Reklama

úterý 29. srpna 2017

I toto je Severní Korea: čtvrť Ryoyong z první ruky (FOTO)

Napsal/přeložil: Oleg Kirjanov
Média se mohou přetrhnout v poukazování na všelijaké „šokující“ „hrůzy“, „absurdity“ a „bizarnosti“ Severní Koreje. Do čeho se jim ale vůbec nechce, jsou jakékoliv zmínky o reálných úspěších a projektech, které KLDR uskutečňuje navzdory dlouhodobým sankcím všeho druhu: zprávy tohoto typu se do mainstreamu zpravidla nedostanou nebo jsou přímo blokovány – jako například kanál severokorejské televize na YouTube.Ruský cestovatel Oleg Kirjanov na svém blogu olegkir2002.livejournal.com a webu prokorea.ru zveřejnil fotografie z letošní cesty do Severní Koreje. Svými autentickými dojmy a popisy doplnil řadu fotografií z čtvrti Ryoyong v Pchjongjangu, která byla otevřena letos 13. dubna. Zde jsou.

Rád bych upozornil na následující fotografie. Na první z nich vidíte, jak vypadala přední část této ulice před dvěma lety, v době před zahájením výstavby. Na místě, kde vidíte kanál, byly pak postaveny domy. Tuto část města jsem v roce 2015 fotografoval zcela náhodou. Dnes je zajímavé si porovnat, co bylo a co je dnes.

Takhle to vypadalo před 2 lety:
A takto to vypadá dnes (fotky téže části ulice z různých úhlů):Celá čtvrť je prostě nádherná.

Rozbřesk budoucnosti na korejských ulicích


„Velcí soudruzi Kim Ir-Sen a Kim Čong-il jsou věčně s námi!“ hlásá nápis na obrovském „Památníku věčného života“, stojícím u jedné z hlavních křižovatek Pchjongjangu v obvodu Taeson. Památník zde stojí už dlouho a dobře ho zná většina starousedlíků,ale ulice, která se otevírá za ním, se za poslední rok změnila k nepoznání.

Odpověď KLDR na sankce „imperialistů“


Dva a půl kilometru dlouhou ulici Ryoyong, jejíž název znamená v překladu „rozbřesk“ či „svítání“, lze směle nazvat nejkrásnější a nejmodernější částí Pchjongjangu. Ryoyong – toto slovo se zaručeně naučila všechna zahraniční média, která sledují vývoj a život v „Zemi ču-čche“. (Ču-čche – oficiální státní ideologická a ekonomická doktrína, jejíž princip snad nejlépe vyjadřuje teze „člověk vše vede a vše rozhoduje“ nebo shrnující vyjádření „absolutní soběstačnost“; pozn. překl.)

Projekt výstavby ulice, jehož realizace byla zahájena loni 3. dubna, se svým způsobem stal odpovědí Pchjongjangu na mezinárodní sankce a speciálně na nátlak ze strany USA a jejich spojenců.„Chtěli jsme dokázat, že i v období sankcí jsme schopni se úspěšně rozvíjet a dosahovat výrazných úspěchů v ekonomice. A tak to také napište: tahle ulice je naší odpovědí na sankce USA,“ zdůrazňoval nám průvodce, když jsme se novou ulicí vydávali.

Skutečně – výstavba čtvrti Ryoyong se svým způsobem stala věcí cti pro celou KLDR a její občany, kteří nepřetržitě sledovali, jak rychle přibývají jednotlivá poschodí komplexů obytných budov.

Severní Korea zapojila do výstavby této části Pchjongjangu své nejlepší stavitelské podniky a znovu světu předvedla rekordní tempa výstavby. Posuďte sami: celá velká nová čtvrť s 44 budovami o 20 až 70 patrech, obsahující celkem 4804 bytů a rozkládající se na ploše 900 tisíc čtverečných metrů,byla vybudována během jediného roku.

Sedmdesátiposchoďový mrakodrap, který je dnes nejvyšší obytnou budovou KLDR, byl se vším všudy postaven za 74 dnů. K tomu je třeba si uvědomit, že nejdříve bylo nutno zbourat v těch místech stojící staré budovy, radikálně upravit terén včetně přeložení toku jednoho z přítoků hlavní řeky Pchjongjangu a teprve poté bylo možno zahájit vlastní stavbu.

