Reklama

.

.

pátek 11. srpna 2017

Konec jedné legendy - 1

Yekta Uzunoglu
11. 8. 2017
Desítky let, když se řeklo německý průmysl, tak každý výraz byl spojen s německými auty a opačně. Německá auta se proslavila ve světě jako mimořádně kvalitní stroje ke spolehlivému zajištění přepravy nejen osob, ale i zboží. Značka Mercedes, BMW či VW se staly touhou stovek milionů lidí na naší planetě. I můj první vůz, který jsem si jako student FVL UK koupil v roce 1973, byl „Brouk". Německý automobilový průmysl není jen tak nějaké odvětví německého průmyslu...Zaměstnává víc než 800.000 tisíc lidí s obratem 450 miliard eur ročně! Tím tvoří páteř jak průmyslu, tak i německého obchodu, ale bohužel i politiky. Politiky, která měla sloužit celému Německu, nikoliv jen úzkému vedení koncernu.

Legendární VW 900X

Aféra kolem německého automobilového průmyslu, která je pojmenována jako Dieselgate, zlomí dle všeho nenávratně tuto páteř. Bohužel se nic nezměnilo ve strukturách tohoto odvětví průmyslu ani po té aféře, ale nic se nezměnilo ani v jejich nezdravém propojení s politikou. Vypadá to, jakoby si v Německu řekli "ono to nějak dopadne"... Že by tato páteř Německa byla tak zkostnatělá, že není neschopna změn nebo alespoň impulsu k transformacím? To by pak ale znamenalo skutečný konec této legendy.

Koncerny, které téměř jedno století tvořily legendu o významném odvětí, jako je "stroj k přepravě", a obdarovávaly lidstvo jednou inovací za druhou, nemají již sílu k dalším a bytostně potřebným inovacím, nemají ale ani sílu k sebezáchraně?

Země, jako je Německo, které nemá potřebné palivo k výrobním strojům pro celý svět a musí palivo dovážet, nebylo ve stavu svoje legendární stroje převést na jiný druh energie a přijít na trh tak, jako v minulosti, s novou inovací? Například se stroji na elektrický pohon či na pohon vodou! Tím by Německo získalo potřebnou nezávislost na konfliktních regionech s fosilními energiemi, ale též by šetřilo naši planetu a snižovalo by množství vypouštěných nebezpečných plynů z fosilních motorů. Je to tragédie, že tak pro lidstvo významné koncerny, se místo toho uchylovaly k manipulacím s řídícími jednotkami svých vozů a nevrhly se na renovace, ale místo toho se hnaly za vyšším prodejem svých již za dobou pokulhajících strojů.

Přitom dle všeho tyto koncerny již dlouhou dobu měly a i dnes mají koncept motoru poháněného například elektrickou energií.

Když v automobilovém průmyslu neznámá společnost, jako je TESLA, má tyto motory a můžeme je již na evropských silnicích spatřit, že by totéž neměly tyto legendární koncerny starého kontinentu? To by bylo skutečným zločinem, že by tak neodpovědně zaspaly dobu!

Japonské automobilky, které jsme ještě v 80. tých letech vnímali přezíravě tak, jako dnes vnímáme "čínské zboží", dokázaly za posledních 30 let překonat Evropu v kvalitě tradičních motorů, ale navíc přináší stále nové inovace v tzv. hybridních modelech. Možná, že i Japonci brzy přijdou s "čistým" elektromotorem, tak jako to učinila společnost Tesla! Tesla vyrostla na zelené louce a dala nám jasný signál, že automobily s elektromotory jsou plně životaschopné už dnes a v mnoha ohledech překonají zastaralé motory pohaněné fosilní energií.

Proč země, jako je Německo, které bylo dlouhá léta symbolem automobilového průmyslu a nemá svoje vlastní zdroje fosilních energií a ani žádné "bývalé kolonie" s ropou,zaspalo dobu? Co za tím stojí? Jaký kostlivec se skrývá v skříních?

75 komentářů :

 1. Co za tím stojí? Makrela není Němka. Zase z nich budují armádu, kterou pošlou jako Adolf na Rusko. Je třeba zrušit počítačové sčítání volebních hlasů, nevěřím že jsou Němci tak hloupí.

  OdpovědětVymazat
 2. To by bylo moc pěkné jenomže to usa nedovolí bude třeba počkat než padnou.

  OdpovědětVymazat
 3. Pri vsi ucte k autorovi, mel by se ve svych clancich drzet temat, kterym rozumi. O osudy Nemecka lze mit opravnene obavy z mnoha duvodu, ale zaostalost, ci nekonkurenceschopnost automobiloveho prumyslu k nim v zadnem pripade nepatri.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když nasadíte agenta, který provede počítačový podvod v programování automobilů, to stojí tolik peněz, že si to nedovedete představit.

   Vymazat
 4. Milý Yekto, nejsi technik nebo ano? Sedni, vymysli, narýsuj, vyrob, prodej. Natrhneš Němcům žaket a budeš těžce v balíku. Proslavíš Česko nebo Kurdistán ekologickými auty.

  Tak dobře. Fajn by byl lék proti AIDS, mononukleóze, encefalitidě, rakovině, cukrovce. Tomu určitě rozumíš líp, tak nám vysvětli, proč nejsou, i když už několikrát byly oznámeny slibné výsledky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To, že nejsou dostupné běžným lidem neznamená, že nejsou.

   Vymazat
  2. 0:02

   A schovává je zlý čerknokněžník na hradě v Karpatech, viď.
   Aneb, konspiruje celá rodina.

   Vymazat
  3. 0.09 Nee to jen Steven Segal na Aljašce

   Vymazat
 5. Opět úplné bláboly. Ropy je všude plno a poslední 3 roky je skoro zadarmo. Elektromobily jsou drahé jak čert, mají nedostatečný dojezd, kapacita baterií je nedostatečná, mají nízkou životnost, dlouho se nabíjejí.... Bez dotací zatím zcela nekonkurenceschopné. Navíc, i baterie se vyrábí ze vzácných surovin jako je lithium atp.

