Reklama

.

.

pátek 4. srpna 2017

Kuba - kus cukru v Karibském moři


Zdeněk Hrabica
4. 8. 2017
Nemohu si pomoci, ale nemohu si ani zacpat uši, natož si dát hlavu do písku. Jakoby to mohl udělat pštros před zkreslujícími informacemi. Téma je pro mne silnější, než abych si mohl dovolit je ignorovat. V parném ránu poslouchám s velkým zájmem pořad Českého rozhlasu, mimořádně o prázdninách nahrazující politické komentáře: „Cestujeme s...“. V danou chvíli padla volba na Kubu. Moderuje jej Daniela Brůhová a otázky klade fotografu Martinu L. Od samého počátku moderátorka se svým respondentem netají před rozhlasovým posluchačem ideologickou umanutostí. 


 
Obava z následků jiného chování, než jaké dotvrzují před mikrofonem, trčí z jejich dialogu jako sláma z bot. Tak to nemá být, když spolu mluví dva profesionálové - slova a obrazu. Dávají, aniž si to možná úplně nepřejí, najevo pohrdání se svými předsevzatými vnímateli a s jejich rozhledem.

Málo počítají s tím, že při současném stavu informačních zdrojů, se už nenechá většina českých občanů ohlupovat, ani opíjet rohlíkem.

 Na Kubu se jezdilo včera i dnes

Počátkem devadesátých let minulého století objevovali čeští cestovatelé zakázané ovoce a to navzdory otevřené diskriminaci česko- kubánských vztahů. Činili tak většinou prostřednictvím německých, kanadských, slovenských, skandinávských i polských turistických agentur a kanceláří.

Kubánské kulturní a informační středisko na pražské Národní třídě bylo ze dne na den uzavřeno na petlici.

Dneska již konečně k radosti všech - ledy trochu roztály. Nikoliv úplně. V prosinci 2014 ohlásil prezident USA Obama začátek normalizace vztahů a vloni v březnu 2016 vyrazil na vpravdě historickou návštěvu Kuby. 

 Bohužel, informační blokádou o Kubě po česku jsme krmeni z naší strany posud, už více než dvacet let - od rána do večera. Stále a nepřestajně. Jsme přehlceni nevraživou propagandou o stavu věcí. Do omrzení čteme a slyšíme o padajících omítkách a zanedbané památkově cenné architektuře, o frontách na denní potřeby, o nudném životě v nudě na houpajících se křeslech. Kubánci nemají internet a selfíčka jako je máme my. Jsme zpracováváni informacemi o kubánských disidentech (klece na Václavském náměstí, do nichž v muklovských pruhovaných trikotech usedli i čelní čeští ústavní činitelé, i Petr Pithart i Jan Ruml, skoro všichni), opakované šoty o Fidelu Castrovi až do jeho úmrtí o jeho stále se zhoršujícím zdravotním stavu (jednou dokonce zavrávoral tak, že upadl). Reprízy předčily televizní záběry o vrávorajícím se prezidentu Miloši Zemanovi. Okopírovaný mustr.

Ve zmíněném pořadu ČRo2 se fotograf Martin L. několikrát jemně ohradil za poněkud pesimistický tón svých odpovědí na dané otázky. Snad pro strýčka Příhodu nebo pro strýčka Sama, aby se z toho nakonec něco nestalo. A aby nebyl sám, přidala se nyní i Česká televize, Kuba kvůli kriminální činnosti omezuje soukromé podnikání. A co když má Kuba pro to i pádné důvody a nechce připustit jevy, které dobře zná z USA a z Evropy? Krade se přece všude a o daně přichází téměř každý stát na světě. Neměli bychom to ponechat na něm? Ani slovo česká žurnalistika nezmiňuje o řádění kriminálních band a o jejich spojení s kriminálním podsvětím a s latinskoamerickými bosy.

 Zvláště, když mají k hodnověrným pramenům vcelku svobodný přístup, napůl otevřenou bránu k cestování (pokud na to mají) a jestliže si doposud zachovávají střizlivý rozum a neklesli na mysli - do stavu vymytého mozku.

A kteří vědí, že upravená sdělení se podobají situaci z padesátých let XX.století. Ani dneska, stejně jako tehdy, nelže jenom Východ. Tenkrát po určitou dobu četli čtenáři novin a posluchači rozhlasu údajně zaručené informace o krvavém psu Josipu Broži Titovi a o jeho zrádcovské smečce. Stejně jako sledovali dokumenty ze soudních procesů té doby u nás.

Nebylo to naposled, mnohem později nahlíželi do celostránkových článků ze sedmdesátých let o tom, kdo je Václav Havel, Zdeněk Mlynář, Pavel Kohout, Jiří Dienstbier.

Pravdy, polopravdy se střídaly se smyšlenkami nebo i s vylhaností. Dotyční postižení se většinou nemohli otevřeně bránit! Přestože někteří vyvolení byli za tuto újmu, jak dneska už štěbetají vrabci na střechách, štědře placeni v dolarech. Nebo v markách a měnili si je na tuzexové bony.


Kubu znám i neznám

Po Batistově nadvládě a po urputné kolonizaci ze strany USA jsem trochu pochopil její srdce a duši. Zejména však po poznání Kuby a kubánských kamarádů, spolužáků. Hlavně díky pozdějšímu velvyslanci Kuby v afrických zemích Reginaldu Sebedovi. Zajímavým a cenným pro mne bylo i poznání jednoho z Fidelových bratrů Ramona Castra. Ač mu nikdo ze současných Fidelových životopisců nevěnoval nikdy žádnou pozornost, proslavil se tím, že zůstal ryzím farmářem. Nikdy nezastával žádnou politickou ani hospodářskou funkci. Choval velké krocany, kteří jsou opravdovou lahůdkou Vánoc nejenom na Kubě, ale i v USA. Tam i na počest Den nezávislosti. Samozřejmě, často hlavně pro lidi, kteří na ně v obou zemích měli a mají peníze, sankce - nesankce. Vedl i výzkum chovu skotu s prof. MVDr. Lubošem Holým z Brna. 

