Reklama

.

.

úterý 15. srpna 2017

Narušení navigace lodí ukazuje na použití ruské kybernetické zbraně

David Hambling
15.8. 2017   Zvědavec
Zprávy o problémech se satelitní navigací lodí v Černém moři naznačují, že Rusko zřejmě testuje nový systém pro oklamání navigace GPS, uvádí se na webu New Scientist. Jde pravděpodobně o první náznak nové formy elektronické války, která by se za čas mohla stát dostupná každému - od škodících národních států až po drobné kriminálníky.Americká vládní námořní agentura dostala 22. června zdánlivě banální hlášení o jistém incidentu. Kapitán lodi, která plula nedaleko ruského přístavu Novorossijsk, zjistil, že ho navigace GPS přivedla na špatné místo - přes 32 kilometrů do vnitrozemí, do prostoru letiště Gelendžik.

Poté, co si kapitán ověřil, že navigační zařízení funguje správně, kontaktoval ostatní lodě poblíž. Zjistili, že podle systému AIS (automatický identifikační systém pro sledování lodí) jsou všechny lodě v prostoru toho samého letiště. Týkalo se to nejméně 20 lodí.

Incident sice ještě není potvrzen, ale odborníci se domnívají, že jde o první zdokumentované mylné nasměrování GPS - klamavý útok, o kterém se již dlouho mluvilo, ale nikdy ještě nebyl zdokumentován.

Doposud největší starost v souvislosti s používáním GPS byla, že tento systém může být narušen maskováním satelitního signálu GPS šumem. Sice to může způsobit chaos, je však snadné toto rušení odhalit. Přijímače GPS spustí alarm v momentě, kdy ztratí signál z důvodu rušení. Oklamání systému GPS je mnohem zákeřnější: falešný signál z pozemního vysílače jednoduše zmate přijímač satelitního signálu. „Rušení zkrátka způsobí, že přijímač přestane fungovat, ale falešný klamný signál donutí přijímač lhát,“ uvedl konzultant David Last, bývalý prezident britského institutu Royal Institute of Navigation.

Todd Humphreys z Texaské univerzity v Austinu varuje před možnostmi oklamat systém GPS již celou řadu let. V roce 2013 předvedl, jak může být superjachta s nejmodernějším navigačním systémem navedena mimo kurz prostřednictvím oklamání systému GPS. „Chování satelitní navigace během incidentu v oblasti Černého moře bylo téměř stejné, jako během experimentálních útoků, které řídil můj tým,“ uvedl Humphreys.

Humphreys se domnívá, že Rusko experimentuje s novou formou elektronické války. V minulém roce došlo k incidentu, kdy oklamání systému GPS způsobilo, že uživatelé mobilních aplikací v centrální Moskvě zjistili, že jejich telefony špatně fungují. Rozsah problému nebyl zprvu zřejmý, dokud lidé nezačali hrát hru Pokemon Go a nezačali lovit pokémony. Poté se ukázalo, že falešný signál, který se soustřeďoval na Kreml, přemístil kohokoliv, kdo se ocitl poblíž, k letišti Vnukovo, vzdáleného 32 km. Jde pravděpodobně o obrannou taktiku; mnoho bomb, raket a dronů, které má ve výbavě aliance NATO, se spoléhá na navigaci GPS, a úspěšné oklamání systému GPS by jim znemožňovalo dosahovat cílů.

Avšak nyní se narušování geolokace využívá daleko od Kremlu. Někteří odborníci se obávají toho, že oklamání systému je stále snazší. Oklamání systému GPS dříve vyžadovalo značné technické znalosti. Humphreys musel v roce 2008 vyrobit své první zařízení, vysílající falešné signály, zcela bez pomoci, ale nyní to lze vyrobit za použití komerčního hardwaru a softwaru, který lze stáhnout na internetu.

Navíc to nevyžaduje ani moc energie. Satelitní signály jsou velmi slabé (asi 20 wattů od vzdálenosti 20 000 mil), takže jednowattový vysílač, umístěný na kopci, letadle nebo dronu, stačí na to, aby vysílal falešné signály a ovlivnil vše, co je na obzoru.

