Reklama

úterý 29. srpna 2017

Dobrá zpráva o České republice nebo děsivá zpráva o střední a východní Evropě?


Petr Tomek
28.08. 2017     AteistéČR
Letos v červnu zveřejnil Pew Research Center svůj výzkum religiozity ve střední a východní Evropě. Česká republika v něm vyšla jako nejateističtější a zároveň nejméně pověrčivá země ve sledovaném regionu. Zatímco církve začaly tradičně lkát nad nízkou spiritualitou a úpadkem kultury, ateisté to většinou považovali za důkaz vyspělosti. Možná to ale není až takový důvod k oslavě.


Pokud se podíváte na mapku, zjistíte, že Česká republika je skutečně ostrovem ateismu obklopeným z východu zálivem silně religiózních států od Polska po Chorvatsko. To, co není vidět na západ od nás je také mnohem větší podíl věřících i když rozdíl není už tak propastný.

Pro srovnání je zde mapka podle údajů Eurobarometru (ten není zrovna znám důslednou metodikou, berte tedy s jistou rezervou) z roku 2005:

Poměr věřících ve státech Evropy podle Eurobarometru 2005


Nábožensky nezařazených je u nás 72%. Ateisty v širším slova smyslu (obecně nevěří v existenci Boha) je 66% Čechů, ale pouze 25% říká že slovo „ateismus“ vystihuje jejich postoj v otázce náboženství, 46% je spíš nábožensky chladných (označují jej jako „nic konkrétního“).

PEW udává procenta věřících v okolních zemích výrazně vyšší, než Eurobarometr před dvanácti lety. Pokud bychom mu měli věřit, znamenalo by to, že podpora náboženství v zemích Východní a střední Evropy viditelně stoupla.

Výzkum PEW poměrně podporuje předpoklad, že Češi budou mnohem více zastávat názory, které jsou pro tuto oblast spíše minoritní. A je to tak. ČR vede v podpoře legálních interrupcí (84%) a stejnopohlavních manželství (65%). Zároveň více než polovina z nás nechodí na bohoslužby (55%) ani se nemodlí (68%).


Radost nad tím, že jsme opravdu nejateističtější země Evropy nám mohou pořádně zakalit další údaje.

Zatímco v reálnou existenci pekla věří u nás jen 19% lidí (což ovšem fakticky stále znamená poměrně vysoké číslo, když uvážíme šílenost takové představy), medián regionu je 54%. Ano, ve Východní Evropě věří na peklo (to s čerty!) každý druhý! V Chorvatsku a Polsku by to byli dokonce 3 lidé z pěti. (Chorvatsko 60%, Polsko 62%)

Dotazy na další pojmy, které většinou spojujeme s náboženstvím ukazují, že za ateisty v užším slova smyslu můžeme považovat opravdu přibližně jen těch 25 %.

Tabulka hodnotící víru v další iracionální pojmy svázané s náboženstvím (shora): existenci duše, osud, zázraky, nebesa, působení magie nebo čarodějnictví, reinkarnace, uhranutí, peklo

Mnoho našich intelektuálů žije v iluzorním světě, v němž si představují, že křesťané chápou text Bible zpravidla symbolicky, asi jako Václav Hořejší. S tím se můžeme pouštět do sporů interpretujících dějiny či symboliku náboženských textů. Ve skutečnosti ale s většinou věřících v tomto regionu ani takovou diskusi vést nemůžeme, protože pokud bychom začali dialog stylem „já vím, že nevěříš doslovně na dědečka na obláčku“ můžeme velmi tvrdě narazit. Spousta z nich právě na takového dědečka totiž zřejmě věří. Není to o nic uhozenější představa, než víra v reálnou existenci pekla.

Možná bychom tedy konečně měli brát vážně to, když nám věřící spoluobčané s neskrývanou radostí popisují pekelná muka, která nás údajně po smrti očekávají, ne proto, že by nás snad něco takového opravdu čekalo, ale protože věří, že nás takové utrpení opravdu čeká a co víc, že si to za svou nevíru zasloužíme.

