Reklama

.

.

pátek 25. srpna 2017

Kdo první oficiálně navrhl stažení sovětských vojsk z ČSSR?

Ceaucesku a Dubček
Jan Šolta
25.8.2017  VašeVěc
 

Před několika dny si obyvatelé bývalého Československa připomínali smutné 49. výročí násilného vstupu vojsk pěti států Varšavské smlouvy, z nichž Sovětská armáda zde setrvala následujících 27 let. Nebetyčné zásluhy o její definitivní odchod v roce 1991 si dnes přivlastňují různé osobnosti i pitoreskní figurky. Kdo však byl první, jenž na oficiální platformě navrhl sovětskému vedení, aby stáhlo svá vojska z našeho území? Bohužel, nebyl to nikdo z našich tehdejších představitelů, neboť normalizační vedení bylo s „dočasným“ pobytem sovětských vojsk svázáno pupeční šňůrou.

Po nástupu M.S.Gorbačova docházelo v sovětském vedení k postupnému přehodnocování též tzv. událostí Pražského jara 1968, vč. otázek účelnosti dalšího pobytu sovětských vojsk v ČSSR. Pominuly totiž původní strategické důvody pro jejich zdejší umístění, vyplývající zejména z již překonané Grečkovy koncepce z Lehnice 1965, která mj. usilovala o výrazné posílení Československého frontu na jihozápadním směru Varšavské smlouvy rozmístěného přímo na hranicích s NATO prostřednictvím trvalé alokace Střední skupiny sovětských vojsk v Československu; resp. o přiblížení sovětských raketových základen jejich cílům v západní Evropě apod.

V ruských archivech např. existuje tajný projekt ÚV KSSS z roku 1986, jenž - v souvislosti se sovětským hledáním vhodného nástupce Gustáva Husáka na funkci nového generálního tajemníka ÚV KSČ – navrhuje
„..propracovat stažení podstatné části sovětských vojsk z Československa s tím, že při jarní návštěvě M.S. Gorbačova v Praze v roce 1987 by se to stalo dárkem pro nové vedení v Československu. Splnilo by to nevyslovené přání čs. vedení, které (na rozdíl od Poláků a Maďarů) nikdy ani náznakem nenastolilo otázku odchodu sovětských vojsk. Navíc se oficiální důvody pro pobyt vojsk již vyčerpaly!“

K realizaci tohoto projektu však do konce roku 1989 nedošlo, byť se interně obdobné návrhy opakovaly. Gorbačov totiž údajně hodlal takticky uplatnit kartu stažení vojsk z ČSSR až ve vhodný okamžik, např. při negociacích s USA ve Vídni.

Mezitím bouřlivý vývoj Gorbačova předběhl a nově ustanovené režimy členských států Varšavské smlouvy zúčastněných na intervenci (tj. Polsko, Maďarsko, NDR i Bulharsko) postupně a jednotlivě agresi z roku 1968 odsoudily samostatně. Sovětský svaz tak přistoupil k odsouzení „akce roku 1968“ opožděně, až jako poslední, a to teprve na setkání vedoucích představitelů členských států Varšavské smlouvy v Moskvě dne 4. prosince 1989.

M.S. Gorbačov zde přítomným vysvětloval, že Sovětský svaz se k tomuto hodnocení dopracovával obtížně a postupně; podrobně přitom diferencoval jednotlivé fáze a etapy procesu Pražského jara; důsledně analyzoval, kdo za vším stál, kdo jej inspiroval, kdo všechno v něm měl prsty etc. Politické metody však nebyly tehdy vyčerpány a československým komunistům nebylo umožněno, aby si vše vyřešili sami. Na závěr Gorbačov vyzval přítomné státníky, aby nyní, když již posuzujeme tyto otázky svobodně a upřímně, přijala Varšavská smlouva společné prohlášení odsuzující její intervenci do Československa v roce 1968.

S tímto návrhem však ostře nesouhlasil generální tajemník Komunistické strany Rumunska a prezident Rumunské socialistické republiky Nicolae Ceausescu (mimochodem služebně nejstarší pamětník událostí roku 1968 a pravidelný potížista na vrcholných jednáních socialistických zemí), neboť Rumunsko se této intervence nezúčastnilo, od samého počátku s ní nesouhlasilo a považovalo ji vždy za pochybenou!

„Rumunsko se proto k této společné deklaraci nepřipojí! Možná, že zde není právě nevhodnější prostor, ale měli bychom nyní uvažovat nahlas. Jestli se nyní tato akce ( tj. intervence do Československa v r. 1968 – poznámka autora) považuje za chybnou, potom bychom měli nutně přijmout závěr, že je nutno stáhnout sovětská vojska z Československa! Myslím si, že by to byla velká pomoc pro Československo! A bylo by to též logické!“ řekl 4. prosince 1989 Nicolae Ceausescu.

