Reklama

.

.

čtvrtek 17. srpna 2017

Hroutí se ruské hospodářství?

Jar. Loudil
17. 8. 2017
Někteří naši ekonomové Rusku často vyčítají, že je jeho ekonomika plně závislá na exportu surovin a prý tak stále více zaostává za - "Vyspělým Západem". Není to tak docela pravda. Rusko je například největším světovým vývozcem atomových elektráren, nyní má podepsané kontrakty na jejich dodání s Finskem, Maďarskem, Indií, Egyptem, Tureckem, Bangladéší,...atd. atd. Rusko je také trvale mezi třemi největšími světovými exportéry zbraní (s USA a Čínou), jeho kosmická technika vynáší do kosmu různým třetím státům jejich družice a od roku 2011 jsou USA, Evropa i Japonsko plně závislé na ruských kabinách Sojuz při cestách do kosmu. 

Nebýt Rusů, tak by se už 6 let nikdo ze Západu nepodíval do kosmu a Mezinárodní kosmická stanice by musela být zrušena. Západ nemá v období 2011-17 nic, co by dopravilo jeho lidi do kosmu. Díky sankcím se silně rozvinulo ruské zemědělství, kde například v exportu pšenice zaujalo roku 2016 první místo na světě. Roku 2016 Rusko vyvezlo 34 milionů tun obilí z úrody 119 mil. tun, přitom ještě roku 2000 bylo jeho velkým dovozcem.

Je zajímavé, ža naši ekonomové "netepou" za stejnou politiku exportu surovin také třeba našeho spojence, demokratickou Austrálii. Její ekonomika je také plně založena na těžbě a exportu : železné rudy, uhlí, plynu, ropy, uranu, barevných kovů a některých zemědělských produktů. Toto tvoří asi 80 % jejího exportu. Vadí jí to snad ?? Nikoli. Patří trvale k nejúspěšnějším světovým ekonomikám.

Sankce vedené Západem proti Rusku budou více škodit samotnému Západu ,než Rusku. Rusku v mnoha ohledech naopak pomáhají. Uvolňují prostor pro rozmach domácích ruských firem a jejich výroby a také pomáhají k diverzifikaci ruského exportu. Například objem vzájemného obchodu Rusko - Čína stoupl v roce 2016 o 25% ! Když něco nedodá do Ruska Západ, tak to dodá Čína, když odřekne Západ Ruské zboží, tak ho odebere Čína.

P.S. Mainstreamová média nám dodávají o Rusku falešné zprávy. Záměrně falešné. Není to náhoda, je to součást propagandy. 

42 komentářů :

 1. Příští rok zkusíme dovolenou na Krymu, chce se někdo přidat ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Manželka a já chceme v příštím roce strávit dovolenou na Krymu!

   Vymazat
  2. Takovejch bude čím dál víc :-D. Užijte si to. A je jenom otázka času, a myslím že docela krátkého, kdy se z Krymu stane jedno z nevyhledávanějších letovisk vůbec a stovky MC-21 tam budou přepravovat miliony turistů :-D. A s těmi miliony turistů přijde i luxusní vybavení.

   Jenom mě mrzí, že tady už v té době bude zuřit ta největší krize v novodobé historii a ta bude hóódně dlouhá. Ale dobře nám tak, jsme blbí, jsme blbí, jsme blbí.

   Vymazat
  3. K dovolené na Krymu jsem také už uvažoval. Být tam, vidět to na vlastní oči. I němečtí podnikatelé co tam mají firmy, tak si Krym pochvalují a schvalovali i vůli krymského lidu připojit se zpět k Rusku.