Stejně tak s největší pravděpodobností skutečně věří dalším podivným věcem, jako třeba tomu, že do našeho stále života zasahují nehmotné bytosti – andělé a démoni – nebo že bohu nesympatické sexuální aktivity způsobily zničení Sodomy a Gomory. Měli bychom opravdu brát vážně, že na náboženském vyznání závisí rozhodování našich politiků, soudců, lékařů…


Reálný svět kolem nás je prostě o něco více šílený, než co nám naznačovaly zkušenosti se sofistikovanou vírou teologů a věřících vědců.

72 komentářů :

 1. Náboženství je tmářství a byznys viz u nás restituce církvím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonyme 14:37 podle mne se naprosto mýlíte, i když chápu Vaše rozhořčení.

   Jenom 29% věřících a přesto se všichní topíme v moři tmářství a prodejnosti, které je hustě všude kolem. Tmářství a byznys ovládly celou společnost, to není jenom vina náboženství. Náboženství je tmářství a byznys úplně stejně, jako všechno ostatní. Ale bohužel, kdo by se chtěl utéci od satanského světa k některé skutečné Kristově Církvi, už to bude mít hodně těžké, takovou najít.

   Mimochodem, jsem členem, vpodstatě neaktivním, Církve, která se k restitučnímu kšeftu tisíciletí nepřipojila, kdyby ano, už jejím členem nejsem.

   Smazat
  2. Dnešním náboženstvím je KONZUM.

   https://vlkovobloguje.wordpress.com/2016/08/04/konsum-novodobe-nabozenstvi/

   Smazat
  3. Náboženství je nedostatek informací, víra v určité náboženství je nedostatek kritického myšlení. Víra v "instituce zástupců Boha", je nedostatek předešlého, nedostatkem "mozkovny".

   Smazat
  4. PS.- totéž platí o víře ke všem -izmům, včetně demokracie. Nadšení ano, nebyly by jinak tak potřebné revoluce (nejen v historii). Lidství, převzaté a zapsané Židy( účelově rozšířené) stačí opravdu dodržovat aby bylo "Království nebeské na Zemi"! Zajímavé je, že "zapisovatelé" se jimi neřídí!

   Smazat
  5. Proč pane Povolný? Protože to tvrdíte?

   Smazat
  6. To teda nevím, ten výraz, náboženství, myslíte, že to má něco společnýho se ženstvím? Lepší by bylo říkat nábožismus.

   Smazat
  7. Vláďo, ne, protože si to myslím. Sám jste uvedl, kdyby Vaše církev "se připojila, opustil byste ji". Komu víra pomáhá, ať ji má ale mne jí neobtěžuje, natož "znásilňuje". Historie "vír" všeho druhu, do současnosti, je jen genocida, nic jiného. Tomu mám věřit?

   Smazat
  8. Reagoval jsem na kompletní příspěveček 22:31. Je to jenom neprokazatelné vyjádření Vaší víry. Pokud teda nebudu ochoten přijmout některé Vaše axiomy jako dané.

   Vždy jsem byl skeptik a jsem i dnes. Když jsem v Boha nevěřil, neustále jsem se snažil získat jistotu a to se nedařilo.
   A nemůže se mi to podařit ani teď, když v Boha věřím.
   Poctiví ateisté i teisté musí být skeptici, protože si nutně musí uvědomovat, že jsou zároveň věřící i nevěřící a jejich nevíra nebo víra jsou prostě jenom jejich způsobem víry.

   Smazat
  9. Tak jistě víte Vláďo, že otázka "víry a nevíry" je čistě osobní a "instituce" vír jsou ryze "politické" strany!

   Smazat
 2. Asi v těch ostatních zemích nebyla "církev" nikdy tak jednoznačně parazitickou škodnou, jako je v Čechách protičeskou cynickou, pokryteckou zločineckou organizací. Satanismu bližší v Čechách, než jinde v Evropě včetně Španělska. A to ta organizace pokračuje v páchání svých protičeských rejdů v Čechách, za české, z Čechů podvodně vydírané prostředky, tak CHUCPE otevřeně jako ve španělských kolonií za Inkvizice. Takže O BOHU PRO ČECHY TU NEJDE.