V roce 2004 jsme napsali spolu s Ladislavem Stránským knihu: „Kuba neznámá a objevovaná (Co Kolumbus netušil)“.

Knihu vydalo nakladatelství Akcent Třebíč. V průběhu jednoho dne byla kniha vystavena v regálech největšího pražského knihkupectví Luxor; v dalších rychle na pokyn majitele firmy stažena. Autoři prý jsou na svou dobu kontraproduktivní. Zrodila se i neuskutečněná tendence, poťouchlý návrh „neznámého čtenáře knih“ vykoupit celý náklad a skartovat jej; podobně jako se kdysi stalo po 21.srpnu 1968 s knihou Rudolfa Černého: „Deník kontrarevolucionáře“.

Vládcové se mění, metody však zůstávají a stávají se fraškou.

Nyní, když jsem si vyslechl rozhlasový pořad o Kubě, a občas se na světlo světa dostávají i negativní informace o kubábnské situaci, přece jenom jsem jinak naladěný, než v minulosti.

Do rukou se mi dostává sličný bedekr, s jehož doslovným obsahem se nemusím zcela ztotožňovat , ale i tak jej vítám - „Turistický průvodce Kuba“ – Rough Guides z pera autorů Fiony MacAuslandové a Matta Normana . Z anglického originálu přeložil Jan Sládek a vydalo v roce 2017 již ve 3.vydání nakladatelství JOTA.

Konspektuji:

„...Nicméně obavy, že by se z Kuby mohla opět stát americká ekonomická kolonie, rozhodně není na místě. Země si v Latinské Americe vybudovala pozici , jejíž význam výrazně převyšuje její velikost a hrdě se hlásí ke svým starším i moderním tradicím. Kubánci stále nadevše milují salsu, z bilboardů křičí hesla o „nesmiřitelném boji za socialismus (místo jindy běžného ´velký výprodej´), světoznámé primbaleriny a baseballoví špičkové hráči nadále pracují za státem regulovanou mzdu a nikam nezmizely ani úchvatné pláže a hory se svahy porostlými bujnými lesy.“

(str. 4, Turistický průvodce Kuba – Jota, 2017 )

„Po roce 1990 bylo ve spolupráci se španělskými a kanadskými společnostmi vybudováné na Kubě několik set nových hotelů na ostrůvcích u pobřeží...Ke Kubě současnosti tedy neodmyslitelně patří moderní hotely (asi 800 nových – pozn.ZH) , ubytování v soukromí tzv. ´casas particulares´, restaurace, bary, zábavní parky, nákupní třídy, půjčovny aut, síť národních přírodních parků...“

(str. 27, Kuba neznámá a objevovaná, Akcent Třebíč, 2004)


V roce 1993 po vzniku České republiky byla oboustranně zavedena vízová povinnost, turistika vůči Kubě se dostala na okraj zájmu. Do hry vstoupila ideologie. Odstoupili jsme od vstřícnosti navazané T.G.Masarykem, rozvíjené Edvardem Benešem i po vypuknutí 2.světové války. Po nástupu Fidela Castra došlo k oboustranně značnému rozvoji vztahů , mj. i tím, že v Československu pracovaly desetisíce kubánských dělníků. Dali jsme jim však vale.

Exportovali jsme na Kubu experty neziskových organizací a když došlo na chvíli k zatčení jejich poslů, ronili jsme krokodýlí slzy.

Pomalu se dostává do popředí zdravý rozum

Kuba je kus cukru v Karibském moři, napsali jsme společně s Ladislavem Stránským na počátku roku 2004! I když jsme věděli, že tam není ještě všechno sladké jako cukr.

Novým příspěvkem k lepším časům je i nynější další vydání „Turistického průvodce Kuba“ v Jotě.

Bohužel štiplavou solí na ránu je však letošní poslední pořad na vlnách Českého rozhlasu. Převažují však další negativní zprávy z Kuby i v jiných médiích o všem, kde se jenom vyzobat dají. Věnované Kubě.

Myslím, že těch, kdo se nechávají opíjet rohlíkem české režimní propagandy přece jenom i přes uvedené, ubývá.

Foto autor a archiv

91 komentářů :

 1. Náš prezident povedal:Nikde na svete som nevidel také smutné tváre ako na Kube. Lenže naši čo tam žijú už dlhý čas alebo boli na dlhšom pobyte hovoria že určite nebol na Kube.Táto jeho veta sa už objavila aj v humoristických časopisoch.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S peněženkou naditou dolary a zpáteční letenkou se tam žije jistě výborně. Ostatně jako všude ve světě kde nezuří válka.
   jsi povrchní debil kterého pálí dobré slovenské bydlo.

   Vymazat
  2. 13:17 - proč nadáváš, nevychovanče.Bratr ze Slovenska napsal názor podložený zkušeností a ty nejsi schopen argumentovat, jen nadáváš. Co to asi vypovídá o tvé kulturní úrovni, co myslíš?! Leo

   Vymazat
  3. Anonym 13:17 jako řádný havloid prokazuje, že je jen omezený blb a proto se stal havloidem. Podle amerických lokajů se socialistický režim na Kubě měl zhroutit již po roce 1990, po zradě Gorbačova a jeho kliky a definitivně po smrti Fidela Castra, Ha, ha !!!

   Vymazat
  4. 14:40
   Jasně že se nezhroutil. Přežívá dál. Tak jako KLDR. Ještě že tam nemusí topit, jezděj tam bohatí turisti a příbuzní co už zdrhli jim posílaj dolary. Jinak by tam dávno pochcípali.

   Vymazat
  5. Kdybys se někdy na Kubě vyskytl, věděl bys, že dolar je tam nežádoucím platidlem, protože vlivem embarga USA nemohou vykonávat platby v USD. Velice žádané je euro, s kterým obchodují třeba s Čínou, kanadskými dolary také neopovrhují, Kanada totiž není co USA a embargo neřeší. To bys ale zjistil při osobním kontaktu a ne přečtením fake news.

