Reklama

pondělí 28. srpna 2017

Jaroslav Bašta: Sedm let do války?

- rp -
27.8.2017 PrvníZprávy

Občas velmi pesimisticky prohlašuji, že rozdíl mezi politickou situací u nás a na Ukrajině jsou maximálně dvě volební období. Píše v komentáři pro PrvniZpravy.cz Jaroslav Bašta. Česká politika se totiž pohybuje po velmi podobné trajektorii jako velká rozervaná země na východě Evropy. Potvrzuje to i letošní horké léto a předvolební kampaň do parlamentních a prezidentských voleb. Před deseti lety se na Ukrajině, stejně jako letos u nás, na kandidátkách všech politických stran a hnutí objevili oligarchové, v počtu dříve nevídaném.

Trochu mě děsí, že důvody, které je tehdy vedly ke vstupu do politiky, se zásadně podobaly těm, kvůli kterým čeští miliardáři dnes zakládají či podporují politické subjekty usilující o zisk mandátů. Ukrajinské boháče nemotivovala snaha se takto zviditelnit, ani touha po obdržení poslanecké imunity, ale poznání, že politická moc vítězí nad mocí ekonomickou. Pouze silné politické postavení se zdálo být zárukou toho, že si udrží své majetky získané v divoké privatizaci.

Předsedové politických subjektů toho tehdy okamžitě využili a nabídli místa na kandidátkách za úplatu. Samozřejmě, oficiálně šlo o příspěvek na volební kampaň, sumy odpovídaly místním poměrům – cena za volitelné místo začínala na pěti milionech dolarů. Následující roky pak televizní a novinové zprávy plnily zprávy o skandálech těch nových politiků, kteří svoji investici potřebovali dostat zpět rychle.

Následovala další etapa, v níž si politicky angažovaní oligarchové rozdělili mediální trh. Ten byl do té doby relativně svobodný, což paradoxně způsobilo všeobjímající korupční prostředí. Prosadit jakékoli téma vyžadovalo nevelký úplatek výkonnému personálu (málokdy vedení) jednotlivých televizí a novin. Sazby všichni znali a mlčky akceptovali. Když televize koupili oligarchové, toto skončilo a neexistovala suma, za kterou by se pozitivní zpráva o politickém konkurentovi mohla do médií dostat.

Po výrazné redukci svobody slova už nic nebránilo dalšímu vyostřování bojů mezi jednotlivými klany boháčů. Přispívalo k tomu i to, že většina politických subjektů vlastněných oligarchy se svými programy a rétorikou podobala jako vejce vejci. Lišily se jen názvy svých majitelů. Ke cti ukrajinských politiků je třeba dodat, že se ani nesnažili v tomto ohledu něco předstírat, většinou šlo o Blok toho a toho. Jediný, kdo přicházel s ideovými koncepcemi, byli extrémisté a radikálové. Politické strany hlavního proudu od nich ve volební kampani vždy pilně opisovaly, takže došlo k radikalizaci celého politického spektra. Začal souboj silných slov.

Stačilo sedm let od masového vstupu oligarchů do politiky a vypukla občanská válka. Logika oligarchického vládnutí je totiž velmi nesmiřitelná. Zejména opírá-li se o taková pružná opatření jako třeba boj proti korupci. Bývalý prezident Janukovyč stihl během jednoho roku trestně stíhat (většinou vazebně) 17 členů předchozí vlády poražené prezidentské protikandidátky Julie Tymošenkové (včetně jí samotné). Proto každý oligarcha potřebuje získat kontrolu nad orgány činnými v trestním řízení a vůbec všemi silovými rezorty.

Nepřipadá mi, že by se český předvolební boj (a následné povolební vyjednávání) od tohoto ukrajinského schématu příliš lišil. Odpočítávání možná už začalo.


Související článek:
Jaceňuk se zařadil po bok Porošenka, už má také vlastní TV kanál

11 komentářů :

 1. Totální bláboly na které by sám Bašta nevsadil ani pětník.

  OdpovědětSmazat
 2. Tentokrát pan Bašta zabodoval, má to logiku a bystrý a nezaujatý pozorovatel vidí dnes podobné věci i u nás. Dokonce bych řekl, že vyměřený čas bude kratší než na Ukrajině.