Nejednalo se přitom pouze o obytné budovy, ale také o objekty občanské vybavenosti – obchody, servisy, opravny, knihovny a podobně.Tu čtvrť stavěla bez nadsázky celá zem. Pomoc na stavbě poskytli Korejcům i Rusové – zaměstnanci Velvyslanectví RF v Pchjongjangu, kteří na stavbě několikrát uspořádali „subotniky“. Dnes to připomíná jeden ze stromů rostoucích v Ryoyongu. Zasadili ho ruští diplomaté a jejich pomoc připomíná malá pamětní deska.

Oficiální otevření komplexu se uskutečnilo 13. dubna a slavnostní rudou pásku přestřihl osobně lídr KLDR Kim Čong-il, který během uplynulého roku ve svých vystoupeních opakovaně celý projekt zmiňoval. Slavnosti se zúčastnilo několik desítek tisíc Korejců a kolem dvou set speciálně pro tuto příležitost akreditovaných žurnalistů.

Původně bylo v plánu, že Ryoyong bude dokončen již koncem minulého roku, ale termín otevření musel být o čtyři měsíce posunut vzhledem k velkým letním záplavám na severovýchodě země. Značná část pracovníků a materiálu tak musela být přepravena k nápravě škod do postižených oblastí, což se odrazilo na plánovaných termínech výstavby Ryoyongu. I tak je ale jeden rok na stavbu celé čtvrti neskutečně krátká doba.

Mladý a zelený


Vzhled budov a celé čtvrti je moderní, cítíte z něj ale i styl východní Asie. Budovy se vypínají do výše, téměř všechny však mají zaoblené hrany, efektní vzorovanou dlažbu a obklady vytvářející nejrůznější obrazce. Někde ve výzdobě dominují rovnoběžné i navzájem kolmé linie zvlněné na hranách, jinde tvoří balkony zvláštní vlny, ještě jinde uvidíte orámované pravidelné šestiúhelníky a podobně.

Budovy se také výrazně liší – mají půdorys čtverců, obdélníků, mnohoúhelníků, kruhů – zdá se, že architektům byla dána možnost popustit uzdu fantazii.

Celý Ryoyong jako čtvrť se částečně podobá svému bratru a „konkurentu“, ulici vědců Mirae, která byla vybudována před několika lety. Oba komplexy charakterizují výška budov, rozsáhlé barevné spektrum, společné motivy vnějšího designu, Ryoyong je ale „větší“: jeho mrakodrap má 73 poschodí oproti 53 patrům Mirae, ulice je celkově delší.

Do očí vás udeří i další věci: v barevném provedení budov Ryoyongu je často použita světle zelená. Podle architektů má tato skutečnost jasný smysl – zelená barva je lidmi spojována s životem, přírodou, jarem, a tak má tato barva během pochmurných dnů zlepšovat náladu.Motiv propojení s přírodou se ukazuje i jinak – k osvětlení ulice jsou široce využity nové obnovitelné zdroje energie. Zvláště jde o v Koreji velmi populární fotogalvanické panely využívající sluneční energii k výrobě elektřiny. „Zelené“ tedy nejsou v Ryoyongu jen budovy, ale i technologie.

Tance z radosti


Když jsme prošli zhruba polovinu ulice, zaslechli jsme v blízkosti jednoho z domů melodickou a rytmickou hudbu nesoucí se ze dvora. Popošli jsme blíž a uviděli jsme kruh několika tančících žen, které si při tanci prozpěvovaly. Kolem sedělo několik diváků, kteří také zpívali a tleskali přitom rukama do rytmu.

