Reklama

středa 30. srpna 2017

National Interest: Rusko a USA zoufale potřebují změnu! Napětí ve vztazích mezi Moskvou a Washingtonem přivedlo svět na pokraj jaderného konfliktu!

30. 8. 2017   Prvnízprávy
Strany, jejichž zájmy jsou v Sýrii, pobaltských státech a na Ukrajině, musí připravit cestu pro spolupráci. K tomu, jak smířit obě strany, se vyslovila Katrina Vanden Heuvelová na sympoziu o americko-ruských vztazích, uvedl The National Interest.. Nová studená válka mezi Ruskem a Spojenými státy probíhá přímo na třech frontách: v Sýrii; na obloze nad Baltem a na západních hranicích Ruska, kam se posunuly síly NATO; a na Ukrajině.

Rusko-americké vztahy procházejí napjatým obdobím, řekla na symposiu o rusko-amerických vztazích Katrina Vanden Heuvelová, redaktorka The Nation Interest. Nikdy předtím neměly USA ve své ruské politice takovou potřebu střízlivého a realistického přístupu. Je načase, aby Washington zapomněl na fantasticky vynikající vztahy s Ruskem slíbené Trumpem, a stejně tak na Obamova slova o nevyhnutelné a hluboké konfrontaci s Moskvou, ale vážně se zamyslet nad naladěním vztahů s touto jadernou velmocí.

Koncem ledna zveřejnil časopis o jaderné bezpečnosti Bulletin jaderných vědců hodiny, které posunuly jadernou apokalypsu blíže k půlnoci (půlnoc je metaforické ztělesnění počátku jaderné války). Současnou situaci považuje „Bulletin" za ještě nebezpečnější, než karibskou krizi a není to náhoda. Nová studená válka mezi Ruskem a Spojenými státy probíhá přímo na třech frontách: v Sýrii; na obloze nad Baltem a na západních hranicích Ruska, kam se posunuly síly NATO; a na Ukrajině.
Gabriel: Německo musí zastavit šílenství - „studenou válku 2.0"!
Rostoucí napětí se odráží v názorech Ruska a USA na sebe navzájem. V Americe je Putin vnímán jako „nemilosrdný autokrat s expanzivními myšlenkami". Je odsouzen za agresivní politiku v Gruzii a na Ukrajině a za podporu brutálního diktátora v Sýrii. Média navíc neustále prezentují předpoklady o zásahu Moskvy do průběhu prezidentských voleb a o tajné dohodě s Trumpem.

Rusko zase považuje Spojené státy za agresora, který usiluje být jedinou mocí ve světě. Rozšíření NATO směrem k východu pouze přesvědčil Moskvu, že se Západ na ni dívá, jako na věčného nepřítele.

V obou pohledech existuje určitá pravda, konstatovala Katrina Vanden Huvelová. Putin se skutečně chce upevnit na mezinárodní scéně a rozptýlit mylné představy Washingtonu o jediné nadvládě Spojených států. Amerika si myslí, že je světovým soudcem, nepostradatelnou zemí a zanedbává právo ostatních států na jejich sféru vlivu. Pentagon považuje Rusko za svého hlavního konkurenta. Spojené státy podpořily „barevné revoluce" v Gruzii a převrat na Ukrajině.

Přesto země, v jejichž rukou je 90% světového arzenálu jaderných zbraní, musí vytvořit pracovní vztahy. Udělení absolutoria bude vyžadovat nepřetržité úsilí zaměřené na nalezení oblastí, kde se strany dohodnou.

Nejdůležitější je obnovit spolupráci s Ruskem v oblasti snižování jaderných zbraní a zabránit teroristům získat přístup k jaderným materiálům. Kvůli zamezení šíření jaderných zbraní musí Moskva a Washington jednat společně.

Rusko a Spojené státy jsou také spojeny obavami z teroristických aktivit IS, al-Kajdy a jejich větví. Spolupráce Moskvy a Washingtonu v Sýrii je možná jediný způsob, jak obnovit stabilitu země a pomoci jí po těžké válce.

Washington nemá v úmyslu poslat do Sýrie velké síly dostatečné k tomu, aby svrhly Bašára Asada. Místo toho by Amerika mohla posílit spolupráci s Ruskem v boji proti teroristům a jednat společně s Moskvou jako garant příměří, uvedla novinářka.

Spojené státy a Rusko mají příležitost zvrátit proces budování vojenské přítomnosti na obou stranách západních hranic Ruska, a to bez jakýchkoli formálních opatření. Dohoda o umožnění Gruzii a Ukrajině zůstat nezávislé, nepřijmout obě strany, to znamená nezačleňovat je do NATO, a otevřít jim cestu jak do EU, tak do „ruského hospodářského bloku". Toto řešení výrazně sníží napětí.
 Jiří Kouda,První zprávy
zdroj

10 komentářů :

 1. Jednostranné kydy.Jestli pod usmířením myslí spolek hovad nešetřících civilní obyvatelstvo, tak co řeší. Mněla by se zajímat co je legitimnější, jestli vařečka nebo vachačka.

  OdpovědětSmazat
 2. Na válku třeba tři věci-rubli jeny a doláre.Váš staří Falmer.

  OdpovědětSmazat
 3. Falmer.
  Když dolaru věští pád,tak se ho snaží zachránit válkou.

  OdpovědětSmazat
 4. Je nad slunce jasné že změnu potřebují Yenkys, neboť mentalita té USSA sebranky je na pováženou, snad krom Ukrajiny nikde jinde ve světě není imbecilita na tak vysoké úrovni.

  OdpovědětSmazat
 5. Aj keby nebolo Putina,RF sa uz nikdy neda chytit
  na.sladke reci zapadu,ktory nikdy nedodrzal slovo.Uz
  boli svedkami ze ich juesej previedli.Ak sa daju
  oklamat v nestrazenej chvili,ich juesej znicia.
  Skor,alebo neskor!

  OdpovědětSmazat
 6. 16:31 https://www.youtube.com/watch?v=VHnkDiGOVnI&t=19s

  OdpovědětSmazat
 7. Kolik těch nesmyslných článku ještě bude publikováno?Pět,sto,tisíc?Trapné.Princip kolovrátek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:11 Proč stojí usa armáda u hranic Ruska?

   Smazat
 8. 21:11
  Tak si čti dnešní multikulturní pohádky,na to tvoje mozkovna snad stačí....

  OdpovědětSmazat
 9. Od Gorbačova velice naivní představa, že "slovo - slib" USA se dá věřit a spoléhat na to, že to co se dohodne i tak bude. pokud budou u moci oligarchové a tupí politici, tak potom jaderný konflikt je nevyhnutelností. To nás migranti, Merkelová, Macron atd. nezachrání.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.