Reklama

.

.

pondělí 14. srpna 2017

Kurdské referendum

Yekta Uzunoglu
14. 8. 2017
Referendum – slovo, které pochází z latinského referendus a má znamenat „věc, o níž mají a měli by rozhodovat občané, kterých se věc tyká“. V češtině se referendu jinak říká trefně „všelidové hlasování“, tj., že o svých životních záležitostech rozhoduje lid sám, nikoliv nějaká instituce či vládce. Referendum je ten nejcennější instrument demokracie, kdy lid rozhoduje o své "věci" sám. A Kurdové, jako málokterý národ v regionu, kde jsou doma na jednom z mála demokratických ostrovů v regionu obklíčeni oceánem barbarských řádů, chtějí sáhnout k tomuto demokratickému instrumentu, to jest chtějí referendem rozhodovat o své budoucnosti a tím o své samostatnosti v Iráku.


Kurdové a jejich vůdce v Iráku by také mohl ignorovat kdejaké "nepotřebné" referendum a vyhlásit samostatnost Kurdu na Iráku. Mají na to dost prostředků a i vojenské síly, a nebyl by to nějak nezvyklý jev v regionu, kde všude vládne totalita.

Kurdové přitom od srpna roku 2014 bojovali a stále bojují jako jediná efektivní síla proti tzv. ISIS zrůdám a často téměř s holýma rukama. Kurdové bojující nejen za sebe, ale za celou naši civilizaci, se stali středem pozornosti světa a tím i světových politiků. Není snad jediný evropský či severoamerický významný politik, který, aby se mohl zviditelnit, nenavštívil irácký či syrský Kurdistán.

Od činitelů OSN až po UNHCR po ministryni obrany SRN, která tam jezdila jako domů a všichni byli pohoštěni ze strany Kurdů tak, jako to jen Kurdové umí a to se srdečností, kterou už evropští politici ani neznají.

Všichni, ale všichni - včetně českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který též navštívil irácký Kurdistán - chválili statečnost Kurdů v boji proti ISIS a vyjádřili nahlas, jak jen to bylo možné, svoji solidaritu s Kurdy.... a Kurdové po celou dobu této zrůdné války jak v Evropě, ale také v Severní Americe, měli otevřené dveře u všech prezidentů, předsedů vlád či vládců, prezidentů - včetně prezidenta Miloše Zemana...

Kurdové ISIS zrůdy nakonec porazili i bez významné podpory civilizovaného světa, a teď chtějí rozhodovat o své budoucnosti čistě demokraticky, to jest referendem.

A od této chvíle je ticho po pěšině!

Není ani naznak po těch až do nebe volajících výkřiků solidarity evropských či amerických politiků, volajících po soudružnosti či solidaritě s Kurdy! Od té chvíle už Kurdistán není zajímavou destinací evropských či světových politiků! Proč? No to proto, že Kurdové chtějí jít do referenda! Přitom jak Evropa, ale také Severní Amerika, jsou přece demokratickými kontinenty a základním znakem demokracie je přece REFEREDNDUM - nebo….? A má to snad znamenat, že referendum, základní demokratický instrument, není Kurdům dopřáno?

Kurdové apelují na OSN, aby tam poslala svoje pozorovatele a dozor, ale odpověď žádná.

Prezident Kurdistánu jede až do Bruselu, do Evropského parlamentu a prosí, aby poslali svoje poslance do Kurdistánu, aby dozorovali, zda referendum probíhá korektně a odpověď: žádná.

Kolik pseudodemokratických vládců v podobných záležitostech, jako je referendum, či volby, se brání světu, brání se dohledu nad demokratickým průběhem voleb či referenda! Kurdové sami žádají dozor a jejich až do nebe volající apel zůstává bez odezvy!

Část 40 milionového národa nemá dle Evropy a Severní Ameriky ani právo demokraticky - a to referendem - rozhodovat o své budoucnosti? Je snad ta demokracie jen pro vyvolené národy? Pak ale ať se nediví, že ti nevyvolení, brzy dobijí celý kontinent vyvolených.

A přesto - i když s hořkou pachutí z posledních zkušeností s demokratickou Evropou - Kurdové 25. září 2017 půjdou do referenda a zapíšou si touto zkušenost s těmi, kteří ještě před pár týdny hladili jejich záda a zpívali písně o jejich statečnosti, někam za uchem jako další zkušenost. Nic víc – nic míň – jen další zkušenost.

A Kurdové v kvůli zradě politiků demokratických zemí svůj demokratický instrument referendum a demokracii jakou takovou neopustí!

My Kurdové demokracii neopustíme a rozhodneme důstojně a demokraticky o své budoucnosti 25. září tohoto roku v iráckém Kurdistánu!