  OdpovědětSmazat
 3. Jen hlupák může být ateistou a nevěřit v sílu duše, ducha a vědomí.

  Toto je dokument, nad nímž by tupí,arogantní Sysifové nejspíš začali vřískat cosi o šarlatánech. Jenže zázraky ae dějí a univerzitní profesoři z věhlasných západních klinik znovuobjevují sílu šamanských rituálů a praktik.

  https://www.youtube.com/watch?v=auzWS_ROnMo

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. JENOM HLUPÁK MŮŽE I V DOSPĚLOSTI VĚŘIT NA VODNÍKY, VÍLY, ČERTY, GAELŠTINOU MLUVÍCÍ OHNIVÉ DRAKY, a na pohádky farářů, imámů či rabínů (zde o vyvolenosti židovstva nad ostatní podlidi - klasická ukázka ryzího rasismu) - a celou tu šaškárnu ze svého dobrovolně platit. Nás ta banda rabuje a olupuje proti naší vůli, jako Němci za Hitlera rabovali protektorat BuM.

   Dáváte vypadlý, vyražený či vytržený zub na noc pod polštář pro ZUBNÍ VÍLU?

   Smazat
  2. Tohle je velmi primitivní představa ateistů.
   mám úraz a ortézu, tak jen kuse.

   S pojmem psychospirituální krize, potkává i naprosté ateisty a to je pak cvrkot, dnes operují i psychiatři např. v Bohnicích. Jde o uvolnění energie kundalini, je-li bez praxe, náhodné či předčasné, lehce ho zamění se schizofrenií. Mystické zážitky mají statisíce lidí.
   Institualizovaná církev je reliktem.
   Vyšší stav vědomí při meditaci, holotropním dýchání, komatu, klin.smrti, užití ayahuasky vám zprostředkuje kontakt s Bohem nebo jak tomu chcete říkat.

   Smazat
  3. Vše, co anonym 19:57 popisuje, není projevem boha či jiných "nadpřirozených sil", ale nedostatečně okysličeného Koma, klinická smrt, puna a pod.) či naopak překysličeného mozku (holotropní dýchání). Většinou na to věří lidé, kteří věří. Inu, poznávání světa může probíhat prostřednictvím vědy, víry nebo umění. Tak si vyberte. Ty méně vzdělaní asi zvolí víru a umění, že.

   Smazat
  4. Jde Khon s icíkem měste a přijdou ke kostelu. Tati, co je to za velký dům? No to je dům Boha. Ale tati, ve škole nám říkali, že Bůh bydlí na nebesích. To ano hochu, ale tady má kšeft.

   Smazat
  5. Ale houby.
   Jak potom vysvětlíte očitá svědectví, jichž už jsou tisíce, kdy umírající přesně popsali, co se v okamžiku jejich údajné smrti mozku dělo dokonce i v jiné místnosti atd.
   Dnes jsou i stovky svědků z řad zdravotnického personálu doprovázejícího umírající. A existuje mnoho zážitků SDÍLENÉ smrti, pokud vůbec víte, co to je.

   Na kongresech psychiatrů se to už dávno seriozně řeší.Thle kecy o překysličeném mozku šíří jen blbci od Sisyfa. Já mám stejné zážitky jen z meditací bez užití psychofarmak - stačí šamanské bubny.
   Ve videu výše jimi léčí onkologické pacienty slovutní profesoři neurologové i onkol. v Německu.
   Smiřte se s tím, že tělo je jen dopravní prostředek a duch, vědomí je nesmrtelné.

   Smazat
  6. Psychospirituální krize je taky z překysličeného mozku?
   A proč se jí už vážně zabývá psychiatrie?
   Zkuste si o tom nejdřív něco přečíst.
   Plácáte stokrát vyvrácené kraviny.