Pokud bude hardware a software stále dostupnější, národní státy brzy nebudou jediné, které budou používat tuto technologii. Ta se brzy stane dostupná pro jakéhokoli schopného hackera. Dosud sice neexistují žádné ověřené zprávy ohledně oklamání systému GPS, které by bylo trestné, ale pro kriminálníky by nemělo být nic těžkého pomocí falešných signálů přesměrovat vozidlo bez řidiče, unést dron či se zmocnit autonomní lodi. Oklamání systému GPS způsobí, že všichni napadení dostanou stejnou lokaci, takže únosci by stačil jen systém s krátkým rozsahem, který by ovlivnil jedno vozidlo.

Humphreys je přesvědčen, že technologie, způsobující oklamání systému GPS, v rukou státu, je mnohem vážnější hrozbou. „To ovlivňuje bezpečnost operací v rozsáhlých oblastech,“ říká. „V přeplněných vodách, navíc při nepříznivém počasí, jako je například Lamanšský průplav, by to pravděpodobně způsobilo velké zmatky a také by mohlo dojít ke kolizi.“

Nakonec dodává, že incident v Černém moři naznačuje, že použití nové technologie může mít vážné důsledky, například když se použije v probíhajícím sporu s Ukrajinou. „Mám takový vnitřní pocit, že jde o testování systému, který může být použit během nějakého konfliktu.“
Ships fooled in GPS spoofing attack suggest Russian cyberweapon

27 komentářů :

 1. Hovno tam mají cizí lodě co pohledávat a domácí to znají i bez GPS.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. JJ - za šestou vlnkou doprava :-)). Je prima vypálit raketu a trefit se s ní do vlastního zadku. To vědomí gaunery neuklidňuje. Byla by to taková humánní zbraň, zaměřená na agresory.

   Vymazat
  2. Emeritní plukovník v.v.15. srpna 2017 17:58

   14:15: Souhlas! Zejména emerické lodě zločineckých USA v Černém moři nemají co pohledávat!

   Vymazat
  3. USA na typicky americkém území, v Černém moři, mohou na své kocábky nainstalovat sextanty a mechanické kompasy.Přetechnizovaná elektronika jim bude k ničemu...Jen by mne zajímalo, kolik těch hispánských mariňáků umí na klasickém globusu nebo v atlasu, najít třeba Severní Koreu, Čínu nebo Venezuelu, když jim hrozí znbiřením a válkou.

   Vymazat
 2. Paráda,když střed Moskvy (Kreml) zasáhne několik raket můžou se Amįci vymluvyt,že jim selhalo GPS při cvičných střelbách.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, to už by asi na výmluvy čas nezbyl.

   Vymazat
  2. Dej pozor! Mohli by zasáhnout tebe do hlavy a to by byl konec.

   Vymazat
 3. Rusko se musí bránit budoucí agresi USA a NATO po neúspěšném pokusu o jeho hospodářském zničení pomocí neustále se zvětšujících hospodářských sankcí.Tyto sankce však způsobí nejvíce škody EU,včetně naší země,a nejvíce zisku USA,které ochotně převezmou ruské obchody,jen to pro EU bude lehce méně výhodné.Ale ta dostane zaplaceno kvalitními papíry,tedy dolary a přiveze jen mírně dražší zboží.Za to si pak USA nechá zaplatit pro jistotu Eurem.
  No a jelikož se Rusko již zcela otočí na hospodářskou spolupráci se zeměmi,které pořád drží slovo a my zde budeme neustále ubytovávat více a více milých,slušných hostů s nataženou rukou a upadat takřka do toho jejich původního světa,tak co nám budoucím žebrákům a tím i následně chudákům v USA zbyde.Dobytí nových zdrojů a pouštění si žilou k obnovení svého poničeného ekonomického zdraví. A proto musí na takovouto eventualitu být Rusko připraveno a zatím,jak vidět je. Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
 4. Nevím, zda toto téma je hodno diskuse nás, naprostých neodborníků v této oblasti. Vím o tom prd a je mi vcelku jedno jaké fígle proti sobě Američani a Rusové používají. Mě zajímá akorát, kdy to bouchne. O tom se bavme a ty ráně zabraňme( i když přiznám, že nevím jak).

  OdpovědětVymazat
 5. Že vás to baví, tyhle směšné pizdoviny. To opravdu nemáte svých vlastních opravdových starostí dost? Zřejmě ne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. https://www.newscientist.com/article/2143499-ships-fooled-in-gps-spoofing-attack-suggest-russian-cyberweapon/

   Vymazat
 6. Já teda v tomto oboru nejsem moc kovanej, ale když někdo (kdokoliv) zapne vysílač s klamavým signálem GPS, tak se to přece dotkne všech subjektů v dané lokalitě. Takže logicky zmate lodě jak nepřátelské, tak i svoje, ne?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rusové používají pro svoji armádu vlastní družicový systém Glonass, který tímhle rušením ovlivněn není (nejsou blbí).