   Vymazat
 2. Další idiot který oslavuje totalitní režim, jehož obyvatelům je odepřeno právo svobodně volit, právo jakkoli ovlivnit směřování své země.
  Idiot, která oslavuje zemi, ze které utekla do USA desetina veškerého obyvatelstva a riskovala přitom život.
  Jen za minulý rok požádalo v v maličké, daleké zemičce jako je ČR 85 Kubánců o azyl. Za předminulá rok 128 atd. Kolik to musí být celosvětově???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Víte, kolik cikánů odešlo z ČR třeba do Kanady , Britanie nebo kolik Slováků odešlo do Čech ??!!??!!

   Vymazat
  2. 13:15 - asi nechápete text toho slovenského diskutéra. Kde tam máte jakou oslavu totalitního režimu? On jen konstatoval, že úžerník Kiska, toho času slovenský prezident, měl špatný postřeh nebo lhal. Kdo byl na Kubě v posledních letech, tak ví, že tam žádný "smutek z totality" nekraluje. Lidé, kteří utíkají z Kuby jsou převážně (99,9%) ekonomičtí emigranti. Od nás také ekonomičtí emigranti se nechávají zaměstnávat v Anglii, Holandsku, Německu atd., tak nevím, kam tím "argumentem" vlastně míříte. Ostatně, lidem na Kubě po zkušenosti z východního bloku asi dnešní způsob života moc nevadí. Vědí, že by většina z nich o víc přišla než získala. To není o přednosti "totalitního režimu" ale je to spíš ostuda dnešní podoby kapitalizmu. Leo

   Vymazat
  3. Je spousta volně dostupných informací z nezávislých zdrojů o Kubě a nehledě na to, že řada Čechů tam stále jezdí na dovolenou a přinášejí osobní zkušenosti a informace, které nejsou zatíženy ideologií. Všichni hovoří o krásné zemi, milých a veselých lidech, kteří se nenechali zlomit nějakými sankcemi svého největšího souseda.Bezplatné školství, zdravotnictví, o běžné životní potřeby není nouze. Kubánci především milují svoji zemi a je to na nich vidět.Nedávno jsem viděl video ze Severní Koreje, neveřím, že se tam děje vše to co nám vtloukají do hlavy naši současní politruci, každý kdo má internet se může podívat na Koreu přes Google eart, uvidí moderní města, vesnice, v hlavním městě uvidí i ty západní mrakodrapy, všude čisto, kdysi jsem se díval v Dikobrazu na krvavého psa Tita a hrůzy co se dějí v Jugoslávii, pak jsem tam jel ale nic se nepotvrdilo, tak nějak podobně to bylo i s Irákem a Libyí a to jen proto aby se naši politruci měli čím živit.Život mě naučil věřit jen tomu co jsem sám viděl.

   Vymazat
  4. Priteli ners Kibu, nic oni nevis a plac at nezmysly, Hnupe podivej se kolem sebe, a pak neco brebtej ze kto zije v totalinim rezimu ,my nebo Kubanci,Co Ti nepovoli soudruzi z Bruselu to mas zakazany. Na Kube je zdravotnictvi zadarmo, a podle OSN je Kubansky zdravotnictvi nejlepsi na svete, Zatimco my lejem stale vic a vic penez do zdravotnictvi a vysledek je ten ze zdravotnictvi je v rozvratu, lekari a setricky utikaji do zahranici a n asi lidi leci nymandi z Ukrajininy nebo Rercka !!! Hnupe z Ceska se pravidelne kazdym rokem trvale vystehuje kolem 35 000 lidi, proc ??

   Vymazat
  5. 15:58

   Ty přiblblý kreténe, z česka se sice lidi zcela SVOBODNĚ vystěhovávají, ale právě na ten západ, který ty tak nenávidíš. Na Kubu odsud ani odnikud jinud ani noha, kreténe. To samé do Ruska, KLDR, Venezuely a dalších vašich rudých rájů.

   Přestaň ty zmrde nadávat na naše skvělé zdaravotnictví, díky kterému se dožíváme o 8 let!!! déle než za vás, komoušů. O nějaké rezonanci, CT, drahých západních lécích si může Kubánec nechat jen zdát, blbe.

   Vymazat
  6. 16.23 Jen jsi mluvící hlava.
   Nenadávej nikomu a respektuj názory jiných ....
   emeritní kapitán

   Vymazat
  7. 16.23 Na Kubu se nikdo bohužel(!) od nás neoodstěhuje, protože nepřijímají žádné migranty. Jako bývalý námořník mohu říci, že kdyby bylo jednoduché se tam odstěhovat, tak tam jsem do minuty!

   Vymazat
  8. 6:12 Tomu nevěř. Tam chcíp pes. Leda za Batisty! To jó! Když tam ještě míval kasína pan Meyer Lansky! Jo bejvávalo ... nebo Dominikánská republika za Trujilla! Tam se pořádaly dokonce i obojživelné kurzy létání a plavání pro rudochy shazováním do z vrtulníků do zátoky plný žraloků! Takže srandy kopec:) Jo kdeže jsou ty zlatý časy ... dnes je tam jen nuda a upocenej Castro nebo kdožeto.

   Vymazat
 3. 13,15
  Světově je potápějí ussácký agresoři u svých břehů s otevřenou náručí....a demokraticky ty lejnolahvárenká propagando!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 4. Que viva Cuba
  Venceremos
  B.H.