  Ale co. Debilové jako ti 23:21, 23:37, 23:49 zase dostali svůj příděl potravy k vymýšlení absurdních konspiračních hovadin, k nenávisti k Německu, USA,... a o to tady zřejmě hlavně jde.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 0:07 Ale co ten největší debil a provokatér leze každý den na stránky které nenávidí.

   Vymazat
 6. Nic netvrdím, ale prohlédněte si Laudera a Železného, prohlédněte si Šťávu a exministra Bojara, je to zvláštní. Chtěl bych vidět technika, co vymyslel podvod s emisemi u automobilů Volksvagen.

  OdpovědětVymazat
 7. Yekto ! To jsem nevedel, ze mas rad auta...
  S Cechy se o autetech nebav ! Oni nejen, ze neumi jezdit, ale autum ani nerozumi. Oni jezdi jako neurotici na turecke kave....

  Tesla je vuz na kratke vzdalenosti. Porad musis dobyjet baterie. To neni vuz pro Ameriku, Canadu a Australii.
  Take je to predrazene.

  Nejprodavanejsi auta v Americe jsou pick-up truck.
  Ford F-150, Chevy Siverado, Dodge RAM 1500, to jsou silna auta na velke dalky a kdyz jedes daleko, tak potrebujes nalozni prostor, ktery musi byt zakryty kvuli pocasi.

  Tak bez na YouTube a podivej se na ne.
  Mercedes po strance RELIABILITY je az na 7 miste mezi auty a je to take predrazene.

  Pro Tebe bych doporucil auto - Dodge RAM 1500 with HEMI
  5.7 litru V8 350 koni 375 lb-ft Torgue. S tim klidne muses jet az do Kuvajtu, oklikou, kde nejsou silnice. To je auto do valky. To nejde znicit.
  nick HONOLULU - silnicni poradce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, pokud stále budete urážet Čechy, nejen, že přijdete o své fanoušky, co vám to žerou, tak sem vůbec nepište a užívejte si jedny z posledních chvil, vaší nejskvělejší a nejchytřejší země na světě!!!Slované nejsou slave!!!Capišto?

   Vymazat
  2. Proc by nebylo TESLA dobry auto pro Ameriku... ty ses HONOLULU
   Pitomec a zadnej Svetlonos !!!
   Gdyz chces delsi dojezd , pouzij PRDLUZOVACKU.
   To ti radim ja - tvuj kamarad
   Horni Dolni

   Vymazat
  3. Jen debil kupuje šmejdská americka auta v Evropě, i Čína dnes vyrábí kvalitnější vozy než usa. Mněl jsem 3 a nikdy více, jeden šmejd větší než druhej. Najíždím 40000 km ročně.

   Vymazat
  4. 1:03 že vůbec na toho ubožáka reagujete, ten si sem chodí honit triko svýmy fantasmagoriemy, čeká na reakce aby mohl sprostě urážet čechy. Žije pod dojmem že mu všichni závidí život v americe, oblbuje stale s tím samým jako praskla deska.
   Je to senilní zapšklej osamělej stařec bez potomků a bez rodiny, je mi ho líto, musí to byt těžké. Sám v cizí zemi, ani nemá nikoho kdo by ho položil do hrobu, k čemuž nemá daleko.
   Tak oblézá české stránky a hledá s kým se hádat a nad kým se vytahovat, je to smutný trapák.

   Vymazat
  5. Není pravda, že elektromobil je auto na krátké vzdálenosti. Problém dojezdu elektromobilů je vyřešen. Podél silnic se budou stavět trolejová vedení, řidič elektromobilu nahodí sběrače el. energie na dráty a jede. Jak jednoduché.

   Vymazat
 8. Chci vidět testy nezávislých odborníků, kterak americký "zázrak" značky TESLA, plně napakovaný, vyrazí se 4 člennou rodinou k móři do Chorvatska a proti tomu jakýkoliv německý vůz s fosilním benzínovým a naftovým pohonem.Porovnat je v přímém důsledku ve všech oblastech.Pan Yekta není odborník, sám svým laickkým rozumem jistě časem pochopí, že Evropa a Japonsko stále drží fosil nad vodou.Slovo "čistý" elektromotor je nesmysl.Budoucností je pohon na vodík, až ten vytlačí, při konkurenceschopných cenách, fosilní pohon s nájezdem na jednu nádrž, mnohem větším, než na fosil, nikoliv nesmysl s předlouhým dobíjením několika set kilogramových lithiových akumulátorů, které svou výrobou a následnou likvidací, zatíží životní prostředí úplně stejně.Dobíjení je realizováno převážně z energie vyrobené v uhelných elektrárnách.Elektromobil není žádné ekologické vozítko, bohužel, to jen v hlavách politiků a propagátorů zelených mozků.Přeci jenom ze 4.říše svitla naděje na nápravu.Vyučený knihovník a alkoholik Schulz, chce prosadit m.j. další kvóty pro EU na výrobu těchto nesmyslů-elektromobilů.Hlava pomazaná, kvótami a alkoholem nabíjená.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 0:58

   To máte pravdu.

   Kolik energie ale bude potřeba na produkci jedné nádrže kapalného vodíku?

   Vymazat
  2. 1.14-žádné vozítko na jakýkoliv pohon, nebude nikdy "ekologocké".Od jeho výroby až po likvidaci, bohužel.Ať je to jak chce, vodík je po ropě nejpřesvědčivější.

   Vymazat
  3. U nás je ve hře ještě jeden faktor: jakou SPOTŘEBU má Dodge RAM 1500 with HEMI
   5.7 litru V8 350?
   U nás, v České banánové republice nyní stojí litr benzínu asi 30,- Kč a průměrná mzda je asi 26000,- (většina národa má plat ale mnohem, mnohem menší). Takže kolik litrů benzinu si může průměrný Čech dovolit koupit? Pak je pro něj důležitá spotřeba auta - takže jen blázen by si koupil auto, které žere jako tank.
   Mimochodem - co ekologie? Emise? Plýtvání fosilními palivy? To američany ale vůbec nezajímá, když někde ropa dojde, klidně politicky nebo rovnou vojensky vtrhnou do další země, aby si obstarali další zdroje pro své pohodlí...
   Howgh.

