Reklama

.

.

pátek 25. srpna 2017

Komu neobměnili jméno, nemá v politice co dělat


Lubomír Man
25. 8. 2017 

Jistě. Protože obměňujeme jméno, nebo přidělujeme přezdívky jen lidem těm, kteří se – řečeno poeticky – dotkli našeho srdce. To srdce ten dotek ucítilo, zachvělo se, a dalo povel mozku, aby nějakým způsobem zařídil, že ten, kdo se našeho srdce dotkl, dostal možnost do něj i vstoupit. Mozek poslechl a vykonal ten rozkaz zvláštním způsobem. Dal onomu šťastlivci, který tajemné chvění v našem srdci rozehrál, buď přezdívku, anebo mu pozměnil jméno.

Čili: pokud jsme my lidé kohokoli vyznamenali přezdívkou či obměněným jménem, dovolili jsme mu současně – ba se dá říci – že jsme jej k tomu dokonce i vyzvali – aby se do našeho srdíčka nastěhoval a tam se i usadil. Což je samozřejmě víc, než že jsme jej přijali za svého či že jsme jej k srdci přivinuli, jak se v podobných situacích též říká. Protože jsme to totiž byli my osobně, kteří jej přezdívkou či obměněným jménem obdarovali, přistálo na onom obdarovaném cosi z nás samotných, čímž se on stal částí naší a my jsme se stali částí jeho.

Prostě jsme se navzájem propojili, což je chemie velmi dobře známá ze školních let. Který učitel či profesor nás skutečně upoutal, ten do našeho srdce i vstoupil. A už to pak nebyl profesor zeměpisu Zikmund, ale Liška ryšavá, nikoliv ředitel Živný, ale Živňas, ne profesor dějepisu Chlápek, ale Chlop, ne učitel matematiky Čech, ale Rýbrcoul, ne profesorka angličtiny Vytopilová, ale Mamka atd. A nešťastní a nevýznamní – v našich očích samozřejmě, ale možná nejen v nich – zůstali ti pedagogové, kteří se ze svých neobměněných jmen směrem k naším srdcím nepohnuli.

A nemyslete si, přátelé, že v politice je to snad jiné, než to bylo ve škole. Omyl, je to naprosto stejné. Co myslíte takový Kraďousek např. Jistě, najdou se rypálkové, kteří si pomyslí: Kraďousek – sakra, to ho moc lichotivě nepřejmenovali, že? Ale pozor! Ono totiž to, že jsme vůbec někoho přejmenovali a že jsme tím jeho přejmenováním vyšli vstříc oné naléhavé pohnutce v nás jej tou obměnou pojmout do našeho srdce, je stokrát a možná i tisíckrát důležitější než to j a k jsme jej přejmenovali. To je malichernost nehodná místa, které tomu problému věnujeme. A dodejme už jen tolik: Jako ony školní jmenné obměny či přezdívky Chlop, Liška ryšavá či Živňas vyplynuly z citu školáků, vyplynul i Kraďousek z citu - ovšem už lidí dospělých – dychtivých dostat takto přejmenovanou osobu do svého srdce, splynout s ní a stát se přímo její duší i tělem, jak už bylo shora naznačeno.

Samozřejmě totožné je to s dalšími politiky obměněných jmén, jako jsou např. Sralbotka, Schlafenberg, Zadolárek či Zvorálek, Herec tří poloh, USchovanec a další a další.

A věřte tomu, že i tady je to jako ve škole. Komu neobměnili jméno (přezdívky jsou v politice přece jen zřídkavější, protože lid by často tápal, kdo se za nimi skrývá), jako by nebyl. Nezazvonil na naše srdíčko, jak se to povedlo těm šťastným – přejmenovaným.

Jen ti do politiky patří – a jen ty v nadcházejících volbách volme.

Nikoho jiného!

7 komentářů :

 1. Za tyhle lidi mluví jejich činy např Schlafenberg:

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Sobotka-uz-signalizoval-ze-do-voleb-nejake-uprchliky-prijme-doufa-knize-Schwarzenberg-501307

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. asi jsem tu esej nepochopil...

   Vymazat
  2. 11:45 - Jsem rád, že se na netu udomácnilo pojmenování Schlafenberg.
   Autor pojmenování

   Vymazat
 2. Ehm, to "návěští" ze školního prostředí je opravdu pěkné, člověčí, nostalgické, ale do té politiky se Vám to, pane Mane, prostě překlopit nepodařilo. Předem marná snaha.

  Hlavně to ale určitě není tak, že bychom měli volit radši ty, kdo si nějakou přezdívku zaslouží. Tou přezdívkou, obdobně vtipkováním atd., si toho člověka (většinou) sice tak nějak zlidšťujeme, ale to může být taky jenom výraz bezmoci, že tomu hajzlovi nemůžeme nic provést.

  Vtipkovalo se, pokud jsem slyšel pamětníky vyprávět, i za okupace o Němcích, i o gestapu, i o Hitlerovi. A v květnu jeden pomalejší gestapák visel z kandelábru, jak jinak. Dejme tomu, že ještě třeba přezdívka "Starej Procházka" v sobě mělo jakousi dávku lidské akceptace císaře pána. "Vašek Veškrna" je taky spíš zlidšťující přezdívka - míří to víc na slabosti, která tak nějak sdílíme všichni, než na to, co Havel skutečně napáchal ke škodě národa. "Tullamore" mířící na pouhý alkoholismus je mírnější než "Kraďousek". Ale jsou horší, snad je tu nemusím reprodukovat . Ono i v té škole je to kolikrát otázka. Jednomu docentovi jsme jako studenti říkali "Hnída", a když jsme na něho po letech náhodně narazili, shodli jsme se, že je to ještě daleko smradlavější hnída než za totáča. Volit ho by se nám ho rozhodně nikam nechtělo, spíš rozbít hubu, ale jít kvůli tomu dobytkovi ještě sedět, to zas ne. Vzpomeňte si, jak mnoho lidí tancovalo na ulicích po smrti Margaret Thatcherové (což se mi zas už nelíbí a svým způsobem to jenom stvrzuje, že s nima baba opravdu vydrbala).

  Velekněz ratata

  OdpovědětVymazat
 3. Snad každý měl nebo má nějakou přezdívku, U nás bylo
  spousta Horáků a proto každý měl svou přezdívku, aby
  ostatní věděli o koho se jedná. Do politiky se dostal jen jeden a proto měl přezdívku poslanec.
  V.J.Horák (Jašin)

  OdpovědětVymazat
 4. Výborná úvaha Lubomíre!!! Vezměme např. parlament. A přezdívky poslanců?
  Kretén, hovado, zrádce, zloděj, lhář .... Skoro každý z nich se může pyšnit všemi uvedenými tituly.
  Ó jak hluboce se tyto osoby dotkly našich srdcí!!
  Geniálním úvaha!!!
  PS: Příště už raději nepijte!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pardon, ještě jsem zapomněl dodat. Ač se tak hluboce dotkli mého srdce, opravdu je volit nebudu a nepůjdu!!!

   Vymazat