   Smazat
 4. Tak jsem nepochopil jestli je autor věřící, či čemu věřící. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Potom článek splnil své poslání.

   Smazat
  2. Mně to naopak připadá jasné. Autor je věřící, že Bůh není.
   J. Hruška

   Smazat
  3. Autor ví, že Bůh není. Ateismus není víra, ale užití vědecké kauzality.

   Smazat
 5. Myslí si tady snad opravdu vážně někdo, že na UherskoHradišťsku, kde je 64% obyvatel věřících, žijí hloupější a horší lidé než na Mostecku kde je jich jen 12%? To je skutečně úvaha agresivního ateisty.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Morava je morálne aj intelektuálne predsa len vyššom stupni, - je odôvodnený predpoklad, že to má súvis s religiozitou obyvateľstva.

   Smazat
  2. Jó oni věří, že jejich druháky pražáci nepoznají.

   Smazat
  3. 15:30 opakuje farářskou obezličku. Samozřejmě věřících je procentuálně víc v zaostalých krajích ve vrstvách lidí s nižším vzděláním. Víra s etikou a morálkou nemá nic společného -to nám denně předvádějí naši muslimští přistěhovalci. Ostatně Jana z Arku byla také nevzdělané venkovské hovádko.

   Smazat
  4. Na západ Čech se defekovala demografie celého bývalého Československa - a to, co považuje práci za dehonestující činnost dobrou akorát pro Gádže, možná chodí z nudy i za faráři... kdyby něco káplo... A je prý psáno "BLAHOSLAVENÍ CHUDÍ DUCHEM, neboť jich je království nebeské".

   Smazat
 6. kdysi se hledal kontakt s Bohem v poušti nebo pustině, kostelích, klášterech a službě bližnímu, v hledání Božího řádu. Dnes satanisti s jejich běsy jsou denně v televizi

  OdpovědětSmazat
 7. Církví po světě je minimálně několik stovek a světí ještě několikanásobek svých bohů, každá církev tvrdí, že ten její je právě ten pravý. A tak, KTERÝ bůh je opravdu TEN PRAVÝ. Zatím mi nebyl nikdo schopen uvěřitelně odpovědět, takže jsem došel k názoru, že žádný, že bůh/bohové jsou jen pouhý lidský výmysl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je jako byste říkal, že pravda neexistuje, protože lidi lžou.
   Vláďa z Brna

   Smazat
  2. Vláďa z Brna
   Pravda není postavena na víře, ale na prokazatelnosti.

   Smazat
  3. BŮH nepochybně existuje.
   Každý z nás to pozná v hodině naší smrti.
   Je směšné, když nevzdělanci zesměšńují to, o čem nemají ani páru.
   Evidentně jsou líní přemýšlet a podívat se aspoń na ta videa.

   https://www.youtube.com/watch?v=1AaHmfdpXIA
   Stanislav Grof - odlišná psychiatrie (rozhovor)

   Smazat
  4. Bůh evidentně n e e x i s t u j e ! Krajana Grofa si laskavě dejte do vitríny slepých uliček. Hned vedle Cimrmana.

   Smazat
  5. Jste hloupý a ještě to vystavujete na odiv.
   Krajan Grof je v psychiatrii pojem.

   Smazat
  6. K tomu Grofovi:
   Před lety byla v oficiální psychiatrii taky "pojem" "léčba" některých poruch lobotomií, autor za ni dostal dokonce Nobelovu cenu. Dnes se lobotomie hodnotí spíše jako jeden z největších omylů/zločinů lékařské vědy!

   Smazat
  7. 20.09 Vaše tvrzení je opakováním jedné z tezí farářů... kteří ovšem nejsou důvěryhodní ne proto, že se pohádkářstvím výtečně živí, ale tím, ŽE HLÁSAJÍ V TÉTO VĚCI NAUČENÉ - ALE OSOBNĚ NEPOZNANÉ. Ti církevní profesionálové totiž sami dosud NEZEMŘELI A TAK JENOM ŽVANÍ O TOM, CO BY MOHLI POZNAT AŽ PO SVÉ VLASTNÍ SMRTI. Nebo vám to v kostelíčku hlásal zombík bývalého děkana, či dokonce biskupa?