  OdpovědětVymazat
 5. Na Kube som sa zoznamil s Viedenakom. Chodi tam uz pravidelne 21 krat na dovolenku po sebe. Ked ho kamarad volal na Kubu prvý raz,odsekol kamaradovy že čo tam na tej komunistickej Kube. Prvy raz to tam okusil a zistil že Kubanci su velmi srdeční,priatelskí,uprimní. Pri rozhovore s ním si postažoval že žije v prvotriednej Wiedni v bytovom dome 26 rokov a ani suseda vedla z dverí nepozná ani iných z bytoveho domu. Jedine tak gutn takt,formálny pozdrav a to je za 26rokovbyvania v dome až vela. Žiadne susedskeé vztahy. Až na tej všivavej ubohej Kube sa citi ako medzi svojimi, večer sedí na priedomí s tymi ubohymi Kubancami,rozpráva a zabava sa,citi sa uplne dobre , uvolnene ako v tej Wiedenskej zlatej klietke. Občas jeho susedia sa chcu predviest so svojim nobl fárom, kryšztalom,starožitnostami a konsumom, čo sa mu aj ako hovorí sprotivilo. ŽIADNE SKUTOčNé PRIATELSTVO, len vytrčania sa konzumom, t.j. všetko. Bol som na Kube 3 týždne a bolo tam naozaj fajn, prostí , konsumom neskazení malomeštiaci. Dufam že Kuba nadalej ostane kubánska a nebude v buducnost cirkusový dvor made in USA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mrzí mě, že jsem na Kubě nebyl, ale to co jste napsal, tomu věřím. Nejste sám, kdo to takhle popisuje.

   Vymazat
  2. A prečo tam ten Viedenak neostane??? Joo, dovolenka se šrajtoflí plnou dolarů a eur a zpáteční letenkou v kapse je tam bezpochyb skvělá. I v Thajsku je výborná. Podobně jako ve stovce dalších zemí.
   Ale jen idiot zaměňuje dovolenku za normální život.

   Nech o tom jaká bude Kuba rozhodnout samy Kubánce, rudý zmetku!!!

   Vymazat
 6. Jiří Jírovec4. srpna 2017 14:33

  Existuje ještě jiný pohled na Kubu. Před několika lety, když se začala šířit myšlenka, že na světě přece jenom není pro všechny všeho dost, byla Kuba dávána za příklad "moderní" chudé ekonomiky, která zvládla sankce ztrátu podpory SSSR. Šlo o závěry buď MMF a nebo WTO.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, působí to trochu jako záhada, Kuba se octla v nezáviděníhodné situaci a přesto to přežila a žije dál.

   Vymazat
 7. Pane Leo velmi dobře. Přestože nebo protože jsem v listopadu 89 věděl co bude následovat tak jsem na to upozornil celou rodinu a blízké známe a v prosinci 89, kdy mě bylo 44 let jsem již mel firmu a podnikal a podnikám dodnes. Po všech životních zkušenostech prohlašuji že soukromá firma kde majitel týdně nenavštíví a pozdraví své zaměstnance, by neměla být soukromá. Natož zabývající se těžbou a zpracováním přírodních surovin, výrobou zbraní, rozvodem a prodejem energií a dalších strategických odvětví. Správně řízený státní podnik odvádí veškerou hodnotu nadprodukce lidské práce a zisk do státní pokladny a tak má dobře řízený stát z čeho platit školky,školy,společenská zařízení,nemocnice, důchody a další. Pro vládu je snažší získat potřebné peníze a nezadlužovat se. Proto vyzývám alternativy, začněte spolupracovat, nechte těch tahanic kdo bude šéfem a jak se rozdělí funkce a peníze. V SOUČASNOSTI NÁM JDE O VŠECHNO. ČLOVĚK.

  OdpovědětVymazat
 8. Tak proč z toho ráje v Karibiku utekli statisíce lidí do hnusné a imperialistické židy ovládané emeriky. Heroute, ty rozumbrado řekni proč

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ti zmrdi ti v klidu odpoví, že to utekli všechno zločinci. Vyzkoušeno.

   Vymazat
  2. Docela si asi bezděky uhodil hřebíček na hlavičku! Protože byl Fidel stále kritizován, že neumožňuje občanům Kuby cestovat, vymyslel pro USA a Floridu hodně kyselý bonbónek! Pustil velkou skupinu lidí do USA z nichž většina byli chovanci ústavů pro choromyslné a také si vyčistil věznice! Takže do emigrace z Kuby odešel opravdu "výkvět" společnosti, ale to se stalo někdy hluboko v 70. letech minulého století! Jinak Kubu nelze hodnotit jako totalitní stát!! Dodnes má Fidel a jeho zřízení na Kubě podporu většiny obyvatel, i když není ideální, ale to není náš problém a my , jako západ, nemáme žádné právo režim na Kubě kritizovat,když si ho občané většinově přejí!

   Vymazat
  3. Jo a udělali tam komunitu na jednom plácku a z něho poštěkávají na Fidela. Kdyby byli tak v pohodě, jak říkáš, tak se rozptýlili po Americe a nehoufovali se jak splašené slepice. A neměli už 60 let starosti o to, že Fidel ještě žije.

   Vymazat
  4. Stačí skouknout film Zjizvená tvář s Al Pacinem! Tam to přímo Fidel říká na samotným začátku když ješt běžej úvodní titulky: "My je tu necheme! Vemte si je!" - A Pacino právě hraje jednoho z těch emigrantů ...

   Vymazat
 9. Môže mi niekto vysvetliť, prečo nie sú diskusie na Hlavných správach?

  OdpovědětVymazat
 10. Je mi tady z těch bolševických diskusních zmrdů, kteří oslavují totalitní režimy na blití. Všem takovým bych přinejmenším odebral volební právo, když oni ho upírají druhým. Dále bych jim sebral počítač, o kterém si může Kubánec nechat jen zdát a zakázal blábolit jejich nesmysly na netu. Takoví zmetci...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeden z totalitních režimů je Čína, jeď se tam podìvat a vypadnou ti oči z tvý nenávistný palice, blbe.
   My nemůžeme Čině ani čuchnout k ponožkám, proti nim jsme zaostalá země třetího světa.