   Vymazat
  4. 16.51-v Evropě se běžně jezdí s auty na benzín o objemu 1 litr/bez turba asi 50kW, s turbem asi 80kW, takže v Evropě jezdí za jeden americký křáp, asi 6 litrových aut.Ať se USA smějí Evropě a světu, do pár let na ně také dojde.Nelze, aby 300 milionů obyvatel, žilo na úkor všech ostatních, to dlouhodobě nelze, i kdyby USA s Trumpem vyhrožovali a napadali celý svět.Nyní USA válkou vyhrožují Venezuele, proč asi.Venezuelská ropa zadarmo, se hodí.

   Vymazat
 9. Vy kteri mate radi auta, by jste se meli vice zajimat o Ameriku !
  Je zde 300 druhu aut (modelu) a nektere jsou i idealni na evropske dalky. Take v americkem aute vypadate lepe a lide prehlidnou vas strasidelny zjev !

  Kdyz vychazi novy model pro rok 2018, tak prodavaci se snazi zbavit uplne novych modelu roku 2017, takze auto vas prijde i o $ 12 000 levnej ! Ted jedna firma prodava dve male za cenu jednoho.
  (Koupite jedno a dostanete druhe zdarma.)

  Toulani se po Americe je lahudka pro oci. Je to take velmi dobre organizovana zeme a pomoc pri poruse auta, (jeste jsem ji nikdy nezazil) je vzdy blizko...

  Kdyz zde koupite vuz, tak prevoz lodi do Evropy vas prijde na $ 700 ! Pravidla silnicniho provozu jsou daleko jednodussi nez v Evrope.

  Hurvinci ! Ja starej SfOFER honolulu jsem nacouval vetsi dalky, nez jste vy najezdili a proto mam pravo vas poucovat, nebot vy jste rostli na Trabantech !
  Ja dostaval auta zdarma do Bushe od vlady JAR.

  V Cesku jsem nemohl mit ani kolo ! Na Smichove na to nebyly penize.... Kapitalismus byl na me moc fain.
  A ten socialismus , ci co to bylo, jste zavinili vy - dedci duchodci. Kop do rite potrebujete a
  ne Mercedesa !
  nick HONOLULU - starej shofer !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyz na US mi vadi, ze tam clovek musi ujet vzdycky minimalne 60-100mil, aby mohl "hajkovat, po nejakym trajlu" ;-)

   Vymazat
  2. A co dovozní clo a DPH, vole, dovézt šmejd z usa vyjde dráž jak novej meďák, senilní blbe.

   Vymazat
 10. 1:03..To ze Cesi neumi jezdit, to rikaji statistiky.
  Vas urazi statistika ? Vy chcete slyset , ze jste dokonali ? Musite si to obednat na jine adrese !
  Nepatrite nahodou k tem, kterym Rakusaci sebrali ridicaky ?

  JA MAM NEJAKE FANOUSKY ? ? To jsem vubec nevedel !
  Ty skaredo menecenna, zakomplexovana, kdyby jsi se zasmal, tak by jsi byl normalni !
  Ty karikaturo sebevedomi, toto je arena , kdyz ti vyhovuje materska skolka - tak do ni bez kreslit obrazky.

  Pohladte ho tam nekdo ! On ted zacne plakat, jako nevzhledna slecna v puberte a samozrejme je bez nicku.
  nick HONOLULU !

  OdpovědětVymazat
 11. 0:58... Teslu si kupuji babicky, ktere se netoulaji a do obchodu a po meste jim to staci.

  To neni auto pro tulaky, kteri jedou z New Yorku do San Franciska a nebo z Canady na Floridu.

  Panove, ted vysly 3 nova auta, ktera jdou rychle na odbyt. Je to Toyota Camry (4 cylinder, nebo 6 cylinder 200 koni, nebo 300 koni).
  Dale
  Honda Accord a nebo Hyundai Sonata. T.j. pro Evropu idealni a cena zacina od $ 23 000 !

  Cena benzinu dnes 11. srpen $ 2.12 za Gallon.)
  (Americky Gallon je 3.78 litru.)

  Koncim panove, (vy imitace soferu), abych nekoho nerozplakal.
  A podepisujte se NICKEM , nebo cislem, nebo vymyslenym jmenem at se muzem hadat !
  (Ridil z vas nekdo Cadillac, nebo Rolls-Royce Phantom, nebo Mercedes 600 ? Jaky byl vas dojem ?)
  Good night
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
 12. 1:50.. Hajkovat po trailu ? Najdi si na mape APPALACHIAN TRAIL (delka 2200 mil = 3500 Km) chodnik v lesych a horach... Cast jsi z neho videl ve filmu posledni Mohikan - The Last of the Mohicans.)
  Idealni vuz pro tebe je Chevy Colorado,
  nebo GMC Canyon ! Cena Colorada je od $ 20 000 nahoru. Cenu Canyonu neznam, ale jsou to totozna auta, ktera nepotrebuji silnice. (6 valcu 307 koni.
  Spotreba 22 mils na Gallon ve meste a po dalnici 30 mils na Gallon.)
  Vybava na Trail je nejlacinejsi a nejbohatsi na svete.
  Pumpa na vysavani hadiho jedu stoji $ 8 !
  V Africe byla daleko drazsi !
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyz jsem prezil holokaust bylo mne jiz 28 a dostal jsem odskodneni od Nemcu . Nyni se projizdim po lanech rodne zeme ameriky v Bickach a sewroletech po dalnicich tam a zpet zpet a tam .Jsem jiz dost stary na to ze necouvam ale jedu furta furt az tam dojedu
   Honolulu pro ceske opicaky co kradou buraky opicim
   plukovnik emeritni vv kuku retarded nazdar sasci
   PS venco nemaz mmje to dnes zase 187 clanku kurva

   Vymazat
 13. PTAM SE !
  Kde je ten blbec 1:03 ? Ten imbecil natvrdly jak parez - jako ten kun, na kterem sedi sv. Vaclav na
  Vaclavaku ! ON NEVIDI, kolik toho ja zde
  spolknu, (3:09) a pritom me chce karat, ze jsem rekl , ze Cesi jsou neuroticti ridici.