   Smazat
 8. Tak dobrý, ale dalo by se to pochopit ještě v 19. století. Náboženské a ostatní ideologie už dávno neměly mít žádné příznivce a věřící. Bohužel, přesto je jich stále drtivá většina, i na počátku jedenadvacátého století. Lidstvo je tedy pořád nesvéprávné a dementní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejsi o nic lepší ani chytřejší než tvoji v drtivé většině věřící předci v 19. století.

   Smazat
 9. Jenom mně udivuje, že obyvatelé Krymu jsou více věřící než obyvatelé ostatního Ruska.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud myslíte muslimské Tatary... Jenže skuteční Rusové jsou pravoslavní, nebo jsou ateisty. Navíc Pravoslaví je jejich NÁRODNÍ NÁBOŽENSTVÍ. Ne jako u nás, cizácká katolická nenasytná NESTYDATÁ... ŠKODNÁ!

   Smazat
 10. My jsme to měli přímo v Betlémské kapli:
  Hus,O církvi :
  "Tak jako hejno krkavců snesli se na tuto zemi, aby vyklovali každé zrnko zlata a stříbra. Nemají slitování. Jejich srdce zjedovatěla touhou po bohatství. Se vším kupčí, všechno prodávají. Chceš pokřtít dítě? Zaplať! Chceš loupit a vraždit? Zaplať a bude ti odpuštěno. Ale pak, kdyby sám ďábel zaplatil, vstoupil by na nebesa? A za peníze takto vydřené z chudého lidu koně krásné chovají, čeleď nepotřebnou drží, v kostky hrají a na své kuběny kožichy drahé věší, zatímco Kristus chodil bos a neměl, kde by hlavu složil."
  A Češi tuhle paměťovou stopu ani za sedm století neztratili.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Článek je o víře, ne o církvi. Tak to nezaměňuj, hlupáku.

   Smazat
  2. Jak by tu stopu mohli Češi ztratit, když jim to "milosrdenství a pokoru" Katolická církev a spol. neustále vystavuje na odiv, škodí a hrabe.

   Smazat
  3. 16.10 Tak si nech, "chytrolíne" přeložit z latiny do češtiny (rozumíš-li českému textu) název Husova díla DE ECLESIA (=O Církvi). A monopol na víru si uzurpují zločinné církve trestající (tam, kde a když mohou) jakýkoliv myšlenkový odklon od jimi oktrojovaných thesí... Husa proto přeci ti zločinci zaživa upálili a jeho popel vysypali do řeky, jako Sověti popel manželů Evy a Adolfa Hitlerových.

   Neuvědomili si, že voda je všudypřítomná, takže památku Mistra Jana Husa můžete uctít vzpomínkou u každé říčky, či potůčku. V Praze třeba ve vodovodu tečou Vltava, Želivka, Jizera... a ty berou vodu z přítoků; ty z dešťů, ty z moří a z oceánů kam ji řeky vrací... Dívám se právě na svoji sklenici vody... Není nezničitelnější a větší památník, než voda.

   Smazat
 11. 15:59
  To.měla být střelba ze zastávky????

  OdpovědětSmazat
 12. Vstante paše i ustaše ! Unama je srdce prave my branimo pravoslavje

  OdpovědětSmazat
 13. Poslechněte si přednášku "pseudovědce" a sluničkáře Václava Hořejšího (odkaz v jeho jménu) a následnou diskuzi. Pro mne je to důkaz toho, že všechna významná místa u nás obsadili katolíci. Mají nás v hrsti. Kdysi na outsiderech psal sociálně citlivé články plné pochopení pro obyčejné lidi. Kdosi ho obvinil ze sympatií k socialismu. Zřejmě aby nepřišel o koryto, vyplodil nenávistné sračky, které ho u mne shodily napořád.

