik peněz a za co dostává nebo dává, tj. jaké jsou finanční toky peněz ve všech finančních, obchodních i výrobních organizacích státních i soukromých, budou zveřejňovány na příslušných internetových stránkách, které budou mít povinnost všechny uvedené organizace soustavně aktualizovat, přičemž zveřejňování všech peněžních transakcí (toků peněz-penězovodů) bude povinné pro každou z uvedených organizací, jejíž roční obrat překročí zákonem stanovený minimální limit. Porušování tohoto zákona bude přísně trestáno...................

  Uvedený výňatek je z článku: "PROGNÓZA BUDOUCNOSTI LIDSTVA " - http://miloslav7.blogspot.cz/2013/12/prognoza-budoucnosti-lidstva.html

  OdpovědětVymazat