   Vymazat
  4. Dovolenou na krymu jsem zvazoval v lete 2015, to jeste zila moje partnerka, ktera procestovala jizni Sibir a stredni Asii. Nakonec jsme to nerealizovali, protoze jen letenka (pouze s prestupem v Moskve), by nas (2dospeli a 2 deti) vysla na 35tis. Horsi ale bylo, ze mi pak v lete onemocnela a bylo po cestovani. Pokud na to mate volne finance, tak vam to preju. Myslim, ze na krymu jeste nebyl ani Lada Vetvicka. Kvuli financim nelita a "po zemi" by musel pres Ukropii a pri ceste z5 by jim pak musel nejspis vysvetlovat, co delal na Krymu, bez povoleni Ukropskych organu.

   Vymazat
  5. Ladouchu z Brniska! To luxusni vybaveni, na krymu bylo uz davno! Byl jsem jednou na kratke nasteve v Simferopolu a moc jsem toho (krome technickeho salu Simferopolskeho Rizeni Letoveho Provozu) nevidel. Ale co jsem videl, to mi stacilo. Zatimco na Zuljanje, vypousteli pasazery na letistni plochu z kleci, ne nepodobnych startovnim boxum, na zavodech chrtu a taky tak ten beh potom vypadal, protoze nebyly letenky nijak prirazene k cislum sedadel ;-) ...tak v Simferopolu, meli odbavovaci halu, ve ktere byla restaurace. Vsechny stropy mely stukovane (takove ty ozdobne listecky a kyticky ze sadry) klasicistni sloupy a stropy mely vyzdobu freskou, na ktere nebyly zadne "budovatelske" obrazy, ale naprosto klasicistni fresky. Ja myslim, ze ten opravdovy luxus (ne to sklo-zelezne pozlatko), tam zustal uz z doby, kdy tam vsichni "generalissimove", jezdili odpocivat a doufam, ze obyvatele Krymu nebudou takovi pitomci, jako jsme byli my a nerozprodaji to za sestaky "zahranicnim investorum". Co se tyka jidla, tak to tehdy (rok 91), bylo v Kyjeve strasne. Zatimco v Kyjeve byl vrchol, i v luxusnejsich restauracich, ze vam tam prinesli pidikarbenatek, tak v Simferopolu, v te restauraci jsme pojedli smes ruznych susenych klobasek, s hroznovym vinem, rajcaty, okurkami a bilym chlebem a to vsechno jsme zalevali vybornym vinem. Ja jsem pak jeste par let drazdil sve Prazske kolegy (z Rizeni Let. Provozu) vetou: "Vis, kdyz prijedes z Kyjeva na Krym, je to jako bys prejel z Prahy, na Jizni Moravu." :-D

   Vymazat
  6. 22:51 Juro, "krachující Rusko" buduje v Simferopolu nové, supermoderní letiště. Na jeho současný stav se můžete podívat tady:
   https://www.youtube.com/watch?v=jNnKLZnaDcE

   Vymazat
 2. Smyslem sankcí západu proti Rusku nejsou ani namířené proti Rusku jako proti Evropě, která těmito sankcemi bude nucená, aby odebírala co možná nejvíce předražených komodit od USA a tím platili vnitřní astronomický dluh USA. Sankce proti Rusku je obchodní válka proti Evropě. Ovoce, zeleninu a potraviny dříve Rusko ve velkém dováželo z Evropy. Dnes Rusko si pěstuje vše samo a Evropa nadbytek potravin může dávat do hnoje. Rusko je ekonomický kolos, který se pomalu a jistě přeorientuje na ostatní svět, který je několikanásobně větší než celá Evropa. Až toho Rusko dosáhne, Evropa bude totálně v rukou USA a bude platit nadiktované obchodní ceny za vše z USA a bude živit USA, které Evropu připravují na válku proti Rusku, kterou zbrojní firmy v USA pro svoje zisky nutně potřebují. To je celý a jediný smysl všech těch sankcí proti Rusku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas! Zločinecké USA se chtějí zachránit před svým kolapsem na úkor Evropy. Chtějí z ní mít svou ekonomickou kolonii, kterou budou nelítostně vydírat a vykořisťovat. Je to celé USAcké svinstvo a totalitní Brusel jen na to přihlíží. Nás jenom zachrání odchod z EU a NATO!