  OdpovědětSmazat
 14. Člověk který věří v jakéhokoliv boha nepotřebuje prostředníka a tou je církev, tak proč tuto "službu" podporovat z daní. Jako každou službu si jí uživatel má zaplatit ze svého.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ještě bych dodal, kdo té církvi dal právo zastupovat boha.

   Smazat
 15. Je ještě něco, čemu lze dnes věřit? Všechno se ukazuje jako manipulace, účelové podvrhy,přímé i nepřímé lži, oblbování gramotných lidí, kteří umějí číst. Čemu lze věřit - lékařům? Ha ha - oblbujou pacienty, a snaží se je navyknout na užívání léků, aby měli vývar výrobci léků i oni - učitelům? Ha ha - lžou, a překroutí všechno ve směru nových osnov, ačkoliv jsou si vědomi, že své žáky a studenty oblbujou, dále tak činí, aby si udrželi flek. Soudcům? Ha ha ha - smečky prolhanců, kteří překroutí a nakroutí všechno tak, aby to nasvědčovalo té ze sporných stran, na níž má soudce zájem, falšujou i znalecké posudky a vůbec - je to sebranka odporná. Politikům? Ha ha ha - těm může věřit jen ten nejpitomější pitomec. Jak to, že je nesere, že pracují za sedm set korun na hodinu, za sedm set na hodinu dělají hovno, slejzají se, žvaní, a probírají kokotiny, a nestydí se brát plat za hodinu stejnej, jako bere dělník za osm hodin makačky a dřiny! Hnus! A věřit mediím? Číst denně přiblblý články od lidí, kteří si taky vydělávají žvaněním, lhaním, oblbováním, překrucováním a vědomýma sračkama, a mnohem více, než dělníci dřinou? Tak komu lze věřit - sousedům? Členům své rodiny? Proč se hledá nějaké božstvo, kterému by se dalo věřit, a sami lidi se chovají jako nejblbější hovada - proč?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad 17:21 - S Vaší kritikou, čemu dnes věřit, lze souhlasit. Ale základem Vaší frustrace je to, že pokud nevěříte v Boha ("Já jsem, který jsem", entitě která stvořila svět a svět řídí), potom Vám nezbývá nic jiného, než věřit sám sobě, svému rozumu. A dopadá to tak, jak jste to krásně popsal, a jak většina diskutujících o své víře, ve svůj skvělý úsudek, plká.

   Smazat
 16. Hledej pravdu, slyš pravdu,
  uč se pravdě, miluj pravdu,
  prav pravdu, drž pravdu,
  braň pravdy, až do smrti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo,to souhlasí. Ale kde je ta pravda? Každejch dvacet let je pravda něco jinýho - tak kde je? Co máme bránit až do smrti - tu pravdu, která platila po osmačtyřicátým?Po osmašedesátým? Po devětaosmdesátým? Dnes? Vidíte, že to nejde. Pravda prostě neexistuje - jsou jen manipulace, žvásty, propaganda. A taky sebepropagace - to jsou dnes ty pravdy. Pravdy pronášené lumpy z nejvyšších pater. Všehoschopnými lumpy.

   Smazat
  2. POZOR - Hus byl silně věřící, žádný ateista.
   Ale vnímal prohnilost církve.
   Všechny církve jsou odporné mocenské instituce, nemající nic společného s bohem.
   Proto se jejich stoupenci, speciálně alláhovci, dopouštějí takových zvěrstev.

   Smazat
  3. 20.21: Allahovci delaji zverstva:
   maji za poslednich 100 let na svedomi mozna 500 tisic mrtvych, krestane vice nez 100 milionu....

   Smazat
  4. My se ale snad bavíme o současnosti a křes´tanské církve už nějaký ten pátek
   zvěrstva nepáchají, na rozdíl od muslimského dobytku.
   Takhle argumentují slimáci a vítači.