Stenograf zaznamenal, že po jeho slovech nastal rozruch v sále, porada byla přerušena a byla vyhlášena pauza. Po přestávce Gorbačov oznámil, že se dohodl se soudruhy z ČSSR na budoucím společném posouzení otázky pobytu sovětských vojsk na teritoriu Československa.

- - - 

32 komentářů :

 1. Nicolae Ceaušescu - miláček Západu, sběratel západních medailí, vyznamenání a doktorátů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 25. srpna 2017 10:28 - ano dokud se jim hodil, tak ho vyznamenávali. Až ho nepotřebovali, tak ho sejmuli jako všechny před ním a všechny po něm.

   Vymazat
 2. a skončil jako prašivej pes kdesi u plotu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 25. srpna 2017 10:40 - ano skončil jako prašivý pes, to je fakt. Kdo ale tento stav inicioval už nepíšeš? Proč? Celé to bylo provedeno opět a jak jinak podle scénáře západních států v čele s USA.

   Vymazat
  2. 10:40 Jo také jeho ženu zastřelily.

   Vymazat
  3. Byl dokonce záznam popravy manželského páru, a byla to vražda stejně jako u Kaddafiho a "ruce" v tom měli otcové barevných revolucí a samozřejmě USA.

   Vymazat
  4. Je neuvěřitelné kolik blbů žije v této pidizemičce.

   Vymazat
  5. 8:11 Co jsi tím chtěl vyjádřit? Že mezi ně patříš, nebo že jsi velký chytrolín a mezi ně nepatříš?

   Vymazat
  6. 11:40 to se ti to nadava, havlisto, kdyz zakerne mazes a cenzorujes hur nez komunisti
   A z pozice cenzora urazis druhe, jsi odvazny jako Kalousek co fackoval s dvema gorilama za prdeli
   Cenzore

   Vymazat
  7. Myslis si cenzore jak mas silnou pozici, znamenam si te, a prijde ti vyuctovani

   Vymazat
 3. Nebýt odvahy pana Kocába a pana Havla, tak tady spojenecká vojska působí dodnes. Děkujeme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 25. srpna 2017 11:54 - jsi ty ale kus vola. To bylo již vše dávno domluvené a nachystané. Ani Kocáb ani Havel na tom nemají žádnou zásluhu.

   Vymazat
  2. Jsi ubožák a vymytá palice. Debil Kocáb na tom nemá ani tu nejmenší zásluhu, i když se tím permanentně chlubí. Pouze tací nevzdělaní kokti, jako jsi ty, mohou uvěřit jeho blábolům !

   Vymazat
  3. 12:00 Můj příspěvek je myšlen samozřejmě ironicky. Mohu Vás ubezpečit, že k oběma výše jmenovaným cítím ten největší odpor.

   Vymazat
  4. 12:11 takhle nějak bych to napsal taky,, možná bych byl "poněkud" sprostější :o)) Vlastně bych byl určitě sprostější jak dlaždič.

   Vymazat
  5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  6. Emeritní plukovník v.v.26. srpna 2017 21:29

   12:07 - Souhlas! Havlista debil Kocáb skutečně na tom neměl ani tu nejmenší zásluhu! Vždyť by s ním ze strany sov. generálů nemluvila ani klika od dveří! Proto měl po boku dva čs. generály v hodnosti genpor.

   Vymazat
 4. Nicolae Ceaušescu chtěl Rumunsko zbavit dluhů, které Rumunsko mělo u západních zemí, což nebylo v zájmu západu a proto začala pracovat CIA a ostatní jí podřízené západní zpravodajské služby, výsledkem byly události na konci kterých byl Nicolae Ceaušescu zastřelen a to úplně stejně jako Sadám Husajn. Kadáfií. Platí zásada, kdo se znelíbí západu, tedy USA je odstraněn. Rádi by odstranili Čínského prezidenta a také Putina, ale to jaksi je nad jejich síly. Štěkají ale vydatně.
  V souvislosti s dnešní dobou, kdy již 27 let budujeme zářný ráj jménem demokracie, o kapitalismu se nesmí mluvit, si můžeme položit otázku jak by to dopadlo kdyby nebyl 21. srpen 1968.
  Totiž za 27 let budování ráje jsou ekonomické čísla následující:
  Obyvatelé ČR jsou zadlužení částkou 2 biliony korun,
  český stát je zadlužený 1,8 bilionů korun,
  města a obce jsou zadlužené 1,5 bilionem korun.¨
  Kde by tyto dluhy byly, kdyby kapitalismus v roce 1968 zvítězil a již tehdy by jsme se začali tímto tempem zadlužovat. Myslím, že by jsme na tom byli hůř než Řecko. A otázka na závěr. Je zadlužený člověk, obec nebo stát svobodný, když je astronomicky zadlužený? Odpovězte si sami.