   Vymazat
  2. Emeritní plukovník v.v.15. srpna 2017 18:14

   17:15 - Souhlas! Rusové zatím po každé stránce prokazují, že jsou připravení na podrazy válkychtivé USA!
   Když USA a Evropa zaútočí na Rusko (nebo Čínu), bude to útok sebevražedný, až se nám panenky přetočí!
   A my budeme na straně poražených!

   Vymazat
  3. To je blbost, GLONASS umí každej druhej komerční mobil, takže předpokládám, že stejným systémem bude vybaven i případný nepřítel Ruska.

   Vymazat
 7. Cesi,vy pitomci,drzte se Sobotky a Stropnice a mate vyhrano,hloupa masa!

  OdpovědětVymazat
 8. počul som že chcete zavrieť Babiša, a oné - nemeníte ho za Kisku ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. všeci kradnú... on najviac ...

   Vymazat
  2. Andrejko buďe o neskór, premiérom Českej Banánovej republiky.To sa buděme mať!!!

   Vymazat
 9. 21:07 http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/eu-je-dulezitejsi-nez-v4-fico-se-prihlasil-k-jadru-unie_442197.html

  OdpovědětVymazat
 10. Mistrem podvrhů, manipulací, operací pod falešnou vlajkou a nepodložených přepadení druhých zemí jsou SS. A důvod pro útočení na všech prioritách se hodí každý den. I tam bych hledal pravdu.

  OdpovědětVymazat
 11. Hranic pitomosti konečně dosaženo. A to vychvalovanými počítači. Během dvou generací lidí vznikla zvláštní skupina lidí, které myšlení nebolí, protože nemyslí, a na každou blbost používají, místo selského rozumu, něco "chytrého". Za cenu vlastní debilizace. Průkopníkem je celosvětové školství, které dovoluje používání tabletů už i ve školkách. Dokud by se neprokázala schopnost žáka, samostatně a bez elektriky, řešit běžná zadání, neměl by do ruky dostat počítač v jakékoliv podobě. Je to kontroverzní a přímo kacířské, vím, a první kdo by mne chtěl za tuhle pravdu upálit by byli výrobci hardwaru a softwaru a pak ti další.

  OdpovědětVymazat
 12. Případ kromě vojenské roviny ukazuje ještě na jednu, a to širší rovinu - s průmyslem 4.0, robotizací, automatizací a umělou inteligencí to nebude tak žhavé. Limitem bude nebezpečí hackerského převzetí řízení. Riziko, že konkurence hackerským útokem změní kvalitu či poškodí výrobky, poškodí výrobní zařízení, zruší služby, přivede k havárii dopravní stroje, přesměřuje cosi někam jinam atd., bude ohraničovat použití automatů. A protože žádný komerční software a hardware nebude stoprocentně zajištěn proti převzetí, zejména ve státech tzv. demokratických a kapitalistických, kde konkurenční idea převyšuje kooperační, kde tajné služby makají na ovládnutí občanů a firem, kde kapitalistiská vykořisťovatelská chamtivost a mocenská posedlost nezná mezí, bude plná automatizace hazardem. Lidský prvek je sice rizikový, selhává, ale je autonomním rozhodovacím uzlem, který nerozhoduje jen podle návodů k obsluze, pracovních řádů, ale také podle svých obecných vědomostí a morálky nabytých desítkami let života. Navíc vznikne otázka náhrady škod způsobených selháním programu či hackerským převzetím řídících systémů. Kdo bude nést zodpovědnost? Programátor, který je nucen užít komerční programy a počítače, do nichž si tajné služby nechávají udělat "zadní dvířka", aby je mohly ovládnout? Majitel či manažer zařízení a fabriky, kteří už vůbec netuší, jak PC funguje? Dodavatelé děravých programovacích programů a počítačových čipů cinknutých pod tlakem tajných služeb a oficiální a zákulisní politické moci? Uhradí škody pojišťovny, když vědí o nepřátelské narušitelnosti programů a počítačů?
  Apologeti průmyslu 4.0 jsou technicistní nadšenci stříknutí naivním humanismem, pokračovatelé téch, kteří nože viděli a vidí jen jako nástroje na krájení chleba, nikoli na podříznutí hrdla.
  Tuto iluzi a její příčiny načrtl i autor (10:22). Je zločinem topolánků, nečasů, sobotků, buzkových, dobešů, valachových, klausů, zemanů ap., že dopustili počítačovou debilizaci několika školských generací, kdy z počítače neučinili pomocníka žáků a studentů, ale ze žáků a studentů učinili otroky počítačů, internetu, PC her.
  KR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12:07 Nerad vám oponuji, ale ohledně řízení výrobních procesů nemáte pravdu. Tyto systémy totiž nepotřebují napojení na veřejnou internetovou síť a každý rozumný projektant je tak navrhuje. Bez napojení na vnější svět pak žádný hacker nemá šanci jejich činnost narušit. Jestliže někdo tuto zásadu poruší, pak je to jen jeho hloupost, ale nikoliv nezbytnost. Stejně tak je nutné naprosto oddělit počítače, na kterých se připravují programy pro automaty. Jinak by se do programu mohla teoreticky dostat "časovaná bomba". Ale to by vyžadovalo velmi hluboké znalosti hackerů o způsobu programování konkrétních automatů. A pokud by nějaký hacker takové znalosti měl, pak je pro něj mnohem lukrativnější tyto automaty programovat, než se bavit hackerstvím.