   Vymazat
  2. V Číně je přísná cenzůra internetu, tam bys ty svý protistátní výblitky nemoh vůbec provozovat, páč žádný neschválený sračky tam prostě nenagůglíš:)) Tam bys držel pyču a šrit, páč jináč bys dostal fčelku volověnou do zátylku a tvý orgány by dle poté stavu posloužily buď jako náhradní díl pro ňákýho soudruha nebo jako krmivo pro jateční psi:)

   Vymazat
 11. 16:09
  Jdi blejt vochlato havlobanderovskej!!!!!

  OdpovědětVymazat
 12. 16:09 máš pravdu. Převážně sem píšou bývalý totalitní nuly,co se ukájí v minulosti a vzpomínají jak se žilo za totality. Tento web je zralej,aby ho už někdo zakázal a redaktory zavřel,však ti zmetci,by okusili vlastní medicínu,kterou ordinovali před rokem 89

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento sračkoidní rudohnědý webík bych určitě nezakazoval. Jen je těm místním zmrdům, jejichž vysněná "nová republika" není nic jiného než totalitní sračka po vzoru Kuby či KLDR, třeba dávat neustále najevo, co si o nich většinová, slušná, prodemokratická společnost myslí.

   Vymazat
  2. Slušná, prodemokratická společnost má jeden problém a to je ustavičné zadlužování nad splatitelnou míru.Co se bude dít až dojde tato politika ke konci? Válka, nebo snad elity řeknou, pardon, nám to nevyšlo a všechny bankovní účty budou zatíženy cca 30% daní a je otázka, zda to bude vůbec stačit!!
   Západ dnes hraje velmi nebezpečnou ekonomickou
   ruletu, kterou jsme jako malou ukázku pocítili již v roce 2008 v ekonomické celosvětové krizi, která se může kdykoliv opakovat v daleko horší formě a to bez těžkých sociálních otřesů již nebude možné a to pouze uvádím ten lepší scénář, protože realita může být daleko horší a také je šílené pomyšlení na jaderný konflikt, kde bychom nejspíše jako lidstvo skončili a potom by se nějaké zbylé tlupy na planetě mohly dohadovat, kdo měl lepší společenský systém!!

   Vymazat
  3. 16:09 16:39 16:45 Nebojte miláčci už se vám to blíží slušná společnost vás pošle tam kam patříte kraďouska hermana a kopii sobotky gazdíka.

   Vymazat
  4. Tam maj režim jakej si zvolili ty vole! Myslíš jako že Maucetún spad z Nebe ne? nebo že Castra přivzli Marťani na létajícím talíři? Hovno! To ty národy jsou tak ubohý a podřadný že tyhle zmetky následujou! Ty se neměly nikdy dostat zpod biče Evropana! Na ty platí jen tvrdá koloniální správa a jak to dělali Britové - zdecimovali je umělým hladomorem. To na přemnožený podrasy platí ... ale dneska už je krapet pozdě. Jsme na řadě my - hrozí Planeta opic!

   Vymazat
 13. Byl jsem několikrát na Kubě. Když jsme ještě měli loďstvo, byl jsem tam kuchařem. Kuba, neuvěřitelně krásná zem a srdeční a milí lidé kteří se vůbec nemračí, tedy jak jsem je já poznal. Když jsem byl na pláži, mohl jsem si vedle sebe nechat peněženku a nikdo ji neukrad. Zřejmě se tam za krádež sekaly ruce. Jednou, na pláži pozdvižení, přišel tam zcela sám fousatý vysoký pán bez jakéhokoliv doprovodu, šel se vykoupat. Byl to sám velký Fidel. Nikdo ho neotravoval, jen já si k němu přišel pro podpis, který mám dodnes. Kuba a její lidé - nádhera!

  OdpovědětVymazat
 14. Kuba,Kuba jenže v okovech.Doutníky,pláže a třina plus děkovné dopisy tamějších obyvatel,který v ČSSR poznaly něco víc než Kastráty a bídu. Přes půl světa zem,kde měla být jaderná útočná doktrína SSSR přeměněna v mírovou misí,aby zánik tohoto světa byl navršen. Stačilo málo a už by nebylo nic. Bravo soudruhové a putleramilci,či obhájci socialismu máte má rukách krev stejně jako fašisti.Vaše všivé ego je prasácký.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Meleš hlouposti, nenávistný idiot.

   Vymazat
  2. Si komoušskej imbecil! Těm opicím tam bylo nejlíp pod španělskou botou! Stejně jako Filipíncům, i když i ta americká nebyla špatná když to tam ještě neřídili komouši jako ty se svejma žvástama o "lidskcýh právech" pro opice! Amící jen na Filipínách pozabíjeli přes milion žlutých opic, ale dneska se dík komoušům jako ty o tom styděj mluvit a psát, místo aby byli na to právem hrdí a sloužili nám coby vzor! Di do hajzlu židáckej vohnoute a beztak negrofilní buzrante ..

   Vymazat
 15. Průměrná délka života, světová tabulka:


  36 Kuba Kuba 78, 9
  37 Portugalsko Portugalsko 78, 7
  - USA USA 78, 7
  - Chile Chile 78, 7
  40 Dánsko Dánsko 78, 6
  - Portoriko Portoriko 78, 6
  42 Kuvajt Kuvajt 78, 1
  43 Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty 77, 9
  44 Brunej Brunej 77, 5
  45 Česká republika Česká republika 77, 1
  46 Albánie Albánie 76, 8
  47 Dominika Dominika 76, 6
  - Belize Belize 76, 6
  49 Nová Kaledonie Nová Kaledonie 76, 5
  50 Nizozemské Antily Nizozemské Antily 76, 2
  51 Chorvatsko Chorvatsko 76, 1
  - Uruguay Uruguay 76, 1
  - Omán Omán 76, 1
  - Bahrajn Bahrajn 76, 1
  - Katar Katar 76, 1
  56 Guam Guam 75, 8
  - Panama Panama 75, 8
  58 Polsko Polsko 75, 7
  59 Argentina Argentina 75, 5
  - Grenada Grenada 75, 5
  61 Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina 75, 3
  - Ekvádor Ekvádor 75, 3
  - Mexiko Mexiko 75, 3
  - Antigua a Barbuda Antigua a Barbuda 75, 3
  65 Slovensko Slovensko 74, 9

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To se jim na Kubě vede moc špatně!!, ale v průměru se dožívají déle o dva roky než Češi a o čtyři roky než Slováci!! To musí být bída!Je pravda, že nejenom matérií je živ člověk, spokojenost a pocit štěstí není pouze v penězích a pošetilou honbou za nimi přes mrtvoly, jak to vidíme v naší "spokojené" společnosti.

