Reklama

.

.

středa 23. srpna 2017

Herecké hostiny versus snědený krám

Karel Sýs
23.8.2017

Už i režimní kritikové si stěžují na české televizní stanice, že neúnavně obracejí televizní seriály. Kritizují samozřejmě jen ty závadné: Nemocnici na kraji města, Chalupáře, Byl jednou jeden dům, Hříšné lidi města pražského, Malý pitaval z velkého města, Sanitku…


Podobně by mohli vyčítat věčné repetice obou Andělů, Majora Zemana, Dobrého vojáka Švejka, Pěničky a Paraplíčka…

Kupodivu mlčí o polistopadových škvárech, které na obrazovce obíhají jako na běžícím páse.

Jenže takoví Hříšní lidé – to byly herecké hody! Herci opravdu hráli, zřetelně vyslovovali, ale hlavně – měli co hrát. Zápletky se neopakovaly, krev tekla jen za scénou, a i ty vraždy byly tak nějak laskavé.

Kriminálkou Anděl nás krmí den co den. Chápu – ministr operetní armády se před volbami musí zviditelňovat až do totalitního zblbnutí. Jenže má všehovšudy jen tři herecké polohy: nakloní hlavu k rameni, podepře si skráň dvěma prsty a v okamžiku rozluštění dramatu si mne chřípí. Jeho souherci jsou taky jen figurky. Není jim slova rozumět, zřejmě je nestačili naučit, že slabiky se nepolykají. Abychom jim však nekřivdili. Nemají prostě co hrát a to se na výkonu hned pozná.

Jistě nečekáme Hamleta ani Revizora, ale schémata jsou nesnesitelně prostoduchá, stále stejná jako jídelní lístek v dnes tak vysmívaných školních kuchyních. (Kam se však na ně postmoderní dramaturgie hrabe!) Když už jsme u gastronomie – podobají se jako vejce vejci. Spíš jako pouk pouku. Krve ovšem teče víc než z krevní tučnice!

Čtenáři se snad neurazí, řeknu-li, že z režimních hoven bič neupleteš!

27 komentářů :

 1. Zkrátka - čím větší DVB - TV, tím větší P R D !!! na současnou "tvorbu" by bohatě stačil starý lampový Lotos nebo sovětský Temp-2.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A to nikdo nezmiňuje stupidní stále se opakující paskvil ze zámoří.

   Vymazat
 2. V kriminálce Anděl jsou i katastrofální mezilidské vztahy - například šéf Kriminálky major Tomeček (M. Stropnický) nazývá staršího svědka " dědkem " , na oplátku jsou živnostníci či podnikatelé na kriminalisty místy nehorázně drzí, prostě chování jak kriminalistů tak ostatních lidí je často šokující, výrazně horší než v Hříšných lidech či Četnických Humoreskách.

  OdpovědětVymazat
 3. Zvuková "kvalita" novodobých českých filmů a seriálů je opravdu na "úrovni". Bylo by zajímavé vědět, co ti čeští zvukaři mají za techniku, nebo jsou tak otrlí, že je jim to fuk ?. O scénické hudbě, která přehlušuje mluvené slovo ani nemluvím...
  A co na to páni profesoři z FAMU ? Ti nesleduji naší TV ?
  Já osobně se již delší dobu dívám jenom na dabované filmy, nebo originály s titulky.

  OdpovědětVymazat
 4. Super. Pan autor proti zbytečným seriálům bojuje psaním zbytečných článků. Úplně by stačilo se na to prostě nedívat. Kdo to sleduje, bude se na to dívat i dál, článek nečlánek. Kdo se na to nedívá a pustí si tam radši fotbal, pro toho je tenhle článek taky k prdu.
  Takže proč se autor vůbec namáhal?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Snad abyste naučil myslet. Zdá se, že Váš komentář je zbytečný jako snaha pana Sýse!

   Vymazat
  2. Snad aspoň mé chybějící "se" mezi slovy "domyslíte".

   Vymazat
  3. Asi bych vás poslechnul, milý anonyme 16,31, kdybych nemusel ČT platit. Měl bych své doporučení. Zrušme koncesionářské poplatky a ČT ať svůj kanál zakóduje podobně, jako to dělají komerční stanice. Kdo bude o jejich "kvalitní" zpravodajství a tvorbu stát, ať si jej zaplatí extra.
   Dnes to vypadá asi tak, že zatímco ČT nepřímo propaguje a hájí kapitalismus, sama si žije v hlubokém socialismu, kde bez ohledu na kvalitu své práce má jistých šest miliard ročně. Trochu absurdní, nezdá se vám?

   Vymazat
  4. Do "práce" se televizním presstitukám nesmí mluvit, protože opisují y CNN a BBC, a to jsou pro ně svaté kanály. Do hospodaření jim nesmí nahlížet nikdo, natož je kontrolovat. ČT je stát ve státě, ovšem za naše peníze! Jak dlouho to ještě budeme snášet, aby naše televize byla tribunou exhibice Kalousků a dalších "politiků", kteří naši zemi zničili a morálně otrávili?!