   Vymazat
  2. 20:55 Ano už brusel plánuje jednotné ministerstvo financí děkuji nemám zájem platit západní dluhy pryč z eu.

   Vymazat
  3. Ad 20:11 - bevadný a podnětný koment! USA je "zařízené", a to již dlohodobě, na čerpání cizích zdrojů, teď se jim to díky Rusku a Číně zaseklo, vznikl vážný problém a "chca-nechca" musí tak přijít "America first".

   Vymazat
  4. Naprostý souhlas, již vůbec první sankce tzv proti Rusku byli nasměrovány proti Evropské Ubohosti, poznali to všechny lokajské státy, jenže to bylo málo to nemůže vytáhnout USSA z dluhů tak museli vymyslet další a tak to půjde dál až do úplného zhroucení evropy.

   Vymazat
  5. 20:11 asi nepamatujete dobu dohánění a předhánění Západu a jak to dopadlo,co?Čtěte ruský tisk,máte na výběr 253 periodik,budete li vybírat,ale né jak p.Grulichová propagandu,dočtete se třeba kdy a za jak dlouho zkracuje RF nebo Ukrajina.
   A taky to kdo bude první,p.Loudil to vidí v růžových barvách,ale analytici řikají:dřív než Ukrajina bude krachovat RF.

   Vymazat
 3. Kdo by chtěl příští rok na Krym, může se ozvat na technikalf@gmail.com. To je to, co můžeme místo keců udělat navzdory sankcím.
  SMRT NATO

  OdpovědětVymazat
 4. Toz co je to za nonsens...hrótí sa spojené státy zlocinecké a o tem to je ze vo tem CT nereferoje je jasné je to enem pobocka sejajej........a obcané za to kokotino este platjó.....toz nakopat do riti....volí sa na jesen ....volim MILOSE a teho YKOHAMO.....slonce v srdci.....howk

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Měl bys na závěr psát tuto mantru: Slunce v srdci a rozum v mé duté hlavě!

   Vymazat
 5. Protiruská propaganda je u nás velmi silná. Je to naprosto očividné z kdejaké zprávy. Sankce proti Rusku opravdu Rusku příliš neuškodí. V rámci aliance BRICS si našli své odbytiště. Obchodují více se zeměmi tohoto uskupení. Navíc se začali více orientovat na soběstačnost. Což jim zcela logicky přináší i více pracovních příležitostí, méně nezaměstnanosti. A ti co tak vehementně a zaslepenê kritizují Rusko, by si měli uvědomit, že srovnávat Rusko s érou SSSR za Stalina, nebo Brežněva je naprostý nesmysl. Je také velmi pravděpodobné, že nebýt právě Putina, dávno by bylo po poslední světové válce a z nás všech jen popel, protože Rusko muselo mnohé provokace ustát. Rusko má zájem mírově spolupracovat s kýmkoliv. Jenže to bezmoci v EU nepochopí, nebo spíš pod vazalstvím USA nesmí pochopit.

  OdpovědětVymazat
 6. Rusko se nehroutí ... hroutíme se my. Jsou velkorysejší než by si člověk myslel když ty amíky do kosmu stále ještě tahají.

  OdpovědětVymazat
 7. Z tohoto jde pro Západ strach
  https://www.youtube.com/watch?v=2WYJDqBe9us
  https://www.youtube.com/watch?v=NRYsCCmHs8s

  OdpovědětVymazat
 8. Soudruzi, přeji vám šťastnou cestu na Krym. Doufám, že se vám tam v tom ráji tak zalíbí, že se už nevrátíte nazpět.

  Jenomže tuším, že vy zase jen blbě žvaníte a skutek utek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 0:15 jaksi ti, stejně jako řadě dalších uniká, že skuteční soudruzi nemají rádi kapitalismus, že Ruská fedrace je státem plně kapitalistickým, tedy dávno ne už něco jako SSSR. To se soudruhům symozřejmě líbit nemůže, tak je tam, ignorante, neposílej.