  PTAM SE VAS CESI ! Vidite toho Mongola, (1:03), ktery ma dvojite meritko ? Viditeho toho OPICAKA z destovych lesu Camerunu , ktery se "zastava" Slovanu a predstira, ze je Slovan. FUJ, FUJ, FUJ !
  Vis co je to FAIR PLAY , ty nedonosena zrudo ? (1:03) !

  Sprostarny a dehonestace vidi ten smrad (1:03) pouze z jedne strany ! Ty ktere jsou zamerene proti me, zde nevidi !

  Nevis co je to Fair Play, protoze nejsi Slovan ! (1:03)
  nick HONOLULU !

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  3:09 Od Nemcouru jsem nikdy nic nedostal, nez
  bolehlav !
  Co to je "v Bickach" ? Neni ti rozumet ozralo !
  A jak to , ze zde jebes cestinu vice nez ja ? Rika se Chevrolet ty Neandrtalce !

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  3:56... To se nedela krast nekomu nick ! To delaval jen Brouk Pytlik a ten je uz po treti na snmrtelnem lozi ! Certi se z neho pozvraceli a on nemuze a nemuze chcipnout !

  Mam dalsi flasku Burgundy pripravenou na oslavu az chcipne a on mi ji nedopreje vypit. Smrdi zde porad !
  On je nesmrtelny ! On je jako ta Hillary ! (Odrovna 100 chlapu a porad poskakuje po New Yorku !)
  nick HONOLULU

  (A ja myslel, ze jsou zde chlapi shoferi ! Chlapi smiraci, kteri jsou citit olejem a benzinem.
  Zmylil jsem se ! Zde jsou same intrikanske slecny, plne komplexu a intrik, ze jo ty emeritni plukovniku ?)
  nick HONOLULU - jdu se hadat jinam ! Nemam zde rovnocenneho soupere.

  OdpovědětVymazat
 14. SMEJI SE VAM HURVINCI !
  Jak to, ze si vsichni tak potrpite na tituly ? Napr.
  "emeritni plukovnik" !
  Spravne cesky se rika odsaveny LAMPASAK po sezone !

  Vy me nadavate do debilu kvuli gramatice a pritom mate horsi cestinu, nez mel prof. Pepek Vyskoc z Putimi !
  Jediny trochu intelektualni mezi vami !

  A sprosti jste jako zhryzene domovni duvernice z doby Antonina Novotneho..

  Ted mate pred dulezitymi volbami, ktere podrbete stejne jako vase titulovani a svedete to na Ameriku !

  Kdyby Americane rozumeli Cesky, tak se budou valet smichy. Stejne je vzdy pobavim , kdyz jim prelozim vase nazory.
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bodejť by se nesmáli když neumíš anglicky, smějí se tobě a tvé pidgin english, krasavče.

   Vymazat
  2. Moudrý Brouk Pytlík - ochránce Kamene múdrců12. srpna 2017 7:44

   To 5:28:
   Víte, jaký je rozdíl mezi republikánem a demokratem v USA? Žádný! U republikánů je vykořisťování člověka člověkem! U demokratů je to naopak!
   Mezi republikány a demokraty není zásadnějšího rozdílu. Výraz „levice“ a „pravice“ je bezobsažný, bez významu.
   A jaký je rozdíl mezi republikánským a demokratickým prezidentem USA. Opět žádný. Oba před volbami naslibuji jako placená slibotechna, oba po volbách nic z toho nesplní a oba čurají vždy po větru!
   A co voliči v USA? Ti jsou vždy stejní! Stejně blbí, stejně nepoučitelní!
   • http://aeronet.cz/news/video-statni-senator-z-virginie-natvrdo-odhalil-jakou-moc-drzi-nad-kongresem-deep-state-oligarchove-george-soros-a-zbrojari-trump-je-ztracen-tandemove-rizeni-svazkove-moci-v-usa-a-jeho-kopie/

