Reklama

čtvrtek 31. srpna 2017

Forbes: Jakmile si Rusko osvojí břidlici, je to konec OPECu!

 31.8. 2017   První zprávy
Jakmile si Rusko osvojí svá ložiska ropných břidlic,vyvolá to problém tradičním vývozcům ropy na Středním východě, kteří nebudou moci určovat ceny ropy, napsal Kenneth Rapoza, komentátor Forbesu.Jak americká publikace uvádí, že Rusko a Spojené státy, které mají největší zásoby roponosné břidlice na světě - budou „nastavovat tón" a v nadcházejících letech budou plně
energeticky nezávislé a pro OPEC bude „konec".

Pokud Saúdská Arábie, Irák a Írán nezačnou dobývat více ropy a nestanoví cenu za barel ve výši 20 dolarů, tak klíčové země OPEC „uvíznou v písku". Permská pánev USA „může radikálně změnit stav věcí". A jestli si Rusko, kde je nyní zakázáno používat pokročilé vrtací zařízení a technologie v USA, osvojí ložiska ropných břidlic, vznikne problém pro tradiční vývozce ropy na Středním východě. Nebudou schopni řídit ceny ropy, a Rusko a Spojené státy „nastaví tón", uvedl Kenneth Rapoza.

Kvůli americkým sankcím spojeným s Ukrajinou nemohou ruské ropné společnosti spolupracovat s americkými společnostmi, které je mohou naučit, jak vyrábět břidlicovou ropu. Ukrajina byla dobrý způsob, jak zadržet Rusko. Ale Rusko, které má několik velkých ropných společností, a může vysílat lidi do vesmíru, bude moci „vyřešit" břidlicovou ropu.
FAZ: Sankce, ceny ropy - a ruská ekonomika stále roste a roste!
Commerzbank: USA nemohou ovládat evropský trh s plynem
V Baženovu na Sibiři je největší břidlicové ropné pole v Rusku - v hloubce 98 stop se nacházejí ložiska uhlovodíků. Baženov je větší než Bakkenovská formace v Dakotě a Eagle Ford v Texasu dohromady, poukazuje americké vydání

Podle údajů americké Správy informací o energii má Rusko druhé největší zásoby břidlicové ropy na světě. Čína se řadí na třetí místo a vzhledem k tomu, že Čína má peníze a již zjistila, jak soutěžit s americkou jadernou energií (je mi líto Westinghousi, poznamenal Rapoza), dokáže „zjistit", jak se dostat k břidlici. A Čína může sdílet své dovednosti s Ruskem.

Díky ropným a plynovým zdrojům Ruska a Spojených států budou ceny energií na dlouhou dobu nízké. Obě země budou soutěžit o asijské a evropské trhy, kvůli čemuž mohou vypuknout nové konflikty.

Podle komentátora Forbesu, je to pro OPEC „konec". Z Baženovového podloží lze vyprodukovat více ropy než dosud získané z Ghawaru - největšího ropného pole v Saúdské Arábii. A to se nepočítá zemní plyn, který Rusko může získat z téhož zdroje.

13 komentářů :

 1. Docela by mě zajímalo, jak vypadá krajina po skončení „vysávání břidlic“. Nejspíš pro pár generací neobyvatelná. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zločincům v USA je devastace životního prostředí, flóry,fauny, likvidace přírody a v nich žijících živočichů, na úkor kapitalistického amerického zisku, úplně jedno.Drancování přírody v cizích zemích je jim také velmi blízké.Pokud by již byla podepsána TTIP, USA by již v EU drancovaly a plenily ve velkém. Strach z arbitráží, které by EU prohrávala, by vítězil na úkor ochrany životního prostředí a nezdaněné zisky, směřovaly do amerických kapes.USA jako největší znečišťovatel planety, si vesele a beztrestně mohou ve světě dovolit prakticky vše!!!Klidně by za nuzný dolar mohly frakovat třeba v šumavských hvozdech.Stačí již devastace Krušných hor budoucím drancováním lithia, jistě soukromými zahraničními americko-ausgtralskými společnostmi.Stát by z této těžby neměl prakticky žádný zisk.

   Smazat
  2. 13:42 Na Sibiři bude nejspíš jedno, jestli bude neobyvatelná kvůli klimatickým podmínkém nebo kvůli těžbě z břidlic.

   Smazat
  3. Re (13:42):
   Patrně nejen ta krajina, ale ohroženo je i to, co je pod ní ..
   ----
   Více o hydraulickém štěpení břidlic např. zde: https://byznys.ihned.cz/c1-63189560-britska-studie-prirovnala-riziko-tezby-pomoci-frakovani-k-azbestu-ci-pesticidum

   Smazat
  4. František Opluštil četl jsem to a není to dobré.

   Smazat
 2. Tak to je prvně, co čtu o břidlicové ropě. Dosud se vždy hovořilo o břidlicovém plynu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:50 K informaci : https://cs.wikipedia.org/wiki/Ropn%C3%A9_b%C5%99idlice

   Smazat
  2. Ad 15:12 - Děkuji.

   Smazat
 3. těžit z břidlic či ropných písků bude vždy dražší než klasická těžba. už z podstaty energetické náročnosti či krátké životnosti vrtu -několik měsíců pak se musi vrtat znovu, navíc se jedná o nízkokvalitní produkty.

  OdpovědětSmazat
 4. Hlavně nevím, proč by Rusové získávali břidličné plyny či ropu, když mají pro oboje dostatečné zásoby z klasických zdrojů. Pro USA je těžba ropy a plynu z břidlic z nouze cnost. Klasické zdroje si už vytěžily a těžba uhlovodíkových energetických surovin z břidlic je daleko náročnější a dražší nehledě na ekologii. Celá ta úvaha se mi zdá nesmyslná.
  Jirka

  OdpovědětSmazat
 5. Rusko ovsem (narozdil od americkych GMO) je a chce byt gigantem v produkci bio-potravin.

  Takze si samozrejme nezasvini prirodu tlakovanim jedu do spodnich vrstev frakovanim...

  OdpovědětSmazat
 6. Anonymní31. srpna 2017 14:32
  Sibiř je široký pojem, to není jenom oblast za polárním kruhem.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Sibi%C5%99
  P.K.

  OdpovědětSmazat
 7. Myslím, že Rusko má na úvahy o využití či nevyužití svých zásob ropy a plynu z břidlic času dost.
  Jeho zásoby v "tradičních" typech přirozených ložisek jsou totiž dost velké na to, aby se tématem mohlo zabývat až v budoucnu, pokud vůbec.
  Pro Rusko to není tématem dne.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.