Reklama

.

.

sobota 19. srpna 2017

Evropská unie dosáhla stažení zpod sankcí části energetických projektů s účastí Ruska

19. 8. 2017      zdroj
Díky úsilí Evropské unie vyvedly USA zpod sankcí některé energetické projekty s ruskou účastí, prohlásil stálý zástupce Ruska při EU Vladimír Čižov v rozhovoru pro Radio Sputnik. Začátkem srpna podepsal Donald Trump zákon o nových sankcích proti Rusku, Íránu a KLDR. Ministr zahraničí Německa Sigmar Gabriel nazval nové sankce nezákonnými a poznamenal, že s jejich pomocí chce Washington uvolnit prostor pro dodávky amerických energetických zdrojů. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker oznámil, že Brusel bude bránit ekonomické zájmy EU.


"Vzhledem k tomu, že ty komentáře, které byly slyšet z Bílého domu, jednoznačná představa (o nových protiruských sankcích. - pozn. red.), alespoň v očích Evropanů, nevznikla. Znamená to, že v samotném zákoně, jak se domnívají, je mezera. Tuto mezeru je v Evropské unii tendence přiřadit i k výsledkům vlastního úsilí v období projednávání tohoto zákona v Kongreu", poznamenal Čižov.

Diplomat přiznal, že v porovnání s původním zněním návrhu zákona se EU "nějaké problémy podařilo zmírnit a některá čísla poopravit".

"Mohu uvést dva příklady, které nejvíce bijí do očí. V jednom z článků, právě nejcitlivějším, včetně Ruska, o potrubí. V původním znění bylo uvedeno, že prezident "musí" podnikat vhodné kroky a eurounijní představitelé tvrdí, že právě díky jejich výchovné práci s Američany bylo sloveso "shall", které se čte v daném kontextu jako "musí", nahrazeno slovesem "may", což znamená "může", řekl.

Ve finální verzi byla také podle Čižova zvýšena z 10 na 33 procent hranice přípustné účasti Ruska v mezinárodních energetických projektech. To dostalo část dohod zpod působnosti zákona.

"Ale samozřejmě že se to nevztahuje na Severní proud 2 a další naše potenciální významné záměry", dodal Čižov.

Přičemž stálý zástupce zdůraznil, že pro EU nebude až tak snadné vypracovat společný postoj k otázce sankcí vzhledem k radikálně odlišným pozicím.

"Jsou země, kde zaznívají docela ostrá prohlášení, jako Berlín, Paříž, což jsou přece jen dvě přední země EU. I tam i tam bylo oznámeno, že zákon je v rozporu s mezinárodním právem. Ale ve stejné době reagovala i Varšava a pobaltské země, kde radostí všichni bouřlivě tleskali", řekl.

Podle Čižova neuvalí EU sankce na USA, nehledě na ztráty evropských podniků. Jak stálý zástupce poznamenal, diskuse, nejspíše, přejdou k usmlouvávání výjimek nebo ujednání o nepoužití některých nástrojů, kterou jsou obsaženy v zákoně.

 Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

27 komentářů :

 1. Jak vidět zločinecké USA provedly další skrytý ekon. útok vůči EU! Fuj, je to na blití!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Smyslem sankcí západu proti Rusku nejsou ani namířené proti Rusku jako proti Evropě, která těmito sankcemi bude nucená, aby odebírala co možná nejvíce předražených komodit od USA a tím platili vnitřní astronomický dluh USA. Sankce proti Rusku je obchodní válka proti Evropě. Ovoce, zeleninu a potraviny dříve Rusko ve velkém dováželo z Evropy. Dnes Rusko si pěstuje vše samo a Evropa nadbytek potravin může dávat do hnoje. Rusko je ekonomický kolos, který se pomalu a jistě přeorientuje na ostatní svět, který je několikanásobně větší než celá Evropa. Až toho Rusko dosáhne, Evropa bude totálně v rukou USA a bude platit nadiktované obchodní ceny za vše z USA a bude živit USA, které Evropu připravují na válku proti Rusku, kterou zbrojní firmy v USA pro svoje zisky nutně potřebují. To je celý a jediný smysl všech těch sankcí proti Rusku.