   Vymazat
  2. 3.35 Třeba se 0.15 chystá na služební cestu od ANTIFAfetu do USA likvidovat PRACUJÍCÍ BĚLOCHY a nadávat jim za jejich poctivost a práci do nácků a jistě natrvalo zůstane v Harlemu, nebo raději ve svobodomyslném Bronxu... Přeci není xenofob. A bude tam pomáhat uklízet...

   Vymazat
  3. Škoda že jsi nebyl v Barceloně. Byla by naděje že bys tam taky zůstal a to by bylo docela fajn. Soudruhu od kalouska.

   Vymazat
  4. Pisateli 0:15 spíš uniká, že soudruzi se dnes nacházejí nikoliv v Rusku, kde se s komunisty velmi tvrdě po roce 1991 vypořádali, nýbrž v Bruselu, odkud se šíří ideologie neomarxismu, která je dnes jedinou povolenou ideologií v Evropě, jejíž projevy dnes silně pociťujeme (masová plánovaná imigrace, s cílem likvidace etnické, kulturní i historické identity národů, podpora práv etnických i sexuálních menšin, feminismus, genderismus, likvidace náboženství, inkluze ve školství, podpora rozpadu rodin, atd). Prostě vše, co vede k společenskému rozvratu, chaosu a zchudnutí obyvatel. Na ČR toto všechno zatím dopadá opožděně oproti západu, ale přesto nezadržitelně. A za tím vším stojí lidé stejného etnika, kteří stvořili marxismus, zorganizovali VŘSR a pokusili se o další bolševické revoluce v Evropě. Kdo nechápe souvislosti, jako onen výše uvedený pisatel, ať se raději do diskusí na toto téma nepouští.

   Vymazat
 9. Demokrate 00.15,bud jsi jisty,ze tam ter.utok nehrozi,lidi kouknou a odejdou do demokracie v CR,kde je raj na zemi.Ty to muzes skusit,nekde v resortu za plotem a ostrahou...

  OdpovědětVymazat
 10. Ano víme,že Rusku sankce pomáhají rozvíjet vlastní výrobu.Ostatně říkal to již i V.V.Putin například v září 2015 v New Yorku během zasedání OSN.Nám trpaslíkům by sankce nepomohly,ale položily na lopatky,tedy dnes,včera to ještě bylo jinak.
  Rusko mohlo být západu dobrým spojencem a usilovalo o to.V případě,že však západ chtěl a chce Rusko nejdříve oslabit a pak sežrat,nezbývá mu než se bránit.Ato Rusové vždy uměli výborně.Začali také mnohem více spolupracovat s Asií,od Číny po Irán a učí se obchodovat,tj.neplatí už přemrštěné ceny za zboží jako dříve,když jenom hlavně vyváželi suroviny.
  Jinak na Krym je lépe jezdit mimo sezónu,kdy je tam přeci jen volněji.
  Ještě chci doporučit 2,5 hod dokumentární film - Krym-cesta domů,ale s titulky,dabing je šatný.
  Našim ekonomům pak doporučuji si zjistit kolik vyhazuje (nebo chce) ministerstvo obrany,nevím zda to není jenom skrytá forma pomoci zřejmě chudým USA,například za velitelská bojová vozidla(15 mil./ks)nebo za bojové vrtulníky(1mld/ks).Vím,že Stropnický je odborník,ale v porovnání s obrovskými CASA nebo Pandury je tato rána už pořádná. Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, proto je třeba volit ANO Stropnického a jeho lásku k NATO a USA.

   Vymazat
 11. Na Krymu se dokoncuje nova moderni odbavovaci hala pro prime vnitrostatni i mez. lety, viz. jejich TV kanaly, lze ta videa najit. Co se tyce primych spojeni EU-Krym, tak to vazne nevim v nejblizsi dobe. Spis se to bude realizovat systemem, kdy nejaka EU zeme hodi bobka na zakazy a umozni to, napr. Madarsko. Cili s prestupem, nasi domaci pokakanci to jako prvni rozhodne nespusti..