Na moji nevyslovenou otázku, kterou si však mohl snadno přečíst z mého výrazu, nám průvodce vysvětlil: „To se u nás stává často, když nastane stěhování do nového domu. Lidé dostali nové byty, a tak tančí radostí. Pokud byste vy, soudruhu Olegu, dostal zadarmo byt v jednom z nejlepších obvodů Moskvy, určitě byste také měl radost. No, nemám pravdu?“ A tak „soudruhu Olegovi“ nezbylo nic jiného než souhlasit a přiznat, že v tom případě by se pustil i do tance. Kolemjdoucí přitom tato scénka nijak zvlášť neudivila – oslavit nový příbytek tímto způsobem je v Koreji rozšířený zvyk.

Rozhovor s průvodcem mě přiměl k další otázce: kdo vlastně v této nové čtvrti dostává byt? Soudě podle odpovědi jsou byty v Ryoyongu považovány za nejlepší v celém Pchjongjangu.

„V první řadě tady dostali byty ti, kteří žili v domech, které musely ustoupit nové výstavbě. Zbývající byty pak byly rozděleny běžným občanům naší země,“ ujistil mě průvodce. Později doplnil, že mezi novými uživateli bytů je hodně pedagogů vyučujících na nedaleké škole – největší a nejvýznamnější univerzitě v zemi nesoucí jméno Kim Ir-sena – a také inženýrů, vědců a vědeckých pracovníků; dostalo se však i na běžné pracující.

Na řadě je Wonsan?


Až donedávna nejnovější a nejmodernější ulice v Pchjongjangu, ulice vědců Mirae, musela nyní přenechat palmu prvenství ulici Ryoyong. Právě sem o víkendech nebo zkrátka ve volném čase chodí na procházky obyvatelé i hosté severokorejského hlavního města, sem Korejci vozí zahraniční delegace a turisty.

Na každém rohu Ryoyongu lze za pěkného počasí vidět houfy Korejců dělajících si „selfíčka“ nebo běžné fotografie před některým z výškových domů. Třebaže vznikl zcela nedávno, stal se Ryoyong takovou atrakcí, že si návštěvu Pchjongjangu bez jeho prohlídky lze jen těžko představit.

Když vidíme, jak se tvář hlavního města KLDR mění, napadá nás další otázka: „Jaký projekt bude následovat? Jaká další vizitka země vznikne v Pchjongjangu nebo někde jinde?“ Akvapark Munsu, lyžařské středisko Masik, Pektusanská hydroelektrárna, bytové domy pro vědce a pedagogy, ulice Mirae a Ryoyong – tyto a podobné projekty přicházejí v posledních letech jeden za druhým a předávají si štafetu „hlavního projektu republiky“.

Oslovení Korejci se nechtěli jednoznačně vyjádřit k otázce, co dalšího je teď na řadě. „Jaký další zlomový projekt obsahují nejbližší plány?“ Někteří nám odpovídali, že nyní, po dokončení Ryoyongu, vrhne KLDR svoje síly na výstavbu další hydroelektrárny v některé ze vzdálených oblastí země.

Slyšeli jsme i verzi, že nyní je možno očekávat bouřlivý rozvoj a výstavbu na východním pobřeží v oblasti volné turistické zóny Wonsan – pohoří Kumgangsan (Diamantové hory), které nejvyšší vedení země v poslední době věnuje mimořádnou pozornost.

Soudě podle přístupu vedení KLDR, které viditelně sází na stavbu velkých průmyslových a občanských objektů, je vysoce pravděpodobné, že se brzy objeví další „hlavní projekt republiky“ a

pohled na Zemi ču-čche se opět trochu pozmění. Skoro jisté je, že KLDR bude nyní věnovat pozornost výstavbě v provinčních městech tak, aby je „vyzvedla“ na úroveň Pchjongjangu.

Zdroj: olegkir2002.livejournal.com

51 komentářů :

 1. Toz je videt ze to jde az se podarí vepráskat z ceské kotelne te hajzle chazarské rotsilde, které nám to pijó krev tak sa to dá opjet do pohybo...gde je ten rytír.....slonce v srdci....howk

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pospíšil sis se svojí debilní kravinou jako vždycky. Co si slibuješ od těch srágor, které nejsou česky - že to bude někdo číst? Myslíš si, že jsi zajímavej? Podruhý nelez na diskuze zfetovanej.Hnus - co sem leze za lidi.