21 komentářů :

 1. Yekto poznal jsem Te, i kdyz jsi v kamuflazi !
  Ty jsi 3-ti z prava !
  My katolici ti prejeme viteztvi, zvlaste proti Arabum !
  Yekto my jsme bratri Arijci ! Mame stejne prarodice.
  Nezapomente tam namlatit vsem sousedum, aby jste dostali povoleni stat se Katoliky. Ja se primluvim.
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty seš už zase zfetovanej, votroubku?

   Vymazat
  2. 11:31 prestan vopruzovat, ceska lina nulo
   Horni Dolni

   Vymazat
  3. 11:43 - Horní Dolní, reaguješ na komentář 11:31, kterým čtenář reaguje na Hovnolula 3:03. Tudíž jsi se drze namontoval do komentářů v prospěch Hovnolula, s kterými osobně nemáš nic společného.
   Z toho vyplývá, že jsi buď Hovnolulákova podržtaška nebo jeho skrytý agent (eštebáčik). Tak se vymáčkni, nádhero!

   Vymazat
  4. 18:29 Agent poudáš? - takovým můžeš leda ty - typický čecháček - tedy odulá vepřová hlava, věčně nasraný, furt něco kritizuje a ještě volí komunisty. Nadšení, že jste tak špatní, vám ještě pozvedla americká společnosti Gallup. Podle jejího výzkumu, kterého se zúčastnily tisíce lidí po celém světě, byli Češi označeni za druhý nejvíce negativní národ na světě. Ale neraduj se předčasně. Na prvním místě totiž skončilo lůzokratické azbucké Řecko – a tak je to jako v tom vtipu: ty jseš tak blbej, že bys i v soutěži o největšího blbce skončil jako druhej. Podle článku na www.expats.cz jsou Češi neustále negativně naladěni a nadávají, hlavně sami na sebe. Čechy totiž mají ze všech národů světa nejméně rádi Češi sami. Skoro polovina z nás podle průzkumu agentury STEM nevěří svým spoluobčanům a 70% mladých lidí by raději žilo v cizině než ve své vlasti. Nedivíme se tomu: ono je mnohem těžší něco budovat, než bořit. A nejlepší je prostě srabsky zdrhnout, než si uklidit vlastní svinčík v hlavě i v bytě. Češi šetří, jsou nevkusně oblečení a české ženy jsou nejvíce dávavé – což není velká pochvala. Jsme líní, závistiví a rovnostářští Tvrdí to třeba Angličané, kteří mají zkušenosti s českými au-pair. Například uživatel Aaron na serveru yahoo popisuje vřelou povahu a ochotu českých dívek při osobním kontaktu... a zároveň pak pomluvy, lenost a vypočítavost, jen co se k nim otočí zády. Poznáváš se rudej šmejde? Už není co znárodňovat, arizovat, ani rozkulačovat, privatizovat, vyvlastňovat, tunelovat či jinak uloupit. Budou jenom „rýt držkou v zemi“, leniví a stádovití lumpenproletáři, neschopní si ani společný kibuc založit.

   Vymazat
 2. demokratické krajiny - a to je čo ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přeložím, ty největší svině, které parazitují na naší matičce zemi (např. 5% přežraných Usáků spotřebuje 45% zdrojů celé země).

   Vymazat
  2. 8:09 - A kdyby jen to! Ty vypasené USAcke prasata dlouhodobě odmítají podepsat něco jako "Zákaz o vypouštění svinstva do zemského ovzduší". Přitom sú to ony, které nejen, že nejvíc prožírají zdroje celé naší Země, ale také nejvíc škodí naší Země zaneřáděním jejího ovzduší různou chemii! Každý znalý pozemšťan ví, že jsou to mezinárodní kurvitka a největší kazisvěty a kazišuky! Fuj, už je dávněji načase, aby konečně po zásluze chcíply na smetišti dějin naší matky Země!

   Vymazat
 3. Ti Kurdove se mnozi rychleji nezli Mexicani.!!! Nejsou to Mloci???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moudrý Brouk Pytlík - ochránce Kamene múdrců14. srpna 2017 10:45

   Hele človíčku, nedávej blbé otázky a neopruzuj rozumné čtenáře! Raději si to najdi na Wikipedii, pokud to umíš.
   Pro případ zde dávám link:
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Kurdov%C3%A9

   Vymazat
 4. V Iráku už je kurdská karta pasé, ale stále se s ní hraje v Sýrii. V prackách ji drží sionisti, resp. v té pravé! V levé drží kartu Drúzů. Obě etnika očekává osud Hmongů - http://www.bbc.co.uk/czech/worldnews/story/2004/08/040813_mongs_laos_vietnam_usa_pckg.shtml

  OdpovědětVymazat
 5. Tady je popsáno co se děje v usa:

  http://aeronet.cz/news/demokraticka-radnice-v-charlottesville-zazehla-nejvetsi-rasove-nepokoje-v-usa-za-poslednich-40-let-liberalove-se-pokusili-odstranit-ikonickou-sochu-konfederacniho-generala-a-to-byla-posledni-kapka/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přečetl jsem si ten článek. Kromě jiného jsem si všiml obrázek, na kterém jsou VYPASENÍ státní policajti (State Police).
   A tito STÁTNÍ VYPASENCI mají chránit "emerickou demokracii"?! Cha, cha, ani náhodou!!!

