Reklama

čtvrtek 31. srpna 2017

Herecké hostiny versus snědený krám

Karel Sýs
31.8. 2017   Rukojmí
Už i režimní kritikové si stěžují na české televizní stanice, že neúnavně obracejí televizní seriály. Kritizují samozřejmě jen ty závadné: Nemocnici na kraji města, Chalupáře, Byl jednou jeden dům, Hříšné lidi města pražského, Malý pitaval z velkého města, Sanitku… Podobně by mohli vyčítat věčné repetice obou Andělů, Majora Zemana, Dobrého vojáka Švejka, Pěničky a Paraplíčka… Kupodivu mlčí o polistopadových škvárech, které na obrazovce obíhají jako na běžícím páse.


 Jenže takoví Hříšní lidé – to byly herecké hody! Herci opravdu hráli, zřetelně vyslovovali, ale hlavně – měli co hrát. Zápletky se neopakovaly, krev tekla jen za scénou, a i ty vraždy byly tak nějak laskavé.

Kriminálkou Anděl nás krmí den co den. Chápu – ministr operetní armády se před volbami musí zviditelňovat až do totalitního zblbnutí. Jenže má všehovšudy jen tři herecké polohy: nakloní hlavu k rameni, podepře si skráň dvěma prsty a v okamžiku rozluštění dramatu si mne chřípí. Jeho souherci jsou taky jen figurky. Není jim slova rozumět, zřejmě je nestačili naučit, že slabiky se nepolykají. Abychom jim však nekřivdili. Nemají prostě co hrát a to se na výkonu hned pozná.

Jistě nečekáme Hamleta ani Revizora, ale schémata jsou nesnesitelně prostoduchá, stále stejná jako jídelní lístek v dnes tak vysmívaných školních kuchyních. (Kam se však na ně postmoderní dramaturgie hrabe!) Když už jsme u gastronomie – podobají se jako vejce vejci. Spíš jako pouk pouku. Krve ovšem teče víc než z krevní tučnice!

Čtenáři se snad neurazí, řeknu-li, že z režimních hoven bič neupleteš!

20 komentářů :

 1. Urazí neurazí, lepší příměr nenajdeš.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:22 Pravda. Ten příměr je trefný i ve svém pokračování: "..A když upleteš, tak s ním nezapráskáš. A když zapráskáš, tak jenom sebe."

   Smazat
 2. chvála bohu za komunistickou tvorbu.Ale lide český nebrblej a koukni na ty skvosty - ordinace ,vinaři,vyprávěj,soudkyně barbara,soudce x,kuře krákoře,.Vše od 20hod na blbnutí pracujících co vstávají na 6hod do práce.Po 22hod,kteroužto hodinu normalní pracující nemůže dostát jede tvorba celkem slušná.Pro koho,se ptám.Pro kikány co se chystají na lup nebo do heren,projebat soc.dávky? Nebo feťáky a jiná nefachčenka.Jedna věc je jistá - jednou vám tento český lid nakope zadky ,proč?Protože nejsme malé děti natož blbé děti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak jsem psal minule, takovej Discopříběh, nebo Kamarád do deště, to byly hotové skvosty naší kinematografie. O tom žádná.

   Smazat
  2. 13:49 Umíte si představit, že by někdo natočil podobné filmy o dnešních "nešvarech"? A to tehdy byla nesvoboda, kdežto dnes se se o všem může mluvit zcela svobodně. Jenže dnes nespíš zlodějny a podrazy patří ke správnému free-cool-in stylu života. Z tehdejších šmejdů se stali vážení podnikatelé a politici, na které není "politicky korektní" veřejně poukazovat.

   Smazat
  3. Úplně nejlepší "Co to kurňa je?" Větší vypovinu jsem neviděl.

   Smazat
  4. Kdybych soudil podle příběhů z dnešní doby, které nám přehrávají do zblbnutí v televizi, pak bych si myslel, že žijeme v nejšťastnější době a vrcholu českých dějin. Oni dobře vědí, že nám lžou, proto ty díla z doby totality, abychom zapomněli na smutek dneška.

   Smazat
  5. 21:24 Přesně tak ty jejich blbosti ať jsi nechají nebo filmy a seriály o amerických nadlidech.