   Vymazat
  2. A tak je to spravne
   EU at chcipne
   Horni Dolni

   Vymazat
 2. napsat něco jednoduše a srozumitelně je asi kumšt

  OdpovědětVymazat
 3. Tak mimo mísu. Jsem zvědav,co bude až Čína koupí část ruského energetického gigantu Rostněv. Rodinné stříbro se neprodává a není to tak dávno,co US korporace v rusku nepochodili. Jen se ptám. To jsou rusové na tom tak špatně,že Číně nechaji to nejcennější? Tady rozun nestačí, třeba znát ekonomickou bilananci Ruska

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rosněft žádné akcie nedrží. 50 % drží Ruská vláda, 19,5 % Anglická ropná společnost a pak firmy Glencore a QIA. Čína by měla zájem o část akcií, podobně jako je tomu u firem QIA a Glencore. K tomu by musela Ruská vláda vydat zvláštní dekret.

   Vymazat
 4. Pardon,,Rosněft,,

  OdpovědětVymazat
 5. USA uvalily na Rusko sankce, které poškozují hlavně EU. Teď už jen chybí, aby EU recipročně vyhlásila na Rusko nové sankce, které poškodí hlavně USA. USA dováží z Ruska zhruba za 3x víc, než do Ruska vyváží. Jistě nedováží nějaké spotřební zboží, ale hlavně to, co nezbytně potřebuje. Tak proč neuvalit sankce na nákup takového zboží? Třeba raketových motorů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak at si to ty svine z Brusle EU zkusi
   Uz je tomu zrejme moc davno a evropani zapomeli jak to vypada kdyz Americke bombardery srovnali Hamburg kobercovym naletem
   Horni Dolni
   Eu tak muze soupat nohama
   Horni Dolni

   Vymazat
 6. .....Varšava a pobaltské země novým sankcím vůči Rusku nadšeně tleskají.... Proč mám takový zvláštní pocit, že Poláci (snad ne všichni) se už dočista zbláznili. Z Poláků mám obavu stejnou jako z Amíků. Snad proto, že se nesou na stejné myšlenkové vlně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta (bez)myšlenková vlna Polákům v historii vždy vynesla ztráty území, tatarské nájezdy, ale čemu se co divit, když byl každý chalupníček s plotem a 5ti hektary ŠLECHTIC AŽ NA PŮDU magnaterie pyšnější... a sejmiky a sejmy by mohly vyprávět - kdy i nějaké jedno bydle vetovalo a vetovalo, až došlo na první a pak i na druhé dělení usnášení se neschopné Rzeczpospolite...

   Tak dlouho se paktovalo s Prušáky... a nenávidělo své akceschopnější sousedy...

   Vymazat
  2. 6:44 Poláci jsou taky šílení antikomunisti bourají památníky osvoboditelů a agresivní rusofobové.

   Vymazat
  3. 6:44 Musím se poláků zastat. Když je někdo hloupý a zlý, tak za to přece nemůže!

   Vymazat
 7. Tedy opravdu ale opravdu nevím, co mi má co kongres USA nařizovat a jeho rozhodnutí by měla být pro mne směrodatná? Bude se Amerika taky řídit tím když např. Bundestag udělá něco podobného a poškodí to zájmy Ameriky? Mě se zdá, že Amerika šlape vodu a navíc kolem sebe kope jak chcípající kobyla. Ale ona si už v současnosti opravdu nemůže tak vyskakovat, jako to bylo ještě před pár lety. M.R.

  OdpovědětVymazat
 8. Smyslem sankcí západu proti Rusku nejsou ani namířené proti Rusku jako proti Evropě, která těmito sankcemi bude nucená, aby odebírala co možná nejvíce předražených komodit od USA a tím platili vnitřní astronomický dluh USA. Sankce proti Rusku je obchodní válka proti Evropě. Ovoce, zeleninu a potraviny dříve Rusko ve velkém dováželo z Evropy. Dnes Rusko si pěstuje vše samo a Evropa nadbytek potravin může dávat do hnoje. Rusko je ekonomický kolos, který se pomalu a jistě přeorientuje na ostatní svět, který je několikanásobně větší než celá Evropa. Až toho Rusko dosáhne, Evropa bude totálně v rukou USA a bude platit nadiktované obchodní ceny za vše z USA a bude živit USA, které Evropu připravují na válku proti Rusku, kterou zbrojní firmy v USA pro svoje zisky nutně potřebují. To je celý a jediný smysl všech těch sankcí proti Rusku.

  OdpovědětVymazat
 9. Jean-Claude Juncker oznámil, že Brusel bude bránit ekonomické zájmy EU. ale jen do doby kdy mu trump zamává před ksichtem lahví džeka danielse !!!!