   Vymazat
  3. Šokující fakta o USA!12. srpna 2017 7:54

   • www.novarepublika.cz/2017/03/politicke-skoleni-muzstva-ve-finsku-jak.html#more
   • www.novarepublika.cz/2017/03/michael-snyder-11-otresnych-skutecnosti.html#more
   • www.skrytapravda.cz/zahranicni/546-amerika-v-plamenech-provalcila-bohatsvi-a-stal-se-z-ni-zebrak-trump-je-posledni-nadeje
   • USA mají 18 spravodajských agentur
   • USA jsou v počtu dětí žijících v nouzi hned třetí v pořadí ve vyspělých státech (Mexiko, Turecko, USA). Každé páté dítě v USA žije v chudobě
   • V USA je bez práce 41% populace v aktívním věku
   • 40% Amíků má ušetřeno maximálně 500 dolarů (12.300 Kč)
   • 28% Amíků nemá žádné úspory
   • V celých USA je skoro 10 milionů domácností, které nevlastní ani jeden účet v bance
   • 22,5% Amíků je negramotných
   • Bezdomovectví rodin vzrostlo o 23%
   • Počet Amíků žijících v chudobě během 4 let vzrostl o 6 milionů
   • Střední příjem domácností už 4 roky za sebou klesá - snížil se o výše $4000 (98.480 Kč)
   • 62% Amíků ze střední třídy uvádí, že snížili výdaje na domácnost
   • 85% příslušníků střední třídy tvrdí, že je těžší udržet si standard, než tomu bylo před 10 lety
   • V USA žije čas od času 77% občanů od výplaty k výplatě
   • Jeden ze 4 amíckých pracujících nosí domů výplatu, která odpovídá kritériím pro chudobu nebo je ještě nižší
   • V současnosti lze za „dobrou práci“ označit méně než 25% všech prac. míst v USA a toto číslo klesá
   • 20,2 milionů Amíků vynakládá více než 1/2 svého příjmu na bydlení. To znamená 46% nárůst od r. 2001
   • Mnoha Amíkům během 12 let se zvýšil účet za vodu 3x
   • Cena elektřiny v USA roste 5 let rychleji než celková míra inflace
   • V r. 1999 mělo 64,1% Amíků zdrav. pojištění placené zaměstnavatelem. To se teď vztahuje jen na 55,1%
   • Pojistné na zdrav. pojištění rostlo v letech 2011-2012 rychleji než celková míra inflace
   • Podle výzkumu plánuje 10% amíckých zaměstnavatelů ukončit financování zdrav. pojištění svých zaměstnanců
   • Celková částka všech hypoték v USA je 5x vyšší než před 20 lety
   • Celková částka všech spotřebitelských úvěrů vzrostla od r. 1971 o 1700%
   • Celková hodnota všech studentských půjček v USA přesáhla hranici 1 bilionu dolarů (24,62 bilionů Kč)
   • Přibližně třetina všech Amíků neplatí včas své účty
   • Více než 100 milionů Amíků využívá minimálně jeden sociální program provozovaný federální vládou
   • 25 milionů dospělých Amíků bydlí doma u rodičů
   • Během recese přišlo amícké hospodářství o více než 220.000 malých podniků
   • V r. 2010 byl počet nově vzniklých prac. míst v nových podnicích ve srovnání s r. 2000 méně než poloviční
   • Přibližně 57% dětí v USA žije v domácnostech, které jsou považovány za „nízkopříjmové“ nebo „chudé“
   • V USA žije kolem 100 milionů občanů, kteří jsou považováni za „chudé“ nebo „blížící se chudobě“
   • 70 milionů Amíků je závislých na potravinových průkazkách

   Vymazat
  4. Emeritní plukovník v.v.12. srpna 2017 8:30

   To 5:28:
   Hovnoluláčku, zde Ti podsypávám zrní:
   https://cz.sputniknews.com/foto/201708115783174-sport-svet-lidr
   Pomalu přežvykuj a pilně se uč! Tvůj politruk je tam také. Můžeš si ho vytisknout a pověsit.

   Vymazat
 15. Uklidni se, prdne ti žilka a budeš tahat nohu. Vyměň si plínu a dej si studenej obklad na hlavu.
  Ty jsi vzteklej že svět vidí jakej je ten tvúj idol Trump zbabělý kuře
  10ti metrovy nafukovací kuře Trump na trávníku u wajthausu
  Ubohá židovská onuce Trump. I ten tlustej Kim si z něj dělá srandu.

  OdpovědětVymazat
 16. Uklidni se, prdne ti žilka a budeš tahat nohu. Vyměň si plínu a dej si studenej obklad na hlavu.
  Ty jsi vzteklej že svět vidí jakej je ten tvúj idol Trump zbabělý kuře
  10ti metrovy nafukovací kuře Trump na trávníku u wajthausu
  Ubohá židovská onuce Trump. I ten tlustej Kim si z něj dělá srandu.

  OdpovědětVymazat
 17. Problém elektromobilů není v motoru, ale v bateriích. Nepište za každou cenu o tom, čemu nerozumíte. Dieselgate není o čistotě ovzduší, ale o americké tradici benzinových nmoholitrových nenasytných motorů, které zostudily úsporné a svižné přestože dieselové.

  OdpovědětVymazat
 18. Oblíbenost offroadů roste úměrně s korupcí v pozemním stavitelství a úpadkem stavu infrastruktury. Čím jiným jezdit po parkovacích tankodromech.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přestaň blábolit kraviny, ty jeden debile. To samé platí pro blábol 8:23.

   Vymazat
 19. Ale elektromobily jsou víceméně závislé na fosilních palivech. Někde se ta elektřina prostě musí vyrobit, obnovitelné zdroje na tohle stačit nebudou. A co se tedy bude spalovat? Ropa, plyn, uhlí (když už si Němci zapověděli atom.)

  OdpovědětVymazat
 20. &:54 ..To se vam to KECA, kdyz jsem ja blokovan, ze ano ?
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
 21. Muj prispevek 13:26 je pro 7:54.
  Vcera mi smazali 6 prispevku.
  Vy jste takovy "demokrate", ze Hitler by se od vas mohl neco naucit.

  A kradete nicky ! Kdyz vam ponizim, tak je to nicim proti tomu, jak ponizujete sami sebe.
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:26
   13:32
   Vida - magor má zase paranoický záchvat. On si snad vážně myslí, že ty jeho výmysly a bláboly někdo bere vážně?

   Lojza

   Vymazat
 22. 7:54... Prestoze America schudla za Obami, tak to neni ani zdaleka tak drasticke jako jsi napsal. T.j. typicka Breznevova zvanirna. Nevim odkud ty cisla mas !
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:36 - Čísla jsou z veřejně dostupných zdrojů. Jsou pravdivá! S tým se smiř. Můžeš si je vyhledat.

   Vymazat
  2. HONOLULU:

   http://roklen24.cz/a/iTeF5/statni-dluh-usa-je-astronomicky-co-je-to-za-cislo

   Vymazat
 23. Vami propagovana Tesla NEMA dlouhy dojezd. Vy neznate dalky Ameriky a Canady !
  Vase predstavy o vsem jsou zkreslene a casto hloupe !
  a krome toho mazete prispevky, protoze budou volby.
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
 24. Problém elektromobilů není v dojezdu ani ceně. Věřte že koncerny mají dávno patřičné technologie. GM kolem roku 2000 testoval dostupný elektromobil velmi slušných parametrů - je o tom zajímavý dokument, jezdili s ním Hanks a Gibson - ale náhle vozy stáhli a sešrotovali bez udání důvodu. Problém je v nepřipravenosti el. infrastruktury. Náhlý přechod na jiný zdroj PHM by zcela jistě vyvolal katastrofy globálních rozměrů - v Číně stačil k energetické krizi růst životní úrovně, tedy lednička, satelit TV, mobil, klimatizace do každé rodiny. Dále, ropa není pouze zdroj PHM, ale je zásadní pro chemický průmysl, umělé hmoty a spoustu dalších odvětví...
  Ekologii dieslových motorů mohl věřit pouze idiot - stačí se podívat co se valí z komínů za legendárním TDI (obzvláště po natankování řepky), ale vidina "úspor" pro spotřebitele zastínila vedlejší náklady, nebo spíše napáchané škody.
  Tesla S má dojezd okolo 600km, zrychlení z 0-100 za 2,5s a cenu od 1,5 mil Kč, takže pochybuju že je to auto pro důchodce. Až budou ve Spojených státech zatíženy PHM spotřební daní a DPH ve výši 50% jako v EU, jsem zvědav jaká bude obliba HEMI 8V a podobných motorů. A věřte pane Honolulu (pokud jste to napsal Vy), že tato doba se blíží ;-)

  OdpovědětVymazat
 25. Uz 40 let stale pisete, ze Amerika je v poslednim tazeni a ja se mam stale dobre.
  Moje zdravotni pece a nejlepsi na svete. Kazde 3 mesice povinne zdravotni prohlidky zdarma ! Leky zdarma, kdybych je potreboval.

  Amerika nikoho v nicem neomezuje ! To co kazdeho omezuje je napr. vek, nebo zdravotni stav.

  Starat se o bankovni konto jinych lidi, je NEamericke chovani ! Jsou 3 veci o kterych se v Americe ve slusne spolecnosti nemluvi. Ty ktere to jsou vam nereknu, aby jste se znemoznili, az sem pojedete na dovolenou.
  At se mam cemu chechtat.
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jistě pane možná Honolulu, američanům se možná žilo skvěle a jak by ne, celá planeta na to doplácela nejen ekonomicky ale fakticky životy...
   Jinak mám velmi dobré známé v USA, jak američany tak dlouhodobě žijící Čechy. Vím i o bývalém hráči amerického fotbalu, který kvůli banálnímu problému a následném pochybení "špičkových" lékařů přišel o vše a je z něj prakticky bezdomovec (ale chodí o berlích) a v Taichungu na Taiwanu jsem v zubní ordinaci viděl spoustu američanů, kteří létají 13 hodin a stále se jim to vyplatí, než si nechat udělat banální stomatologický úkon doma. Takže ty pohádky o zdravotním zabezpečení si nechte do sborníku bajek, ale pouze po 22 hodině večerní, protože děti by Vám to nevěřily...;-)

   Vymazat
  2. Přesné Supmane, já žiji v Thajsku a létají sem tisíce americanů si nechat udělat zuby jelikož si to doma nemůžou dovolit. O kosmetických procedúrach ani nemluvě, staré vyschlé zubaté američanky si nechávaj vyžehlit ksichty a zvednout kozy.
   Krom toho WHO ma USA až na 37mém mistě na světě
   Za zeměmi jako Columbia, Costa Rica, Dominican Rep.
   Žádná sláva, tak tu nemel honolulu nesmysly. Americky zdravotní systém je na urovni 3tího světa, stejně jako jejich vzdělávací systém který produkuje pologramoty.

   Vymazat
  3. Jo, máš se velmi dobře, všichni to víme už dlouho, však nám to denně opakuješ abychom na to nezapomněli.
   A taky je nám jasný že trpíš stihomamem a pokračujícím Alzheimerem, to víš to přináší osamělé stáří.

   Vymazat
  4. Znáš pořekadlo; horses for courses? Když pravidelně jezdím dlouhe štreky nekoupím elektriku ale spalovač. Většina lidí dlouhý cesty nepodniká a mnoho rodin má dva i více aut k dispozici, já mám tři, pro sebe, manželku a dceru. A v Austrálii jsou vzdálenosti ještě větší. Jezdím do práce 100km, čili Tesla by mě plně vyhovovala. A když jedu na ryby na Qeensland tak si vezmu Nissan Navara turbodiesel.

   Vymazat
 26. Problémem elektromobilů nejsou motory, jak se nesprávně domnívá pan Uzunoglu, ale velkokapacitní akumulátory. Ty jsou také klíčové pro odstranění problémů s nárazovou produkcí eletřiny u větrných a fotovoltaických elektráren. Velmi slibný je v tomto směru český vynález a firma HE3DA, která už vyrábí použitelné akumulátory o kapacitě v řádu kWh, o které má zájem i TESLA. Blíže najdete zde:
  http://elektro.tzb-info.cz/akumulace-elektriny/15144-he3da-spustila-vyrobu-baterii-bude-pohanet-i-elektromobily-tesla

  OdpovědětVymazat
 27. Vase evropska auta, stejne jako napr. kava, tabak, chlast, jsou horsi nez nase. Vy neznate americke auta.
  Vy mate lepsi cukrarny, napr. strudl ve Vidni , nebo ovocne knedliky v Praze.
  Krome toho mate zprdele povahy a zerete se,
  se sousedy !
  Strasne - jeden druhemu zavidite !

  Nasi politici jsou casto hloupy, vasi jsou vychcanci !
  Nasi jsou vice idealisticti, vasi jsou vypocitavejsi.

  Za tech skoro 50 let od uteku z CSSR jsem mel evropska, americka a japonska auta. Americka a japonska jsou daleko lepsi nez evropska. (Ruska auta neznam.)

  Bezohledu na to, co si myslite, tak cestina a anglictina jsou pro me stejne. Rozumim vsemu a mohu snadno hodnotit.
  Vy HODNOTIT NEMUZETE, protoze ani do Ameriky nejezdite. Vy kdyz jedete na dovolenou, tak je to do Egypta, jako ta nestastna pani co ji v te popelnici zapichli. Vy mate radi kozomrdy. My rozhodne ne ! Vam je lito Arabu, nam rozhodne ne. My jsme rasove polarizovani, vy jste desorietovani a popleteni.
  Za 50 let jsem byl v Evrope nejmene 20 x ! Vy v Americe ani jednou. Ja uplne zasnu, kdyz vy pisete o Americe a kdyz to prelozim Amikum tak slzi smichem.