   Smazat
 3. Pane admine, ten článek pana Sýse není nijak extra skvělý na to, abyste ho sem musel dávat několikrát za týden znovu a znovu...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ani ne tak skvostný,jako pravdivý

   Smazat
 4. ale ved to sú najlepšie filmy čo kedy boli. Tieto, mám sice 51 rokov, môžem pozerať každý rok.

  OdpovědětSmazat
 5. Taková "Výměna manželek", to je žůžo. V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
 6. Tedy na některé hodně politicky angažované pořady se nemohu po letech dívat ani dnes, kde té angažovanosti bylo přiměřeně nebo žádná bylo, celé zpracování včetně hereckých výkonů na opravdu profesionální úrovni.
  To co se točí dne jsou/na pár vyjímek/ totální plytké sračky.  OdpovědětSmazat
 7. Lidé zapomínají. Vzpomínám si na své pocity při sledování seriálu Okres na severu. Obětavý tajemník Pláteník, který pracoval 25 hodin denně a který by se rozdal pro druhé ve srovnání s realitou všedního dne. Ta byla asi taková, že standard komunistického papaláše, čest vyjímkám, ale žádná mne nenapadá, byl vyžraný a zapálený blb. Nulová kvalifikace, minimum sociálního cítění, ale o to větší zapálenost pro věc.
  Ne, nebylo úplně všechno růžové, jak se nám snaží namluvit dobové seriály. Ale bylo to pro většinu lidí určitě lepší, než dnes.
  Každý režim dělá ideologicky zaměřenou tvorbu. Jenom je to o kvalitě zpracování. A ta současná, bohužel, značně pokulhává za tou minulou.

  OdpovědětSmazat
 8. Generace kumštýřů pomalu zestárla a nahradila ji generace vzniklá z protekčních dětiček bohatých papínků, která vytvořila právě tuto situaci. Pokud chce tedy tv udržet alespoň nějakou sledovanost, musí sahat do archivu čím dál častěji - na poameričtěnou seriálovou selanku se statně mohu podívat kdykoliv v originálním podání.
  Hrát může každý, kumštýřem se ale člověk musí holt narodit.

  OdpovědětSmazat
 9. Telku jsem prodal,protože mě okrádá o čas a diktuje na co se dívat.O stupidnosti jednot.pořadů není potřeba debatovat.Reklama je ,jednak stupidní a pořád ta samá,ˇÓóóó-vložky-unik moči,pach podpaždí ,zácpa,prdy.Sam jsem si vypočítal o jaký čas mě večer okradnou svou stupiditou a reklamou.Výsledek - telko z domu.Dnes - věnuji se více rodině,sobě,okolí,vzdělávání ale ne prostřednictvím televize.Je mě fajn!!! Vyskoušejte to,je to paráda.Co chci si pustím na internetu.Jednoduše - televizním kanálům odzvonilo,budou jen dezinformační kanály poitické.Reklama - nová televize a možnost výběru čehokoliv sám.Důvod - koncesi.poplatky se neplatí,tak co s tím.Uděláme poplatný archýv a máme to doma,bez řvaní a kanály? Kdo čumí ať čumí!!!

  OdpovědětSmazat
 10. Čt bych měl vlastně poděkovat za to, že mě zbavila závislosti na jejím sledování. Nikdy jsem za totáče nesledoval Televizní noviny, po revoluci jsem ale nakopnul a propracoval se až po sledování Událostí - bohužel mi to opět nevydrželo, když vyváženost v podobě ideologické jednopohledovosti opět zvítězila. Když pominu otřesnou zpolitizovanou ejakulaci moderátorů v době počínající ukrajinské krize, tak ještě přidám Barboru Šámalovou, dámu, která vegetuje v čínských hotelích a pak vyhledává na ulici jakési odpůrce režimu a pana Řezníčka, který evidentně v přímém přenosu z USA neunášel vítězství Trumpa aj. Holt staré "dobré" časy se zase vrací.

  OdpovědětSmazat
 11. to 10:52
  Já se na televizi nedívám už 30 let, nechybí, takže jména Šámalová či Řezníček mi nic neříkají a ani mě to nemrzí. Televize je zloděj času a je to bedna pro mentálně zaostalé.

  OdpovědětSmazat
 12. Deset let se nedívám na TV, a o nic jsem nepřišel
  existuje rozhlas nejen český, ale i slovenský a polský; plus k tomu odborné knihy (zejména historie a sociologie) a internet. Nemohu si stěžovat na neinformovanost. Morave

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.