   Smazat
  5. Co tady žvatláte pořád o zvěrstvech? Co je to za slovo? Tak když česká dvacetiletá pizda umlátí novorozenou holčičku paličkou na maso - to není zvěrstvo? A co je taková zrůda -aláhovec nebo křesťan? A že se zrůd, který zabíjí svá novorozeňata, urodilo na český hroudě poslední dobou docela dost - tak co si o tom myslíte vy trapní žvatlové?

   Smazat
  6. A kdo si myslí něco jiného než trapnej diskuzní starej žvatla, je slimák a vítač? Ach bože - jak dovede být stáří hnusný a trapný! F U J!

   Smazat
  7. 23.04 USAci jsou hluboce křesťansky věřící, jsou členy pytle církví křesťanských... a proto všechny jejich zločiny jsou ZLOČINY KŘESŤANSTVÍ... Pravověrní (=muslimové) by také raději bombardovali nepřátele drony a po skončení služby by rádi odebrali na modlitby do posvátných mešit... a vrátili se, po vykonání těch přímo amerických hrdinských činů, o pár ulic dál - dělat další věřící svým smavým krasavicím... místo aby při každém pokusu o asymetrický protiútok, navíc hloupě cílený na bezmocné nevinné jenom proto, že jsou na ulici bez ochranky a po ruce... ZAŘVALI PRO VĚTŠÍ SLÁVU IMÁMOVU A VÍCE PRACHŮ A MOCI CHYTRÁKŮ, KTEŘÍ SVÉ ŽIVOTY NERISKUJÍ; když na to mají dost hlupáků věřících jejich kecům... - takže také církev jako vyšitá, i když se jí říká UMMA.

   Přeji všem skutečným věřícím úspěšnou Hadždž.

   Smazat
 17. Duchovno a církve nemají nic společného. Církev je byznys s mocí a strachem lidí, duchovno je individuální cesta každého člověka a vychází z vlastní zkušenosti, nikoliv víry. Věřit můžete čemukoliv, kdo vám co nakuká, zkušenost je jenom vaše interní záležitost a je nepřenositelná a to nejen ta běžná, ale i ta duchovní, která ovlivňuje vědomí člověka.

  OdpovědětSmazat
 18. Já dnes nevěřím ani tomuto výzkumu Pew R.C. Dnes je zatěžko věřit čemukoliv, tedy i všem výzkumům. V podstatě nevíme ani která církev vlastně věří v toho skutečného boha. A když se podívám jen na poslední 3 papeže, tak který z nich je nebo byl tím nejlepším zástupcem katolického boha na zemi. A jiné dotazy by se dali dát i ostatním náboženstvím, ještě štěstí, že jsou odloučena od státu, tím i od škol. Tedy až na to jedno, které od 7.století zaplavuje svět a nyní i Evropu. Pardon, ta si jej sem dováží sama! Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 19. Nerada používám slovo BŮH.Za boha se považoval kde kdo.Jejich ego se vznášelo a mysleli si,že nad ně není,tak jako papež František dnes.Já používám slovo OTEC.Nechodím do kostela,každý den se nemodlím a přesto věřím,že Otec existuje.Každý má tu boží jiskru--JÁ JSEM VŠUDE,JÁ JSEM VŠE A BEZE MNE NENÍ NIC.Kdo si chce promluvit s Otcem,může.Jen je třeba si sehnat nějaké informace a zkusit si to každý sám.Vždy s Vámi bude Otec mluvit tak,abyste byli schopni mu rozumět.Domnívám se,že počet věřících může být mnohem větší,protože ne všichni musí chodit do kostela.Tak jak zde jeden napsal-Člověk který věří nepotřebuje prostředníka.-Přeji Vám všem mnoho lásky v životě---LM