   Smazat
  2. 22.35

   Proc je tedy ctete, nevzdelany hulvate? Bude v(Y)set? :-)

   Smazat
  3. Nauč se správně Hanácky, správně by to bylo "Tož je vidět že to de, až sa podaři vepráskat z české kotlene te hajzle chazarské rotsilde, keři nám to pijó kriv, tož sa to dá zasa do pohybo...gde je ten rytiř.....slunko v srdcu....howk"

   Smazat
  4. Proč ta křeč? napsal to výborně, má plnou pravdu, vypráskat ty nosatý Rotchildi a jejich přisluhovače od nás, a potom nám bude dobře

   Smazat
  5. Pak ještě existuje tzv. malohanáčtina, pokud ti to něco říká, a ta je trošku odlišná od hanáčtiny. Tož jen takto.

   Smazat
  6. No hlavně bych dal přednost češtině.Pán nechodil do školy? Snad se ještě na základce vyučuje čeština - nebo ne? Nebo se vyučují nářečí? Chodsky, Hanácky, Olomoucky, Valašsky - tak proč tady ten hňup otravuje s hanáčtinou a nepíše česky? Protože se mocí mermo snaží bejt zajímavej, proto. Na diskuze lezou snad už jen cvoci. Mějte se krásně a nadávejte si - nejlépe hanácky.

   Smazat
  7. Pro 22 35:
   Člověče, měli bychom tě udat jako ruského putinova agenta. Vždyť takovou proruskou a prokorejskou antipropagandu jako tady děláš ty, tady nedělá nikdo. Právě kvůli tvému debilnímu příspěvku si já toho Hanáka přečetl třikrát. Je vidět, že Putin i Kim jsou mistry politiky. Bravo.

   Smazat
 2. Pred 10 dny jsem se v Cerne Hore bavil o Severni Korei s mistnimi pany. Anglicky. Rekl jsem jim, ze povazuji Severni Koreu za nejlepsi stat na svete, protoze je nezavisly a jako jediny se neboji ani USA (kdezto my mame zase komu poklonkovat a slouzit). Pekvapili mne, kdyz rekli, ze CELA Cerna Hora ma rada Severni Koreu a nema rada USA. A to mnozi z nich nepamatuji dobu, kdy USA okupovaly Cernou Horu. Zkratka, mali drzi pohromade a chapou lepe utisk od velkych. Nastesti, my z CZ jsme vetsi nez Rusko a takove zalezitosti malych nas vubec nezajimaji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Emeritní plukovník v.v.29. srpna 2017 23:18

   Držím palce Sev. Koreji. Ať roste a rozkvétá!
   Také má početnou, disciplinovanou a odolnou armádu, která již v r. 1953 dala přes držku Jižní Koreji a emerickým agresorům.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  3. Emeritní plukovník v.v.29. srpna 2017 23:18

   Držím palce Sev. Koreji. Ať roste a rozkvétá!
   Také má početnou, disciplinovanou a odolnou armádu, která již v r. 1953 dala přes držku Jižní Koreji a emerickým agresorům.
   ----------
   To ma byt jako nejaka ironie? Jako normalne bych se zasmal, bohuzel uz jsem potkal lidi, co temto vecim veri a nevi, ze to byla severni korea, co bezprecedentne napadla jizni koreu a jeji spojence a vyvrazdila 3 miliony jihokorejskeho civilniho obyvatelstva. Vlastne vzhledem k temto faktum o poctu mrtvych to nelze brat ani jako vtip.

   Smazat
  4. Pro unknown 7.04 : Trochu jste si popletl světové strany , to při americkém bombardování zahynulo skoro 3 miliony Severokorejců !

   Smazat
 3. Moc pěkný článek ti lidé se tam mají skvěle a proto by je usa chtěly zničit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:56 moc pěkný článek ze země šťastných lidí a ten 70-ti patrový mrakodrap za 2 měsíce sakumprdum,"hold země zázraků"a absolutně soběstačná.Proto se ani lidi v RF nemusí mít obavu z imperialistických sankcí.Propaganda jak hrom,to se musí nechat a určitě je to práce kulturního referenta.
   Je jen ale divné,proč v reálu má Čína a RF hrůz z migrace 23 milionů těch šťastných Korejců v případě,kdyby se "TO"zvrtlo.

