Reklama

.

.

neděle 20. srpna 2017

Nikolaj Starikov: Donbas je bojovou linií světové geopolitiky

20.8.2017  VK,  překlad Eurasia24
 

Budoucnost Ukrajiny, Ruska, Evropské unie a vlastně celého světa bude záviset na tom, jak se budou dál vyvíjet události na Ukrajině. Donbas je dnes bojovou linií světové geopolitiky. Takový názor vyjádřil na setkání s veřejností Doněcka ruský spisovatel a politik Nikolaj Starikov.

„Dnes se na Donbasu rozhoduje o osudu světa – nic více a nic méně. Na tom, jak se budou vyvíjet události na Donbasu, bude záviset další existence státu nazvaného Ukrajina. A bude na tom záviset i budoucnost Ruska, Evropy – a také celého světa. Opravdu si myslím, že právě tady prochází dělící linie světové geopolitiky. A tak osud světa vlastně závisí na tom, jak se k celému problému postaví vlády Doněcké i Luhanské lidové republiky, jak se k němu postaví každý z vás. Osud Ruska na tom závisí zcela nepochybně.“

Dodal, že Rusko velmi dobře chápe obě lidové republiky a má k nim nesmírnou úctu. Zdůraznil přitom, že dnešní Ukrajina vznikla jako naprosto rusofobní projekt. A i když to na Západě popírají, na Ukrajině zuří občanská válka.

„Přestože na Západě ‚nezávislí novináři' tvrdí, že se na Ukrajině nic neděje, probíhá tam opravdová občanská válka,“ zdůraznil Starikov.

Jak dále uvedl, občanské války mohou skončit buď vojenským vítězstvím jedné ze soupeřících stran, nebo také zásahem vnějších sil, které přinutí obě strany k zastavení bojových akcí a k zahájení rozhovorů za jednacím stolem.

„Pokud zanalyzujeme současnou situaci, zjistíme, že nastala určitá rovnováha – vojenské vítězství jedné ze stran není reálné. Vnější síla, která by soupeře posadila za jednací stůl ale, jak se zdá, existuje. Rozhovory probíhají v Minsku, nepřinášejí však zatím žádné viditelné výsledky s výjimkou omezení bojů a hezkých řečí. To znamená, že existuje i nějaká vnější síla, která má zájem na válce vedené prostřednictvím cizích rukou, a to na území Donbasu. A touto silou jsou zcela jednoznačně Spojené státy americké,“ řekl Starikov.

„Rusko je jedním z konkurentů USA. Ale nestane se, že by někde v Mexiku ‚agresivní Rusko' provedlo státní převrat, zatímco Američané u samých hranic Ruska svrhávají ‚proamerického prezidenta' Janukoviče. Podtrhuji ‚proamerického' – Janukovič nikdy nebyl proruský. Technologie barevných revolucí funguje jen tam, kde dochází ke svržení člověka, který se tomu prakticky nebrání – nedílnou součástí ‚oranžových' postupů je totiž zrada. Kde není zrada, nemůže zvítězit ani válka.“

Jako příklad takové země uvedl Starikov dnešní Venezuelu, kde justice, ozbrojené síly i část tamních elit zachovávají věrnost jak prezidentu Madurovi, tak i směru, kterým zemi vede.

Nikolaj Starikov je ruský spisovatel, blogger a publicista. Je autorem řady děl a knih týkajících se geopolitiky, starších i novějších dějin a také ekonomiky. Je zastáncem „Ruského světa“ a otevřeně podporuje Doněckou i Luhanskou lidovou republiku ve svých pracích a článcích. („Ruský svět“ – v posledním období frekventovaný výraz vyjadřující v podstatě koncepci předpokládající sjednocení všech Rusů v geografickém, jazykovém i obecně civilizačním smyslu. Měl by být „protiváhou“ k obdobně chápanému, národnostně a jazykově však širšímu pojmu Západ či „západní svět“; pozn. překl.)


Zdroj: ok.ru
Překlad: mbi, Eurasia24.cz
Foto: © VK / Корнеева: Встреча Николая Старикова с общественностью Донецка

8 komentářů :

 1. Je to bojová linie mezi kulturou a antikulturou!
  Víte proč se americká pakultura evropské kultuře nikdy ani nepřiblížila? Protože v multikulturním bordelu žádná kultura nikdy vzniknout nemůže!

  OdpovědětVymazat
 2. Jeho Vysokoblahorodí Igor Iványč Strelkov kremelskou loutku Kolju Starikova potřel v přímém přenosu ZDE! - https://www.youtube.com/watch?v=XUmcGDpD_qg

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. strelkov je usa "podpindosnik" a otevřený nepřítel RF.Starikovovi nesahá ani po kotníky a o nějakém širším respektu, nemůže být ani řeč.Miluji tyhle anonymní placené agenty...

   Vymazat
 3. Též bych Donbasu přál mír.

  OdpovědětVymazat
 4. Dnešní výročí 21. srpna 1968 opět potvrzuje fakt. Jestliže jsou ve vedení státu lidé typu Dubček, Smrkovský atd, kteří neměli ponětí o geopolitice, pak se USA úspěšně daří účelově organizovat oranžové revoluce po světě a nakonec se ještě z těch kreatur stanou oslavovaní hrdinové.

  OdpovědětVymazat
 5. 14:33 značně zjednodušený pohled. Otázek je řada – třeba: Došlo by k invazi, pokud by radikálové Pražského jara neměli takový prostor s požadavky na vystoupení z Varšavské smlouvy, neutralitu státu (Dienstbier st., Ivan Sviták ...), jiní zas na revanš vůči komunistům za „Vítězný únor“ (KAN ...) atd.? Došlo by k odstranění Antonína Novotného, kdyby byl přistoupil na zvýšení vojenské přítomnosti SSSR na území státu? Nebyl ten „pravicově oportunistický, revizionistický“ atd. proud změnami ve vedení KSČ připuštěn právě proto, aby tu byla silná záminka k posunu sovětské armády na území ČSSR? Je libo pokračovat? Jedno je jisté, komentáře dosavadní úrovně na NR, stejně i ÚSTR, za současného establishmentu ani příslušný ústav AV, natož Podiven to neobjasní.
  S pozdravem JiH

  OdpovědětVymazat
 6. 16:24. Žádné kdyby v historii neexistuje. Pouze holá fakta. Jen Ti naši politici si bláhově mohli myslet, že při bipolárním rozdělení světa a raketami Pershing v Německu WS připustí tzv. demokratizační proces.Situace se obrátila a naši politici si opět nemůžou ani prdnout bez souhlasu USA.

  OdpovědětVymazat