   Vymazat
 6. Po zahlédnutí pána Uzunoglu na foto s Plavcem - Štětinou jsem již velmi opatrný. Důvěra je ta tam.

  OdpovědětVymazat
 7. Ano, již i ty ženy z prvního obrázku jsou vybaveny k referendu. Jejich rychlopalné hlasovací jsou docela přesvědčivou ukázkou transparentnosti toho hlasování.
  Kurdové si pro svou odhodlanost svůj stát zasluhují (a to celá staletí!), i přes to, že se dnes nechávají zatahovat do US agrese proti Sýrii. To není moudré rozhodnutí ...

  OdpovědětVymazat
 8. Kurdové mají právo na sebeurčení a také na svůj státní útvar,ať se to někomu líbí, či nikoliv. Největší problém je Turecko, které už se vyznamenalo ohledně Arménů a teď se stejně chovají ke Kurdům.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Právo můžu mít na co chtěj nicméně je čeká osud Hmongů - http://www.bbc.co.uk/czech/worldnews/story/2004/08/040813_mongs_laos_vietnam_usa_pckg.shtml

   Vymazat
  2. 17:08

   Poslanec Yusuf Halaçoğlu se v roce 2013 pokusil hodit vinu za masakry Arménů na Kurdy (kurdské jednotky se na nich skutečně podílely).

   Na tomto obvinění je zajímavé, že se tu z turecké strany vlastně útočí právě na ty z Kurdů, kteří byli ve služebním poměru a tedy loyální vůči Osmanské říši.

   Kurdská kavalerie byla založena kvůli ochraně hranic s Ruskem roku 1891 sultánem Abdulhamidem II. a Arméni, kteří jakožto křesťané nesměli nosit zbraně, se tak stali vazaly kurdských kmenových vůdců. Tyto privilegované jednotky brutálně potlačovaly povstání Arménů (kterým se celkem pochopitelně nezamlouvalo, že musí platit dvojí daně: jednak sultánovi, jednak kurdským pohlavárům).

   Něco trochu jiného
   - byť obojí se pravděpodobně prolínalo, protože kavalerie měla za své služby zaručenu beztrestnost při rabování -
   byly loupeživé skupiny, které se vyrojily, jak to bývá vždy v době války.

   Rabování, které bylo významným motorem v jugoslávských válkách 90.let 20.století, je tu jiným skvělým, bohužel v obecném povědomí málo reflektovaným příkladem.

   Vymazat
 9. Pane Uzunoglu, tak starej a stále tak naivní. :) Mouřenín odvel svou práci, mouřenín může jít. Není to tak dávno, co jste tady provolával slávu USA, za to jak podporuje Kurdy v boji ISIS. Ono vám to nebylo blbý, když to samé USA ISIS vytvožila a vyzbrojila přes různé prostředníky a pak když ta zrůdnost co stvořili jim začala přerůstat přes hlavy, tak použili Kurdy k tomu, aby jim pomohli jejich produkt zlikvidovat? Myslíte, že USA bude riskovat, aby se jim utrhli Turci z vodítka? Prakticky nejsilnější evropská armáda NATO a ještě k tomu armáda ochotná bojovat? Kurdi už v Sýrii obsadili i území kde nebyli majoritou. Hodlají toto území předat legitimní vládě Sýrie poté co bude ISIS pasé? Místo toho, aby Kurdi teď s Asadem jednali o široké autonomii v rámci Sýrie, kterou by na beton dostali, teď Kurdi začnou blbnout s referendem. Skončí to tak, že vás všichni opustí.

  OdpovědětVymazat
 10. Kurdove , Trojsky kun USA v Iranu.........

  OdpovědětVymazat
 11. Yekto,
  ty turecka podrz tasko, Kopecky zde napsal o Kurdech strasne veci ! (17:48) ! To jsem nevedel, ze patris k loupeznikum, kteri vyrabovali nase slovanske bratry SRBI v byvale Jugoslavii - ty zamaskovany bandito !

  Oznamuji ti, ze se za tebe NEbudu primlouvat u velebneho pana, aby jsi mohl byl Katolik !
  prekvapeny nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat