Reklama

.

.

pátek 25. srpna 2017

Nejrychlejší stíhačka planety: Rusko si s nástupcem MiGu 31 nejspíš udrží primát

MiG-31
Geo
25.8.2017  Eurasia24

Rusko bude pravděpodobně i v následujících desetiletích disponovat nejrychlejším stíhacím letadlem na planetě. Generální ředitel společnosti RSK MiG Ilja Tarasenko potvrdil, že pokračují vývojové práce na nástupci přepadového stíhače MiG-31.


Tarasenko to řekl v rozhovoru pro TV Zvezda na fóru Armija-2017. Na otázku, zdali bude nový přepadový letoun překonávat v rychlosti současný MiG-31, odpověděl jednoznačně: „Ano, bude.“

MiG-31 je nejrychlejší stíhací letoun na světě, jeho maximální rychlost přesahuje hodnotu 3000 kilometrů za hodinu. Ruský letoun tak v rychlosti značně převyšuje i nejrychlejší americké stíhačky, F-15 a F-22, jejichž „maximálka“ je zhruba na úrovni cestovní rychlosti MiGu 31 (okolo 2500 km/h).

Letoun spolehlivě chrání před všemi druhy vzdušných prostředků – počínaje střelami s plochou dráhou letu a konče strategickými bombardéry – rozlehlé dálněvýchodní, arktické a další oblasti Ruské federace, kde není tak hustá síť vojenských letišť a pozemní protivzdušné obrany jako v jiných částech země.

Role MiGů 31 je v proto v ruském letectvu nezastupitelná a tyto letouny se v plnění škály úkolů velmi dobře doplňují s lehčími stroji řady Su-27/30/35 a MiG-29, které operují v nižších letových hladinách a jsou pomalejší, zato mnohem lépe manévrují.

Problém je, že životnost MiGu 31 se i přes probíhající modernizace pomalu blíží ke svému konci a okolo roku 2030 bude třeba tento typ ve Vzdušných a kosmických silách RF nahradit.

Vývojem nástupce se v rámci programu PAK DP (перспективный авиационный комплекс дальнего перехвата – perspektiní vzdušný komplex dálkového přepadu) zabývá společnost RSK MiG, která má s projektováním a konstrukcí superrychlých záchytných strojů historické zkušenosti.

Jaký nový stroj bude? „Pro nás to je přirozený vývoj letounu MiG-31. Ale často slyším následující otázku: bude se opakovat? Ne, nebude. Bude to technologicky úplně nový letoun,“ řekl šéf korporace MiG Ilja Tarasenko.

„Nové technologie, stealth, činnost v kosmu, nové rychlosti, nový rádius,“ upřesnil některé charakteristiky vyvíjeného letounu.

Při adekvátním financování projektu by nový letoun mohl být k dispozici Vzdušným a kosmickým silám RF v druhé polovině příští dekády.

- - -

34 komentářů :

 1. Stealth? Vždyť jste tu už několikrát blekotali, že stealth je úplně nahovno a Amíci úplní pitomečci když tuto "zbytečnou" funkci používají i na nové F35. Inu, jak se vám to zrovna hodí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S kym to mluvis, anonymni havloide?
   Jdi se modlit na ussa, co tu vysedavas?

   Vymazat
  2. Plazmovým poľom by mali byť vybavené nové ruské lietadlá piatej generácie. Prvým lietadlom, na ktoré sa táto technológia aplikuje už priamo vo výrobe je Suchoj Su‑32/34. V budúcnosti to bude aj Suchoj T‑50. Z už používaných lietadiel boli ako prvé upravené bombardéry Tu‑160 a Su‑24, pričom plazma stealth má s najväčšou pravdepodobnosťou na svedomí incident s preletom dvoch Fencerov nad americkou lietadlovou loďou. V súčasnosti prebieha modernizácia tempom sedem Su‑27 a šesť MiGov‑29 za mesiac. Pri modernizáciách lietadlá dostávajú generátory druhej generácie, ktoré dokážu presne kopírovať povrch lietadla. Vo vývoji je tretia generácia so schopnosťou vytvárať falošné obrazy v priestore a v laboratóriách sa testuje štvrtá s ešte precíznejším ovládaním plazmového poľa tak, aby sa dali vytvárať kvázi trhliny pre vlastné komunikačné potreby lietadla. Ak sa podarí znížiť hmotnosť zariadenia a jeho energetické nároky, táto technológia sa objaví aj v strelách s plochou dráhou letu Ch‑55, Ch‑101/102 a balistických raketách triedy Topol. Rusko však nie je jedinou krajinou, ktorá vyvíja plazmový stealth. Podobné práce (aj keď viac-menej v teoretickej rovine) prebiehajú v súčasnosti v spoločnosti Accurate Automation Corporation a na Old Dominion University v Norfolku, USA. Ale štúdie vplyvu plazmy na radarový odraz lietadla existovali už od začiatku šesťdesiatych rokov! Dokonca už v roku 1957 mali Američania problémy so zachytením dráhy Sputniku, keďže ten letel vo vnútri prirodzeného plazmového poľa z ionosféry.

   Vymazat
  3. Počítám ,že su-57 by měl mít plazmovou stealth ,protože motory jsou příliš vidět na rozdíl od F-22 kde motory i s tryskou jsou schované.Takže Rusové budou mít stealth na jiném principu než Amici

   Vymazat
  4. Oprava: rostoucího.

   Vymazat
  5. 14:15 A ty zalez s flaškou samohonky někam pod mostem, jako každej čechomužik neschopnej života bez nafetování prdy svýho kreténskýho liliputního fýrera z Kremlu:)

   Vymazat
  6. 8 32:
   Na nic jiného se nezmůžeš ? Je mi tě opravdu líto. Stále větší argumentační nouze je k uzoufání, že ? Nebylo by lepší už konečně držet hubu ? No jo, ale za to tě neplatí, že ?

   Vymazat
 2. Samej stihač.Tolik debilů se jen tak nevidí.Až takových stíhaček,bude mít Russko tisíc,tak budu stokrát prdět v hlíně.Tak blbečkové,každá sranda něco stojí a Russko tolik prostředků nemá.Aha,před časem měla Moskva na přehlídce 9,května 10 T14 Armata 10 kusů a kolik jich má dnes? Jinak rychlost není vše, protože ještě existují fyzikální zákony,které ani russ nedokáže obalamutit,tak bych spoléhal na jistotu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Blbeček 18:48 nepochopil, že tyhle články o ruském zbrojním programu jsou vzkaz pro všechny americké čípku (jako je právě 18:48), že obrana vlasti je pro Rusy prioritou. Zbrojení a přezbrojovaní platí Rusko z mimořádně úspěšného a stále střídajícího exportu
   (zbraní ;-D).

   Vymazat
  2. Ty si dokazal obalamutit prirodne zakony... V tuposti si prekonal trilobita..

   Vymazat
  3. 18:48 - chlapce mas vazny problem. Zajdi ku psychiatrovi

   Vymazat
  4. 19:16 To jim prt helfne! Chujlostan bude zničen! Blbečkům spikleneckejm se nakecalo že se jako plní coudnhovnistický projekt rasové výměny v Evropě, ale houno houno! Jde o nordickou lest! Barbarossa II. bude bezbolestná pro naši rasu! Frau Merkel a mesié Macron spolu s Mr. Trumpem naoko provádí plán hraběte. Ale v reálu je to jen chytrá záminka! Ti čmoudi budou posláni právě na Východ jako odminovači, sebevraždední atentátníci (živá torpéda) a odstřelovači. Mnozí z nich totiž prodělali výcvik již ve svých zemích původu a navíc znaj putleroffce a jejich způsob boje! Nenávidí je a budou mstít za Kábul,Groznyj, Allepo a další místa zničená bolševickou či putleroffskou soldateskou! Sami většinou padnou v boji a vezmou sebou putlerské vrahy. A naši poté již jen obsadí tuto barbarskou zem, aby ji pozvedli k civilizaci ...

   Vymazat
  5. 19:50 A ty komúšik zájdi na letisko! Máš tam predplatený obojživelný kurzy létánia a plávánia, shodením z helikoptéry do zátoky zo žraloky:)))

   Vymazat
 3. Mig 25 měl také pověst nejrychlejší stíhačky na světě a pak stačil jeden přelet do Japonska ruským pilotem a bylo po ptákách,no budiž,byla to zlodějina.Co byla zlodějina,když US manželé prodali SSSR tajemství atomové zbraně? Když nic jiného,tak tito USA vlastenci dostali el.křeslo. Já bych je nejdříve pověsil na týden za genitálie v průvanu a potom nechal pomalu vykrvácet

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Atomové tajemství prozradil dr. Fuchs a ne Rosembergerovi. Sám jsi generál v průvanu hlouposti. Leo

   Vymazat
  2. Protože ten pilot byl chcípák. Jako tu, americký řitní alpinisto.

   Vymazat
  3. 19:17 nám píše: „Mig 25 měl také pověst nejrychlejší stíhačky na světě a pak stačil jeden přelet do Japonska ruským pilotem a bylo po ptákách“ po ptákách proto, že zbylé Mig 25 byly od té chvíle pomalejší? Rosenbergovi prodali? Insidere, co vlastně bylo tehdejším tajenstvím jaderné zbraně? Znalost fysiky? Co tě žere 19:17, když toho tolik víš?

   Vymazat
  4. 21:55 Přesně tak! Páč pak si to experti vyzkoušeli a rusobajka zemřela ... mysli u čtení textu!

   Vymazat
  5. Proboha, ty už fakt jsi zcela na úrovni debila. Prosím tě už poněkolikráté. místo žvanění hovadin argumentuj, jinak opravdu, ale opravdu nahráváš jen a jen Rusům. Proboha, to je havloidní klika na tom opravdu tak blbě, že si platí v informační válce takové tupce ?

   Vymazat
 4. 19:21 prašť jako uhoď

  OdpovědětVymazat
 5. Vy zde víte,co mají RF a USA ve zbrojních arzenálech, jaké fyzikální podstaty a parametry ty zbrojní systémy mají? Nevím, proč se zde ztrapňujete. Jenom nás může těšit, že jsou jejich tajné služby v čilém kontaktu a smějí se svým politikům,jejich žvástům pro "tupý" dav, kteří sami ani moc netuší, čím by se ve skutečné válce válčilo!

  OdpovědětVymazat
 6. Mig 25 je zastaralá koncepce stíhacího letounu,protože ta jeho úžasná rychlost byla jen papírová a piloti mohli letět 2,6M jen na příkaz vrchního velitele (asi ministerstva) ty motory maji v extra provozu jen krátkou životnost

  OdpovědětVymazat
 7. Mig 25 byl vyvinut jako interceptor na obranu proti tehdá vyvíjené Valkyrii, M3 schopného strategického bombardéru a na to s přehledem stačil. To jestli byly motory po akci kaput, nehraje žádnou roli.
  North American Aviation s Valkyrii neuspěla a projekt byl zastaven pro obrovskou financni zátěž na US rozpočet.
  Mig31 je kompletně jiný letoun, krom vzhledu, smaozřejmě.

  OdpovědětVymazat
 8. MiG31 je specialista na sestřelování protivníkových satelitů. Proto také Rusové mají VKS (Vzdušné a kosmické sily) a ne obyčejné letectvo.

  OdpovědětVymazat
 9. Rusové si nemohou dovolit vyvíjet stále nové a nové technologie a zavádět je masivně do výzbroje. I proto Putin představil novou vojenskou doktrínu Ruska, kde si Rusové vyhradili právo použití jaderných zbraní jako první i v případě napadení konvenčními zbraněmi, pokud by se tato válka nevyvíjela v jejich prospěch.
  Tím je řečeno prakticky všechno podstatné. Zbrojte si jak chcete. Pokud nás napadnete a my budeme před volbou zda být, či nebýt, nebude nikdo. Ani my, ale ani vy.
  Tak že pindy rusofobů, že Rusové nikdy nebudou mít moderní letadla a tanky v dostatečném množství jsou mimo mísu. Oni je mít nemusejí. Vystačí si s moderními zbraněmi hromadného ničení a jejich nosiči.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. vladimír hricák To je správné rozhodnutí vše pro obranu Ruské země.

   Vymazat
  2. 8:31 kecáš. První kdo sestřelil satelit stíhačkou byl US F15. Mám pocit,že rusové až tak nedostali

   Vymazat
  3. První, kdo demonstrativně sestřelil satelit na oběžné dráze, byli Číňané.

   Vymazat
 10. 8:31 není podstatné kdo první. Podstatné je kdo umí, v jakém rozsahu, jak rychle a jak spolehlivě. Stejné platí pro použití jaderné zbraně. Princip odstrašení. Řeč je o podmínce skutečné suverenity státu, když ovšem nemalou roli hraje hospodářská soběstačnost i vnitropolitická stabilita ... Kdopak se nám diví Severní Koreji?

  OdpovědětVymazat
 11. Rusofobni svine
  Chcipni
  Marat

  OdpovědětVymazat
 12. Chcípneš leda ty užgrynadanej čechomužiku! A pak spolu s dalšími podobnými dreky tě odvane svěží západní vítr! Případně tlaková vlna naší vodíkovky! :D:D:D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Psychopatické jelito 16:25 se tu opět vyblilo. Kdo to má pořád uklízet?

   Vymazat
 13. Tady je havloidních prdů....venca flaska agent KGB už Vás čeká....

  OdpovědětVymazat
 14. Rusové již teď hrají prim nejen ve vývoji zbraní. Nedávno podepsali dohodu o výstavbě dvou elektráren ( indie, čína ) s množivými reaktory.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Mno%C5%BEiv%C3%BD_reaktor

  Jedná se o naprosto unikátní, nikde ve světě nepoužívanou technologii ( 3 experimentální reaktory italie, francie, japan jsou již odstavené, v rusku již 30 let funguje v komerčním / výzkumném režimu Belojarsk - nedávno postaven druhý reaktor 1200MW ) koho by zajímaly podrobnosti : http://atominfo.cz/tag/belojarsk/

  http://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/476-rychle-reaktory-budoucnost-jaderne-energetiky

  Reaktory pálí odpad z obyč. atomovek, i zbraňový uran / plutonium ( ředěný ).

  Nedávno se rusům podařilo udržet trvale ohřátou plasmu ( na 10M stupňů ) v magnetické pasti - velký pokrok ( trochu jinou cestou než ITER ) pro vytvoření termojaderného reaktoru.

  Myslím, že tyto "drobnosti" jasně ukazují, kde je snědený krám, a kde pilné ruce a mozky

  Koloděj

  OdpovědětVymazat