   Smazat
 4. Zase tady oslavujete jeden z nejhorších totalitních režimů, vy komunističtí zmrdi? Tak si kupte letenky a táhněte odsud do vašeho vysněného ráje, pitomečci fanatičtí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Drž hubu a nikdo nepozná že jsi blb

   Smazat
  2. 1:01
   Ty ani mluvit nemusíš. Že jsi dement každý pozná už podle xichtu a smradu už z jednoho kilometru.
   No a už se nezdržuj a přidej se ke svým přiblblým soudruhům
   https://www.youtube.com/watch?v=pSWN6Qj98Iw

   Smazat
  3. 0:38 jsi únavně stále stejný – komunističtí ... zmrdi ... táhněte do vašeho ..., ale k věci. Severní Korea je tuším stát o 20ti milionech obyvatel pod tvrdým embargem „západu“, který je schopen neuvěřitelně zbrojit, vybavit armádu nejvyspělejší technikou a vyvinout až k praktickému užití jadernou zbraň, urbanizovat území. To všechno je až neuvěřitelný výkon nejen v odevzdané práci, ale i ve schopnosti ze zahraničí pořídit téměř všechno, co takový vývoj podmiňuje. Kdo chce tvrdit, že jde jen o malé procento kulis může, dokud nedojde k blokování, využít Google Earth, aby se ujistil, že nejde o potěmkinky. Cena té reality bude nemalá - vytížení pracovní síly, skromná spotřeba, pravděpodobně i nivelizace životní úrovně, nejspíš ale žádní bezdomovci, natož nezaměstnaní. Z autentické, i když dávné zkušenosti vím, že jakékoli zahraniční dodávky musely být maskovány nebo připraveny k zamaskování do domácího původu, že naprosto tuhá jednostranná nacionalizující až fanatická propaganda nepřipouštěla výjimky, ale ani to, co lze nazvat bídou, slumy, nepořádkem, zanedbaností ... Cena za suverenitu? Jedno je jisté, je to věc severokorejců a nikdo nemá právo a nemá si co dovolovat do jejich vnitřních záležitostí zasahovat. Rozumím tomu, proč trvají na vlastní jaderné zbrani. Co jim můžeme závidět? Krásnou a nedotčenou přírodu na valné části území.

   Smazat
  4. 0,38
   Ty máš ptáka napojenýho na držku,tak mazej do Fuckingtoewnu,tam můžeš dělat v cirkuse sloního muže....vlastně NEMŮŽE!!!!!.-)))

   Smazat
  5. 2:05

   Bože, ty jsi ale hňup. To není věc žádných Severokorejců. Ti mohou jen držet hubu a krok, šoupat nohama, dělat si poznámky když blábolí "moudra" ten psychopatický diktátor KimČong a modlit se aby ho jakkoli nenasrali.

   Smazat
  6. 0:38 já sice komouš nejsem, ale jako fanatik s pěnou u huby mi připadáš spíš ty.... :oD Jinak, když ty potáhneš do bažin, nikdo to ani nepozná :OD

   Smazat
  7. 11:44
   A proč bych já měl někam táhnout když je mi v naší skvělé, krásné zemi dobře?
   To vy tu kvičíte jak je vám prej v naší fašistické kolonii zle. Vy jste ti kteří by měli táhnou tam kam vás volá vaše srdce. A na rozdíl od chudáků severokorejců máte zcela volné hranice.

   Smazat
  8. ad Anonymní30. srpna 2017 2:05 : KLDR má více než 25 milionů obyvatel (http://www.google.ca/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&met_y=sp_pop_totl&idim=country:PRK&dl=en&hl=en&q=north+korea+population)
   Po korejské válce měla cca 10 milionů... a to máme všřit hladomorům...

   Smazat
  9. 11,57
   Tobě zas dali nějakým omylem v Bohnicích vycházky ty megamagore??!!!!!

   Smazat
 5. Ještě že mají tu atomovku. Protože, jak rikal Werich: "Dycky každej morální předpoklad musí být futrovanej klackem. " Jinak by vo ten morální předpoklad mohli taky přijít. Jako my když jsme vyměnili soběstačný stát za pár cetek virtuální reality, marketingovou mlhu nad smetištěm.

  OdpovědětSmazat
 6. Škoda, že nám pan cestovatel nenafotil, jak se žije Severokorejcům na vesnici, mimo hlavní město.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jako všem lidem, kteří žijí na periferii. Z USA taky nevidíte fotky těch parkovišť, kde mají lidi zaparkované přívěsy a žijí tam jako slepice ve velkochovu. A to ještě mají ten přívěs na dluh. Kdyby měli prostí Korejci takový dluh, jako Američani, tak by si jistě pořídili něco onačejšího, ale to by zase neměli 60kg, ale 150 kg, taky na dluh.

   Smazat
  2. Dávat zcela vážně na roveň životní úroveň Američanů a Severokorejců, o svobodách ani nemluvě, může jen korunovaný blb.

   Smazat
  3. 8,48
   Ty Všeználku z Debilostánu,životní úroveň vesnickejch ussáků je na stejný úrovni jako na počátku 20.století ve městech,takže drž tlamořiťku!!!!!

   Smazat
  4. 9:08
   Možná tak negramotných imbecilů tvého kalibru. Ale těch je tak půl procenta.

   Smazat
  5. 9,10
   Joooo,další půlprocentní Hovnolulan kterej všude byl a všechno zná?????
   Leda prstem po mapě a pěšky nejdál na záchytce,protože chlastá lahvičky chrchla kolaboranta!.-D

   Smazat
  6. 10,17
   A kdo se zastává ussáckejch masovejch vrahů a agresorů je megavůl,nic víc!

   Smazat
  7. 10,36
   A co jsi tím blábolem vytlačil ty,havlobanderovskej eurohovnotnej podržptáku???!!!.-)

   Smazat
 7. Severni Korea je PROJEKT. Mě zajímá celkový život v té zemi a ne jedna čtvrť na ukázku. Protože někde na to musí brát.
  Aby jste pochopili co myslím: Byl jsem nedávno na Ukrajině, kde jsou lidi cca na 1/3 platů v ČR, země rozkradená více než naše. Nicméně ve velkých městech je nabídka v obchodech násobně pestřejší než zde, design nových staveb a i jejich počet jsou o úroveň výše než u nás.
  Zvláštní, Ukrajina ve srabu ale pokud přijede do velkého města stydíte se za to že jste z ČR.
  Six

  OdpovědětSmazat
 8. a tak to je pravda - len dodajme aj druhú stranu mince - kto v tých obchodoch nakupuje - myslím ukrainskych -

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. to 8:53
   Máte pravdu, je mi ukrajinců upřimně a lidsky líto. Své si vytrpěli za všech režimů, nejvíce snad za druhé světové. Je to slovanský národ, pracovitý skromný. Nezaslouží si aby jim vládli pomatení a velkohubí zbohatlíci.

   Smazat
  2. 8,58
   Jasně,oni ti ubožáci kolaboranský jsou chudáci....škoda,že už Hitler nežije,ten by se smíchy neudržel!

   Smazat
 9. Nemusím Severní Koreu, Korejci jsou mi nesympatičtí obecně, jako lidé jsou poměrně nafoukaní, povýšení.Přesto musím uznat, že to co o nich víme je jen propagandistické klišé.Nebyl jsem v Severní ani Jižní Korei a přesto si dovedu udělat obrázek, stačí mi k tomu americký Google eart, kde se můžete nejen podívat jak to tam zhruba vypadá, ale i pomocí Street view se tam i trochu rozhlédnout.V podstatě lze říci, že Severní Korea je stejná země jako ty ostatní Asijské země, rozvíjí se zkrášluje. Na netu se dá dohledat poměrně dost soukromých videí třeba polských turistů, kde vidíte i jak tam lidé žijí.Nehodlám tam jezdit, ale zlobí mě ta nenávistná propaganda proti nim. Ale stejný vzorec propagandy známe i proti jiným zemím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To, že o Severokorejcích nevíme z první ruky skoro nic je dáno tím, že jsou režimem zavřeni za ostnatým drátem v koncentráku. A už to samo o sobě mluví za vše. Proč se asi Rusko a Čína bojí masové emigrace z té země zázraků a dělají tak vše proto aby se temní režim udržel?