  Jinak tyto stránky by měly mít název Pro psychicky labilní jedince. Ubohost, jak se někteří spoluobčané realizují v anonymních diskuzích, když už jim to v běžném kontaktu s lidmi nejde. Ale zdá se, že se jedná hlavně o pár jedinců, který mění nicky a někdo jim poradil, že musí také změnit styl psaní. O to se směšně pokouší. Jenom doufám, že nejsou nebezpeční svému okolí, aby někomu neublížil, trpí zjevně maniodepresivními stavy, schizofrenií, a velkou samotou. Jsou rádi, že na ně někdo reaguje alespoň zde. Doporučuji jim návštěvu psychiatra.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím s Vámi - jen vůbec nerozumím tomu, proč vystupujete také anonymně?

   Smazat
  2. Jeníku Kopecký, není každý takovou snaživkou, aby vedl vlastní blog, registroval se u Guuglů a kdekoli jinde, nebo nepřemýšlel o tom, kolik a kde má jmenovců. Ptám se po několikáté, zajímají Vás názory, nebo názory nesené jmény autorů? Když už jste z té nedaleké Vídně. Zdraví Notorický anonym.

   Smazat
  3. 22:57

   To neberu. To je obvyklá vytáčka, jak přes kopírák. Přitom si sám uvědomujete, že bída "diskuse" je dána PŘEDEVŠÍM anonymitou, protože pod většinu hovadin a sprosťáren se i celkem průměrný blb přece jen stydí podepsat.

   Je to samozřejmě Vaše rozhodnutí, chcete-li davy anonymů rozmnožovat a ještě (proč vlastně?) anonymitu - promiňte - nejapně obhajovat.

   (Názory anonymů a pseudonymů - když už se ptáte - mě NEZAJÍMAJÍ. Kdybyste Vy sám o anonymech nezačal, vůbec bych mě nenapadlo reagovat.)

   Smazat
  4. Jan Kopecký 23:07 Na to, jak jsou Vaše komenty povětšině racionální překvapuje, že určitý a zdůvodněný názor označujete za obvyklou vytáčku. To je, promiňte, tautologie. Je samozřejmě na Vás, na koho, namísto na co budete nebo nebudete reagovat. To totiž může ukazovat na jisté elitářství. Nevadí, na NR si užíváme svobody, kterou může kalit pouze nejistota, že pan Dvořák neoznačí každý z komentů, který vymazal.

   Smazat
 3. 19:02
  Na Hovnocuce z ussakostánský vraždozemě nemá!!!!!

  OdpovědětSmazat
 4. V parlamentě a nepotřebném senátě by měly být občané, kteří vidí dál než je jejich délka života. Proto všichni co se účastnily vzniku toho marazmu a z titulu své imunity v těchto institucích neburcovaly občany jako disidenti jsou spoluzodpovědní za dnešní stav a je jejich morální povinností proto zvýšenou aktivitou pomoci odstranit tem marazmus. PRADĚDA.

  OdpovědětSmazat
 5. Dobře napsáno miliardáři mají jen svoje zájmy na obyčejné lidi kašlou.

  OdpovědětSmazat
 6. Nevím pane Bašta, proč nyní právě objevujete svět. Vždyť Vy Jste byl také u toho, když se tady rozkrádala republika. Kam to dotáhla ta Vaše ČSSD.Mezi těmi novými nejsou jen miliardáři , ale spousta darmožroutů, kteří si myslí, že se jim podaří ukousnout alespoň malý kousek pro svůj v nic nedělán blahobyt. A kupodivu se jim to daří. Tak běžte s tím polistpadem do pr...e.

  OdpovědětSmazat
 7. 10:01 zase jeden, který se vyjadřuje k osobě a ne k problému. Sám samozřejmě ve všech životních krocích jednal natolik předvídavě, že není nic, co by mu bylo lze vytknout. A že byl a je rozhodující osobností u velkých, osudových rozhodnutí!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.