   Vymazat
  2. Pro (18:43)
   Nerad oponuji, ale nemáte pravdu. Je obrovské množství procesů, které jsou řízeny dálkově, je na mraky institucí, ať již úřadů, ústavů, fabrik, bank a dalších podniků a firem, které jsou napojeny na internet, a takřka všichni používají komerční hardware, kde může být od výrobce díra/vstup, skrz kterou se připojí, aniž byste to tušil. Nemluvě samozřejmě o software, což je nižší, profláknutější úroveň možného špehování a ovládání. Kupř. řada českých větrných elektráren je řízena, vypínána, spouštěna a nastavována z Norska. Lze si vzpomenout na problémy Iráčanů s počítačovým řízením jejich provozů na výrobou jaderného paliva. Lze připomenout představu americké firmy Westinghouse, že dostavované bloky JE Temelín bude mít pod počítačovou kontrolou z USA atd. Průmysl 4.0 není o pár NC strojích či automatických linkách, ale o propojení od projekční kanceláře přes konstrukci a technologii, dodavatele, výrobu, sklady, servis až po marketing a obchod. To nebude a nemůže být v jedné betonové škatuli, takže bude třeba mít propojení a kvůli prodeji bude on-line, takže možnost se někde napojit bude. Total v tom jsou naše nemocnice a celá veřejná správa. Vše, co se pohybuje a o čem se sní, jak to bude jezdit samo, je ohroženo cinknutím navigace.
   Ohledně hackerů. To nepůjde ani tak o amatéry, kteří se z dlouhé chvíle nabourají do banky, elektrárny, nemocnice, či kdoví čeho, ale o dobře zaplacené pracovníky konkurence či tajných služeb.
   To, že a jak Rusové popletli lodní počítače a tím i hlavy amerických velitelů, je zřetelným náznakem, kam až se počítačové řízení čehokoli dostalo a jak je přitom zranitelné. Nepřátelské převzetí počítačové sítě už není závislé na fyzickém oddělení drátů. Vlastně končí jedna etapa vývoje PC a informatiky a začíná druhá, kdy není nic jisté. PC a internet se stávají jen příjemci a vydavateli nezaručených zpráv, které bude záhodno konfrontovat z různývh zdrojů, abyste ze zlomků spácal celek.
   KR

   Vymazat
  3. Skvělé. Precizní a výstižné. Netušil jsem, ale jsem rád, že má původní maličká glosa přiměla pana KR k tomu, aby to všem dokonale vysvětlil. Blíží se doba Internetu věcí. Popřemýšlejte o tom kam až to povede, když už dnes někteří "géniové" netrefí ve vlastní zemi z Prahy do Olomouce bez navigace. Hezký den. VAL

   Vymazat
 13. Já si myslím, že toto vše je jen demonstrací jak dopadne USSA v případě použití jejich zákona preventivního útoku jadernými zbraněmi. Asi by se moc divili když by jejich vlastní rakety začali útočit na USSA. Aspoň je přejdou choutky práva prvního úderu.

  OdpovědětVymazat