   Turisty tam pustí jen na pár pečlivě vybraných míst a když se jim jakákoli drobnost znelíbí tak dopadnete jako ten chudák americký student kterého před nedávnem zavřeli a mučili tak, že na následky mučení zemřel. Hnus.

   Kdokoli kdo se toho svinského režimu jakkoli zastává je také jen svině, nic víc.

   Smazat
  2. to 10:17Ty jsi také takový koncentrák plný hloupostí, o severokorejském režimu víš houbelec a kdákáš něco o sviních, předpokládám, že hovoříš o sobě. Pokud jsi gramotný tak se podívej na tu Koreu alespoň přes ten americký Google Eart. Ale možná, že ty nevíš co to je.

   Smazat
 10. Taky jsme před 30-ti lety vypouštěli do světa obrázky, jak máváme Husákovi a dalším rudým šmejdům, taky jsme měli místa pro výstavu jako Slušovice. Takhle to prostě diktátorské režimy dělají. Tak nevím, co nám tím chce ten ruskej vymaštěnec jako říct...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:36 chcete tvrdit, že ostatní v tehdejší ČSSR už bylo jen horší než Slušovice? A to co je dnes vzniklo jen díky listopadu 1989? Buď jste postarší trouba, nebo mladý neználek.

   Smazat
  2. Co vytýkáte Husákovi ? Všichni měli práci , všichni bydleli , polovina lidí dostala nový byt zadarmo , druhá za pakatel , většina rodin měla auto , chatu , chalupu , k Černému moři a Baltu se jezdilo bez problémů , na devizový příslib na západ jelo ročně až 2 miliony lidí , kriminalita malá , podvodníci žádní ,potraviny kvalitní , u zubaře se neplatilo nic , život v pohodě pohodě !

   Smazat
  3. Hezky jste to sesumíroval. Dokud tohle "náš reálný kapitalismus" nezařídí pro naše lidi v rozsahu, jako "reálný socializmus" za Husáka, tak bude kapitalismus stále horší a nelidský systém. S tím žádný havloidní propagandista z pražské kavárny nic nenadělá.

   Smazat
 11. Nechci vám tady kazit radost, ale jsou to jen velmi povedené vizualizace...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:11 jsou to prevíti, ti severokorejci. Nacpali Gůglákům svoje povedené vizualizace do Google Earth.Hajzlíci hackerský. A nejde a nejde jim to předělat, že?

   Smazat
 12. Tedy z porovnání dvou fotografií zde publikovaných mám takový pocit, že původně byla ta čtvrť kde ještě byl kanál hezčí. Asi se moc nepletu, když řeknu, že za investici, která zde byla provedena by bylo možné postavit alespoň 3 vesnice včetně občanského vybavení. Což by bylo daleko prospěšnější z hlediska strukturalizace obyvatelstva. Málokdo si to uvědomuje, ale to je právě jeden z velkých plus ČR, že u nás je jen málo velkých měst. Tak se obyvatelé lépe vyrovnají se situací pokud dojde k nějaké krizi.

  OdpovědětSmazat
 13. > "slavnostní rudou pásku přestřihl osobně lídr KLDR Kim Čong-il"
  Tak ten sotva, kdyz je po smrti...

  Rekl bych, ze to byl spis mlady "Kim Čong Un".

  OdpovědětSmazat
 14. Jen ať Kim staví, bude co privatizovat :-))

  OdpovědětSmazat
 15. Otázkou je,kdy něco takového zbudujeme u nás,kdysi devátá až desátá nejvyspělejší země světa,soběstačná v zemědělství,stavící velké projekty v Africe,Arábii,Indii,Brazílii-pocelém světě,mající svou vlastní zaoceánskou námořní flotilu a nemající Havla a Klause !!!!!,tož sláva jim a čert s nimi zároveň....

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.