   Vymazat
  5. prejže naše nenaše čete plna byvalich komunistu a agentu estebe kteři se prekabatili na demokrady je ve skutečnosti prestitucky pepi gebls ktereho se bal i samotny soudruch hitrel a proto se ji boji i naše přeslavna komunisty obsazena posranecka sněmovna a sernat soudy policie finančak i soudruch prasedident a tento exoticki cirkus si musi vovčani platit pod hrozbou trestu smrti pač nam to nařidili soudrusi evrohujeři z brusele a tak o zrušeni nemuže byt ani řeč toby sem pro změnu vlitli amici i svata vojska nebeska vedana jenerali z vatikanu

   Vymazat
 5. Zrovna v pondělí měl v televizi, krim. Anděl dialog s odsouzeným, pan Taclík. Nevím, jestli byl pod vlivem nějakého svinstva, ale rozumnět mu nebylo téměř nic. Ale vzhledem k tomu, že dobře kope do presidenta Zemana, tak předpokládám, že to na Thálii dotáhne. To je dnes to hlavní. Jestli umí, nebo ne, to není až tak důležité.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taclík ? není to ten s bytem 1+1 v exekuci ?

   Vymazat
  2. na Taclíkův dluh by se mohla složit pražská kavárna

   Vymazat
  3. Ta hvězdná trojice Stropnický, Taclík a mladý Švehlík jsou, co se týče divadelní či filmové mluvy skutečně dnešní "špica". Není jim prakticky skoro rozumět, jistý podíl na tom mají určitě i zvukaři. Chudáci rejžové asi do obsazení v TV nemůžou moc mluvit, i když většina z nich jsou taky "třída nižší střední" a jsou rádi za každý kšeft.

   Vymazat
  4. Režisér jako výkonný šéf projektu je vždy za vše odpovědný!

   Vymazat
 6. Souhlasím,v TV se není na co dívat.Jeden přiblblý seriál za druhým,kvalita žádná,o špatné výslovnosti zbytečné mluvit.Jen se divím,že byl JEDNOHLASNĚ zvolen DVOŘÁK generálním ředitelem ČT.To je ta Rada pro rozhlas a televizi tak prohnilá?Nebo nesvědomitá?

  OdpovědětVymazat
 7. Všecko to je za málo peněz , málo muziky. Takový už je ale svět.

  OdpovědětVymazat
 8. Není nad totalitní kulturu, že pane Dvořák. Ty pořady byly lepší než vaše slaboduchá propaganda a prmanentní bláboly o hrůzách socialismu.

  OdpovědětVymazat
 9. to 18:58
  Spíš bych řekl, že za hodně peněz málo muziky protože se s penězi nehospodaří v naší milé televizi, peníze se doslova rozhazují za brak, přeplácejí se herci a moderátoři, jen tak na okraj, víte kolik bere za jeden pořad V. Moravec ? A není sám, takže je to jako v černé díře. Můžete tam nastrkat kolik je libo, stále bude málo, takhle tady ale funguje více věcí.

  OdpovědětVymazat
 10. Zírám na co se dneska díváte a ještě komentujete. Vůbec tuhle novou divotvorbu od roku 95 nesleduji jen to na co mě kamarád pracující v pakultůře upozorní. Mám veliký archív filmů a pořadů a tak je nestačím ani za tři roky vidět dvakrát. Výjimku tvoří pohádky Sůl nad zlato,hrádky s čertem a Dřbuján a pandrhola, dále filmy Osudy dobrého vojáka Švejka, Limonádový Joe a Hej Rup. PRADĚDA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pradědo, protože "propagandou" těchto pohádek jsem byl ovlivněn, nemusím je již ani vidět a snažím se dle nich chovat. Inu není propaganda, jako propaganda!

   Vymazat
 11. Dodatek ještě film Vlak dětství a naděje. Jsou to filmy které již nikdy nikdo nebude schopen překonat. PRADĚDA.

  OdpovědětVymazat
 12. Já jejich tvorbu nesleduji a nechybí mi.

  OdpovědětVymazat
 13. Pane Povolný, sledování těchto geniálních filmů mě pohladí po duši a jsem hned veselejší. PRADĚDA.

  OdpovědětVymazat
 14. Som velmi rad, ze ste v debate ozrejmili problem, ktorý trapi aj mna, pri pozerani českych stanic /vdaka Bohu že ich na SK máme, ináč TV by bola o nicom/prestavam hercom rozumiet,vyslovovanie je nejasne, velka čast hovoru je pre mna nezrozumitelna..najprv som si myslel, ze chyba je vo mne tym ze uz sa s češtinou tolko nestretavam, ale kedysi sme mali vsetky dokumenty k zariadeniam aj školenia v čestine, nikdy som ziadny problem nemal,potom som myslel ze to robi nejaka nepodarená kompresia zvukoveho kanalu...nakoniec som to pripisoval veku /65/ a zhorsujucemu sa sluchu-:))) až tu ste mi objasnili, ze herci nevedia vyslovovat poriadne...vdaka za objasnenie problemu...

  OdpovědětVymazat
 15. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 16. Stroje schopnější než já si se mnou zahrávají. Můj původní komentář totiž zněl takto: „Chválabohu, či vlastně přírodě, že nejsem sám, kdo hercům mnohdy nerozumí celé věty. Já osmdesátiletý bloud totiž myslel, že ztrácím sluch.

  OdpovědětVymazat