  OdpovědětVymazat
 10. Ti opravdu silní přeci nemůžou spadat pod nějaká zákonná omezení, nebo sankce. Hezká ukázka, jak lze ekonomickou sílu použít na změnu politických norem. Změna spočívá ve vyjmutí těch silných ze zákonné normy, nikoliv ke zrušení normy pro všechny. To je ten tolik vzývaný liberalismus v praxi – „stejná práva a svobodu pro všechny“. P.K.

  OdpovědětVymazat
 11. A co mají kurvaštelung alelujá, sankce nějakýho zaoceánskýho odpadu, společnýho s námi.
  To jako zákony usa platí na celým světě? My jsme usa?
  Doprdele, kolika sráčům už děláme otroky, takže podle vrstev: GEU otročí - USA, GEU otročí němčourům, čr - skopčákům, my, zatím u nás doma - cigošům, musulmanům, neziskovkám, "podnikatelům", sluníčkům, kalouskům, atd atd..... To je pořádná vrstva parazitů, co musíme udržovat a upřímně řečeno - MĚ TO SERE.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vřele doporučuji zhlédnout toto video:
   https://www.youtube.com/watch?v=XdgGyIksixM
   odmyslet si expresivní názvy politiků, i přesto, že si je zřejmě zaslouží a pozorně si poslechnout na čem se naši a slovenští "zástupci lidu" dohodli v Německu. Doufám, že to konečně voličům "docvakne" před volbami do čeho nás současná politické vedení táhne.

   Vymazat
 12. https://cz.sputniknews.com/svet/201708185823592-novak-severni-proud-sankce-usa/

  OdpovědětVymazat
 13. Globální elity chtějí zničit svoji konkurenci,EU i Rusko,a nejlépe tedy je poštvat proti sobě.A z toho pak profitovat.Už dnes největší hromobijci sami porušují sankce,které oni zavedli,ale velice dbají na to,aby neporušovala EU.Jenže EU(parlament,komise) je sice zbabělá,ale uvědomuje si,že metle,která visí jí nad hlavou není jenom jedna,ale jsou tam také metly od velkopodnikatelů svých vlastních zemí,o vlastním lidu nemluvě.A tyto metky jsou jim taď mnohem blíže,proto vzniká i zdání,že tito "pokakánkové" najednou dostávají rozum. Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Casem a pod nátlakem USA, si celá EU, sama dobrovolně podřízne energetickou větev a jako bonus, bude dovážet ussácké hamburgrové plyny za x-násobek předražené ceny.Finále platí zákazník a Ussák si namastí kapsu.V horizontu několika let, Rusko na odbyt svých surovin, žádnou EU nebude potřebovat, ale EU padne USA do nákupního koše nebo do hnoje.

   Vymazat
  2. EU a jejich pokakánkové, se USA bojí jako čert a nikdo z nich si nedovolí sankce proti EU, nikoliv Rusku, veřejně kritizovat!Až se podepíše TTIP, tak se přejde na US normy a USA bude určovat, které komodity smí EU nakupovat a od koho.Tohle si USA dokáží zařídit.Obchod EU bude pod plnou kontrolou a dolarový potrubní penězovod US.Stream 1, směr USA.

   Vymazat
 14. Ze slov EU a USA se mi chce již delší dobu jen zvracet, Polákům, Litevcům, Lotyšům a Estoncům při nákupu a využití zkapalněného frakovaného amerického plynu přeji, hodně zábavy, smíchu a radosti při placení velkoodběratelských a maloodběratelských faktur.To bude jásotu a tleskání, ale v USSA, jak ty hlupáky z Evropy zase napálili.Příště schválí kongres útok Evropanů a evropských zdrojů na Rusko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evropa si koupi i muj pristi prd
   Horni Dolni

   Vymazat
 15. Na jedné straně je pro ČR dobře, když dnes je - a i zítra bude většina plynu odebírána od Ruska. Protože ruský plyn je porovnatelně levnější.
  Na straně druhé není velký důvod k radosti z toho, že tento bude přicházet Nord Streamem 1/2 a nikoliv přes Ukrajinu.
  Republika tak přijde o tradiční tranzitní poplatky podobně, jako o ně přijde zejména dnešní banderistán, Slovensko, Polsko, Bělorusko aj. tranzitní státy.
  A to kvůli kyjevským debilům, kteří - myslíce si, že tak porazí Rusko - střílejí se s takovou lehkostí do vlastního kolena ...

  OdpovědětVymazat
 16. Tomu rikam demokracie, USA si vymysli nespravedlive sankce a vsechny demokraticke staty - mimo USA - je realizuji!

  OdpovědětVymazat