  Vy mate na vse dvojite meritko, coz neni Slavanske. Coz je PODVRATATSKA - orientalni degradace.

  Nadavate mi casto do debilu a ja vam nadavat nesmim !
  To mi vadi, ze mate protexe a ochranu jako postizeni blbecci. Prave jsem ukoncil vsehochut vasi nedokonalosti !
  Je skoda, ze 1/2 nebudete rozumet.
  Jo, a jeste jsem se zapomel zminit. Devcata mate velmi hezke, ale oni preferuji nas radej, nez vas,
  vy parohaci !
  nick HONOLULU.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nic osobního pane Honolulu, asi si žijete ten svůj americký sen, ale ani tady v Čechách a Evropě nežijí křováci, i na americký kontinent létáme a dokonce i víme kde se různé státy nacházejí. Měl jsem Mustang GT MY2005. Jízdní vlastnosti strašné, spotřeba obrovská, ale s tím se počítalo, ale s čím ne, to byla nádrž na 50 litrů. Tankování téměř každých 200km a to měla přívodní roura ještě špatně vyprojektovaný sklon, takže se v ní hromadily výpary a automatická pojistka u pumpy vypínala po čtvrt litru. Natankovat = horor. Jediné co to auto mělo, byla nesporně legenda a image. A tak je to z mého pohledu se současnými Spojenými státy. Idea a legenda skvělá, ale s realitou života neslučitelná. ;-)

   Vymazat
  2. 15:43 tankovat musíte na nakloněné rovině a je po vtákách :-)

   Vymazat
 28. 14:23...1300 mil (2080 Km) to mam do meho oblibeneho okresu na severu...Jak dlouho tam s Teslou pojedu ?

  3000 mil (4800 Km) je daleko muj kamos a spolupracovnik u ktereho jsem byl na navsteve nedavno. Jak dlouho tam s Teslou pojedu ?

  Tesla stoji $ 80 000, Siverado $ 60 000. Natankovani Silverada je nekolik minut. "Natankovani" Tesly nekolik hodin.
  Ahoj vy Einsteni. Jdu se hadat jinam.
  nick HONOLULU - a nekradte nicky ! Ktere nejsou vase.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Blbe 2080 km na jeden zátah neujedeš ani kdyby se zbláznil. Meleš tu trapný hovadiny, a o amerických autech vím své, měl jsem tři, jeden horší šmejd nez druhej.
   Špatná kvalita amerických aut je známá každému kdo o autech něco ví.

   Vymazat
 29. Co člověk, to názor. Můj názor je, že ropné společnosti mají dost sil, blokovat jiný pohon, než na ropné produkty. Mám dojem, že o elektromobilech se v moderní době začíná hovořit (jinak se o nich hovořilo již v šedesátých letech a po revoluci se také uvažovalo o jejich zavedení jako sanitek, či taxiků v Praze) v souvislosti se samořiditelnými auty. Takže Tesla zvyká lidi na vozidla s omezeným dojezdem, aby při zavádění samořiditelných, se to nepovažovalo jako nepřekonatelná bariéra. Výzkumy řídících systémů, můžou financovat jenom silné firmy, takže nejspíš se toho nějakou formou účastní i ropné firmy.
  K tématu článku bych ještě řekl, že ty nesplnitelné parametry do předpisů, prolobovávají silné firmy, aby odstavily z trhu ty slabší. Jak je vidět, jdou i tak daleko, že prolobují i to, co ani sami nemůžou splnit, ale již počítají s tím, že to ošidí. P.K.

  OdpovědětVymazat
 30. Německý automobilový průmysl? Lépe napsat imigrantský automobilový průmysl. Takhle to dopadne, když auta na lince sestavují Turci, Kurdové, Dagestánci, Čečenci a jiné námezdné síly ze zahraničí (povětšinou z východu), a když velká část managementu je také z dovozu (povětšinou ze západu) :-)

  OdpovědětVymazat
 31. 15:42... a kdo ti tvrdi, ze je to na jeden zasah, ty KANALE s hovnem v palici ! Zde se mluvi o tankovani, ktere zabere u Tesly nekolik hodin.

  A Blbec jako ty, ktery neumi Cesky si urcite koupil "americke" auto vyrobene v Mexicu nebo v Nemecku na lince s Cikany !

  Tesla je OK na poskakovani po meste, ale na jizdu z Floridy do Michiganu to neni...Cely zivot ziji za volantem a zde je to samej EINSTAIN a dokonce neumi cist cesky, cehoz jsem si uz nekolikrat vsiml.

  A kdyz potrebujes poskakovat po meste, tak by stacila KIA za $ 17 000 a ne Tesla za $ 80 000 !

  15:46 P.K. BINGO-trefil jste pravdu. Tak to je !

  13:48 HEMI V8 + plus nektere jine motory maji deaktivizaci valcu, takze se usetri benzin na dalnicich.

  A zubari vyzaduji pojisteni zvlast. Samozrejme, ze nekde jsou levnejsi nez v Americe. Kolik stoji zuby v Cesku , nebo Thaisku nevim. A kdo by si nechal lest do huby od barevneho v Thaisku, jeste tam chyti nekde AIDU.
  Copak jsem zde jediny chytry ja HONOLULU ?
  Je mi absolutne jasne, ze muj smysl pro realitu, moje prakticke priority, jsou superiorni proti vasim..

  Ani zuby ani vlasy me nepadaji jako vam ! Take vy dedci v Praze vypadate jako TEHOTNI a autum nerozumite ! Zubarum asi ano a to proto, ze mate zuby jako noty na buben - sama pauza.

  (Kdyz uz jsme u tech zubu ! Mam zlatou medaily za rozvoj prumyslu z JAR ! Necham si z ni udelat zuby, az zadne nebudu mit. Do Prahy kvuli tomu nepojedu. Nemel bych ani zlato, ani zuby a prisel bych i o zjev.)
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Blouzníš z horečky způsobené HIV infekcí.