   Vymazat
  2. Proč sem dáváš 8 let staré údaje? Inu, to je úděl troubů co neznají jazyky a jsou tak odkázáni jen na místní zdroje.

   Koukni sem bambulo. Aktuální, názorný vývoj v čase:
   https://goo.gl/mEiZTw

   Vymazat
  3. Kecáš , to je Wikipedie - průměrná délka života a nevím, že by se údaje nějak drasticky měnily. A bambulu si klidně nech od cesty, nebo bys mohl dostat na rypák!

   Vymazat
  4. 19:15
   Ano. Je to česká wiki. Ale s údaji z roku 2009. Je to tam jasně napsané, nauč se aspoň číst idiote, abys věděl co sem kopíruješ.

   A ano, údaje se drasticky mění. Já jsem ti dal aktuální údaje, srovnání ČR a Kuby od roku 1960 do současnosti. Ale ty jsi zřejmě takový debil, že ten odkaz nedokážeš otevřít, viď?

   Vymazat
  5. Pro 18 57
   Ale pořád má Kuba o nějakou desetinku lepší průměrnou délku života, než ČR a to je právě tou totalitou!

   Vymazat
  6. Pro 19 22
   Takže kecáš, proti Wiki se liší Kuba v roce 2015 nepatrně ,za to USA má horší průměrnou délku života o dva roky a Slovensko o tři!
   A ty se můžeš vzteky kousnout do řitě!

   Vymazat
  7. Wiki je CIA zdroj,tak nekecej ty úde poběhlice kurvy tvejch zmetků.

   Vymazat
 16. Popravdě řečeno, trochu mě překvapuje, že dnes ještě někdo sleduje takové sračkomety, jako je Čro nebo ČT. Ale k věci. Příbuzní na Kubě podnikají, zcela bez problémů. Skutečností je, že mají stejné podmínky jako domorodci díky sňatku s kubánskou občankou. Provozují penzion pro turisty z EU. Skutečností také je to, že v některých aspektech je Kuba na úrovni devadesátých let v ČSSR, ovšem v jiných daleko před námi /hlavně zdravotnictví/. Co je ale rozdílné je to, že Kubánci se na rozdíl od nás díky emigraci zbavili různého lidského odpadu ve službách jednoho vyvoleného národa. No a co říct k blábolení trubců 16.09-16.45. Smradi, absolventi polistopadových tzv. vysokých škol, co po 15letech ve školních třídách vědí pouze to, že banány vynalezl Havel a vděčný slovenský národ mu za to koupil Ruzyňské letiště. Je to sice málo, leč při současném úpadku vědění to bude vítané a dostatečné při řízeném hnědnutí evropské populace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lidský odpad jsi ty. Ale i když jsou na rozdíl od Kuby hranice směrem ven zcela volné, tak ne a ne se špíny jako jsi ty zbavit.

   Vymazat
  2. 18:05 tak teda vohrndíro,jsem ročník 57. Do Havla je mě prdlajs ale banány mám pořád rád. To tvoje Kubánský zdravotnictví je také jen pro ty vyvolené a stát kde neznají blahobyt všeho má zdravou populaci stejně jako tam,kde je rýže jako u nás chléb. Nezapomeň ty ocásku,že na Kubě je jiné klima než ve střední Evropě,takže srovnáváš,co srovnat nelze.Tvůj zástupnej problém je v tom,co jsi slišel při školení jedné totalitní strany,která mordovala i ženy jen proto,že byla neomylná. Kdy do prdele Čapájeve

   Vymazat
  3. Co je to "slisel" havlisto?
   Horni Dolni
   Tak havlisti pisou "slysel"?

   Vymazat
  4. 19:35- tak ročník 57. říkáte? To už na změnu názoru a zmoudření nevypadá, leda byste se dal do politiky, tam "nemožné dělají hned a zázraky na počkání". Promeškáte-li příležitost, čeká Vás "stařecká nevrlost, nerudnost", náznaky by tu již nějaké byly.

   Vymazat
  5. Od Havlových sirotů jen nadávky, dehonestace, ale žádný argument. Oni ho totiž nemají, jen vycucaniny z prstu. A motat nebožku Horákovou do téhle pře je skutečně už zjevná ubohost. Leo

   Vymazat
  6. 21:43

   Žádný argument, ty rudý blbísku? A co absence svobodných voleb? Co ty miliony Kubánců kteří jednoznačně hlasují nohama když už nemůžou ve volbách? Stále nic, blbý Leošku?

   Vymazat
  7. 21:38

   Píšeš ze svojí zkušenosti?

   Vymazat
  8. 23:29- ano, byl jsem v jednom městě po 89. kooptován do zastupitelstva, poté řádně zvolen a protože jsem se po dvou letech mylně domníval, že nás mají nahradit "profíci",odstoupil jsem,(hlavně mne to nebavilo). No a od té doby jenom moudřím!

   Vymazat
  9. 23:24- nevím, jak to mají na Kubě ale já jsem za "Komančů" svobodně "chodil nevolit", co Vy?