  OdpovědětSmazat
 20. Pokud není něco takového, čím by lidé konající zvrácené činy, vraždící, hromadně vraždící,i nepřímo,dostali odplatu,nemyslím zde na Zemi, prožili tito lidé příjemný život. Hitlerů bylo a stále je mnoho. Pokud by jejich duše nebyly potrestány, neplatí deset Božích přikázání. Nevěřím tomu. Potom by bylo beztrestné z hlediska Věčnosti všechno. Dovoleno také všechno. Jsem odpůrce církví, ale nejsem ateista. Jsem věřící člověk v Boží spravedlnost. Církve jsou lidský výmysl...I čerti v pekle...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo? A jak bude vypadat ta boží spravedlnost? Zatím vždycky, když došlo k nějaký apokalypse, odsrali to tisíce nevinných lidí. Zemětřesení - jen chatrče spadnou, různé povodně - jen chudí strádají - i války odjakživa odsrali jen chudáci, i teroristické útoky odsírají obyčejňáci. Proč doprdele zemětřesení neshodí a nerozmetá na sračku paláce? Proč povodně nevyplaví parlamenty a senáty a sídla šmejdů? Proč války neodserou ti, kteří je rozpoutávají? Proč teroristé neútočí na kravaťáky, politiky, a bohatý šmejdy? Jděte s tou vaší teorií o boží spravedlnosti do hajzlu. Kdyby byla "boží"byla by spravedlivá, a ne nespravedlivá. Věřit na takový nesmysly.

   Smazat
  2. Nepíši o přírodě, živelních katastrofách, které postihují lidi, lidstvo. Píši o lidech, kteří páchají zlo, a, snad, jejich trestu, posmrtném. Ne v pekle. To je výmysl. Snad posmrtná spravedlnost pro lidi, lidstvo, existuje. Pokud jsou lidské duše nesmrtelné.

   Smazat
  3. Vlna hromadného vystupování z církve přišla s koncem 1.sv.války a s nově nabytou zkušeností přeživších vojáků. O víře a nevěřících (nejsou tím míněni ateisté) píše Miroslav Plzák a Ivana Hudcová v knize Obrana proti zlu
   z roku 1996

   Smazat
 21. Církve si přivlastnily licenci na boha, protože jde o jejich pocit moci nad ostatními.
  Proto tak fanaticky nenávidí vše, co zprostředkovává přímý kontakt s božským - buddhistické meditace, šamanské praktiky, osobní víru, dokonce i jógu a bílou magií-léčitelství.

  Církve, náboženství a VÍRA jsou zcela odlišné věci.

  OdpovědětSmazat
 22. Ať nám ateistům dají všichni náboženský blouznivci pokoj.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak - podobný fantasmagorie snad už jsou minulostí -ne? Nebo taky mají ti žvatlové na zahradě modly a bůžky a modlí se k tomu? Takový žvásty! Každej kouká kde co sežrat a čím si nacpat břicho, kde co čmajznout, a pak to tady žvaní o bohu a náboženství. Kdyby nějakej bůh existoval, byl by na smečku starých lidí, které by měl zdobit rozum a lidské moudro, a zatím denně lezou na internet psát svoje sračky a kraviny -pořádně nasranej! Proč nelezete do kostela? Proč lezete na počítač? není to bezbožnost? Bože - takový pitomý sračky - ale tak pitomý žvásty! Pokrytecký a úplně pitomý.

   Smazat
  2. 22:47-myslíte pokoj v "převýchovném gulagu"?

   Smazat
  3. 23.18 "Pokoj" ve vězení Torquemadovy "Svaté inkvizice" jistě na mysli nemá... to dá rozum... Křesťanský koncentrační tábor... ať britský (Búrská válka), USAcký - pro občany USA japonského původu (za 2. sv.), nebo Německý (ARBEIT MACHT FREI) či německý s ukrajinským a s pobaltským personálem... USAcké tajné mučírky, lágry Guantanámo a další, JSTE NĚJAK, ZŘEJMĚ OMYLEM, ZAPOMNĚL UVÉST...

   Smazat
  4. 9:28-jen jsem to zkrátil pod známější jméno ale ironicky jsem myslel právě na ty, které jste uvedl, takže díky!

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.