   Vymazat
  2. Panove, nema pravdu MONGOLOID 16:46 protoze je niko-li nick HONOLULU
   aleebrz : Hurvinek kterej si mysli jak je " vtipnej " !!!
   To zlato ti na vsechny zuby , co ti vymlatim až te najdu , Zlodeji nicku
   to zlato z medajle... ti nebude stacit !!!
   Pry - jediny chytry !

   Jediny chytry jsem tady ja a KRASAVEC k temu
   nick HOLONULU - Svetlonos

   Vymazat
 32. To bylo zase kočkování. A skoro o ničem. Dieselgate vznikla z aktivity ekodebilů, kteří tak prolobovali normy na emise, že je žádná automobilka na světě nebyla schopná splnit. Tak si Volkswagwn zkusil trošičku zafixlovat a byl přistižen a přistřižen.
  Pan Yekta ať se do vývoje automobilů raději nemíchá, není to jeho parketa.
  Elektromobily jsou zatím a) vize budoucnosti a b) noční můra současnosti. Ano, na nákupy po městě zlatý, říkáte. Ale co až doslouží baterie, za osm let. Jedině nový vůz. To není nic pro naší kapsu, ale je to doslova vlhký sen pro výrobce automobilů. Každých osm let nové fáro, to je pro ně superkšeft. Čtyřicetiletí Trabanti přitom stále ještě po silnicích jezdí. Ostatní benzíňáky a nafťáky rovněž tak. Zůstaňte na zemi.
  Váš typický troll Jířa.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:13

   Ten "ekodebilismus", jak tomu říkáte, přišel do Evropy a zbytku světa z Kalifornie.

   Co je ale na omezení emisí debilního? - Není spíš debilní zaplavit svět stamilióny automobilů? Není debilní jezdit do hospody nebo na diskotéku autem? Není debilní likvidovat železnice?

   Vymazat
 33. Dedci, nick honolulu vam udela prednasku ! - Podle americkych auto-casopisu.
  Auta se kupuji OPATRNE, a to podle vaseho veku, vasich potreb a inklinaci.

  Sportovec, ktery chodi na vylety do prirody a stanovat
  potrebuje napr. to uz zminene Chevy Colorado , ale deda, ktery jezdi na zahradu a na trhy prodavat zeleninu potrebuje napr. Hondu Ridgeline, ktery je take maly pick-up, ale s uplne jinou uzitecnosti a poslanim.

  Kdyz utratite hromadu penez, tak personality auta musi odpovidat vasi povaze a tu ma kazdy z vas jinou.

  Napriklad pro prispevkare 15:42 by byl nejidealnejsi potah s hnojuvkou s dvema voli.

  A pro ten vykal bez smyslu pro spavedlnost - 1:03 - je nejlepsi vuz na odvoz mrsin do spalovny.

  Pro kazdeho duchodce je koupe auta dulezita vec a starym Americanum pomaha psycholog najit jejich rys pohahy , ktery odpovida nejakemu autu.

  Potrebujete HEMI G2 V8 do Ceska ? (390 koni, 470 Torque 13 mils per Gallon ve meste a 19 na dalnici ?)
  NE nepotrebujete !

  Duchodci vy potrebujete pro Cesko Toyotu, 4 valec - 200 koni ! Spotreba 41 mill na Gallon. Na vylet do Spanelska to bohate staci. Na vylet do Vladivostoku je lepsi to Hemi V8.

  Vek je velmi dulezita vec. Starsi lide potrebuji klid a pohodli. U mladych je to dulezitejsi sila a akce.

  To vse se pise v casopisech pro motoristy v Michiganu.
  Tak mi zase nenadavejte do debilu ! To pisi doktori jako je Ivan David - psycholog !
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. psychiatr

   Vymazat
  2. Hovnolulacky soused12. srpna 2017 19:55

   To 17:56:
   Hele, Hovnolulacku, Ty muj milovany sousede, jako? Jak se dari? Jeste stale jsi hajzldedek a delas Trumpetovi sraci prkynko? Je to zahul, vid? Nuz co, musis jako emericky duchodce tvrde makat, abys mel aspon na chlast! A na holky zapomen. Ty by Ti nedaly ani za peníze. Nemas sanci, stary paprdo a chvalenkar! Tak zatim, Hovnolulacku, potkame se na krchove pro chudych.

   Vymazat
  3. Hon na Lulu, emerický zakomplexovaný sociopat se sklonem k agresivitě.

   Vymazat
 34. Toz mile pane Uzunoglu nemecké vyrobke zabijeji Vase kordske spoloobcany zcela s velkó óciností, toz nemecká okovana kecka se stále snazí masírovat po svjete ale moc to uz nende má cibébe a také trocha dno toz to víte spatná veziva té geny uz také nejsou po tem Stalingrado co bele ve zlatéch ctyricátéch toz nemecké Übermensch sa trocha opotreboval a mosí bét ve vyvoji nahrazenne takové je zákon vesmiro toz mazltow ...slonce v srdci a mozná bodete mjet vice stestí s prodoktama s velké Arménie......toz nech sa darí...howk

  OdpovědětVymazat
 35. Ty vase chujoviny me nemohou vyvest z miry. (19:55).
  Me nejvice vyvede z mentalni rovnavahy to prase hnusny
  prispevkar 1:03, ktery se dozaduje, abych byl na vas slusni vy POLOOPICE a ignoruje vase sprostarny.
  Tento retardovany MONGOL se vydava za Slovana a arbitra slusneho chovani.
  Koncim pozdravem polibte mi vyfuk, (ne u auta).
  nick honolulu...(Chcipni Brouku Pytliku, smrdis na dalku.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 23:56
   Jelikož jsi sám mongoloidní, být Mongolem by pro tebe byla výhra v loterii. Vždyť ani ty poloopice takového kreténa mezi sebou nesnesly, a tak ti zbyla je ta Amerika , která si inteligenci si musí dovážet ze Sýrie (Steve Jobs) nebo z Ruska (Sergey Brin).

   Nick Lauda

   Vymazat