   Vymazat
 17. Docela dobrá diskuze, bavím se. Jeden napíše jen to, že není všechno černé, jak se píše a hned má na krku toho vzteklého amrdola Pepka Vyskoče, který, ač srší sprostými nadávkami do rudých zmrdů atd., jen proto, že ostatní nesdílí jeho názor, se sám projevouje naprosto nedemokraticky tím, že nedokáže ve své nekontrolovatelně nerudné, vzteklé povaze respektovat názory jiných, a ještě, pokud jsem tomu dobře rozuměl, se to hovádko boží považuje snad za slušného človeka. Ostatně, posuďte sami:

  Anonymní4. srpna 2017 16:45
  Tento sračkoidní rudohnědý webík bych určitě nezakazoval. Jen je těm místním zmrdům, jejichž vysněná "nová republika" není nic jiného než totalitní sračka po vzoru Kuby či KLDR, třeba dávat neustále najevo, co si o nich většinová, slušná, prodemokratická společnost myslí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono nejde jen o názor, ale i o fakta, na která nejsou tito bytostní demokraté schopni reagovat a musí se pouze uchylovat k tomu svému demokratickému vyjadřování. Když tedy máme tu demokracii musíme je trpět...

   Vymazat
 18. 19:35 Na tvém případě, ty fašounský hňupe se ukazuje, jak to ti komunisti posrali, když nechali pobývat na tom světě takový kurvy jako ty. Takové svině měli být vyhubeny do pátého kolena. Jenže jak na to, když tvůj otčím byl ukomunista, hovne.

  OdpovědětVymazat
 19. Proč reagujete na placené provokatéry. Jak znám Kubánce, tak kdyby se většině nelíbil systém tak je tam revoluce. Podívejte se co se děje v Latinské Americe, co to stojí doláčů a nezmění to. Mě spíš mrzí, že se tady lidé proti takovému modernímu otroctví nebouří.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cesi se nebouri protoze jsou to onuce
   Kolikrat ti to musim rikat
   Horni Dolni

   Vymazat
  2. Jo tak ty znáš Kubánce, ty kokote, jo? A neznáš náhodou taky Severokorejce, ty blbe?
   Proč se Kastól tak moc bojí dát Kubáncům příležitost vyjádřit svůj názor ve svobodných volbách?
   Co tě mrzí? Že tady tady máme svobodné, demokratické volby, svobodu slova? Vymoženosti o kterých se Kubáncům ani nesnilo?
   Jdi do hajzlu tam kam patříš, rudý idiote.

   Vymazat
  3. 23:21 Proč by měly opice o něčem hlasovat? Buďme rádi ty komoušský zednářský hovado že to tam vede potomek bílých španělských statkářů a karlistů! A ne idiánskej seržán co čistil boty židofským mafiáncům! A nač ti sou volby tuná? K hovnu! Akorát přiváděj k moci prachatý nosatý zloděje a našince do srabu. Kdyby tu vlád císař pán pomocí dekretů, bylo by to 1000x rozumnější, ty vobřezanej bolševíku!

   Vymazat
 20. Me se libi jak v hnijicim Cesku a Evrope vyskakuje legracni havlovsky tajtrdlik a brani soucasny zly havlorezim
  Bojis se rozvraceni havlismu, jak legracni
  Horni Dolni

  OdpovědětVymazat
 21. Jako vždy, lidi hlasují nohama, když už tedy nemají možnost svobodných voleb. V případě Kuby je to naprosto jednoznačné. Ven utekly a stále utíkají miliony Kubánců a na Kubu nikdo. Je legrační jak místní bolševičtí ocásci nejsou schopni tento zcela jednoznačný fakt pobrat a stále opakují ty svoje rudé bláboly jako falešní flašineti.

  OdpovědětVymazat
 22. No tak já jsem četl článek od Českého člověka co byl na Kubě. A mluvil s obyčejnýma lidma tak mu řekly že revoluci nezradí. Kapitalisté nenávidí všechny země kde nevládnou oligarchové a nadnárodní společnosti a neklaní se usa.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem snal čzase člověka co mluvil s pár náckama a ti prej taky říkalY, že Německo nikdy nezradí. A znal jsem jiného co mluvil s pár muslimama a ti říkalY, že Aláha nikdy nezradí.

   Poslouchej ty fanatický rudý debile, ty máš argumenty jak noha.

   Vymazat
  2. 23:28 Víš co mi můžeš to je prostě pravda a tu neumlčíte běž se koukat na čt nazdar.

   Vymazat
  3. 23:28 Zato ty zradíš každýho ty prodejná nosatá děfko, co? Jen otázka sumy:) Kolik by stálo abys vylízal prdel krávě jako tuten negr? - http://i.imgur.com/2J3ULf9.jpg

   Vymazat
 23. Anonymní 19.35- máte katastrofální písemný projev a proto nevěřím, že jste ročník 57.Takoví moroni tenkrát prostě nebyli.Spíše tak 97. Jsem ročník 58, tzn. na vojně bych vám zřejmě čistil kanady. Jenže to asi nevíte, co je. Kriply na vojnu nebrali. Podle vašich blábolů jsem si jist, že jste v životě na Kubě nebyl. Vy jste totiž nikdy nikde nebyl, tudíž kvalitu zdravotnictví nemůžete posoudit nikde. Fajn je, že si můžete koupit celou bednu banánů a spořádat ji u sračkometu ČT jako opička. Přitom se můžete zabývat svým ocáskem. No a pokud máte na mysli tou zamordovanou ženou M.Horákovou, pak bych si dovolil jen připomenout, že tato žena byla za Protektorátu předsedkyní kolaborantského Svazu katolických žen, oblíbených /kromě Němců/u ministra Moravce. Poslední věta zcela postrádá smysl. Napadá mě jen jediný důvod: již jste se zabýval svým ocáskem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A kde jsi byl za komoušů ty, ty bolševický pablbe? U Balatonu? Neříkej, že jsi dostal devizový příslib a výjezdní doložku do Jugošky! To bys byl teda machr.
   Zdravotnictví máme ty nenažraný, nesoudný mamrde tak kvalitní, že se dnes dožíváme o 8!!! let déle než za vás.
   Od Horákové dej své špinavé pracky a rypák pryč.
   A jakého svazu byl členem třeba Heliodor Píka? nebo ostatní váleční hrdinové které jste zavraždili či poslali do lágrů, protože jste se jich vy zmetci báli?