  OdpovědětVymazat
 5. Ad 12:04- výborný komentář. Kdo ovládá národní dluhy, ovládá národ. Váš postřeh o Ceaușescovi je zajímavý, určitě tam byly páky k jeho surovému odstranění. Pouze on jediný (z vedoucích komunistů) byl tak surově zlikvidován, Jistě ne pouhým rozčílením lidu. Je asi skutečností, že Rusko již na něm nedrželo ochrannou ruku a to ho možná stálo život.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:28 přesně, není co dodat.

   Vymazat
  2. Pro 14:28 h.: Je pravda, že v 1968 nám byl N. Ceaušescu hodně sympatický. Avšak už 1975 jsem mluvil s Čechem studujícím v Bukurešti a ten líčil zdrceně, že kult manželů Ceaušescu je šílený. Choť prý byla (mnohem) horší než vládce. Když on promluvil v rumunském parlamentě, tak frenetický potlesk vypadal, že neskončí, každej poslanec se bál přestat tleskat! I podle záběrů z balkónu paláce si myslím, že občané nenáviděli manželský pár silně. Mimochodem, poprava nebyla u plotu, ale u zdi - to je to totéž.

   Vymazat
 6. Odpovědi
  1. 14:59 Slušný člověk je mezi gaunery vždycky v nevýhodě. Podle sebe posuzuje druhé a nedokáže si ani představit, jak ho mohou "otrtkať".

   Vymazat
 7. Gorbacov pracoval pro brity. Ziskali ho v dobe, kdy pusobil na velvyslanectvi SSSR v Londyne. Byl tam vic jak 6 let. Samozrejme se britum hodila jeho povaha tj. jeho samolibost, domyslivost, velikasstvi, NAIVITA a jeho bezbreha touha byt "svetovy". Cim vic ho chvalili, placali ho po ramenou jak je uzasnej, tim vic se mu brite za zady smali a opovrhovali jim. Od britu to byla sazka na hlavniho kone, oblbli ho a mazali mu med kolem
  huby, platili jeho manzelce nakupy nejen v Londyne atd. Proste jeho slabou povahu vyuzili ke svym zamerum. Ted jsou pripraveni to zopakovat u Medvedeva. Dat ho namisto Putina, kdyz jim to u Putina nevyslo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas! Byl to velezrádce! Tejšrová ho oprašovala a hladila po té jeho hlavě.

   Vymazat
  2. A kdypak podle vás měl 6 let působit na velvyslanectví v Londýně? Sami prokazujete svoji politickou debilitu naprostou neorientací v historických faktech, životopisných údajích a politické realitě a naskakujete na nebetyčné pitomosti.
   M. S. Gorbačov nedlouho po studiích vstoupil do aparátu VLKSM a jeho další kariéra už probíhala ve funkcích v Komsomolu a pak v KSSS. Odklidit se na šest let na velvyslanectví a pak se zase snažit o návrat mimo diplomatický rezort - to je iluze a žvást pro idioty.
   KR

   Vymazat
 8. No, u nás v Ostravě se žádné násilí na "okupantech" nekonalo. A být to tak všude, tak by po zjištění že tady opravdu není žádný agent a provokatér ze západu, že na ně nikdo neútočí zápalnými láhvemi, neničí vlastní československý majetek, tak by asi obratem odjeli. A těch pár blbů tady ještě mohlo být a užívat si konečně toho svého kapitalismu.

  OdpovědětVymazat
 9. Tak ja sa pamätám - a bolo to i v novinách, že G. Husák sa raz spýtal Sergeja, či nenastal čas prehodnotiť rok 1968. Bolo to v r. 1987/88. Ale nedostalo sa mu určitej odpovede...

  OdpovědětVymazat
 10. Není ten šolta taky z i dnes hovno, byť je z jakési vaše věci.
  Fakt je ale také to, že kdyby od nás rusi po válce neodešli, tak by se tady nemuseli nějak dobývat.
  Amíci z evropy po válce neodešli a tak pak nemuseli ani přiletět.
  Hloupí rusáci. Za dobrotu na žebrotu.

  OdpovědětVymazat
 11. Evropa je uhnily vybezek Ruska
  Horni Dolni

  OdpovědětVymazat
 12. Pražské jaro: vrchol i zlom socialistického utopismu:U příležitosti výročí 21. srpna 1968 jsme s historikem Jiřím Sukem hovořili o reformním socialismu a jeho odkazu po roce 1989:http://a2larm.cz/2017/08/prazske-jaro-vrchol-i-zlom-socialistickeho-utopismu/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:32

   To je bohužel exemplární případ, kdy jinak pečlivě pracující historik podléhá velké nectností: hádání z výsledku.

   Vymazat