  OdpovědětVymazat
 12. Píšete to všichni správně, až na ojedinělé vyjímky těch kteří chtějí být slepí. A to je dobře, že to tak většina vidí.

  OdpovědětVymazat
 13. To že Rusko je jaké aspoň teď je, je zázrak. Po druhé válce bylo prakticky na kolenou a po Gorbačovovi spolu s Jelcinem na hraně klinické smrti.
  Něco takového kdyby postihlo US, tak je dnes z nich sice velká ale bezvýznamná země.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Ad 10:58 - Vynikající postřeh a komentář. Dokonce si myslím, že by US nebyla již ani velkou zemí – od nepaměti ji zachraňuje dobyvačná politika, ale zdá se, že tato jízda je u konce.

   Vymazat
 14. Tak nějak jsem to očekával. A nehledal bych v tom nějakou vědu. Když něco potřebuji a nemůžu si to levněji dovézt, buď se bez toho musím obejít, nebo se to naučím dělat. Prostá logika věci. Ti, co museli opustit ruský trh, to budou mít jednou o poznání těžší.
  A když už jsem u té logiky. Západní evropa je závislá na dovozu celé škály surovin. Přitom ty energetické dominují. Alternativou těch ruských jsou však o poznání dražší z jiných destinací. Opět z logiky věci, protože už jsou vybudované přepravní linie. Případná ztráta nás bude bolet mnohem víc, než ruskou stranu. A my, lépe naši dobroserové, dělají všechno proto, aby Rusům došla trpělivost a zavřeli kohouty.

  OdpovědětVymazat
 15. Nebýt Rusů, tak Amíci lezou do vesmíru po žebříku! To je prostě frapantní ostuda "největší světové velmoci"!

  OdpovědětVymazat
 16. EU, která je do značné míry závislá na Ruském trhu a ruských surovinách, měla jedinečnou možnost učinit Rusy závislé na evropské produkci. Tím by do značné míry mohla určovat jejich rozvoj i výkon ekonomiky.
  Jednoduše? EU to posrala.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ad hricák: EU je americká kolonie! A nemohla, jak vidíte, nic.

   Vymazat
 17. 21,48 jste ubožák zvrhlej parazite. Vše je činěno za účelem aby nedošlo k normálním vztahům mezi Evropskými státy a Ruskem. Úmyslně píši Evropskými státy, protože EU je plně v rukách molocha USA. To je nebezpečné pro GP.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To 12:04 - Pročti si můj komentář z 12:48. Zjistíš, že omylem a zbytečně mě urážíš! Dej si pohov, blbečku a jdi šlapat chodník!

   Vymazat
 18. Reparace chce a oprávněně Řecko, které bylo a je ždímáno Německým kapitálem stejně jako dnes my. Kdyby se sdružilo více zemí, snad by to vyvolalo odezvu v Bruselu, jinak jsme pro Berlín stejně pro smích, jako za Hitlera.

  OdpovědětVymazat
 19. Svět se v řiť obrací! V Rusku je kapitalismus jako noha, za to EU je řízena podobným způsobem jako SSSR, nikým nevolená Rada jako dříve politbyro SSSR. Brusel se zhlédl v systému řízení SSSR. Asi to zařídil Putin a ruští špioni v EU!!

  OdpovědětVymazat
 20. Myslenka, ktera mozna moc nesouvisi, ale vlastne souvisi, protoze jsem chtel napsat, ze na Krymu se asi nebudou muset pripadni zjemci bat nakladaku. Jinak me ale napadlo, proc nejak se nevyskytuji teroriste v Izraeli, proc Evropa nemuze fungovat tak jak Izrael?

  OdpovědětVymazat