   Vymazat
  2. 23:50
   Komouš jsem nikdy nebyl ale byl jsem 2x ve Vidni a několikrát v Jugině. Vy jste asi žil v jiném CSSR.

   Vymazat
  3. Pro 23:50 - nadávkami se naprosto diskvalifikujete. Ukazujete je ostatním, že antikomunizmus je především záležitostí hloupých a nevzdělaných lidí. Kdo přemýšlí, dokáže rozlišovat a nevidí svět černo-bíle, jako vy a další omezení fanatici (viz svazáci v 50tých letech, ukrajinští neobanderovci, vraždící islamisté a podobní, mezi které patříte).

   Vymazat
  4. 6:27
   Nazývám věci a lidi pravými jmény. Nebo jsi příznivcem politické korektnosti?
   Amtikomunismus je asi tak hloupý jako antifašismus nebo antiislamismus, přemýšlivý rudý idiote.

   Vymazat
  5. 8:22- co antisemitizmus, ten by se mezi ty "kladné izmy" nevešel?

   Vymazat
 24. Nová republika - kus hovna v moři českého internetu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 4. srpna 2017 23:50 4. srpna 2017 23:40 Filcka přisátá k americký prdeli tu opět perlí. Každému tu nadává, přitom blahem uchcává.
   Kdo ho platí toho čmouda, nebo je jen blbej jouda?

   Vymazat
 25. Je zřejmé že ti co zde Kubu pomlouvají tam nikdy nebyli. Samozřejmě že to není ideál ideálů ale špatně tam není. Byl jsem tam 2x a poletím zase, jeden se tam nemusí bát jít kamkoliv, ne jako v USA kde je spousta no go zones. Tam jsem byl též jednou na návštěvě u kamaráda který tam žije 35 let, pobyl jsem tam 3 měsíce takže jsem něco viděl. Po městech lidi zamračení, nasraní, nepříjemní, nikdo vás nechce znát. Dám přednost Kubě kdykoliv, lidé usměvaví přijemní a rádi si chtějí pokecat, ovšem neumím španělsky a oni jen málo anglicky, i přesto se nejak s nimi domluvím.
  Leťte se podívat a pak kritizujte.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A není od věci si přečíst knihu Lenky Procházkové o její návštěvě na Kubě.

   Vymazat
  2. Další omezený idiot který si myslí, že "návštěva" nějakého místa s naditou šrajtoflí a zpáteční letenkou v kapse se rovná životu tamních lidí kteří nemají na výběr. Stejně tak dobře jako na Kubě je turistovi třeba v Thajsku.
   A je také legrační kolik bolševických idiotů co furt kňučí jací jsou otroci a jak maj málo, rajzují po celém světě.
   Lidé opět hlasují nohama. V USA regulerně žije podle odhadů cca 100.000 Čechů, kdežto na Kubě pár jednotlivců.
   A že jsou v USA lidi "zamračení, nasraní a nepříjemní"? A toto říká právě Čech? Zdá se, že jsi byl leda v řiti a ne v USA.

   Vymazat
  3. Anonymní5. srpna 2017 8:32
   Trollovská filcka nám tu zase káže svý rozumy.
   Trolle, že si nedáš pokoj. Smrdíš tu stále stejně, jako psí hovno přilepené na botě. :-)

   Vymazat
  4. 8:32 byl jsem u kamaráda v Chicagu a za tyden jsem počital dny kdy z toho hnusu odletím.
   A pro tvou informaci, žiji v Thajsku 7 let takže znám jak zijí chudí lidé kteří by nikdy neopustili Thajsko, a ti kteři to udělali se sem navrací. Mám spoustu známých co si vzali thajky a odvezli si je do všech koutů světa ale holky chtějí domů k rodinám i za cenu že se nebudou mít tak dobře jako třeba v Norsku, Australii, Německu, Švédsku atd.
   Jak si jeden zvykne na styl života který je zde, nikam jinam by nešel. A to nejsem milionář mám malou restauraci která mě a mou partnerku skvěle uživí.

   Vymazat
  5. Ty opice tam maj žít pokud zrovna nemakaj na poli či u pásu pouze v kládě! Jinak s nima naložit tak jak to řeklo jeho císařské veličenstvo! - http://www.historie.upol.cz/19/prameny/huni.htm

   Vymazat
 26. Osud mě zavál na Kubu!Máme tam Rodinu a teď i krásnou vnučku!Je tam jedinečná příroda, dýchá na vás i Historie!To že si brání svoje,není lehké! Nevěřte všemu co se píše!Je třeba vidět pak si udělat úsudek!

  OdpovědětVymazat
 27. Tak tedy, jak jsem zaroloval dolů diskuzí, koukám, že Pepek Vyskoč a spol měli hodně práce. Článek o Kubě, to je velký sousto.
  Ještě štěstí, že na Kubě nemají internet, kdyby si to tady Kubánci přečetli, šli by se hned picnout!

  OdpovědětVymazat
 28. Jsem dost starý, abych mohl porovnat. "Česká televize" pokračuje ve svých tradicích, poskoka režimu. Ale v od hadráku v daleko kvalitnějším olizování konečníku, než v minulém systému.
  Tehdy mi nejvíc vadilo to lezení až do tlustého střeva jistých, i-dnes jim podobných aktivistických blbců, ze kterých už museli mít srandu i soudruzi v sajuzu.
  Ovšem ve srovnaváni tehdejšího současna s první "demokratickou" republikou, měli pravdu. Mladí dnes o tom neví nic, jejich rodiče jakbysmet. Jsou napájeni různými seriály o první republice, ovšem ve stylu červené knihovny. O skutečném třídním boji, který se bez pauzy přenesl ještě z c. a k. Rak.Uherska. O bídě, nezaměstnaných po velké krizi, bezdomovcích, žebrácích, o stříleni do stávkujících, se dnešní podobný režim nešíří.
  Ještě se nestřílí. Není to dnes modní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud ti tak to střílení do dělňasů chybí, stačí zajet do komoušský Venezuély! :)))

   Vymazat